Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχω πρόβλημα με το gps!Εχθές το βράδυ που γύρναγα με το αυτοκίνητο είπα να βάλω το iGO να δω πως παει, το βάζω και δεν κλείδωνε με τίποτα.Δοκιμάζω και το sygic , μια απο τα ίδια,αφού έφτασα σπίτι μου δοκίμασα και το gps status ,πάλι τίποτα!

Σήμερα το πρωί Το έβγαλα στη βεράντα να δοκιμάσω πάλι το gps status αλλά πάλι τίποτα, το ίδιο αφού απενεργοποίησα και τα agps κτλπ.

 

Εχθές το πρωί όμως που το δοκίμαζα πάλι ,είχε κλειδώσει με δυσκολία στους 6-7 δορυφόρους.Έχω διαβάσει γι' αυτόν τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981, θα κάνει τίποτα? Τι να συμβαίνει και τι μπορω να κάνω άλλο γι' αυτό?

 

Είμαι με 1.03 rom και root!

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ερώτηση: κάποια εφαρμογή μου πετάει διαφημίσεις , όχι μονο τα μικρά παραθυράκια αλλά και full screen διαφημίσεις.... Υπάρχει τρόπος να ανακαλύψω την ένοχη εφαρμογή ?

 

Δοκίμασε αυτό το προγραμματάκι έμενα με έχει σώσει από της διαφημίσεις

http://www.mediafire.com/download/esswws1rajjdwhs/AdAway%20v10.12.13.apk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με το gps!Εχθές το βράδυ που γύρναγα με το αυτοκίνητο είπα να βάλω το iGO να δω πως παει, το βάζω και δεν κλείδωνε με τίποτα.Δοκιμάζω και το sygic , μια απο τα ίδια,αφού έφτασα σπίτι μου δοκίμασα και το gps status ,πάλι τίποτα!

Σήμερα το πρωί Το έβγαλα στη βεράντα να δοκιμάσω πάλι το gps status αλλά πάλι τίποτα, το ίδιο αφού απενεργοποίησα και τα agps κτλπ.

 

Εχθές το πρωί όμως που το δοκίμαζα πάλι ,είχε κλειδώσει με δυσκολία στους 6-7 δορυφόρους.Έχω διαβάσει γι' αυτόν τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372981, θα κάνει τίποτα? Τι να συμβαίνει και τι μπορω να κάνω άλλο γι' αυτό?

 

Είμαι με 1.03 rom και root!

ξεκίνα και εγκατέστησε το faster GPS,βάλε region Europe country greece και ξαναδοκιμάσε....

Τίποτα άλλο, με αυτό μόνο πρέπει να είσαι οκ.

Edited by vasilis_hd2
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό το προγραμματάκι έμενα με έχει σώσει από της διαφημίσεις

http://www.mediafire.com/download/esswws1rajjdwhs/AdAway%20v10.12.13.apk

 

Σε ευχαριστώ, έψαχνα και εγώ για κάτι αντίστοιχο!

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

ξεκίνα και εγκατέστησε το faster GPS,βάλε region Europe country greece και ξαναδοκιμάσε....

Τίποτα άλλο, με αυτό μόνο πρέπει να είσαι οκ.

 

Τώρα κλείδωσε αλλά με το ζόρι στούς 6 δορυφόρους, να παίζει ρόλο το σημείο που βρίσκομαι? Πάντως τα igo και sygic δούλεψαν. Αυτό το faster gps πρέπει κάθε φορά να το ενεργοποιώ η να το ρυμθίζω κάτι?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Όχι μια φορά στην αρχή και τελείωσες για πάντα, εκτός αν αλλάξεις Rom.
Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό το προγραμματάκι έμενα με έχει σώσει από της διαφημίσεις

http://www.mediafire.com/download/esswws1rajjdwhs/AdAway%20v10.12.13.apk

 

Ευχαριστώ πολύ , κάτι τέτοιο θυμόμουν ότι χρειαζόταν :)

Link to comment
Share on other sites

Το τηλεφωνο που λες είχε συνδεθεί με 802.11b η 80211n; γιατι το b πάντα πιάνει καλύτερα άλλα εχει χαμηλότερο μέγιστο bandwidth. Το κινητό ειναι αψωγο αγοράστε το αφοβα

 

Που το βλέπεις αυτό? αν ειναι b ή n?? Μιλάμε και τα δυο τηλέφωνα συνδέονται στο ίδιο router του σπιτιού μου το inew v3 εχει 75% σήμα μετρημένο με wifi file explorer (εφαρμογή από playstore, H μέτρηση φαίνεται όταν συνδεθείς με την ip που σου δίνει η εφαρμογή στο pc , για να μεταφέρεις αρχεία από το τηλ στο pc και ανάποδα) ενώ το άλλο Zopo Zp 700 έχει 100 σήμα άντε να πέσει μερικές φορές στο 95 με 90 στιγμιαία. Δεν ξέρω αν αυτό εγινε αφού περασα την rom 1.0.4 γιατί δεν το χα προσέξει πριν. Απλά μου κανε εντύπωση. Ενοείτε οτι το τηλεφωνο είναι value for money. Αν όμως πας σε καφετέρια και δεν πιάνει το wifi τότε τι το χουμε το smartphone μόνο για τηλέφωνο???

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτό το προγραμματάκι έμενα με έχει σώσει από της διαφημίσεις

http://www.mediafire.com/download/esswws1rajjdwhs/AdAway%20v10.12.13.apk

 

Ας το βάλει κάποιος στην πρώτη σελίδα γιατί βλέπω ότι το ζητάν πολλά άτομα το προγραμματακι για της διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Που το βλέπεις αυτό? αν ειναι b ή n?? Μιλάμε και τα δυο τηλέφωνα συνδέονται στο ίδιο router του σπιτιού μου το inew v3 εχει 75% σήμα μετρημένο με wifi file explorer (εφαρμογή από playstore, H μέτρηση φαίνεται όταν συνδεθείς με την ip που σου δίνει η εφαρμογή στο pc , για να μεταφέρεις αρχεία από το τηλ στο pc και ανάποδα) ενώ το άλλο Zopo Zp 700 έχει 100 σήμα άντε να πέσει μερικές φορές στο 95 με 90 στιγμιαία. Δεν ξέρω αν αυτό εγινε αφού περασα την rom 1.0.4 γιατί δεν το χα προσέξει πριν. Απλά μου κανε εντύπωση. Ενοείτε οτι το τηλεφωνο είναι value for money. Αν όμως πας σε καφετέρια και δεν πιάνει το wifi τότε τι το χουμε το smartphone μόνο για τηλέφωνο???

 

Με την 1.04 το wifi είναι ένα κλικ πιο δυνατό απο ότι πριν.αν πατήσεις πάνω στο δίκτυο wifi που έχεις συνδεθεί με φουλ σήμα και εφόσον το ρουτερ σου υποστηρίζει wifi n η ταχύτητα που θα σου δείχνει ότι έχεις συνδεθεί θα είναι 135mbps.θεωρητικά είναι μέχρι 150mbps αλλά προσωπικά δεν έχω δει πάνω από 135.

Link to comment
Share on other sites

Με την 1.04 το wifi είναι ένα κλικ πιο δυνατό απο ότι πριν.αν πατήσεις πάνω στο δίκτυο wifi που έχεις συνδεθεί με φουλ σήμα και εφόσον το ρουτερ σου υποστηρίζει wifi n η ταχύτητα που θα σου δείχνει ότι έχεις συνδεθεί θα είναι 135mbps.θεωρητικά είναι μέχρι 150mbps αλλά προσωπικά δεν έχω δει πάνω από 135.

 

Απο οτι εχω δει απο changelog της 1.0.4

πλην του οτι προσπαθησαν να φτιαξουν το voltage της μπαταρίας να είναι ή να φαίνεται σωστο, δεν βλεπω να εχει κάτι που αξίζει ούτε το app-backup που θα ξανακάνω restore :lol:

Παρόλαυτά δεν θα μας έλεγαν tech-junkies αν δεν την δοκιμάζαμε ετσι και αλλιώς :p

οπότε ρωτάω εσάς που το περάσατε έχετε δει κάποιο bug και δεν εννοώ οτι έχασα την εσωτερική μνήμη, δεν διαβάζουν mtp τα xp κλπ επακόλουθα.

Ερώτηση δεύτερη (και μετα θα με βαρέσω μπουνια στα μούτρα) αν την περάσω με spflashtool δεν πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα που έχω αλλάξει τα partitions? θα σβηστούν και θα γίνουν όλα officially ένας χώρος σωστά? και τέλος υπάρχει κάποιο link για την spflash tools-rooted 1.0.4 έκδοση ετοιμη με τα scatter της, τα μαμα ebr κλπ να μην κάθομαι και φτιαχνω κολαζ ?

ΥΓ λένε στο chinaphonearena για καλύτερο wifi και κάποιος αναφέρει προβλημα με το nfc ενω σε προηγούμενη έκδοση του δούλευε

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάτι για το αν πρόκειται να βγει cm Ρομ;

εγώ πάντως έχω μείνει με την ultimate 1.0.1. Περιμένω να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αν και θα περάσω σε 1.0.4 καθαρά και μόνο για την ενοποίηση του χώρου.

Edited by bill_phone
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ανακάλυψα, είναι ότι το καπάκι της μπαταρίας δεν κουμπώνει μόνο στις άκρες.

Δεξιά από τον φακό της κάμερας υπάρχει ένα σημείο που κουμπώνει εκεί ώστε να κρατάει καλή επαφή και με την κεραία του NFC.

Ίσως αυτό να ήταν η αιτία σε κάποιους που δεν δούλευε το NFC και χρειάστικε να σηκώσουν τις επαφές!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ανακάλυψα, είναι ότι το καπάκι της μπαταρίας δεν κουμπώνει μόνο στις άκρες.

Δεξιά από τον φακό της κάμερας υπάρχει ένα σημείο που κουμπώνει εκεί ώστε να κρατάει καλή επαφή και με την κεραία του NFC.

Ίσως αυτό να ήταν η αιτία σε κάποιους που δεν δούλευε το NFC και χρειάστικε να σηκώσουν τις επαφές!

 

Στο καπάκι είναι και η κεραία του gps σύμφωνα με σχετικά fora. Οπότε δώστε ένα σπρωξιματάκι δίπλα στο φακό και πιθανότατα θα στρώσει και το gps σε όσους πριν λειτουργούσε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω δει απο changelog της 1.0.4

πλην του οτι προσπαθησαν να φτιαξουν το voltage της μπαταρίας να είναι ή να φαίνεται σωστο, δεν βλεπω να εχει κάτι που αξίζει ούτε το app-backup που θα ξανακάνω restore :lol:

Παρόλαυτά δεν θα μας έλεγαν tech-junkies αν δεν την δοκιμάζαμε ετσι και αλλιώς :p

οπότε ρωτάω εσάς που το περάσατε έχετε δει κάποιο bug και δεν εννοώ οτι έχασα την εσωτερική μνήμη, δεν διαβάζουν mtp τα xp κλπ επακόλουθα.

Ερώτηση δεύτερη (και μετα θα με βαρέσω μπουνια στα μούτρα) αν την περάσω με spflashtool δεν πιστεύω να έχω κάποιο πρόβλημα που έχω αλλάξει τα partitions? θα σβηστούν και θα γίνουν όλα officially ένας χώρος σωστά? και τέλος υπάρχει κάποιο link για την spflash tools-rooted 1.0.4 έκδοση ετοιμη με τα scatter της, τα μαμα ebr κλπ να μην κάθομαι και φτιαχνω κολαζ ?

ΥΓ λένε στο chinaphonearena για καλύτερο wifi και κάποιος αναφέρει προβλημα με το nfc ενω σε προηγούμενη έκδοση του δούλευε

Τώρα έχω και εγώ την 1.04.Επειδή ο Gizbeat άλλαξε μερικές φορές τα scatter,έβαλα αυτή την 1.04 http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-iNew-V3-v1-0-4-13Gb-CWM-Touch-Root-Sft ο χώρος είναι 13gb ενιαίος αλλά όμως δεν ειναι root και για να το ρουτάρω φλάσαρα απο το cwm touch recovery που εγκαθιστά η ρομ αυτό και έγινε root κανονικά.Για το nfc δε γνωρίζω τι παίζει,καθως δεν έχω άλλη συσκευή για να το δοκιμάσω.Το gps δουλεύει οκ.Το wifi σίγουρα όχι χειρότερο.Κάποια στιγμή που είχα ξαναβάλει την 1.04 απο το sp flash tools δοκίμασα να επαναφέρω backup της 1.03 (με το ίδιο cwm recovery πάντα) και ενώ επανήλθε κανονικά,έπεσα σε bootloop.Εγκατέστησα μέσω sp flash tools πάλι την 1.03 και μπόρεσα να επαναφέρω κανονικά το backup μου απο το cwm.Οπότε πηγαίνοντας στην 1.04 με sp flash tools,χρειαζόμαστε πάλι sp flash για να επανέλθουμε στην 1.03.Προς το παρόν θα μείνω στην 1.04 και βλέπουμε.

Μέσω browser παίζει κανονικά τα youtube βίντεο. Η εφαρμογή της youtube δεν συμπαθεί το κινητό μας, αλήθεια είναι θεμα inew ή mtk ... μακάρι να μας διαφωτίσει κάποιος με κινητό ίδιου cpu & vga αν αντιμετωπίζει πρόβλημα με την εφαρμογή

Και μέσω browser "φρικάρει" απλά φαίνεται λιγότερο γιατί τα βίντεο απο εκει παίζουν σε 360p ανάλυση και όχι σε hd ανάλυση.Τώρα βέβαια μπορεί να πει κάποιος "απο κινητό 130€ περιμένεις να είναι όλα τέλεια;" Αν το έπαιρνα απο Ελλάδα σε αυτά τα χρήματα,θα έλεγα όχι.Επειδή όμως δεν ειναι το πρώτο μου mtk κινητό,βλέπω ότι εδώ έχουν ξεκάθαρα κάνει κάποια βλακεία στο sw του κινητού.Απλά δε ξέρω σε ποιον πρέπει να στείλω το bug αυτό και πως να το εξηγήσω μιας και βλέπω ότι παίζει να ήμουν ο πρώτος ; σε παγκόσμιο επίπεδο που το πρόσεξε...

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οι ακίδες του NFC είναι και για το GPS η είναι κάποιο άλλο για το gps?

 

Παίζει να είναι κοινές? Δεν έχουν αναφερθεί και δεν βλέπω άλλες επαφές.

 

Αυτούσιες παραθέσεις από το σχετικό threat στο chinaphone arena:

 

Hi all, finally found the solution to my problem thanks to user elsita. I did all the previous software fixes to no avail including deleting the mtkgps.dat etc. Then elsita alerted me that the thing on the back cover as well as being for NFC is actually the antenna for the GPS also! I gave the prongs on the phone which make contact with the antenna a little tweak and gave the back cover a little bend so that connections made contact. There is also a little clip next to the antenna, you have to give that a little push to make sure it clips in when you put the cover back on. Hope it helps you guys too.

 

I have noticed that the antenna sticker attached to the back on my cover is not 100% aligned with the area marked on the case it should be attached to. Therefore, the two tiny phone connectors may miss the antenna contact points. Check if you can see tiny pressure marks from the contacts on the antenna. The antenna misalignement could be reason for NFC issues.

 

Pulling the contacts alone may not always help. I am not sure if you could tear off the antenna and realign it, though

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή που είχα ξαναβάλει την 1.04 απο το sp flash tools δοκίμασα να επαναφέρω backup της 1.03 (με το ίδιο cwm recovery πάντα) και ενώ επανήλθε κανονικά,έπεσα σε bootloop.Εγκατέστησα μέσω sp flash tools πάλι την 1.03 και μπόρεσα να επαναφέρω κανονικά το backup μου απο το cwm.Οπότε πηγαίνοντας στην 1.04 με sp flash tools,χρειαζόμαστε πάλι sp flash για να επανέλθουμε στην 1.03.Προς το παρόν θα μείνω στην 1.04 και βλέπουμε.

 

Γιατί όμως το κάνει αυτό;λόγω ενοποίησης χώρου; προσπαθώ να αποφύγω spflash επειδή τρέχω λίνουξ καιδενυπάρχει κακαι η καλύτερη συμβατότητα μέσω virtualbox. Δηλαδή από1.0.1 σε1.0.4 αναγκαστικά με sp?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι κοινές? Δεν έχουν αναφερθεί και δεν βλέπω άλλες επαφές.

 

Αυτούσιες παραθέσεις από το σχετικό threat στο chinaphone arena:

 

Hi all, finally found the solution to my problem thanks to user elsita. I did all the previous software fixes to no avail including deleting the mtkgps.dat etc. Then elsita alerted me that the thing on the back cover as well as being for NFC is actually the antenna for the GPS also! I gave the prongs on the phone which make contact with the antenna a little tweak and gave the back cover a little bend so that connections made contact. There is also a little clip next to the antenna, you have to give that a little push to make sure it clips in when you put the cover back on. Hope it helps you guys too.

 

I have noticed that the antenna sticker attached to the back on my cover is not 100% aligned with the area marked on the case it should be attached to. Therefore, the two tiny phone connectors may miss the antenna contact points. Check if you can see tiny pressure marks from the contacts on the antenna. The antenna misalignement could be reason for NFC issues.

 

Pulling the contacts alone may not always help. I am not sure if you could tear off the antenna and realign it, though

 

Έκανα δοκιμή χωρίς το καπάκι καιμιαχαρά μου κλείδωσε δορυφόρους. Ήμουν ακίνητος. Δεν ξέρω τώρα στο αυτοκίνητο- ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κάτι για το αν πρόκειται να βγει cm Ρομ;

εγώ πάντως έχω μείνει με την ultimate 1.0.1. Περιμένω να ξεκαθαρίσει το τοπίο. Αν και θα περάσω σε 1.0.4 καθαρά και μόνο για την ενοποίηση του χώρου.

 

Μπορείς να πας άκοπα μέχρι 1.0.3 μέσω cwm, χωρίς spflash tools. H 1.03 είναι μια χαρά ρομ και με διορθωμένο το bug του restart ;)

 

Σημερα παρελαβα μια παραγγελια μπαταριας απο το banggood:

http://www.banggood.com/Original-1830mAh-Battery-For-INew-V3-p-913211.html

Ελα ομως που μου εστειλαν μια ανωνυμη 2500 mah, πιο χοντρη και με πιο μικρο μηκος, αχαχαχα :blink:

Παρελαβε κανεις αλλος απο κει μπαταρια;

Ευχομαι να ηταν μεμονωμενο το περιστατικο και να μην την πατησουν κι αλλοι.

Εγω την περιμένω ακόμα, έχει γινει shipped 8 Ιανουαρίου.... Μόλις έρθει θα ενημερώσω τι μου στείλανε ...

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας άκοπα μέχρι 1.0.3 μέσω cwm, χωρίς spflash tools. H 1.03 είναι μια χαρά ρομ και με διορθωμένο το bug του restart ;)

 

 

Εγω την περιμένω ακόμα, έχει γινει shipped 8 Ιανουαρίου.... Μόλις έρθει θα ενημερώσω τη μου στείλανε ...

 

Η 1.0.3 είναι με ενοποιημένο χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...