Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα δεν βλέπω προκοπή. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φλασιά έφαγε...

Όταν είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής, το κινητό δεν τον αναγνωρίζει, τον βλέπει σαν συσκευή usb και φορτίζει αργά. Όταν το κινητό είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή, ότι mode και να βάλω δεν το βλέπει καν το κινητό ο υπολογιστής. Ούτε με αλλαγή kernel είδα προκοπή.

Θα πάρω καινούριο καλώδιο, data cable θα το ζητήσω; Υπάρχουν διαφορετικά είδη ή όλα ίδια είναι;

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπα δεν βλέπω προκοπή. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φλασιά έφαγε...

Όταν είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής, το κινητό δεν τον αναγνωρίζει, τον βλέπει σαν συσκευή usb και φορτίζει αργά. Όταν το κινητό είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή, ότι mode και να βάλω δεν το βλέπει καν το κινητό ο υπολογιστής. Ούτε με αλλαγή kernel είδα προκοπή.

Θα πάρω καινούριο καλώδιο, data cable θα το ζητήσω; Υπάρχουν διαφορετικά είδη ή όλα ίδια είναι;

 

Όλα ίδια είναι στη θεωρία... Στην πράξη υπάρχουν καλά και κακά καλώδια, οπότε καλό είναι να πάρεις σχετικά επώνυμο. Εάν δεις κάπου προδιαγραφές, επίλεξε κάποιο που να προορίζεται για ρεύμα 2A (ή περισσότερο). Μην αγχώνεσαι πάντως, το πολύ να φορτίζει λίγο πιο αργά, οπωσδήποτε καλύτερα από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

μετά από αρκετό κάψιμο ανέβασα έναν οδηγό στο νήμα μας:

Οδηγός Βελτίωσης Μπαταρίας & Χρήσης της συσκευής

Ευχαριστώ και τον συμφορουμίτη TUPAC_RIP για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον οδηγό παιδιά.

 

Μαλλον εχει πρόβλημα η μπαταρία μου. Το άφησα το βράδυ να φορτίσει και το αποσύνδεσα 6 το πρωί που έτυχε να ξυπνήσω. Ηταν 100% φόρτιζε τελείως κλειστό. Το μεσημέρι που ενεργοποίησα το τηλέφωνο πήγε 99% κατευθείαν. Έχει πρόβλημα η μπαταρία μου μαλλον ε?

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον οδηγό παιδιά.

 

Μαλλον εχει πρόβλημα η μπαταρία μου. Το άφησα το βράδυ να φορτίσει και το αποσύνδεσα 6 το πρωί που έτυχε να ξυπνήσω. Ηταν 100% φόρτιζε τελείως κλειστό. Το μεσημέρι που ενεργοποίησα το τηλέφωνο πήγε 99% κατευθείαν. Έχει πρόβλημα η μπαταρία μου μαλλον ε?

Αρχικά έτσι ακούγεται...έχεις κάνει καμία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων??

Link to comment
Share on other sites

Οχι, σχετικά φρεσκοπερασμένη είναι η rom, ούτε 2 εβδομάδων

Φαντάζομαι θα έχεις κάνει καθαρή εγκατάσταση...εμένα σκέψου κάθε βράδυ χάνει 0-1% με κλειστό Wi-Fi..μάλλον πας για μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τον οδηγό παιδιά.

 

Μαλλον εχει πρόβλημα η μπαταρία μου. Το άφησα το βράδυ να φορτίσει και το αποσύνδεσα 6 το πρωί που έτυχε να ξυπνήσω. Ηταν 100% φόρτιζε τελείως κλειστό. Το μεσημέρι που ενεργοποίησα το τηλέφωνο πήγε 99% κατευθείαν. Έχει πρόβλημα η μπαταρία μου μαλλον ε?

 

μήπως είναι υπερβολικό να λέμε ότι έχει πρόβλημα; η εκκίνηση του κινητού καταναλώνει μπαταρία! Και μόνο που άνοιξε από κλειστό που ήταν λογικό είναι να πέσει 1% το μεσημέρι... δεν έπεσε κ 10%! Βασικά μια επανεκκίνηση να κάνεις, θα δεις ότι χάνεις ένα μικρό ποσοστό, λογικό είναι. Δούλεψε όπως το δουλεύεις το κινητό σου συνήθως και εκεί δες συμπεριφορά :) Συνήθως όταν χαλάνε οι μπαταρίες, πχ πάνε κανονικά από 100 - >40% (αν κ σε λιγότερο χρόνο από ότι θα έπρεπε) και ξαφνικά από 40% πέφτουν πολύ γρήγορα σε μικρότερες τιμές, ή σβήνουν τελείως πχ στο 30%.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι υπερβολικό να λέμε ότι έχει πρόβλημα; η εκκίνηση του κινητού καταναλώνει μπαταρία! Και μόνο που άνοιξε από κλειστό που ήταν λογικό είναι να πέσει 1% το μεσημέρι... δεν έπεσε κ 10%! Βασικά μια επανεκκίνηση να κάνεις, θα δεις ότι χάνεις ένα μικρό ποσοστό, λογικό είναι. Δούλεψε όπως το δουλεύεις το κινητό σου συνήθως και εκεί δες συμπεριφορά :) Συνήθως όταν χαλάνε οι μπαταρίες, πχ πάνε κανονικά από 100 - >40% (αν κ σε λιγότερο χρόνο από ότι θα έπρεπε) και ξαφνικά από 40% πέφτουν πολύ γρήγορα σε μικρότερες τιμές, ή σβήνουν τελείως πχ στο 30%.

Το μεσημέρι ενεργοποιήθηκε το κινητό..Όχι και να χάσει 1% με την εκκίνηση..ειδικά από 100 στο 99% δεν πέφτει ευκολα..eptanisioz γενικά πόσο σε βγάζει??

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τώρα με lollipop ( xceed 16 και thunder 2.2 ) οθόνη περίπου 3.5 ώρες με airplane mode. Θα κάνω φουλ χρήση αύριο και θα ανεβάσω photo και τα σχετικά να δούμε.

 

Κάνα προγραμματάκι που να συγκεντώνει στατιστικά όπως το GSam Battery Monitor να χρησιμοποιήσω ;

Edited by eptanisioz
Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Γενικά τώρα με lollipop ( xceed 16 και thunder 2.2 ) οθόνη περίπου 3.5 ώρες με airplane mode. Θα κάνω φουλ χρήση αύριο και θα ανεβάσω photo και τα σχετικά να δούμε.

 

Κάνα προγραμματάκι που να συγκεντώνει στατιστικά όπως το GSam Battery Monitor να χρησιμοποιήσω ;

 

Όσο πιο πολλά προγράμματα το φορτώνεις πάνω τόσο λιγότερο σου κρατάει η μπαταρία... και εγώ την thunder 2.2 έχω και πάει πάντα πάνω από 4 ώρες.

Το έχω το κινητο κοντά 2 χρόνια!

Με την stock rom ήμουν στις 3 ώρες και παρακάτω!

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολλά προγράμματα το φορτώνεις πάνω τόσο λιγότερο σου κρατάει η μπαταρία... και εγώ την thunder 2.2 έχω και πάει πάντα πάνω από 4 ώρες.

Το έχω το κινητο κοντά 2 χρόνια!

Με την stock rom ήμουν στις 3 ώρες και παρακάτω!

Παιδια αυτοι ειναι πολυ μικροι χρονοι. Για ψαχτε το. Το κινητο μας ειναι για μεγαλα πραματα, κριμα να μην εκμεταλευεστε πληρως την αυτονομια του.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιγράψεις γενικά ποσό σου κρατάει η μπαταρία και τι χρήση κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Update στο αρχικό post.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=430037

Περαιτέρω απενεργοποίηση services, receivers, providers & activities στα:

Cleacut.

Ads.

Mediamonitor.

Usagereporting.

Speech.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είναι ενός χρόνου το κινητό

είναι οκ η μπαταρία πως το βλέπετε; (μαμά με αρκετές ενεργοβόρες φορτωμένο)

12644721_10207710249347152_84235376815831872_n.jpg?oh=7c3c954fec6f77e006cbcecacc876e41&oe=5734D8A0

12650871_10207710249307151_3402470797259012312_n.jpg?oh=a71ad4060ac0fb4b36cb83957f08c7e7&oe=572B8809

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Τρολλαρεις;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

όχι tupac δεν τρολάρω φυσικά.

χτες είχα μία συζήτηση με κάποιον για κινητά (που κάνει τον ψαγμένο ή είναι δεν ξέρω, και του έλεγα για τα ποσοστά της μπαταρίας και μου είπε ότι είναι λίγο και ότι πρέπει να αλλάξω μπαταρία και επέμενε μάλιστα και σκάλωσα)

 

 

@jaranor έχω τη φωτεινότητα στο 30-35 γιατί είμαι σε χώρο με χαμηλό έως νορμάλ φως οπότε μάλλον και αυτό παίζει το ρόλο του.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

όχι tupac δεν τρολάρω φυσικά.

χτες είχα μία συζήτηση με κάποιον για κινητά (που κάνει τον ψαγμένο ή είναι δεν ξέρω, και του έλεγα για τα ποσοστά της μπαταρίας και μου είπε ότι είναι λίγο και ότι πρέπει να αλλάξω μπαταρία και επέμενε μάλιστα και σκάλωσα)

 

 

@jaranor έχω τη φωτεινότητα στο 30-35 γιατί είμαι σε χώρο με χαμηλό έως νορμάλ φως οπότε μάλλον και αυτό παίζει το ρόλο του.

Τοτε πες του οτι δεν ξερει τι του γινετε...

Μιλαμε για 6ωρες SOT στο 25%. Τα λεει ολα μονο του.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παίζεις με τον πόνο μου βρε φίλε...που να δω τέτοια νούμερα στο έρμο το g3 ....πλάκα πλάκα απίστευτο κινητο το g2. Ένα χρόνο το κράτησα κι εγώ...απολαυστικό!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλετε καλή μπαταρία να πάτε στην fast and furius!

Χάνει σε ταχύτητα ελάχιστα από την thunder που είχα πιο πριν αλλά οι χρόνοι ακόμα και για παλιές μπαταρίες δίνουν μισή ώρα παραπάνω σε κάθε είδος χρήσης!

(δεν βάζω στατιστικά χρήσης μπαταρίας γιατί θα πέσει bullying γιατί με καινούργια κινεζική μπαταρία των 14€ φτάνω τις 7 ώρες για πλάκα 100%-10%)

Link to comment
Share on other sites

Τα wakelocks DHCP (από Σύστημα Android) και Checkin Service (από Υπηρεσίες Google) ξέρει κανείς από που προέρχονται; Είμαι με stock LG 5.0.2 και xceed 14
Link to comment
Share on other sites

Τα wakelocks DHCP (από Σύστημα Android) και Checkin Service (από Υπηρεσίες Google) ξέρει κανείς από που προέρχονται; Είμαι με stock LG 5.0.2 και xceed 14

Σχετικά με το checkin...Μήπως έχεις ενεργοποιημένο στο ιστορικό τοποθεσίας στις ρυθμίσεις της τοποθεσίας??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω. Άλλοτε το απενεργοποιώ για λίγο καιρό, άλλοτε το ενεργοποιώ για ν μου έρχονται οι κάρτες του Google Now κλπ. Σ'αυτό οφείλεται; Από όσο έψαξα, έχω την εντύπωση ότι οφείλεται σε εφαρμογή που ψάχνει να βρει την τοποθεσία σου αλλά δεν μπορεί για κάποιο λόγο (πχ έχεις κλειστό WiFi και GPS)...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...