Jump to content

myphone.gr AWARDS: Οι καλύτερες συσκευές του 2013!


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι μας νοιάζουν οι πωλήσεις ρε παιδιά για το τι βγήκε νούμερο 1 σε ένα τεχνολογικό site?? Δεν πάμε καλά μου φαίνεται..
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι μας νοιάζουν οι πωλήσεις ρε παιδιά για το τι βγήκε νούμερο 1 σε ένα τεχνολογικό site?? Δεν πάμε καλά μου φαίνεται..

 

Έλα ντε τι με νοιάζει εμένα τι πουλάει η Σάμμυ και η κάθε Σάμου... Εγώ θέλω να αγοράσω ένα προϊόν αξιοπρεπές και σε καλή τιμή που κατά κύριο λόγω με εξυπηρετεί αλλά μερικοί εδώ μέσα έχουν μετοχές :-(

Edited by aris_volos
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Ποιος εχασε ρε μεγαλε την γη κατω απο τα ποδια του? λεω κατι που δεν ισχυει? ποιο ειναι το ζητουμενο των εταιρειων? οι πωλησεις δεν ειναι? τι κανει η lg & το g2 σε πωλησεις? παμε παρακατω....τι φοραει το optimus g? μηπως θα μεινει με την 4.1.2? αυτην την στιγμη που μιλαμε το περσυνο μου νοτε2 εχει νεοτερη εκδοση os απο το φρεσκοτατο g....ειπες κατι?

 

Εντάξει, μην κάνεις κι έτσι, μέχρι πριν 2 εβδομάδες, το νοτε2 την 4.1.2 είχε και αυτό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εχασε ρε μεγαλε την γη κατω απο τα ποδια του? λεω κατι που δεν ισχυει? ποιο ειναι το ζητουμενο των εταιρειων? οι πωλησεις δεν ειναι? τι κανει η lg & το g2 σε πωλησεις? παμε παρακατω....τι φοραει το optimus g? μηπως θα μεινει με την 4.1.2? αυτην την στιγμη που μιλαμε το περσυνο μου νοτε2 εχει νεοτερη εκδοση os απο το φρεσκοτατο g....ειπες κατι?

Οσον αφορα για τα λογοτυπα που αναφερεις γουστο μου και καπελο μου, οτι λέω το λεω με επιχειρηματα δεν αερολογω για να με κατηγορησεις για φανμπουσμο...

Οι πωλησεις λοιπον ειναι το σημαντικοτερο πραγμα για μια εταιρεια αν θελει να επιβιωσει.....βλεπεις η htc παραμιλαει - η bb το ιδιο και ολοι οι αλλοι κατασκευαστες android αγωνιζονται να ξεκλεψουν ενα ξεροκαματο απο τις πωλησεις της σαμμυ....αντε γεια.....

 

 

Έλα ντε τι με νοιάζει εμένα τι πουλάει η Σάμμυ και η κάθε Σάμου... Εγώ θέλω να αγοράσω ένα προϊόν που κατά κύριο λόγω με εξυπηρετεί αλλά μερικοί εδώ μέρα έχουν μετοχές :-(

 

κλασσικα ακραιες αποψεις. Απο τη μια μονο οι πωλησεις ως δεικτης, απο την αλλη το αντιθετο.

 

Κυριοι, οι πωλησεις του G2 Που και εγω ανεφερα απλα δειχνουν κατι. σε ενα τεχνολογικο site δε μπορουμε να μιλαμε ως θυματα του marketing οπως οι πελατες του S4, αλλα δε μπορουμε να παραβλεπουμε οτι το G2 παει απατο!

Γιαυτο απορω που κανεις δεν δινει σημασια στο αδιαβροχο Ζ των 350 ευρω και στο τουμπανο αδιαβροχο Ζ1 των 478 ευρω που πουλαει τρελλα.

απορω τι κριτηριο ειναι αυτο που μονο το G2 των 400 ευρω χωρις SD και με απαισιο UI αξιζει, το πανακριβο 5S των 650ευρω που περα απο ενα cpu (λες και με αυτη την οθονη μπορεις να δουλευεις τοσο στο κινητο) δεν εχει τιποτα νεο και καινοτομο..και με ενα Note 3 Που θες τσαντα για να το κουβαλας. Ενα επιχειρημα γιατι ειναι καλυτερο το G2, στην πραξη, δεν ακουσα. μονο τα 400 ευρω? ή ο οπτικος σταθεροποιητης που δεν απεδωσε τα αναμενομενα? οι 5.2" σε σασι 5αριου? οκ, αλλα εγω που το χειριστηκα πατιοταν η οθονη στα πλαινα και μου εσπασε τα νευρα. λιγο bezel χρειαζεται. χωρια οτι αν χτυπηθει στο πλαι κινδυνευει η οθονη αρκετα παραπανω απο ενα αλλο που εχει υλικο να αποροφησει τον κραδασμο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ποιος εχασε ρε μεγαλε την γη κατω απο τα ποδια του? λεω κατι που δεν ισχυει? ποιο ειναι το ζητουμενο των εταιρειων? οι πωλησεις δεν ειναι? τι κανει η lg & το g2 σε πωλησεις? παμε παρακατω....τι φοραει το optimus g? μηπως θα μεινει με την 4.1.2? αυτην την στιγμη που μιλαμε το περσυνο μου νοτε2 εχει νεοτερη εκδοση os απο το φρεσκοτατο g....ειπες κατι?

Οσον αφορα για τα λογοτυπα που αναφερεις γουστο μου και καπελο μου, οτι λέω το λεω με επιχειρηματα δεν αερολογω για να με κατηγορησεις για φανμπουσμο...

Οι πωλησεις λοιπον ειναι το σημαντικοτερο πραγμα για μια εταιρεια αν θελει να επιβιωσει.....βλεπεις η htc παραμιλαει - η bb το ιδιο και ολοι οι αλλοι κατασκευαστες android αγωνιζονται να ξεκλεψουν ενα ξεροκαματο απο τις πωλησεις της σαμμυ....αντε γεια.....

 

Το ότι φέτος το S4 βγήκε σχεδόν παμψηφεί χειρότερο και από το one και από το G2 αλλά παρόλα αυτά πούλησε 5 φορές όσο και τα 2 μαζί τι ακριβώς είναι, ενημερωμένο κοινό ή η δύναμη της micro sd; Δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις. Ρωτά τον τυχαίο γύρω σου να σου πει ποιο είναι το καλύτερο smartphone κι αν δε σου πει iPhone θα σου πει galaxy. Σίγουρα για την sd θα το λέει...

Υ.Γ. Όταν γράφετε αυτή τη βλακεία το "άντε γεια" τι ακριβώς εννοείτε και που απευθύνεστε;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη ξαναλέμε...Αν το note 3 είχε την ίδια τιμή με το g2, ξέρουμε πολύ καλά ποιο θα επιλέγαμε από τα 2, χωρίς να μειώσω την αξία του g2. Και δεν είναι μόνο θέμα marketing της samsung.
Link to comment
Share on other sites

Φτιάξτε ένα thread με πωλήσεις και το πώς μας επηρεάζουν στην τελική απόφαση και θα αναλύσουμε εκεί μέσα όσο θέλετε. Εδώ, νομίζω, ότι σχολιάζουμε τις απόψεις της συντακτικής ομάδας του myphone που για τους λόγους της ψήφισε με συγκεκριμένο τρόπο.

 

Τώρα γιατί και αν το G2 πήγε άπατο ή γιατί το S4 πούλησε παραπάνω, νομίζω ότι ξεφεύγουμε στο παρόν θέμα.

 

Τα επιχειρήματα να είναι του τύπου "το S4 έχει κάρτα μνήμης ενώ το G2 όχι" και όχι του τύπου "η Samsung σας !@$$!ει"..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη πολλοι λετε οτι δεν σας αρεσει το G2 κι η πρωτια που πηρε απο τη συντονιστικη ομαδα να ξερετε οτι και στην ψηφοφορια των μελων αν δεν ειναι 1ο ειναι σιγουρα στην πρωτη τριαδα.

Αυτο κατι σημαινει και σιγουρα δεν ειναι το marketing...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Το νοτε3 είναι στις 5.7 και φοράει wacom digitizer.....Τι πας να συγκρίνεις και Εσύ τώρα....Άσε που η μετάβασή του g2 από την 4.2.2 σε κιτκατ θα είναι η πρώτη και τελευταία αναβάθμιση.....LG είναι αυτή Όχι αστεία....

 

Μιας και το note 2 πήρε πολλές αναβαθμίσεις ένα χρόνο και κάτι μήνες τώρα και είμαστε και σίγουροι ότι θα πάρει κι άλλες.

Τι ακριβώς σου προσφέρει το digitizer; Το έχω ξαναρωτήσει αλλά το μόνο που ακούω είναι το πόσο σπουδαίο feature είναι.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το γκουκλαρεις και να ενημερωθείς.....οσον αφορά το νοτε2 αγαπητέ έχει παλαιότερο soc από το G και όμως φοράει μια 4.3 που του έχει δώσει φτερά.....Θα φορέσει και κιτκατ......

 

Κι όμως παρόλα αυτά έχει πάρει μόλις μία αναβάθμιση εδώ και 1 χρόνο και κάτι ψιλά κι αυτήν ένα χρόνο μετά.

Στα χαρτιά ξέρω τι κάνει το digitizer. Στο κινητό σου μπορείς να μου πεις τι σου προσφέρει;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει 2.....ξεκινήσε με 4.1.1 πήγε στην 4.1.2 και τώρα 4.3.3....Και έπεται συνέχεια.....

 

καλα το 4.1.2 δεν ειναι update... bugfix ειναι... μη δουλευομαστε...

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Απορω που βλεπω τοσα θετικα σχολια για το g2.

Αληθεια, το 10ελευθερα γιγα σας φτανουν?

η καρτα μνημης ξαφνικα δεν ειναι απαραιτητη?

 

Έλα ντε!!!

 

Διαβάζω εδώ διάφορα που γράφουν όλοι, σεβαστά μεν αλλά...

 

Σοβαρά πάνε στην κορυφή κινητά που δεν δίνουν τη δυνατότητα επέκτασης μνήμης στο χρήστη;

 

Δηλαδή αν πάω μία εκδρομή και τραβήξω μερικές φωτογραφίες και 2-3 βίντεο θα πρέπει μετά με το που θα γυρίσω να τα περνάω σε υπολογιστή ή όπου αλλού για να αδειάσω τη μνήμη του κινητού...

 

Κι αυτό είναι κάτι που δεν τα ρίχνει μονομιάς από την κορυφή;

 

Δεν έχετε δουλέψει αρκετά με Apple ή τέτοια 16άρια κινητά μου φαίνεται ή απλά δεν βγάζετε φωτό/βίντεο (που είναι αυτά που γεμίζουν τη μνήμη...)

 

Αλλά τότε γιατί εκθειάζετε την κάμερα;

 

Τι να πω...

 

Απλά ρε παιδιά αν αποφασίζαμε όλοι σαν καταναλωτές κάποια βασικά και μποϋκοτάραμε τις συσκευές που δεν τα έχουν (και η κάρτα μνήμης για να έχεις ρε παιδί μου όση χωρητικότητα γουστάρεις εν έτει 2013 είναι βασικότατο και δεν πρέπει να προσπερνιέται έτσι), τότε μόνο όντως θα πιέζαμε τις εταιρείες να βγάλουν καλύτερες συσκευές...

 

Αλλά τι να πεις, εδώ τα μηλαράκια πουλάνε ακόμα κινητά σαν τρελά και στις συσκευές της Samsung το σύνηθες παράπονο είναι ότι έχουν υπερβολικά ΠΟΛΛΑ χαρακτηριστικά!!!

 

Ό,τι να'ναι...

Samsung Galaxy Note II is still ROCKING !!!

My Galaxy Note Pro 12.2" is there for my educational purposes...

But Galaxy Tab Pro 8.4 is THE KING!!

SAMSUNG still rules !!! :up:

Link to comment
Share on other sites

οσο περιεργο και αν φαινεται σε καποιους η καρτα μνημης ΔΕΝ ειναι βασικο προτερημα για μεγαλη μεριδα καταναλωτων, ποσο μαλλον λογος για μποικοταζ!!!... ειπες για τις φωτογραφιες... δε ζουμε στο 2008.. οι photos μου κανουν αυτοματο back up στο google+ οταν εχω wi fi συνδεση και οτι δε χρειαζομαι στο κινητο πολυ απλα το σβηνω... στα της samsung τωρα η βασικη κατηγορια ειναι το kichen sink approach που ακολουθει στα προιοντα της.. Το οτι τα φουλαρει στα αχρηστα gimmicks τα οποια δημιουργουν performance issues

 

ΥΓ. φιλος μου με s4 εχει φουλ φωτογραφιες στην sd και οταν μπαινει στην gallery θελει κατι δευτερολεπτα να φορτωσει τα thumbnails... ουτε το symbian ετσι... μακρια απο εμας

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

Το iPad air το καλύτερο tablet?χαχαχαχα ρε παιδιά τι να πει το nexus 7 2013?αυτό είναι το καλύτερο.Επίσης στα tablet έπρεπε να έχετε τα καλύτερα με 7 ίντσες και τα καλύτερα με 10 ίντσες
Link to comment
Share on other sites

Τα 10,83 gb που αφήνει το g2,χωρίς παρεμβάσεις πάντα,εντάξει,δεν είναι και ότι καλύτερό,θα ήταν καλύτερα αν είχε και υποδοχή για κάρτα μνήμης,αν κι εμένα με αρκεί η μνήμη αυτή.

Στο κάτω κάτω ούτε ταινίες περνάω στο κινητό καθώς εγώ θέλω να απολαμβάνω την ταινία σε μεγάλη tv κι όχι σε ένα οθονακι.

Όπως επίσης σίγουρα δεν θα περάσω όλη την μουσική μου βιβλιοθήκη στο τηλέφωνο.κομμένα ringtones κι είμαι super.

Πάντως η samsung πρέπει να πάρει ένα καλό μάθημα,δεν νοείται κινητά με τούμπανο χαρακτηριστικά να έχουν lag λες και είναι κινητά με 1gb ram dual core.πόσο δηλαδή άσχημη δουλειά κάνουν οι κορεατες εκεί στην samsung ώστε να τα καίνε έτσι?

Βέβαια υπάρχουν οι λύσεις του Modding,αλλά,μαμά το μετράμε το θέμα κι όχι με πειράγματα.κι εκεί η samsung χάνει για τα καλά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως παρόλα αυτά έχει πάρει μόλις μία αναβάθμιση εδώ και 1 χρόνο και κάτι ψιλά κι αυτήν ένα χρόνο μετά.

Στα χαρτιά ξέρω τι κάνει το digitizer. Στο κινητό σου μπορείς να μου πεις τι σου προσφέρει;

 

κάνεις οτι δεν εχεις ακούσει φιλε.......θυμησου....

 

Αφου φιλε αν δεν ειδες κατι διαφορετικο .....δες και μερικα παραπανω....

s note εφαρμογη που μπορει να εξυπηρετησει απο απλες σημειωσεις μεχρι συνθετα διαγραμματα με μαθηματικες πραξεις και οχι μονο.......στο ipad πότε?

αναγνωριση χειρογραφο στο ipad Ποτε?

επεξεργασια με χειρογραφο σε pdf απλα χωρις επιπλεον εφαρμογη

 

Η ακριβεια του wacom digitizer σε σχεση με το δακτυλο.....??????

Πλακα μου κάνεις ?Δεν τιθεται θεμα συγκρισης φιλε ....μιλαμε για ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ .... δεν εχεις δοκιμασει ειναι προφανες.....

 

πιστεψε αν χρησιμοποιησεις τουλαχιστον αυτο...

 

θα καταλαβεις.... αν και δεν εχει την ακριβεια του spen σε καμια περιπτωση......

 

και επαναλαμβανω αν δεν εχεις παρει στα χερια σου μηχανημα note 2014 τοτε δικαιως νομιζεις οτι το μονο που κανει ειναι παχυτερα μουστακια.....

 

Επισης αν θεωρεις μικρο πραγμα σε ένα tablet πχ 8 ινστων να εχει και δυνατοτητα κλησεων....ρωτα αυτους που το χρησιμοποιουν για να μαθεις την ευκολια που προσφερει......

 

Οποιος χρησιμοποιει τα καλουδια των note μπορει να καταλαβει (γιατι φυσικα και καποιοι εχουν note αλλα δεν χρησιμιποιουν τπτ απ αυτα που παρεχει)

 

και ΟΛΑ αυτα out of the box....και οχι με 10 apps και αν τα βρεις

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

οσο περιεργο και αν φαινεται σε καποιους η καρτα μνημης ΔΕΝ ειναι βασικο προτερημα για μεγαλη μεριδα καταναλωτων, ποσο μαλλον λογος για μποικοταζ!!!... ειπες για τις φωτογραφιες... δε ζουμε στο 2008.. οι photos μου κανουν αυτοματο back up στο google+ οταν εχω wi fi συνδεση και οτι δε χρειαζομαι στο κινητο πολυ απλα το σβηνω... στα της samsung τωρα η βασικη κατηγορια ειναι το kichen sink approach που ακολουθει στα προιοντα της.. Το οτι τα φουλαρει στα αχρηστα gimmicks τα οποια δημιουργουν performance issues

 

ΥΓ. φιλος μου με s4 εχει φουλ φωτογραφιες στην sd και οταν μπαινει στην gallery θελει κατι δευτερολεπτα να φορτωσει τα thumbnails... ουτε το symbian ετσι... μακρια απο εμας

 

Μεγάλη δηλαδή μερίδα καταναλωτών δεν έχει ανάγκη χώρο για να αποθηκεύει φωτογραφίες και βίντεο... ΣΟΒΑΡΑ;;;

 

Επίσης ζούμε στο 2013 αλλά και στην Ελλάδα! Πολύ βολικά χρησιμοποιείς το WiFi ΟΤΑΝ το έχεις διαθέσιμο αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα! Εκτός από το σπίτι σου και ίσως τη δουλειά σου, στην Ελλάδα του 2013 δεν είναι βέβαιο ότι όπου κι αν βρεθείς θα έχεις WiFi... Και το ότι σβήνεις "ότι δεν είναι απαραίτητο" είναι ακριβώς το πρόβλημα με όλες τις 16άρες συσκευές, γιατί όταν φορτώσεις και 5-6 apps ξαφνικά ξεμένεις από χώρο και αρχίζεις και σβήνεις πολλά για να κάνεις χώρο...

 

Πόσο δύσκολο θα ήταν για κάποιες εταιρείες απλά να επιτρέπουν την κάρτα SD και να τελειώνει το θέμα; Αλλά όχι, πρέπει να πληρώνουν τα ΚΟΡΟϊΔΑ για την εξτρά μνήμη του κινητού τους!!! Εγώ έχω το Galaxy Note με 16GB μνήμης και έβαλα μία 64άρα κάρτα και καθάρισα με 50-60 ευρώ... Αν κάποιος πάει για το LG G2 πόσο παραπάνω πληρώνει για να πάει από τα 16 στα 32GB; Και τι γίνεται όταν δεν του φτάνουν ούτε αυτά;

 

Γιατί μην ξεχνάμε αν πας ένα ταξίδι ή μία εκδρομή θα πρέπει να ψάχνεις WiFi να ξεφορτώσεις φωτογραφίες γιατί αλλιώς χώρος πάπαλα! Και να το βράσω το σούπερ ντούπερ κινητό σου που δεν έχει χώρο την ώρα ακριβώς που θες να βγάλεις μία καλή φωτό ή ένα βιντεάκι...

 

Και τα γράφω αυτά γιατί ακριβώς όταν κάποια στιγμή πήγα ταξίδι με τη γυναίκα μου στο εξωτερικό, ήθελα συνεχώς να τραβώ φωτογραφίες και βίντεο από ότι έβλεπα... Δεν φαντάζεσαι πόσο ωραία είναι να μπορείς να τραβάς 3.000 φωτογραφίες και δεκάδες FullHD Videos χωρίς να σκοτίζεσαι...

 

Παρεπιπτόντως ο φίλος σου που έχει μερικά δευτερόλεπτα καθυστέρηση στην φόρτωση των thumbnails...

 

Δεν μας είπες πόσες χιλιάδες φωτογραφίες έχει στο κινητό του; Διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή στα χέρια του γιατί έτσι;

 

Αν "άδειαζε" κι αυτός το κινητό του τακτικά όπως εσύ, σφαίρα θα πήγαινε...

 

Αλλά υπάρχουμε κι εμείς που θέλουμε να έχουμε 4.000 φωτογραφίες και 250 βιντεάκια στο κινητό μας γιατί πια αυτό είναι το κινητό μας, φορητός σταθμός διασκέδασης, φωτογραφική μηχανή και κάμερα και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ, χωρίς να ψάχνεις WiFi ή ξεφορτώματα...

 

ΥΓ: Να τονίσω ότι το "ύφος" δεν αφορά σε καμία περίπτωση τον φίλο που γράφει και λέει την απολύτως σεβαστή άποψή του. Αφορά στις εταιρείες που θέλουν ντε και καλά να μας ξεπαραδιάζουν για πράγματα που δε θα έπρεπε.

 

Μας φορτώνουν με το υπερκινητό με την 16ΜΡ κάμερα, αλλά χωρίς αρκετή μνήμη να κρατήσει αρκετές φωτογραφίες...

 

Μας πουλάνε ταμπλέτα που όταν εγκαταστήσεις 20 apps ψάχνεις να βρεις από που θα εξοικονομήσεις χώρο για τη συνέχεια Εχω iPad και ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι λέω, γιατί έχω τραβήξει τα πάνδεινα να εξοικονομώ χώρο μπας και βάλω καμιά εφαρμογή. Για φωτογραφίες στο iPad ούτε λόγος! που να βρεις το χώρο!

 

Και μετά όσο καλό κι αν είναι (που είναι) το iPad Air πως να το αγοράσω όταν ξέρω ότι θα περνάω τα ίδια; Και γιατί να μην προτιμήσω ένα Android tablet όπου κοτσάρω και πάλι μία κάρτα μνήμης και ησυχάζω;

 

Θα επιμείνω φίλε μου ότι η επέκταση μνήμης όχι απλά είναι βασικότατο χαρακτηριστικό για κινητά και tablets, αλλά θα έπρεπε να είναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ που θα απαιτούμε σε ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗ!

 

Αν είναι να απολαμβάνουμε υπερκάμερες, ας έχουμε τουλάχιστον και τον ανάλογο χώρο ώστε να τις χρησιμοποιούμε απροβλημάτιστα. Αλλιώς είναι σαν να βάζεις σπορ αυτοκίνητο σε λασπόδρομο. κολλάει και μένεις να το κοιτάς, όμορφο αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις...

Samsung Galaxy Note II is still ROCKING !!!

My Galaxy Note Pro 12.2" is there for my educational purposes...

But Galaxy Tab Pro 8.4 is THE KING!!

SAMSUNG still rules !!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε!!!

 

Διαβάζω εδώ διάφορα που γράφουν όλοι, σεβαστά μεν αλλά...

 

Σοβαρά πάνε στην κορυφή κινητά που δεν δίνουν τη δυνατότητα επέκτασης μνήμης στο χρήστη;

 

Δηλαδή αν πάω μία εκδρομή και τραβήξω μερικές φωτογραφίες και 2-3 βίντεο θα πρέπει μετά με το που θα γυρίσω να τα περνάω σε υπολογιστή ή όπου αλλού για να αδειάσω τη μνήμη του κινητού...

 

Κι αυτό είναι κάτι που δεν τα ρίχνει μονομιάς από την κορυφή;

 

Δεν έχετε δουλέψει αρκετά με Apple ή τέτοια 16άρια κινητά μου φαίνεται ή απλά δεν βγάζετε φωτό/βίντεο (που είναι αυτά που γεμίζουν τη μνήμη...)

 

Αλλά τότε γιατί εκθειάζετε την κάμερα;

 

Τι να πω...

 

Απλά ρε παιδιά αν αποφασίζαμε όλοι σαν καταναλωτές κάποια βασικά και μποϋκοτάραμε τις συσκευές που δεν τα έχουν (και η κάρτα μνήμης για να έχεις ρε παιδί μου όση χωρητικότητα γουστάρεις εν έτει 2013 είναι βασικότατο και δεν πρέπει να προσπερνιέται έτσι), τότε μόνο όντως θα πιέζαμε τις εταιρείες να βγάλουν καλύτερες συσκευές...

 

Αλλά τι να πεις, εδώ τα μηλαράκια πουλάνε ακόμα κινητά σαν τρελά και στις συσκευές της Samsung το σύνηθες παράπονο είναι ότι έχουν υπερβολικά ΠΟΛΛΑ χαρακτηριστικά!!!

 

Ό,τι να'ναι...

 

Έχω μια συσκευή που δεν έχει sd slot. Κακώς; Ναι. Αν είχε θα έβαζα; Όχι. Προτιμαω sd από εσωτερικό χώρο; Με τίποτα. 16 GB και sd ή 32 χωρίς. 32 χωρίς ασυζητητί. Καλή είναι η ύπαρξη sd σαν επιλογή, αλλά ύστερα από τη συμβίωση - εξάρτηση μου από αυτήν το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν την θέλω. Θέλω να μπορώ να βάλω αν το αποφασίσω αλλά δεν θα τη χρησιμοποιούσα σε τίποτα. Είναι ξένο σώμα. Είναι αργή. Είναι "εύθραυστη". Δεν είναι εμπιστοσύνης.

Αν είναι να μου δώσει μια εταιρία την sd σαν δικαιολογία για να κόψει κόστος από τον εσωτερικό χώρο, τότε αυτή θέλει μποϋκοτάζ.

Απλά το G2 σαν ο τελευταίος παίκτης που εμφανίστηκε το 2013 και βλέποντας τα ρεζιλίκια της Samsung όσων αφορά τον εσωτερικό χώρο έπρεπε να βγάλει 32GB έστω και χωρίς sd. Τίποτα λιγότερο για μια συσκευή που τραβάει HD video και φωτογραφίες τεράστιων διαστάσεων.

 

QUOTE=anergos13;5102815]κάνεις οτι δεν εχεις ακούσει φιλε.......θυμησου....

 

Αφου φιλε αν δεν ειδες κατι διαφορετικο .....δες και μερικα παραπανω....

s note εφαρμογη που μπορει να εξυπηρετησει απο απλες σημειωσεις μεχρι συνθετα διαγραμματα με μαθηματικες πραξεις και οχι μονο.......στο ipad πότε?

αναγνωριση χειρογραφο στο ipad Ποτε?

επεξεργασια με χειρογραφο σε pdf απλα χωρις επιπλεον εφαρμογη

 

Η ακριβεια του wacom digitizer σε σχεση με το δακτυλο.....??????

Πλακα μου κάνεις ?Δεν τιθεται θεμα συγκρισης φιλε ....μιλαμε για ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ .... δεν εχεις δοκιμασει ειναι προφανες.....

 

πιστεψε αν χρησιμοποιησεις τουλαχιστον αυτο...

 

θα καταλαβεις.... αν και δεν εχει την ακριβεια του spen σε καμια περιπτωση......

 

και επαναλαμβανω αν δεν εχεις παρει στα χερια σου μηχανημα note 2014 τοτε δικαιως νομιζεις οτι το μονο που κανει ειναι παχυτερα μουστακια.....

 

Επισης αν θεωρεις μικρο πραγμα σε ένα tablet πχ 8 ινστων να εχει και δυνατοτητα κλησεων....ρωτα αυτους που το χρησιμοποιουν για να μαθεις την ευκολια που προσφερει......

 

Οποιος χρησιμοποιει τα καλουδια των note μπορει να καταλαβει (γιατι φυσικα και καποιοι εχουν note αλλα δεν χρησιμιποιουν τπτ απ αυτα που παρεχει)

 

και ΟΛΑ αυτα out of the box....και οχι με 10 apps και αν τα βρεις

 

Μου τα ξανάγραψες αυτά αλλά εκεί ήμασταν εκτός θέματος. Όλα αυτά γίνονται μια χαρά με δάχτυλα και το software. Το digitizer που το πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά τι προσφέρει θέλω. Αυτό που σε μια φορητή συσκευή της πλάκας προσφέρει αναγνώριση ποσών χιλιάδων επιπέδων πίεσης. Αυτό που κάποιοι δεν μπορούν να έχουν συσκευή που δεν το έχει. Αυτό λέω.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι προχθές που η sister αγόρασε το s4 και το περιεργάστηκα εντελώς γυμνό, αφενός ποιοτικά μου έκανε ΟΚ , δηλαδή εντάξει, δεν είναι άιφον (ή htc), ούτε έχει αυτή την αίσθηση πολυτέλειας, αλλά και στιβαρό είναι και αποδεκτό design έχει και τριξίματα δεν παρατήρησα.

 

Ωστόσο, παιδιά, έχει λάγκ. Η συσκευή ήταν out of the box me 4.2.2 και χωρίς τίποτα πάνω, είχε διάσπαρτα λάγκ...

 

 

Αστεία πράγματα όντως. Αν για το iphone 5s είχαν ακουστεί τα προβλήματα που έχουν ακουστεί για το g2, σίγουρα θα είχε γίνει παγκόσμιος σεισμός.

(το 2tap δεν πιάνει πάντα, πρόβλημα με το μικρόφωνο όταν μιλάς ξαπλωτός, κάτι αναφορές για το gps όταν χρησιμοποιείται με τα πόδια (όχι για πλοήγηση με αυτοκίνητο) κάτι το απαράδεκτο βίντεο το βράδυ...).

Γιάννη είπαμε. Το Android δεν κάνει γι όσους απλά ανοίγουν την συσκευή τους μόνο για να δουν αν το εφέ έχασε ένα κλάσμα του δευτερολεπτου.

Είναι συσκευές για να κάνεις δουλειά.

Να υπήρχαν κολλήματα το καταλαβαίνω, αλλά αυτά που εννοείτε lag δε έχουν σχέση με την χρειστικοτητα και αποτελεσματικοτητα της συσκευής.

Εμένα μου αρκεί όπως τρέχει η συσκευή μου στο βίντεο της υπογραφής μου.

Άλλωστε στην παρούσα φάση δεν υπάρχει συσκευή σε κανένα λειτουργικό χωρίς προβλήματα.

Οπότε αν έχεις δώσει 800 ευρώ σε πειράζουν στο διπλούν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια συσκευή που δεν έχει sd slot. Κακώς; Ναι. Αν είχε θα έβαζα; Όχι. Προτιμαω sd από εσωτερικό χώρο; Με τίποτα. 16 GB και sd ή 32 χωρίς. 32 χωρίς ασυζητητί. Καλή είναι η ύπαρξη sd σαν επιλογή, αλλά ύστερα από τη συμβίωση - εξάρτηση μου από αυτήν το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν την θέλω. Θέλω να μπορώ να βάλω αν το αποφασίσω αλλά δεν θα τη χρησιμοποιούσα σε τίποτα. Είναι ξένο σώμα. Είναι αργή. Είναι "εύθραυστη". Δεν είναι εμπιστοσύνης.

Αν είναι να μου δώσει μια εταιρία την sd σαν δικαιολογία για να κόψει κόστος από τον εσωτερικό χώρο, τότε αυτή θέλει μποϋκοτάζ.

Απλά το G2 σαν ο τελευταίος παίκτης που εμφανίστηκε το 2013 και βλέποντας τα ρεζιλίκια της Samsung όσων αφορά τον εσωτερικό χώρο έπρεπε να βγάλει 32GB έστω και χωρίς sd. Τίποτα λιγότερο για μια συσκευή που τραβάει HD video και φωτογραφίες τεράστιων διαστάσεων.

 

Με κάλυψες σχεδόν απόλυτα...

 

Κακώς κάποιες συσκευές δεν έχουν SD Slot. Θα έπρεπε να δίνουν τη δυνατότητα σε όλους μας. Και να έχουμε επιλογή! ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΛΕΣ!

 

Ας είχα την επιλογή κι ας μην έβαζα (αν και δε βλέπω το λόγο γιατί όχι, το κόστος τους πια είναι αστείο)... Αλλά αν μου κόβεις την επιλογή τότε τι μου πουλάς;

 

Κι εγώ προτιμώ την εσωτερική μνήμη από την κάρτα SD και φυσικά θα ήθελα 32 αντί 16 γίγα στο κινητό μου.

 

Άρα πχ κυρία Samsung επιβάλλεται όλες οι νέες ναυαρχίδες σου να έχουν 32 γίγα ακατέβατα ως εσωτερική μνήμη.

 

Αλλά 16+64=80 γίγα για φωτό+βίντεο έναντι 32... Και πάλι δε βγαίνουν οι αριθμοί για ένα πρόβλημα που έχει απλώς πολύ εύκολη λύση...

 

Αυτό το περί "εύθραυστης" είναι απλώς προσωπική άποψη, μία μνήμη είναι κι αυτή και χωρίς κινητά μέρη, δεν είναι λιγότερο ή περισσότερο αξιόπιστη από οποιοδήποτε άλλο ανάλογο εξάρτημα. Και φυσικά υπάρχουν πάντα και τα backup και οι μεταφορές αρχείων στον υπολογιστή ή το cloud... ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ με τη δυνατότητα να έχεις τα πάντα στο κινητό σου, στο χέρι σου όποτε θες!

 

Το τελικό σου σχόλιο για το G2 είναι ακριβώς αυτό που πρέπει! Αν θες να τοποθετηθείς σωστά στον ανταγωνισμό, και να μη σε καταπιεί και το μάρκετιγκ και οι συσκευές του αντιπάλου, τέτοια λάθη δεν επιτρέπονται. Και μακάρι να διορθωθούν, για το καλό το δικό μας, των καταναλωτών. Γιατί κανείς μας δεν παντρεύτηκε την Samsung ή την LG ή οποιαδήποτε άλλη κορεάτικη ή γιαπωνέζικη ή ευρωπαϊκή εταιρεία...

 

Μόνο τα μηλαράκια τα παντρεύονται κάποιοι, αλλά κυκλοφορούν και πολλοί πειρασμοί τριγύρω να τα σκανδαλίζουν και να τα πειράζουμε εμείς :p

Samsung Galaxy Note II is still ROCKING !!!

My Galaxy Note Pro 12.2" is there for my educational purposes...

But Galaxy Tab Pro 8.4 is THE KING!!

SAMSUNG still rules !!! :up:

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια συσκευή που δεν έχει sd slot. Κακώς; Ναι. Αν είχε θα έβαζα; Όχι. Προτιμαω sd από εσωτερικό χώρο; Με τίποτα. 16 GB και sd ή 32 χωρίς. 32 χωρίς ασυζητητί. Καλή είναι η ύπαρξη sd σαν επιλογή, αλλά ύστερα από τη συμβίωση - εξάρτηση μου από αυτήν το συμπέρασμα μου είναι ότι δεν την θέλω. Θέλω να μπορώ να βάλω αν το αποφασίσω αλλά δεν θα τη χρησιμοποιούσα σε τίποτα. Είναι ξένο σώμα. Είναι αργή. Είναι "εύθραυστη". Δεν είναι εμπιστοσύνης.

Αν είναι να μου δώσει μια εταιρία την sd σαν δικαιολογία για να κόψει κόστος από τον εσωτερικό χώρο, τότε αυτή θέλει μποϋκοτάζ.

Απλά το G2 σαν ο τελευταίος παίκτης που εμφανίστηκε το 2013 και βλέποντας τα ρεζιλίκια της Samsung όσων αφορά τον εσωτερικό χώρο έπρεπε να βγάλει 32GB έστω και χωρίς sd. Τίποτα λιγότερο για μια συσκευή που τραβάει HD video και φωτογραφίες τεράστιων διαστάσεων.

 

QUOTE=anergos13;5102815]κάνεις οτι δεν εχεις ακούσει φιλε.......θυμησου....

 

Αφου φιλε αν δεν ειδες κατι διαφορετικο .....δες και μερικα παραπανω....

s note εφαρμογη που μπορει να εξυπηρετησει απο απλες σημειωσεις μεχρι συνθετα διαγραμματα με μαθηματικες πραξεις και οχι μονο.......στο ipad πότε?

αναγνωριση χειρογραφο στο ipad Ποτε?

επεξεργασια με χειρογραφο σε pdf απλα χωρις επιπλεον εφαρμογη

 

Η ακριβεια του wacom digitizer σε σχεση με το δακτυλο.....??????

Πλακα μου κάνεις ?Δεν τιθεται θεμα συγκρισης φιλε ....μιλαμε για ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ .... δεν εχεις δοκιμασει ειναι προφανες.....

 

πιστεψε αν χρησιμοποιησεις τουλαχιστον αυτο...

 

θα καταλαβεις.... αν και δεν εχει την ακριβεια του spen σε καμια περιπτωση......

 

και επαναλαμβανω αν δεν εχεις παρει στα χερια σου μηχανημα note 2014 τοτε δικαιως νομιζεις οτι το μονο που κανει ειναι παχυτερα μουστακια.....

 

Επισης αν θεωρεις μικρο πραγμα σε ένα tablet πχ 8 ινστων να εχει και δυνατοτητα κλησεων....ρωτα αυτους που το χρησιμοποιουν για να μαθεις την ευκολια που προσφερει......

 

Οποιος χρησιμοποιει τα καλουδια των note μπορει να καταλαβει (γιατι φυσικα και καποιοι εχουν note αλλα δεν χρησιμιποιουν τπτ απ αυτα που παρεχει)

 

και ΟΛΑ αυτα out of the box....και οχι με 10 apps και αν τα βρεις

 

Μου τα ξανάγραψες αυτά αλλά εκεί ήμασταν εκτός θέματος. Όλα αυτά γίνονται μια χαρά με δάχτυλα και το software. Το digitizer που το πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά τι προσφέρει θέλω. Αυτό που σε μια φορητή συσκευή της πλάκας προσφέρει αναγνώριση ποσών χιλιάδων επιπέδων πίεσης. Αυτό που κάποιοι δεν μπορούν να έχουν συσκευή που δεν το έχει. Αυτό λέω.

 

Φιλε τοτε και με ενα android με 100 150 ευρω μπορω να τρεχω οποιαδηποτε εφαρμογη....

η σβελταδα , η αμεσοτητα και η εμπειρια χρησης με ενα smarphone αξιωσεων ειναι ....τελειως

σε αλλο επιπεδο....το ιδιο ισχυει και με το πενακι των note ...ναι ενα κυκλο τον κανεις και με το δακτυλο...μεχρι εκει ....σε οτιδηποτε πιο περιπλοκο ...αναλαβανει το πενακι....

Και ξαναλεω ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΝΟΤΕ δεν μπορεις να καταλαβεις...

Δοκιμασε και θα με θυμηθεις....η εμπειρια χρησης ....ειναι ...αυτη τι στιγμη μακραν καλυτερη....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψες σχεδόν απόλυτα...

 

Κακώς κάποιες συσκευές δεν έχουν SD Slot. Θα έπρεπε να δίνουν τη δυνατότητα σε όλους μας. Και να έχουμε επιλογή! ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΛΕΣ!

 

Ας είχα την επιλογή κι ας μην έβαζα (αν και δε βλέπω το λόγο γιατί όχι, το κόστος τους πια είναι αστείο)... Αλλά αν μου κόβεις την επιλογή τότε τι μου πουλάς;

 

Κι εγώ προτιμώ την εσωτερική μνήμη από την κάρτα SD και φυσικά θα ήθελα 32 αντί 16 γίγα στο κινητό μου.

 

Άρα πχ κυρία Samsung επιβάλλεται όλες οι νέες ναυαρχίδες σου να έχουν 32 γίγα ακατέβατα ως εσωτερική μνήμη.

 

Αλλά 16+64=80 γίγα για φωτό+βίντεο έναντι 32... Και πάλι δε βγαίνουν οι αριθμοί για ένα πρόβλημα που έχει απλώς πολύ εύκολη λύση...

 

Αυτό το περί "εύθραυστης" είναι απλώς προσωπική άποψη, μία μνήμη είναι κι αυτή και χωρίς κινητά μέρη, δεν είναι λιγότερο ή περισσότερο αξιόπιστη από οποιοδήποτε άλλο ανάλογο εξάρτημα. Και φυσικά υπάρχουν πάντα και τα backup και οι μεταφορές αρχείων στον υπολογιστή ή το cloud... ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ με τη δυνατότητα να έχεις τα πάντα στο κινητό σου, στο χέρι σου όποτε θες!

 

Το τελικό σου σχόλιο για το G2 είναι ακριβώς αυτό που πρέπει! Αν θες να τοποθετηθείς σωστά στον ανταγωνισμό, και να μη σε καταπιεί και το μάρκετιγκ και οι συσκευές του αντιπάλου, τέτοια λάθη δεν επιτρέπονται. Και μακάρι να διορθωθούν, για το καλό το δικό μας, των καταναλωτών. Γιατί κανείς μας δεν παντρεύτηκε την Samsung ή την LG ή οποιαδήποτε άλλη κορεάτικη ή γιαπωνέζικη ή ευρωπαϊκή εταιρεία...

 

Μόνο τα μηλαράκια τα παντρεύονται κάποιοι, αλλά κυκλοφορούν και πολλοί πειρασμοί τριγύρω να τα σκανδαλίζουν και να τα πειράζουμε εμείς :p

 

Που διαφωνώ. Λες 64 GB για φωτογραφίες και βίντεο στην SD. Ωραίο ακούγεται, αλλά... Πρώτον το κόστος της δεν είναι καθόλου αμελητέο (μιλάμε για κανένα 50ρικο). Δεύτερον, φαντάζεσαι τους χρόνους που θα κάνει να ανοίξει 50 GB φωτογραφίες από μια SD; Το κόμπιασμα στο scrolling; Τρίτον, οι SD χαλάνε σαφώς πιο εύκολα. Το ίδιο και οι βάσεις τους. Σε κάθε 1 "μπρικαρισμένο" τηλέφωνο από εσωτερική μνήμη αντιστοιχούν πάνω από δέκα χαλασμένες SD (μην ψάχνεις στοιχεία, από την εμπειρία μου στο φόρουμ σου τα λέω). Τέταρτον, 16 GB (στην πραγματικότητα 8-9) για εφαρμογές είναι οριακά. Οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την SD. Είχα το desire που από υπέρτατη βλακεία της HTC είχε μόλις 75 ΜΒ μνήμη για εφαρμογές. Φαντάσου ότι πολλές έπρεπε να πάνε αναγκαστικά στην SD. Ξέρεις ποιο ήταν το αποτέλεσμα; Ό,τι ήταν στην SD σερνόταν. Ό,τι ήταν στην εσωτερική ήταν μια χαρά (system apps). Μετά από αυτή την εμπειρία δεν υπάρχει καμία περίπτωση να ξανασχοληθώ σοβαρά με κάρτες. Ακόμα και στο gpad που έχει υποδοχή προτιμώ να σβήνω και να γράφω πράγματα παρά να βάλω SD.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη δηλαδή μερίδα καταναλωτών δεν έχει ανάγκη χώρο για να αποθηκεύει φωτογραφίες και βίντεο... ΣΟΒΑΡΑ;;;

 

Επίσης ζούμε στο 2013 αλλά και στην Ελλάδα! Πολύ βολικά χρησιμοποιείς το WiFi ΟΤΑΝ το έχεις διαθέσιμο αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα! Εκτός από το σπίτι σου και ίσως τη δουλειά σου, στην Ελλάδα του 2013 δεν είναι βέβαιο ότι όπου κι αν βρεθείς θα έχεις WiFi... Και το ότι σβήνεις "ότι δεν είναι απαραίτητο" είναι ακριβώς το πρόβλημα με όλες τις 16άρες συσκευές, γιατί όταν φορτώσεις και 5-6 apps ξαφνικά ξεμένεις από χώρο και αρχίζεις και σβήνεις πολλά για να κάνεις χώρο...

 

Πόσο δύσκολο θα ήταν για κάποιες εταιρείες απλά να επιτρέπουν την κάρτα SD και να τελειώνει το θέμα; Αλλά όχι, πρέπει να πληρώνουν τα ΚΟΡΟϊΔΑ για την εξτρά μνήμη του κινητού τους!!! Εγώ έχω το Galaxy Note με 16GB μνήμης και έβαλα μία 64άρα κάρτα και καθάρισα με 50-60 ευρώ... Αν κάποιος πάει για το LG G2 πόσο παραπάνω πληρώνει για να πάει από τα 16 στα 32GB; Και τι γίνεται όταν δεν του φτάνουν ούτε αυτά;

 

Γιατί μην ξεχνάμε αν πας ένα ταξίδι ή μία εκδρομή θα πρέπει να ψάχνεις WiFi να ξεφορτώσεις φωτογραφίες γιατί αλλιώς χώρος πάπαλα! Και να το βράσω το σούπερ ντούπερ κινητό σου που δεν έχει χώρο την ώρα ακριβώς που θες να βγάλεις μία καλή φωτό ή ένα βιντεάκι...

 

Και τα γράφω αυτά γιατί ακριβώς όταν κάποια στιγμή πήγα ταξίδι με τη γυναίκα μου στο εξωτερικό, ήθελα συνεχώς να τραβώ φωτογραφίες και βίντεο από ότι έβλεπα... Δεν φαντάζεσαι πόσο ωραία είναι να μπορείς να τραβάς 3.000 φωτογραφίες και δεκάδες FullHD Videos χωρίς να σκοτίζεσαι...

 

Παρεπιπτόντως ο φίλος σου που έχει μερικά δευτερόλεπτα καθυστέρηση στην φόρτωση των thumbnails...

 

Δεν μας είπες πόσες χιλιάδες φωτογραφίες έχει στο κινητό του; Διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή στα χέρια του γιατί έτσι;

 

Αν "άδειαζε" κι αυτός το κινητό του τακτικά όπως εσύ, σφαίρα θα πήγαινε...

 

Αλλά υπάρχουμε κι εμείς που θέλουμε να έχουμε 4.000 φωτογραφίες και 250 βιντεάκια στο κινητό μας γιατί πια αυτό είναι το κινητό μας, φορητός σταθμός διασκέδασης, φωτογραφική μηχανή και κάμερα και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ, χωρίς να ψάχνεις WiFi ή ξεφορτώματα...

 

ΥΓ: Να τονίσω ότι το "ύφος" δεν αφορά σε καμία περίπτωση τον φίλο που γράφει και λέει την απολύτως σεβαστή άποψή του. Αφορά στις εταιρείες που θέλουν ντε και καλά να μας ξεπαραδιάζουν για πράγματα που δε θα έπρεπε.

 

Μας φορτώνουν με το υπερκινητό με την 16ΜΡ κάμερα, αλλά χωρίς αρκετή μνήμη να κρατήσει αρκετές φωτογραφίες...

 

Μας πουλάνε ταμπλέτα που όταν εγκαταστήσεις 20 apps ψάχνεις να βρεις από που θα εξοικονομήσεις χώρο για τη συνέχεια Εχω iPad και ξέρω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ τι λέω, γιατί έχω τραβήξει τα πάνδεινα να εξοικονομώ χώρο μπας και βάλω καμιά εφαρμογή. Για φωτογραφίες στο iPad ούτε λόγος! που να βρεις το χώρο!

 

Και μετά όσο καλό κι αν είναι (που είναι) το iPad Air πως να το αγοράσω όταν ξέρω ότι θα περνάω τα ίδια; Και γιατί να μην προτιμήσω ένα Android tablet όπου κοτσάρω και πάλι μία κάρτα μνήμης και ησυχάζω;

 

Θα επιμείνω φίλε μου ότι η επέκταση μνήμης όχι απλά είναι βασικότατο χαρακτηριστικό για κινητά και tablets, αλλά θα έπρεπε να είναι ΤΟ ΠΡΩΤΟ που θα απαιτούμε σε ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗ!

 

Αν είναι να απολαμβάνουμε υπερκάμερες, ας έχουμε τουλάχιστον και τον ανάλογο χώρο ώστε να τις χρησιμοποιούμε απροβλημάτιστα. Αλλιώς είναι σαν να βάζεις σπορ αυτοκίνητο σε λασπόδρομο. κολλάει και μένεις να το κοιτάς, όμορφο αλλά δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις...

 

Περα απο το wifi υπαρχουν κι αλλες λυσεις οπως usb otg και mini card reader(εχω και τα 2) για καποια μερα που θα χρειαστεις εξτρα χωρο στην συσκευη σου.Δες εδω ποσο μικρο ειναι ενα τετοιο και ποσο ευκολο ειναι να το εχεις συνεχεια μαζι για μια τετοια στιγμη.

Παρολα αυτα κι εγω συμφωνω πως η ελλειψη υποδοχης καρτας sd ειναι μεγαλο μειον.

Απο την αλλη η απροβληματιστη λειτουργια του κινητου κι η οθοναρα του σε κανει να ξεχνας αυτη την μεγαλη ελλειψη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Περα απο το wifi υπαρχουν κι αλλες λυσεις οπως usb otg και mini card reader(εχω και τα 2) για καποια μερα που θα χρειαστεις εξτρα χωρο στην συσκευη σου.Δες εδω ποσο μικρο ειναι ενα τετοιο και ποσο ευκολο ειναι να το εχεις συνεχεια μαζι για μια τετοια στιγμη.

Παρολα αυτα κι εγω συμφωνω πως η ελλειψη υποδοχης καρτας sd ειναι μεγαλο μειον.

Απο την αλλη η απροβληματιστη λειτουργια του κινητου κι η οθοναρα του σε κανει να ξεχνας αυτη την μεγαλη ελλειψη.

 

υπαρχςι κ πιο μικρο http://www.meenova.com/ .....

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...