Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι αν διαβασεις στα τελευταια posts εκεινου του thread, θα δεις οτι ο gizbeat παρελειψε να βαλει το τροποποιημενο scatter στο φακελο του rom.

Οποτε,

1) κατεβαζεις και τα δυο αρχεια.

2) Αποσυμπιεζεις σε φακελο το V3E_104_Ultimate_v2

3) Μπαινεις στον φακελο !Files_to_FlashTool

4) Διαγραφεις το υπαρχων scatter.txt

5) Μεταφερεις το καινουριο scatter (MT6582_Android_scatter5, 7 kb) στον προηγουμενο φακελο

6) Ανοιγεις SP_Flash_Tool_v5.1343.01 (εκτελεση του exe ως διαχειριστης). Το ανεβασα και ΕΔΩ

7) Scatter Loading file: επιλεγεις το MT6582_Android_scatter5

8) Επιλεγεις Firmware Upgrade (οχι το Download Only)

9) Πατας Download (πρασινο βελακι)

10) Συνδεεις την συσκευη με βγαλμενη μπαταρια

11) Μολις τελειωσει το flash, μπανεις στο CWM (κρατημενο power και volume up. Μολις δεις το logo, αφηνεις το power και συνεχιζεις να εχεις πατημενο το volume up)

12) Με την αφη (ειναι full touch), επιλεγεις wipe menu-> wipe data, factory reset (ειναι η πρωτη επιλογη στην δεξια μερια της οθονης. Μην επιλεξεις την πρωτη επιλογη στα αριστερα)

13) Μολις τελειωσει το reset, εγω εκανα και wipe cache. Αν θες δοκιμασε το.

14) Reboot now.

15) Συσκευη με 1.04, ενοποιημενο εσωτερικο χωρο, root με supersu.

Enjoy ;)

 

ναι οκ αλλα δεν μπορώ να το κάνω γιατί πηγαίνοντας στο link που δίνει για το αρχείο scatter MT6582_Android_scatter5 το λινκ του δεν δουλευει βγάζει not file....To εχεις μήπως να μου το στείλεις ή να το ανεβάσεις σε dropbox αν έχεις??? Κάτι άλλο επειδή απο χθες προσπαθώ να κάνω τον τρόπο με το flash tools δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα ουτε rom να βάλω. Οταν συνδέω το τηλ σβηστό δεν κάνει τιποτα ουτε η μπάρα απο κάτω δεν κατεβάζει αρχεία τιποτα απολυτως κάτι λάθος γινεται δεν μπορεί. Είναι σίγουρο ότι το βάζουμε σβηστό το τηλ. στο usb?? Μήπως πριν το τηλ πρεπει να είναι συνδεμένο ανοιχτό για να περασει κάτι μεσα??? Δεν ξέρω αλλα όπως είπα τον τρόπο φλασ δεν μπόρεσα να τον λειτουργήσω τώρα αν μου στείλεις το αρχείο scater θα το δοκιμάσω ξανά...

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To scatter πάρτο απο https://www.dropbox.com/s/witzsz0mfwvejf2/MT6582_Android_scatter5.txt το κινητό το συνδέεις κλειστό αλλά πρώτα πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers στο pc σου http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-ROM-iNew-V3-Ultimate-v1-0-4-3-5GB-internal-rooted-full-touch-CWM δες στις οδηγίες.Επισης απο ότι γνωρίζω αν έχεις στο pc windows 8 χρειάζεται μια διαδικασία για να περάσεις τους drivers
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ροοτ.. όλα οκ..το έλεγξα με cheker ;έχω super user αλλα όταν επιλέγω την εγκατάσταση του iNew_V3_6GB_data_SD_update μου βγάζει το μήνυμα ...aborted. Μπορεί φίλος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

ναι οκ αλλα δεν μπορώ να το κάνω γιατί πηγαίνοντας στο link που δίνει για το αρχείο scatter MT6582_Android_scatter5 το λινκ του δεν δουλευει βγάζει not file....To εχεις μήπως να μου το στείλεις ή να το ανεβάσεις σε dropbox αν έχεις??? Κάτι άλλο επειδή απο χθες προσπαθώ να κάνω τον τρόπο με το flash tools δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα ουτε rom να βάλω. Οταν συνδέω το τηλ σβηστό δεν κάνει τιποτα ουτε η μπάρα απο κάτω δεν κατεβάζει αρχεία τιποτα απολυτως κάτι λάθος γινεται δεν μπορεί. Είναι σίγουρο ότι το βάζουμε σβηστό το τηλ. στο usb?? Μήπως πριν το τηλ πρεπει να είναι συνδεμένο ανοιχτό για να περασει κάτι μεσα??? Δεν ξέρω αλλα όπως είπα τον τρόπο φλασ δεν μπόρεσα να τον λειτουργήσω τώρα αν μου στείλεις το αρχείο scater θα το δοκιμάσω ξανά...

 

Το ανεβασα το scatter ΕΔΩ. Πατα Download πανω δεξια και περνα το στον φακελο !Files_to_FlashTool, αφου εχεις διαγραψει το προυπαρχων scatter (1 kb)

Σχετικα με το προβλημα συνδεσιμοτητας, δεν εχεις περασει σωστα τους usb drivers.

Δες ΕΔΩ την διαδικασια, σε περιπτωση που δεν βλεπεις προκοπη με τους PDANET drivers.

 

Edit: bbbb, ενταξει και γω εχω μηχανικο πληκτρολογιο για γρηγοροτερη πληκτρολογηση, αλλα εσυ μαλλον πρεπει να χρησιμοποιεις αυτοματη αποτυπωση σκεψης αχαχαχχα

Edited by Tomygr
Link to comment
Share on other sites

Bάλε το cwm και ξαναδοκίμασε http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-CWM-iNew-V3-CWM-6-0-4-4-Touch-Recovery με τα mobileuncle tools μιας και είσαι ήδη root
Link to comment
Share on other sites

Το ανεβασα το scatter ΕΔΩ. Πατα Download πανω δεξια και περνα το στον φακελο !Files_to_FlashTool, αφου εχεις διαγραψει το προυπαρχων scatter (1 kb)

Σχετικα με το προβλημα συνδεσιμοτητας, δεν εχεις περασει σωστα τους usb drivers.

Δες ΕΔΩ την διαδικασια, σε περιπτωση που δεν βλεπεις προκοπη με τους PDANET drivers.

 

Edit: bbbb, ενταξει και γω εχω μηχανικο πληκτρολογιο για γρηγοροτερη πληκτρολογηση, αλλα εσυ μαλλον πρεπει να χρησιμοποιεις αυτοματη αποτυπωση σκεψης αχαχαχχα

 

καλά δεν σας προλαβαίνω...Σας ευχαριστώ και τους δύο anyway...Είπαμε εδώ μέσα περισσεύει η διάθεση προσφοράς...

Link to comment
Share on other sites

 

Ας μου πει κάποιος ότι είναι τραγικό το τηλ και ότι έχει ελαττωματα γιατί παρήγγειλα 2 V3 και με έβαλε σε σκέψεις αυτό

 

Mην ασχολείσαι με αυτό. Ένας κλώνος του Galaxy S4 είναι, αμφιβολου προέλευσης και χαρακτηριστικών.

 

Μην ανυσυχείς καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Kαι με ανάλυση οθόνης wvga 480*800.Απο τις λίγες ημέρες που δουλεύω το inew το συμπέρασμα μου ειναι ότι το μοναδικό σημείο που πραγματικά υστερεί σε σχέση με άλλα 5" mtk αυτής της κατηγορίας τιμής ειναι η αυτονομία του και μόνο
Link to comment
Share on other sites

Το ανεβασα το scatter ΕΔΩ. Πατα Download πανω δεξια και περνα το στον φακελο !Files_to_FlashTool, αφου εχεις διαγραψει το προυπαρχων scatter (1 kb)

Σχετικα με το προβλημα συνδεσιμοτητας, δεν εχεις περασει σωστα τους usb drivers.

Δες ΕΔΩ την διαδικασια, σε περιπτωση που δεν βλεπεις προκοπη με τους PDANET drivers.

 

Edit: bbbb, ενταξει και γω εχω μηχανικο πληκτρολογιο για γρηγοροτερη πληκτρολογηση, αλλα εσυ μαλλον πρεπει να χρησιμοποιεις αυτοματη αποτυπωση σκεψης αχαχαχχα

 

τελικα τα κατάφερα όντως ήθελε να περάσω τους αλλους drivers 65ΧΧ που γράφει ο φίλος...Πέρασε η 1.0.4 οκ τώρα βλέπω δυο χώρους την κάρτα sd και τον αποθηκευτικό phone storage 13.49gb. Αρα να υποθέσω ότι εδώ θα αποθηκεύονται οι εφαρμογές...Τώρα όμως μάλλον δεν θα μπορώ να αποθηκεύσω τίποτα απο το pc σωστά???

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος βγαλει τώρα μια μπαταρία στα ~2000-2200mah θα πουλησει σαν τρελός:)

Πιστεύω ότι χωραέι μέχρι 2200-2300 στο χώρο που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος βγαλει τώρα μια μπαταρία στα ~2000-2200mah θα πουλησει σαν τρελός:)

Πιστεύω ότι χωραέι μέχρι 2200-2300 στο χώρο που έχει.

 

δυσκολα πως να βγαλει τέτοια μπαταρία ειναι θέμα χώρου καθαρά. ποιο μεγάλη σε ma ποιο μεγάλη σε χώρο..Αν βάλει άλλο καπάκι ίσως χωρέσει...

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα κατάφερα όντως ήθελε να περάσω τους αλλους drivers 65ΧΧ που γράφει ο φίλος...Πέρασε η 1.0.4 οκ τώρα βλέπω δυο χώρους την κάρτα sd και τον αποθηκευτικό phone storage 13.49gb. Αρα να υποθέσω ότι εδώ θα αποθηκεύονται οι εφαρμογές...Τώρα όμως μάλλον δεν θα μπορώ να αποθηκεύσω τίποτα απο το pc σωστά???

Μπορεις να αποθηκεύσεις αρχεία στον χώρο των 13gb.Αυτό που διαφέρει σε σχέση με πριν ειναι ο ενσύρματος τρόπος σύνδεσης με το pc για αντιγραφή αρχείων.Ενώ πριν μπορούσες να επιλέξεις σύνδεση και usb mass storage (σαν στικάκι δηλαδή) και mtp (σε win xp δε παίζει mtp) τώρα μπορείς να βλέπεις τον χώρο μόνο με mtp σύνδεση.Την κάρτα μνήμης μπορεις να την βλέπεις και με τους 2 τρόπους.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολα πως να βγαλει τέτοια μπαταρία ειναι θέμα χώρου καθαρά. ποιο μεγάλη σε ma ποιο μεγάλη σε χώρο..Αν βάλει άλλο καπάκι ίσως χωρέσει...

 

Εγώ το δοκίμασα με την μπαταρία του AMOI n828 που είναι 2050 mah και είναι σε διαστάσεις πολύ μικρότερη από αυτήν του inew. Eίναι περίπου 2 χιλιοστά στο πλάτος μικρότερη και περίπου 1 με 1,5 εκατοστά μικρότερη στο μήκος.

Το κακό είναι ότι είναι 1 χιλιοστό πιο χοντρή και έστσι δεν χωράει.

Άρα, χώρος υπάρχει!:):)

Link to comment
Share on other sites

Και μια μπαταρία 2300mah μπορει να χωρέσει με ένα λίγο μεγαλύτερο καπάκι.Εγώ δοκίμασα με την 2500mah του v967s και στο πλάτος χωράει άνετα μέσα στο κινητό με 2 "μικρά" προβλήματα.Το πρώτο ότι οι επαφές της δεν ειναι ακριβώς στο ίδιο σημείο και το δεύτερο ότι περισσεύει λιγο και απο κάτω.Αν στο κινητό το + και - ήταν αντίστροφα από ότι ειναι τώρα,θα ειχαμε πιστεύω αρκετές επιλογές για μεγαλύτερη μπαταρία απο άλλο κινητό Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να αποθηκεύσεις αρχεία στον χώρο των 13gb.Αυτό που διαφέρει σε σχέση με πριν ειναι ο ενσύρματος τρόπος σύνδεσης με το pc για αντιγραφή αρχείων.Ενώ πριν μπορούσες να επιλέξεις σύνδεση και usb mass storage (σαν στικάκι δηλαδή) και mtp (σε win xp δε παίζει mtp) τώρα μπορείς να βλέπεις τον χώρο μόνο με mtp σύνδεση.Την κάρτα μνήμης μπορεις να την βλέπεις και με τους 2 τρόπους.

 

σωστα το έκανα και το είδα...Να υποθέσω ακόμα ότι τώρα πλέον τις εφαρμογές επιλέγουμε από τον χώρο αποθήκευσης να εγκαθίστανται στην εσωτερική του τηλεφώνου αφού έχουμε άπλετο...

Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω μετρήσεις είναι με χάρακα και μπορεί να μην είναι τόοοοσο ακριβές.

 

Η μπαταρία του iNew έχει διαστάσεις 75 * 57 *4 και όγκο 17100 κχ και χωρητικότητα 1830 mha

και η μπαταρία του ΑΜΟΙ Ν828 έχει διαστάσεις 60 *55 *5 και όγκο 16500 κχ και χωρητικότητα 2050 mah.

Aν φτιάξουμε έτσι μια μπαταρία στις διαστάσεις αυτής του iNew και με την "τεχνολογία" αυτής από του ΑΜΟΙ

τότε θα έχει χωρητικότητα (υπολογισμένο με την μέθοδο των τριών) περίπου στα 2130 mah (με την προϋπόθεση ότι ο όγκος είναι ανάλογος των mah)

 

Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να χωρέσει μεγαλύτερη μπαταρία. Ατυτό που δεν ξέρουμε είναι αν κάποιος θα φτιάξει μια τέτοια και πότε;

Link to comment
Share on other sites

με αυτα που διαβαζω τελευταια ,βλεπω καποιοι εχετε προβλημα με την φορτιση της μπαταριας..

κλεινει μονο του,τελειωνει γρηγορα..

τελικα ειναι θεμα hardware?software?

Η επειδη το << πειραζεται >> το κινητο? :p

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια?εγω εχω αφησει στο κινητο την μαμισια ρομ την 1.01.μπορω να κανω το update που λεει ο φιλος στην 1.04 κατυθειαν χωρισ να βαλω την 1.03?

και αν ναι πως ακριβως γινεται?

8α ακολουθησω αυτον τον τροπο?

 

 

 

 

 

 

σελιδα 134

 

 

Ναι αν διαβασεις στα τελευταια posts εκεινου του thread, θα δεις οτι ο gizbeat παρελειψε να βαλει το τροποποιημενο scatter στο φακελο του rom.

Οποτε,

1) κατεβαζεις και τα δυο αρχεια.

2) Αποσυμπιεζεις σε φακελο το V3E_104_Ultimate_v2

3) Μπαινεις στον φακελο !Files_to_FlashTool

4) Διαγραφεις το υπαρχων scatter.txt

5) Μεταφερεις το καινουριο scatter (MT6582_Android_scatter5, 7 kb) στον προηγουμενο φακελο

6) Ανοιγεις SP_Flash_Tool_v5.1343.01 (εκτελεση του exe ως διαχειριστης). Το ανεβασα και ΕΔΩ

7) Scatter Loading file: επιλεγεις το MT6582_Android_scatter5

8) Επιλεγεις Firmware Upgrade (οχι το Download Only)

9) Πατας Download (πρασινο βελακι)

10) Συνδεεις την συσκευη με βγαλμενη μπαταρια

11) Μολις τελειωσει το flash, μπανεις στο CWM (κρατημενο power και volume up. Μολις δεις το logo, αφηνεις το power και συνεχιζεις να εχεις πατημενο το volume up)

12) Με την αφη (ειναι full touch), επιλεγεις wipe menu-> wipe data, factory reset (ειναι η πρωτη επιλογη στην δεξια μερια της οθονης. Μην επιλεξεις την πρωτη επιλογη στα αριστερα)

13) Μολις τελειωσει το reset, εγω εκανα και wipe cache. Αν θες δοκιμασε το.

14) Reboot now.

15) Συσκευη με 1.04, ενοποιημενο εσωτερικο χωρο, root με supersu.

Enjoy

Link to comment
Share on other sites

με αυτα που διαβαζω τελευταια ,βλεπω καποιοι εχετε προβλημα με την φορτιση της μπαταριας..

κλεινει μονο του,τελειωνει γρηγορα..

τελικα ειναι θεμα hardware?software?

Η επειδη το << πειραζεται >> το κινητο?

Σε κάποιους στο 100% φτάνει μέχρι τα 4379mv ενώ στους υπόλοιπους περίπου μέχρι 4200mv.Αυτή η διαφορά στα mv δεν έχει διευκρινιστεί αν είναι hw πρόβλημα του κινητού ή της μπαταρίας.Το κινητό δεν κλείνει μόνο του στα ξαφνικά ενώ έχεις φορτισμένη μπαταρία.Αναφέρθηκαν κάποιες περιπτώσεις όπου η μπαταρία όταν φτάνει στο 15% το κινητό σβήνει,αντι να σβήνει στο 0%.Μετά απο εγκατάσταση της 1.03 ρομ,calibration και 2-3 φορτίσεις το πρόβλημα δεν υφίσταται.Αν χρησιμοποιείς το κινητό,λογικό είναι να τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία του.Σε ότι αφορά το ποσοστό της μπαταρίας.Απο το 100% στο 80% περίπου,πέφτει πολύ γρήγορα και μετά ομαλοποιείται.Γενικά το μόνο πρόβλημα ειναι ότι έπρεπε να έχει μια μπαταρία 2300-2500mah ώστε να βγάζει 6-7 ώρες χρήση οθόνης την ημέρα ή 2-3 ημέρες με πιο χαλαρή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Οι παρακάτω μετρήσεις είναι με χάρακα και μπορεί να μην είναι τόοοοσο ακριβές.

 

Η μπαταρία του iNew έχει διαστάσεις 75 * 57 *4 και όγκο 17100 κχ και χωρητικότητα 1830 mha

και η μπαταρία του ΑΜΟΙ Ν828 έχει διαστάσεις 60 *55 *5 και όγκο 16500 κχ και χωρητικότητα 2050 mah.

Aν φτιάξουμε έτσι μια μπαταρία στις διαστάσεις αυτής του iNew και με την "τεχνολογία" αυτής από του ΑΜΟΙ

τότε θα έχει χωρητικότητα (υπολογισμένο με την μέθοδο των τριών) περίπου στα 2130 mah (με την προϋπόθεση ότι ο όγκος είναι ανάλογος των mah)

 

Το σίγουρο είναι ότι μπορεί να χωρέσει μεγαλύτερη μπαταρία. Ατυτό που δεν ξέρουμε είναι αν κάποιος θα φτιάξει μια τέτοια και πότε;

 

αν ειναι οντως τοσο οσο λες, συμφωνα με τον χαρακα μου, ακριβως μα ακριβως ιδια ειναι και η μπαταρια απο το note 2 η οποια ειναι στα 3100 mah τα πινακια απο εικονες ταιριαζουν αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος καθως ακομα περιμενω να μου ερθει το κινητο.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...