Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα γραψω την προσωπικη μου αποψη χωρις να εχω το τηλεφωνο.

 

Νομιζω ο μυθος που ακουμε και διαβαζουμε τοσα χρονια για τα mha της μπαταριας σε σχεση με το μεγεθος και την αναλυση της οθονης πρεπει να λαβει τελος,

Αυτος ο επεξεργαστης μαζι με την rom που εβαλε η lg κανουν θαυματα, εχουμε δει στο παρελθον απο rom σε rom τρελη διαφορα στην καταναλωση.

 

Ενα μπραβο απο εμενα για αυτο το κοσμημα

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλώς είσαι εσύ.. Εμένα κάτι συμβαίνει ίσως..

Ποσες ωρες ειχες screen?και εγω αν το λιωσω ανοιχτο τοσο μου βγαζει συνολικη διαρκεια με κανα 4ωρο screen και με 3g,wi-fi ανοιχτο παντα και fb,skype,google και yahoo συγχρονισμους.Αυτο που εκανα και μου αυξησε ΠΟΛΥ τον χρονο αναμονης,αλλα ΟΧΙ τον χρονο οθονης,ειναι να κλεισω το location access που διαβασα οτι τρωει πολυ μπαταρια και να κατεβασω το greenify,να κοψω οτι δεν χρειαζεται να τρεχει αν δεν το χρειαζομαι,οπως να κατεβασω και το 2x battery.

Εγω ειμαι ενταξει με την μπαταρια μου,αλλα αυτο το android system με προβληματιζει που ειναι πρωτο και σκεφτομαι πως αν φταιει κατι και ξερει καποιος τι,ισως να ανεβαινα και σε χρονο οθονης.Περιμενω ιδεες!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλώς είσαι εσύ.. Εμένα κάτι συμβαίνει ίσως..

Τωρα ειδα τον χρονο οθονης σου.Νομιζω και γω στα ιδια ειμαι αν εχω 4μιση ωρες οθονης στις 18 ωρες.Κανε αυτα που σου ειπα ν αυξησεις τον χρονο αναμονης.Κατι 7ωρα οθονης που ακουω δεν ξερω και δεν καταλαβαινω πως βγαινουν..Μηπως με τα παντα κλειστα??Και εγω παντως την οθονη 50% αυτοματο την εχω,δεν κανω καταχρησεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς είσαι εσύ.. Εμένα κάτι συμβαίνει ίσως..

Εσυ εισαι καλυτερος.

Κατι 7ωρα οθονης που ακουω δεν ξερω και δεν καταλαβαινω πως βγαινουν..Μηπως με τα παντα κλειστα??Και εγω παντως την οθονη 50% αυτοματο την εχω,δεν κανω καταχρησεις!

Χωρις συγχρονισμους, παντα 2G δικτυο, χωρις παιχνιδια, καμια δεκαρια widgets, 1 ωρα κλησεις και με φωτεινοτητα 60% μη αυτοματη εχω παντα 7 ωρες οθονη και μπορει και 8. Ολα αυτα με πολυ wifi browsing, tapatalk, πολυ youtube και διαφορα πειραγματα.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια πιστευεις οτι το data μου την κανει και δεν μπορω να βγαλω πολλες ωρες οθονης;Επειδη ειμαι παρα πολυ εκτος σπιτιου εχω πολλες ωρες της μερας ανοιχτα τα δεδομενα...Σιγουρα ενα 10ωρο τη μερα με H ή 4G.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η χρηση ειναι fb,πολυ browsing και καμια εφαρμογουλα ή κανα πειραγμα.Και εγω καμια 10ρια widgets και πλεον κλειστους συγχρονισμους.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια πιστευεις οτι το data μου την κανει και δεν μπορω να βγαλω πολλες ωρες οθονης;Επειδη ειμαι παρα πολυ εκτος σπιτιου εχω πολλες ωρες της μερας ανοιχτα τα δεδομενα...Σιγουρα ενα 10ωρο τη μερα με H ή 4G.

 

----- προσθήκη μηνύματος 109 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η χρηση ειναι fb,πολυ browsing και καμια εφαρμογουλα ή κανα πειραγμα.Και εγω καμια 10ρια widgets και πλεον κλειστους συγχρονισμους.

 

10 ωρες την ημερα σερφαρεις με 3G ή 4G;;;

Παλι καλα να λες που σου βγαζει η οθονη 5 ωρες σχεδον και με αναμονη 38 ωρες.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες την ημερα σερφαρεις με 3G ή 4G;;;

Παλι καλα να λες που σου βγαζει η οθονη 5 ωρες σχεδον και με αναμονη 38 ωρες.

 

Προφανως εννοει οτι ειναι ανοιχτο για 10 ωρες.

Διαφορετικα θα ειχε sot πανω απο 10ωρες! Lolz :D

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι καλυτερος.

 

Χωρις συγχρονισμους, παντα 2G δικτυο, χωρις παιχνιδια, καμια δεκαρια widgets, 1 ωρα κλησεις και με φωτεινοτητα 60% μη αυτοματη εχω παντα 7 ωρες οθονη και μπορει και 8. Ολα αυτα με πολυ wifi browsing, tapatalk, πολυ youtube και διαφορα πειραγματα.

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι με την ίδια χρηση μου έβγαζε 6 - 6:30 ώρες.. Σίγουρα δεν έχω παράπονο απλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να φταίει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, ηθελα τα φωτα σας για καποιες αποριες μου σχετικα με το G2!

Η 1η αφορα τη μπαταρια. Δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενος οσο αλλοι που ακουω. Κανω βεβαια και καταχρηση. Ολη μερα στο 3g, τηλεφωνικες κλησεις και φωτογραφιουλες. Που κ που κ καμια βιντεοκληση skype μικρης διαρκειας κ επειδη ειναι πρωτες μερες κατεβαζω κ εφαρμογες αβερτα. Σαν φορτιση ακολουθω την τακτικη 95%-5% η 90%-10% και οχι πληρη φορτιση-αποφορτιση εκτος απο την 1η φορα που εκανα πληρη. Σκεφτομαι μηπως δεν κανω καλα που κατα τη διαρκεια της φορτισης, το χρησιμοποιω καμια φορα (ιντερνετ κ καμια κληση).

Τι πρεπει να κανω για να σωθει η κατασταση? Οκ κλεινω καμια φορα τις εφαρμογες που ειναι ανοιχτες, μειωνω τη φωτεινοτητα, εχω βαλει και προγραμμα εξοικονομησης οταν φτασει στο 30% εχω βγαλει τη δονγση οταν πιεζω πληκτρα κ τους ηχους που κανει. Κατι αλλο παιζει να κσνω? Καμια εφαρμογη εξοικονομησης κτλ.

Επισης θελω να ρωτησω αν ξερετε τι πρεπει να κανω για να εμφανιστει το auto complete στη συνταξη μηνυματος και στο google! Ευχαριστω!

Edited by lawfighter
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω στο φορτιστή βράδυ και το βγάζω το πρωί. Μπορει να περάσουν ώρες για να πέσει από το 100

 

Και σε εμενα το ιδιο συμβαινει.

Παιζουν μεγαλο ρολο οι εφαρμογες που αφηνουμε ανοιχτες στο παρασκηνιο.

Αν τις κλεινεις το κινητο μπαινει σε λειτουργια deep sleep με αποτελεσμα να μην καταναλωνει πολλη μπαταρια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλείνω τίποτε. Ούτε GPS , ούτε WiFi, Bluetooth, ενημερώσεις, συγχρονισμους δόνηση όλα ανοικτά

 

Και εγω δεν κλεινω τιποτε.

 

Απλα τερματιζω τις εφαρμογες.

 

Wifi και λοιπα ειναι παντα on

Link to comment
Share on other sites

5 το πρωι το εβγαλα απο την πριζα με 95%. Τωρα 9 το βραδυ εχει 41%. Σημειωτεον οτι 5 πρωι με 2 μεσημερι κοιμομουν κ δεν εκανα χρηση. Ηταν απλα ανοικτο. Θεωρειται φυσιολογικο?
Link to comment
Share on other sites

5 το πρωι το εβγαλα απο την πριζα με 95%. Τωρα 9 το βραδυ εχει 41%. Σημειωτεον οτι 5 πρωι με 2 μεσημερι κοιμομουν κ δεν εκανα χρηση. Ηταν απλα ανοικτο. Θεωρειται φυσιολογικο?

Εξαρταται τι χρήση το έκανες 2-9.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι χρήση το έκανες 2-9.

 

Αρκετο ιντερνετ ολη την ωρα on με συχνο σερφαρισμα καποιες κλησεις κ μερικες αλλες διαδικτυακες εφαρμογες (fb livescore κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετο ιντερνετ ολη την ωρα on με συχνο σερφαρισμα καποιες κλησεις κ μερικες αλλες διαδικτυακες εφαρμογες (fb livescore κτλ)

Λογικό μου φαίνεται.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βάζω στο φορτιστή βράδυ και το βγάζω το πρωί. Μπορει να περάσουν ώρες για να πέσει από το 100

 

Ώρες? Με τι χρήση?

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

5 το πρωι το εβγαλα απο την πριζα με 95%. Τωρα 9 το βραδυ εχει 41%. Σημειωτεον οτι 5 πρωι με 2 μεσημερι κοιμομουν κ δεν εκανα χρηση. Ηταν απλα ανοικτο. Θεωρειται φυσιολογικο?

Καταρχήν ποιος σου είπε να το βγάζεις όταν πάει 95% κι όχι 100%?? Θα το αφήνεις να κάνει πλήρη κύκλο φόρτισης, δηλαδή να πάει 100% και μάλιστα άσε το και για 10-20 λεπτά. Μετά σωστά έκανες, βάλτο για φόρτιση στο 10% ή και νωρίτερα (εγώ συνήθως το βάζω στο 15-25%, ανάλογα την μέρα που είχα, κάθε βράδυ όμως είναι στην πρίζα). Επίσης δεν μας λες για την χρήση που έκανες (πόση ώρα ενεργή οθόνη, φωτεινότητα, κλήσεις και πόσες, Wifi, 4G κτλ..)

Αν έκανες συνεχόμενη χρήση 2-9 λογικό είναι έπεσε η μπαταρία, δοκίμασε κι άλλη συσκευή με ίδια χρήση και θα καταλάβεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ποιος σου είπε να το βγάζεις όταν πάει 95% κι όχι 100%?? Θα το αφήνεις να κάνει πλήρη κύκλο φόρτισης, δηλαδή να πάει 100% και μάλιστα άσε το και για 10-20 λεπτά. Μετά σωστά έκανες, βάλτο για φόρτιση στο 10% ή και νωρίτερα (εγώ συνήθως το βάζω στο 15-25%, ανάλογα την μέρα που είχα, κάθε βράδυ όμως είναι στην πρίζα). Επίσης δεν μας λες για την χρήση που έκανες (πόση ώρα ενεργή οθόνη, φωτεινότητα, κλήσεις και πόσες, Wifi, 4G κτλ..)

Αν έκανες συνεχόμενη χρήση 2-9 λογικό είναι έπεσε η μπαταρία, δοκίμασε κι άλλη συσκευή με ίδια χρήση και θα καταλάβεις

Πρωτον: Φορτιζοντας απο 10% μεχρι 100% δεν ειναι ενας πληρης κυκλος φορτισης. Ειναι τα 9/10 ενος κυκλου.

 

Δευτερον: Δεν πρεπει η μπαταρια να παιρνει την μεγιστη ταση που μπορει. Δηλαδη δεν πρεπει να συνεχιζουμε να την φορτιζουμε μετα την ενδειξη 100% του κινητου μας αν και μπορει να παρει ακομα λιγο. Φτανοντας την ταση παντα στα μεγιστα τοτε η ζωη της μπαταριας μικραινει με πιο γρηγορο ρυθμο. Οι κατασκευαστες το ξερουν αυτο και μας προστατευουν εμφανιζοντας την ενδειξη 100% λιγο πιο νωρις. Γι' αυτο, αν παρατηρησετε, ο χρονος που κανει για να πεσει απο το 100% στο 99%, για καποιον που το αφησε περισσοτερο, ειναι πολυ μεγαλυτερος απο τον χρονο για να πεσει απο το 99% στο 98% ή οποιοδηποτε αλλο ν% μεχρι ν - 1 %.

http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries

 

Τριτον: Εχεις δικιο οτι δεν κανει καλο να ξεζουμιζουμε την μπαταρια. Προσωπικα την βαζω να φορτισει στο 15%.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ώρες? Με τι χρήση?

3.5 ώρες περίπου, αλλά γίνεται όλα τα πρωινά που το βγάζω από την πρίζα. σε κανένα άλλο ποσοστό δεν κάνει τόσες ώρες όσο στο 100.

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδια. Να ρωτησω κ κατι αλλο. Εσας το knock on σας ειναι τελειως πιστο? Εμενα στο ξεκλειδωμα οχι παντα. Στο κλειδωμα ναι. Επισης αν ξερετε πως μπορω να ενεργοποιησω την καμερα με το rear key κ πως εμφανιζεται το auto complete στα sms!!!! Ουφ!
Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδια. Να ρωτησω κ κατι αλλο. Εσας το knock on σας ειναι τελειως πιστο? Εμενα στο ξεκλειδωμα οχι παντα. Στο κλειδωμα ναι. Επισης αν ξερετε πως μπορω να ενεργοποιησω την καμερα με το rear key κ πως εμφανιζεται το auto complete στα sms!!!! Ουφ!

Οχι. Ειναι γνωστο οτι δεν ειναι τελειως πιστο.

Ενω ειναι κλιστη η οθονη, πατας παρατεταμενα τη μειωση ηχου.

Δεν ξερω τι εννοεις με το auto complete. Ψαξε στις ρυθμισεις.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες οθονη βγάζετε περίπου με WiFi και φωτεινότητα γύρω στο 50-60%??Εγώ είμαι γύρω στις 5..Δεν νομίζω πως είναι καλα..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...