Jump to content

Φωτογραφίες / βίντεο με το LG G2


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για 4Κ βιντεο δεν ειναι η επιλογη UHD 3840x2160?

 

Ναι σωστα.Γιωργο το exposure απο που το ρυθμιζουμε;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι σωστα.Γιωργο το exposure απο που το ρυθμιζουμε;

 

Οπως ανοιγεις την καμερα, πατας το γραναζακι και ρυθμιζεις το brightness-φωτεινοτητα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον φλασαρα την stock περασα την xcam και την xcam lg settings αλλα στην stock δεν εχω 4k.Εχω στην xcam 4k αλλα αθλιο με πιξελς:(
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις 4k κατι εχεις περασει, αλλιως δεν εχει 4k. Μηπως περασες το video player που ελεγες? Παντως για xcam+4k ο xdabbeb δινει το αρχειο που ανεβασα πριν λιγο.

Επισης frame drops δεν εχει το 4k αλλα το 1080p 30fps. Δοκιμασε το και πεσμου τι βλεπεις.

Οσο για τον ηχο, εγω εκανα αυτο που γραφω πιο πριν στα settings και ειναι αψογος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν εχω dorimanx kernel οποτε δεν μπορω να το δοκιμασω για να σου πω...παντως μεταξυ μας ο στερεοφωνικος ηχος δεν παιζει και τοσο ρολο πιστευω στο κινητο...:)

Εξαλλου 2 επιλογες ειναι οποτε θες τις κλεινεις οποτε θες τις ανοιγεις δεν ειναι mod μονιμο ;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ομορφα χρωματα!!! θα σου προτεινα να την ανεβασεις σε κανενα flickr να την χαρουμε στην αναλυση της!

 

Mια προ ολιγου στον δρομο περπατητος..

16139547145_25d819c8e6_k.jpg20141229_190258 by drizosg, on Flickr

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ετσι ακριβως. Βεβαια το...παραδοξο της υποθεσης ειναι οτι αν φλασαρεις τα binaries πανω απο αυτα που εχει ηδη ο cloudy στις rom του τοτε σταματαει να λειτουργει η καμερα η μαμα της rom και δουλευει μονο η xcam!!!

Μετα απο αρκετες παρατηρησεις που εγιναν στο νημα των xda, ο xdabbeb τονιζει οτι δεν περναμε binaries πανω στις rom του cloudy γιατι δεν υπαρχει λογος. Μετα απο (τον εχω πρηξει τον ανθρωπο μιλαμε για απειρους διαλογους:lol: pm που του ειχα στειλει η απαντηση του ηταν η εξης:

"Cloudy does include them, and as stated in the OP you should not flash them on his rom. There are always going to be certain minor file additions or omissions that are necessary on ported roms, so it's best to stick with what they give you. As for the other rom, I really can't say whether or not he included them properly. There are too many out there for me to keep track and it's really up to the maintainer to implement it properly."

 

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι πριν φλασαρω xdabbed είχα 4k στην xcam(με stock 20h). Ρε παιδιά στο slow motion γιατί ότι Rom και αν έχω περάσει από stock cloudy g3 και σχεδόν ότι Rom κυκλοφορεί το βίντεο μου πιξελιαζει και μου φαίνεται λίγο θολό;Δεν έχω βρει λύση πουθενά. Έχει κανένας αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

@paok η φωτο σου ειναι πολυ καλη, αλλα θεωρω οτι μπορουσες να την βγαλεις ακομα καλυτερη. Φαινεται οτι εχει υποστει επεξεργασια απο το κινητο με το επιθετικο noise reduction. Δοκιμασες αλλες ρυθμισεις? κανε μια δοκιμη με τα settings και τραβα την στο normal-auto iso-brightness -2.

εξαιρετικα χρωματα και πολυ δυσκολη φωτο παντως...

 

Στο παλικαρι που ρωτησε στο flickr ειμαι ο drizosg (Δριζος Γιωργος)

 

@panos Κοιτα θα πρεπει να το κρινεις και μονος σου. Δεν παιρνω κανεναν στο λαιμο μου, οτι ανακαλυπτω το ανεβαζω για να το βλεπετε κ εσεις.

Εγω επιμενω οτι οι συγκρισεις πρεπει να γινονται την ιδια στιγμη αν ειναι δυνατον.

Ενα φεγγαρι θυμαμαι εναν καμμενο :lol: που φλασαρε στο δρομο επιτοπου τις ρομ για να εχει συγκριτικο....να δεις πως τον λεγανε...:rolleyes:

 

Δειτε λιγο τις παρακατω φωτο...θεωρω οτι ειναι ενδιαφερον!

(ολες με xcam+settings)

Η πρωτη ειναι με cloudyg3 και απλα το exposure -2. Τιποτα αλλο. Στο μηδεν δεν μπορουσε να νεταρει. Για καποιο λογο με στοκ ρομ τα καταφερε να νεταρει και με το exposure στη μαμα θεση (0).

Ολες μου τις φωτο τις τραβαω με τις ρυθμισεις που σας ανεβασα με screenshot. :)

Τα σχολια δικα σας....

 

CloudyG3 2.1 με τα binaries ως εχουν (modded xdabbeb) + xcam + settings

15953426758_644f7bf909_k.jpgcloudyg3 xcam by drizosg, on Flickr

 

 

Stock rom +xcam +settings exposure 0

16115073936_7f5c0fff8e_k.jpgstock rom by drizosg, on Flickr

 

 

Stock rom +xcam+settings exposure -2

16140101582_deb089a373_k.jpgstock rom 2 by drizosg, on Flickr

 

Λοιπον κατι σημαντικο...η 1 και η 3 ειναι τραβηγμενες στο auto με σχεδον ιδιες ρυθμισεις.Η 2 ειναι τραβηγμενη με Night mode....προφανως εχεις ενεργοποιημενο το auto night mode.

Πιο σωστη σαν φωτογραφια ειναι η δευτερη γιατι εχει φωτιστει και το background....χειροτερη ειναι η cloudy οχι ομως κατα πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

15521731383_da731d37bd_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κατι σημαντικο...η 1 και η 3 ειναι τραβηγμενες στο auto με σχεδον ιδιες ρυθμισεις.Η 2 ειναι τραβηγμενη με Night mode....προφανως εχεις ενεργοποιημενο το auto night mode.

Πιο σωστη σαν φωτογραφια ειναι η δευτερη γιατι εχει φωτιστει και το background....χειροτερη ειναι η cloudy οχι ομως κατα πολυ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

15521731383_da731d37bd_c.jpg

 

Κι ομως η 1 ειναι night mode γιατι στο normal ειχε πολυ θορυβο. οι αλλες 2 ειναι με normal mode. Σε ολες δεν εχω παιξει ουτε με iso ουτε τιποτα.

Ναι εχω ενεργοποιημενο το auto night mode, εσυ το εχεις βγαλει?

Κ μενα η 2η μου αρεσει περισσοτερο αν και τα λαμπακια φαινονται πιο καθαρα στην τριτη. Η 2η ομως ειναι πιο φωτεινη στο συνολο.

Για την φωτογραφια σου δεν εχω να πω πολλα ειναι πολυ καλη, φοβερα χρωματα και πολυ καθαρη. Δεν το ειχα στο g2 να βγαζει τετοιες φωτο.

Καλο θα ηταν αν θες, σε καθε φωτο που βγαζεις να γραφεις και τις ρυθμισεις σου. :)

(στην τηλεοραση διαφημιση κινητου...!)

Link to comment
Share on other sites

Αν ζηταγαμε απο τον cloudyfa τα stock binnaries της G3 rom να τα αντικαθαστουσαμε με τα modded του xdabbeb θα καναμε πιστευω δουλεια...Το κακο ειναι οτι ο cloudyfa σταματησε να ειναι συνεργασιμος και δεν απανταει.

Αν καποιος μιλαει μαζι του να μπορουσε να βοηθησει...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Αν ζηταγαμε απο τον cloudyfa τα stock binnaries της G3 rom να τα αντικαθαστουσαμε με τα modded του xdabbeb θα καναμε πιστευω δουλεια...Το κακο ειναι οτι ο cloudyfa σταματησε να ειναι συνεργασιμος και δεν απανταει.

Αν καποιος μιλαει μαζι του να μπορουσε να βοηθησει...

 

Του το εχω στειλει ηδη αλλα...δεν. Παντως μεταξυ μας ειναι λιγο μ.... που δεν σου δινει επιλογη να βαλεις εσυ οτι θες. Η να στο αφηνε μαμα και εσυ να επελεγες αν θα τα βαλεις η οχι, αν δεν μπορουσε να τα βαλει σαν επιλογη στον aroma.

Εκτος αν....με καποιο τροπο περνουσαμε τα μαμα binaries στην cloudyg3.! Καποιος μου ειχε δωσει την στοκ καμερα του g2 αν θυμαμαι καλα ο titarasaudi...

edit: διαβασα καλυτερα το μηνυμα σου..Το θεμα δεν ειναι στα στοκ g3 binaries αλλα σε αυτα του xdabbeb. Ειναι η καμερα του g pro2 modded.

Επισης μολις ειδα οτι υπαρχει διαφορα και στο video...!! Δες 2 screenshots απο cloudy + stock. 1080p 30fps και τα 2.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως η 1 ειναι night mode γιατι στο normal ειχε πολυ θορυβο. οι αλλες 2 ειναι με normal mode. Σε ολες δεν εχω παιξει ουτε με iso ουτε τιποτα.

Ναι εχω ενεργοποιημενο το auto night mode, εσυ το εχεις βγαλει?

Κ μενα η 2η μου αρεσει περισσοτερο αν και τα λαμπακια φαινονται πιο καθαρα στην τριτη. Η 2η ομως ειναι πιο φωτεινη στο συνολο.

Για την φωτογραφια σου δεν εχω να πω πολλα ειναι πολυ καλη, φοβερα χρωματα και πολυ καθαρη. Δεν το ειχα στο g2 να βγαζει τετοιες φωτο.

Καλο θα ηταν αν θες, σε καθε φωτο που βγαζεις να γραφεις και τις ρυθμισεις σου. :)

(στην τηλεοραση διαφημιση κινητου...!)

 

μισο λεπτο...η 1 αποκλειεται να ειναι με Night mode γιατι στα exif φαινεται το κλειστρο, iso κ.τ.λ

sto night mode δεν φαινονται οι ρυθμισεις...ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

μισο λεπτο...η 1 αποκλειεται να ειναι με Night mode γιατι στα exif φαινεται το κλειστρο, iso κ.τ.λ

sto night mode δεν φαινονται οι ρυθμισεις...ετσι δεν ειναι?

 

Και ομως ειναι με night mode. Και ναι εχεις δικιο, με nightmode δεν φαινονται οι ρυθμισεις, στην συγκεκριμενη δεν ξερω τι παιζεται μου εχει ξανατυχει παντως.

Στην ανεβασα και σε dropbox να την εχεις ατοφια να την δεις. Φαινεται και στο file name.

https://www.dropbox.com/s/laq9xvpg2njlzjh/20141217_184736_Night.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα ,καταρχην να σας συγχαρω για τη προσπαθεια που κανετε ( αν και με ψιλοχαλασατε με την καλη εννοια, λιγο με την ανακαλυψη σχετικα με τα στοκ και xdabbeb binaries μια και φοραω cloudy rom αλλα τη να κανουμε η αληθεια ειναι μερικες φορες πικρη!!) θα ηθελα να σας πω δεν ξερω αν εχετε προσεξει οτι ο xdabbeb δινει αρχειο με στοκ binaries το Stock G2 Driver from VS98026A βεβαια οπως λεει ειναι για VS980 και οχι για 802 κινητο αλλα ειναι πολυ πιθανο να δουλεψει και στα δικα μας. Καποιος που εχει χρονο και διαθεση ας δοκιμασει και ας μας ενημερωσει

https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655044856

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα ,καταρχην να σας συγχαρω για τη προσπαθεια που κανετε ( αν και με ψιλοχαλασατε με την καλη εννοια, λιγο με την ανακαλυψη σχετικα με τα στοκ και xdabbeb binaries μια και φοραω cloudy rom αλλα τη να κανουμε η αληθεια ειναι μερικες φορες πικρη!!) θα ηθελα να σας πω δεν ξερω αν εχετε προσεξει οτι ο xdabbeb δινει αρχειο με στοκ binaries το Stock G2 Driver from VS98026A βεβαια οπως λεει ειναι για VS980 και οχι για 802 κινητο αλλα ειναι πολυ πιθανο να δουλεψει και στα δικα μας. Καποιος που εχει χρονο και διαθεση ας δοκιμασει και ας μας ενημερωσει

https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655044856

Φιλε και σε μενα λιγο με ζωρησε αλλα προκειμενου να εχω καλυτερες φωτο πηγα στην stock με root.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα, μολις περασα και γω τη καμερα με τα settings αλλα εχω την εντυπωση οτι τραβαει χειροτερα απο τη μαμα καμερα. Ειμαι στοκ και unrooted. Μπορειται να μου δωσεται τις ρυθμισεις για να δω τι λαθος υπαρχει; Edited by sak11000
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα ,καταρχην να σας συγχαρω για τη προσπαθεια που κανετε ( αν και με ψιλοχαλασατε με την καλη εννοια, λιγο με την ανακαλυψη σχετικα με τα στοκ και xdabbeb binaries μια και φοραω cloudy rom αλλα τη να κανουμε η αληθεια ειναι μερικες φορες πικρη!!) θα ηθελα να σας πω δεν ξερω αν εχετε προσεξει οτι ο xdabbeb δινει αρχειο με στοκ binaries το Stock G2 Driver from VS98026A βεβαια οπως λεει ειναι για VS980 και οχι για 802 κινητο αλλα ειναι πολυ πιθανο να δουλεψει και στα δικα μας. Καποιος που εχει χρονο και διαθεση ας δοκιμασει και ας μας ενημερωσει

https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655044856

 

αυτα τα binaries εχω περασμενα εγω

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδεσσα...hdr

16145234671_dc1d88f820_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κωστα σε παρακαλω δωσε μου εν ταχυ τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα των στοκ binaries σε σχεση με αυτα του xdabbeb γιατι προκειται να τα τεσταρω ο ιδιος στη cloudy

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κωστα σε παρακαλω δωσε μου εν ταχυ τα προτερηματα και τα μειονεκτηματα των στοκ binaries σε σχεση με αυτα του xdabbeb γιατι προκειται να τα τεσταρω ο ιδιος στη cloudy

 

1.τα binaries του xdabbeb δεν εχουν saturation...που σημαινει οτι δεν μπορεις να ελιχθεις. Αυτα τα binaries βασιζονται στην καμερα του G pro 2 η οποια εχει ψυχρα χρωνατα.

2.στις βραδυνες το πιο αργο κλειστρο με τα xdabbeb binaries ειναι 1/7 sec. Με τα stock ειναι 1/4.

που σημαινει οτι στην ιδια σκηνη με τα xd binaries o φακος αναγκαστικα θα δωσει μεγαλυτερο iso...αρα περισσοτερο θορυβο.

Link to comment
Share on other sites

1.τα binaries του xdabbeb δεν εχουν saturation...που σημαινει οτι δεν μπορεις να ελιχθεις. Αυτα τα binaries βασιζονται στην καμερα του G pro 2 η οποια εχει ψυχρα χρωνατα.

2.στις βραδυνες το πιο αργο κλειστρο με τα xdabbeb binaries ειναι 1/7 sec. Με τα stock ειναι 1/4.

που σημαινει οτι στην ιδια σκηνη με τα xd binaries o φακος αναγκαστικα θα δωσει μεγαλυτερο iso...αρα περισσοτερο θορυβο.

 

Σε ευχαριστω ,να υποθεσω βεβαια οτι εαν εγκαταστησω τη καμερα του xdabbeb χωρις τα binaries του, τα xdabbeb lg settings δε θα λειτουργησουν ή μαλλον οχι

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ,να υποθεσω βεβαια οτι εαν εγκαταστησω τη καμερα του xdabbeb χωρις τα binaries του, τα xdabbeb lg settings δε θα λειτουργησουν ή μαλλον οχι

 

ποια ειναι η καμερα του xdabbed?

Link to comment
Share on other sites

Του το εχω στειλει ηδη αλλα...δεν. Παντως μεταξυ μας ειναι λιγο μ.... που δεν σου δινει επιλογη να βαλεις εσυ οτι θες. Η να στο αφηνε μαμα και εσυ να επελεγες αν θα τα βαλεις η οχι, αν δεν μπορουσε να τα βαλει σαν επιλογη στον aroma.

Εκτος αν....με καποιο τροπο περνουσαμε τα μαμα binaries στην cloudyg3.! Καποιος μου ειχε δωσει την στοκ καμερα του g2 αν θυμαμαι καλα ο titarasaudi...

edit: διαβασα καλυτερα το μηνυμα σου..Το θεμα δεν ειναι στα στοκ g3 binaries αλλα σε αυτα του xdabbeb. Ειναι η καμερα του g pro2 modded.

Επισης μολις ειδα οτι υπαρχει διαφορα και στο video...!! Δες 2 screenshots απο cloudy + stock. 1080p 30fps και τα 2.

Ρε παιδια, νομιζω οτι τα πραματα ειναι απλα. Λεω "νομιζω" καθως δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν μπορω να σκεφτω ενα λογο που δε θα δουλεψει αυτο.

Οποιος ειναι με CloudyG3 ή Sotmax και αρα εχει τα binaries του xdabbeb τοτε μπορει να φλασαρει τα stock binaries με το αρχειο που δεινει ο xdabbeb ή να αντικαταστησει χειροκινητα τα stock αρχεια. Τα stock αρχεια θα τα βρει απο μια επισημη ROM και θα τα κανει extract. Για να βρει ομως ποια αρχεια χρειαζονται αρκει να ανοιξει το ζιπακι του xdabbeb με τους drivers και να δει ποια ειναι, που ειναι και τι permissions εχουν.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η καμερα του xdabbed?

 

Προφανως την xcam 5.2.4 εννοει.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Προφανως την xcam 5.2.4 εννοει.

 

Ναι αυτο εννοω , γιατι στη cloudy εχουμε αν θελουμε φυσικα δυο καμερες μια της ρομ και μια την xcam 5.2.4 και ρωταω αν εχω τα στοκ binaries η εφαρμογη xcam lg settings που ειναι για την xcam 5.2.4 θα λειτουργει κανονικα ή λειτουργει μονο με τα xdabbeb binaries?

LINKS

SuperUIs : http://1drv.ms/1WiyREb

Limitless_UX4_v1.3_V10 mod : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6561829#post6561829

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια με λιγα λογια τα stock binaries θεωρουνται αυτα;

https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655044856

Εμεις για παραδειγμα που δεν θελουνε να αλλαξουμε (προς το παρων) την cloudyG3, φλασαροντας αυτα ειναι σαν stock rom και καλα; Ο φιλος paok4270 αναφερει οτι εχει αυτα!

Και στην ουσια φλασαροντας τα stock binaries "χανουμε" κατι; Εκτος φανταζομαι απ' την ταχυτητα του focus; (αν ισχυει) !!

Εντω μεταξυ δεν βλεπω πουθενα και τα binaries της cloudyG3, αν τα ξανα θελησουμε! Αν φλασαρουμε άλλα binaries, χανουμε την "μαμα" καμερα της cloudyG3!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια φοραω την stock rom με root.Eγκατεστησα τα εξης: XCamLG_524_g2uhd.apk, xdabbeb_camera_binaries_stock_G2_4kUHD (για το βιντεο) και τα XCam.LG.Settings.v.1.3.7.

Θελει κατι αλλο να βαλω;Γιατι μου τις βγαζει καπως αχρωμες τις φωτο...παρα τις ρυθμισεις.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω , γιατι στη cloudy εχουμε αν θελουμε φυσικα δυο καμερες μια της ρομ και μια την xcam 5.2.4 και ρωταω αν εχω τα στοκ binaries η εφαρμογη xcam lg settings που ειναι για την xcam 5.2.4 θα λειτουργει κανονικα ή λειτουργει μονο με τα xdabbeb binaries?

Η Xcam και τα Xcam settings νομιζω λειτουργουν με οποιαδηποτε binaries!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...