Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σοβαρα; Επειδη λενε εδω μεσα 7-8 ωρες συνεχομενα και εχω σκαλωσει-στεναχωρηθει :-/

Και ειναι κριμα γιατι ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα μεχρι σημερα!

Αν ήταν η μπαταρία σου καινούργια και είχες προλάβει της jelly bean εποχές, οι 7-8 ώρες ήταν ψωμοτύρι για το G2! Αλλά και πάλι μια χαρά είσαι! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σοβαρα; Επειδη λενε εδω μεσα 7-8 ωρες συνεχομενα και εχω σκαλωσει-στεναχωρηθει :-/

Και ειναι κριμα γιατι ειναι το καλυτερο κινητο που ειχα μεχρι σημερα!

Που είδες 7-8 ώρες;

εγώ τις 5 άντε 5,5 μισή βλέπω να αναφέρουν όλοι.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτους που παραπονιουνται για την μπαταρια, καλο ειναι να περιμενουν να δουν πως τα παει μετα απο μερικες φορτισεις.

 

Επισης βοηθαει που και που και καμια εκκαθαριση cache και dalvik.

 

Σε μία μερα (23 ωρες) λιγο λιγοτερο απο οχτωμιση ωρες SOT. Με κυριως 20% φωτεινοτητα. (Μπαταρια 2 χρονών και 3 μηνών) 21559c2c57a8d3b339d7b956d52ad55d.jpg

 

918492998b9c4687ed53c4de300745f0.jpg

Εννοειται πως δεν ειναι αυτος ο μεσος ορος μου!

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Α ρε g2 αθάνατο. Έχε χάρη που έφαγες νερό αλλιώς ακόμα θα το ειχα. Και το g4 βέβαια στη 5.1 δε τα πάει και ασχημα αλλά σαν το g2 κανένα.
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες? πώς το καταφέρνετε ρε παιδιά ; εγώ με χίλια ζόρια καταφέρνω περίπου 4 και κάνω και το σταυρό μου

σερφάρισμα μέσω chrome με wifi, airplane mode, καθόλου κλήσεις, 10 λεπτά μουσική, 15 λεπτά βίντεο youtube 720p.

Xiaomi Mi 5 | White | Prime 3-64
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει τωρα 8:30 ωρες και μου διελυσες την ψυχολογια.

Τουλαχιστον πες μας, πως εγινε αυτο;

Χρησιμοποιησες ιντερνετ κατι;

Εγω με facebook app, messenger app, wifi, internet browser βγαζω 6 ωρες SOT.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο! Για πες Tupac, έχεις κάτι συγκεκριμένο στο setup σου; πχ Greenify? Ποια ROM/ kernel?

8 ώρες? πώς το καταφέρνετε ρε παιδιά ; εγώ με χίλια ζόρια καταφέρνω περίπου 4 και κάνω και το σταυρό μου

σερφάρισμα μέσω chrome με wifi, airplane mode, καθόλου κλήσεις, 10 λεπτά μουσική, 15 λεπτά βίντεο youtube 720p.

Ενταξει τωρα 8:30 ωρες και μου διελυσες την ψυχολογια.

Τουλαχιστον πες μας, πως εγινε αυτο;

Χρησιμοποιησες ιντερνετ κατι;

Εγω με facebook app, messenger app, wifi, internet browser βγαζω 6 ωρες SOT.

Οπως εγραψα και κατω απο τα screenshots οι 8μιση αυτες ωρες δεν ειναι ο μεσος ορος. Συνηθως βγαζω 6μιση-7παρά.

 

Παιζω παντα ετσι:

Φωτεινοτητα 40% μη αυτοματη

Μονο 2G

Οχι συγχρονισμοι

WiFi συνεχεια ανοιχτο

Ελαχιστα data.

Σπανια GPS

20 λεπτα κλησεις

4 widgets

Full browsing (Naked Browser, ταχυτατος)

Αρκετο tapatalk

 

Απλως χτες η φωτεινοτητα ηταν 20% και καθολου data, μονο wifi. Οχι μουσικη, οχι παιχνιδια κι οχι youtube που καιει λιγο παραπανω. Ημουν τον πιο πολυ χρονο στο internet σερφαροντας. Πχ. Τωρα ειμαι στο 10% με 6ωρες και 52 λεπτα οπότε δε θα φτασω τις χθεσινες 8μιση ωρες.

 

Γενικα εχω απενεργοποιησει καποιες εφαρμογες με το titanium και καποιες διεργασιες με το disable services.

 

Επισης δεν εχω facebook, messenger που τρωνε πόρους και που για μενα ειναι απο τις πιο κακογραμμενες εφαρμογες στο Android .

 

Κατα τη διαρκεια της νυχτας αντε να χασω 1% της μπαταριας.

 

Κι οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ. Καλο ειναι κανας καθαρισμος cache και dalvik που και που.

 

Αρα, συνοψιζουμε:

Το πιο σημαντικο ειναι η φωτεινοτητα.

Σημαντικο επισης και οι συγχρονισμοι.(Χειροκινητα οποτε θελω)

Και τελος, παρακολουθηση των διεργασιων που τρεχουν στο παρασκηνιο και εξουδετερωση τους.

 

Κωστα, καλα εισαι με τις 6ωρες SOT.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπες κάτι σημαντικό. Πότε το βάζεις για φόρτιση και πότε το βγάζεις.

Τι σημασια εχει; Το βαζω στις 04:00 το βγαζω στις 06:00.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου βάλατε ιδέες για το facebook Πόσο ενεργοβόρο είναι και θα το απεγκαταστήσω για να δω αν θα έχει μεγάλη διαφορά

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ποσοστο το βάζεις για φορτιση και ποτε το βγαζεις. Νομίζω παιζει κάποιο ρολο για τη μακροζωια της μπαταρίας
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο ποσοστο το βάζεις για φορτιση και ποτε το βγαζεις. Νομίζω παιζει κάποιο ρολο για τη μακροζωια της μπαταρίας

Αααα.... αυτο εννοεις "ποτε;". Οχι χρονικα αλλα ποσοτικα.

Δεν το πολυσκεφτομαι. Απλως προσπαθω να μην της πινω μεχρι και την τελευταια της σταγωνα της μπαταριας.

Συνηθως κανω 5% - 100% και το αφηνω κανα τεταρτο μετα το 100%.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αααα.... αυτο εννοεις "ποτε;". Οχι χρονικα αλλα ποσοτικα.

Δεν το πολυσκεφτομαι. Απλως προσπαθω να μην της πινω μεχρι και την τελευταια της σταγωνα της μπαταριας.

Συνηθως κανω 5% - 100% και το αφηνω κανα τεταρτο μετα το 100%.

 

Ναι σε ευχαριστώ αυτό ήθελα επειδή οι χρόνοι σου είναι εξαιρετικοί άρα συντηρεις σωστά και την μπαταρία.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση για καλυτερο optimization σε NON-ROOT κινητο με STOCK 5.0.2.

Χωρις αυτοματο συγχρονισμο δεν την παλευω γιατι θελω να ρχονται μπαμ τα email ως ειδοποιηση.

Απο κει και περα, πως μπορουμε να κανουμε disable εφαρμογες αχρηστες χωρις να κανω root το κινητο;

Εχω κανει κατι ταινιες google, μουσικη google κτλ...

Φωτισμος σχεδον παντα 40% και 3G/2G σημα.

Οπως βλεπετε απλα θελω να ισιωσω την μπαταρια :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση για καλυτερο optimization σε NON-ROOT κινητο με STOCK 5.0.2.

Χωρις αυτοματο συγχρονισμο δεν την παλευω γιατι θελω να ρχονται μπαμ τα email ως ειδοποιηση.

Απο κει και περα, πως μπορουμε να κανουμε disable εφαρμογες αχρηστες χωρις να κανω root το κινητο;

Εχω κανει κατι ταινιες google, μουσικη google κτλ...

Φωτισμος σχεδον παντα 40% και 3G/2G σημα.

Οπως βλεπετε απλα θελω να ισιωσω την μπαταρια :)

 

Για όλα σου τα email's, μπορείς να βάλεις μια εφαρμογή σαν αυτή:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trtf.blue

Αν το ρυθμίσεις στο "push" οι ειδοποιήσεις έρχονται αμέσως, χωρίς να έχεις ενεργούς συνχρονισμούς, αρκεί να έχεις internet!

Τώρα πόσο οικονομία σου κάνει (αν κάνει) στη μπαταρία δε γνωρίζω :o

Όσες εφαρμογές δε χρειάζεσαι, ειδικά της Google, θα πας στις Ρυθμίσεις- Εφαρμογές και θα τις κάνεις Απενεργοποίηση!

Οσο για τη φωτεινότητα, είναι καθαρά θέμα γούστου. Η φωτεινότητα είναι (αν όχι το νούμερο ένα) ένας απ' τους σημαντικότερους παράγοντες στην αυτονομία. Εγώ για παράδειγμα μέσα στο σπίτι πολύ σπάνια θα το βάλω πάνω από 35% χειροκίνητα. Σε εξωτερικό χώρο βέβαια το έχω 90-100%.

Το σήμα επίσης εγώ το έχω σχεδόν πάντα στο 2g γιατί σπάνια δουλεύω data.

Δεν έχω εφαρμογές Facebook και messager!

Μ' αυτά και μ' αυτά χτυπούσα εύκολα 8ωρα οθόνη με καινούργια μπαταρία.

Αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις δικά μου screenshot στις πιο πίσω σελίδες! ;)

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει την εφαρμογή Ampere ας μου πει τι τιμή βλέπει κατά τη φόρτιση με τον εργοστασιακό φορτιστή γιατί έχω θέμα με slow charging στα καλά καθούμενα....

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Και μια ερωτηση για καλυτερο optimization σε NON-ROOT κινητο με STOCK 5.0.2.

Χωρις αυτοματο συγχρονισμο δεν την παλευω γιατι θελω να ρχονται μπαμ τα email ως ειδοποιηση.

Απο κει και περα, πως μπορουμε να κανουμε disable εφαρμογες αχρηστες χωρις να κανω root το κινητο;

Εχω κανει κατι ταινιες google, μουσικη google κτλ...

Φωτισμος σχεδον παντα 40% και 3G/2G σημα.

Οπως βλεπετε απλα θελω να ισιωσω την μπαταρια :)

Δεν μπορείς να δεις φοβερή βελτίωση στην μπαταρία να το έχεις push και λαμβάνεις συχνά mail. Αν από την άλλη είναι σημαντικό να λαμβάνεις άμεσα mail και δεν έχεις άλλη επιλογή σε αυτό το ήθελα δεν μπορεις να κανεις κατι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει την εφαρμογή Ampere ας μου πει τι τιμή βλέπει κατά τη φόρτιση με τον εργοστασιακό φορτιστή γιατί έχω θέμα με slow charging στα καλά καθούμενα....

 

Ένταση 1600mA και τάση 4,168 V. Μήπως απλα κάποια εφαρμογή σου κάνει νερά; Φαντάζομαι έκανες επανεκκίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Ένταση 1600mA και τάση 4,168 V. Μήπως απλα κάποια εφαρμογή σου κάνει νερά; Φαντάζομαι έκανες επανεκκίνηση...

 

Επανεκκίνηση, επανεγκατάσταση rom, Wipe dalvik/cache, όλα τα έκανα αλλά για κάποιο ανεξήγητο λόγο βλέπω μόνο 200mA ένταση και στο 30% που είναι τώρα η μπαταρία μου γράφει 6 ώρες για πλήρη φόρτιση :o

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις αλλα δυστυχως δεν υπαρχει εναλλακτικη σε facebook-messenger. Το να μπαινεις απο browser σε facebook ειναι αρκετα δυσχρηστο. Αυτο για το mail θα το χρησιμοποιησω παντως γιατι λογω σχολης θελω να τα βλεπω αμεσα!
Link to comment
Share on other sites

Όταν εξοικειωθείς μέσω browser είναι σούπερ η περιήγηση στο φμπουκ.Μηδέν σκαλωματα και ειδικά μέσω του browser της lg σε οριζόντια θέση το κινητό έχεις αυτόματη μετάβαση στις φωτογραφίες σε πλήρη οθόνη μέσα από τα βελάκια δεξιά, αριστερά . Σε συνδυασμό με την οθόνη είτε του g2 είτε του g3 που είναι χορταστικες και με την απουσία των Soft keys είναι φοβερή για τα γούστα μου η περιήγηση, καμία σχέση με την κακογραμμένη εφαρμογή του fb. Ενώ μπαίνω αρκετά συχνά στο fb, τόσο στο g2 που είχα όσο και στο τωρινό μου g3 την είχα βγάλει κι από τα δύο την εφαρμογή του.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει την εφαρμογή Ampere ας μου πει τι τιμή βλέπει κατά τη φόρτιση με τον εργοστασιακό φορτιστή γιατί έχω θέμα με slow charging στα καλά καθούμενα....

 

Τελικά τα έφτυσε το καλώδιο του φορτιστή για κάποιο λόγο, γιατί με άλλο καλώδιο το κινητό φορτίζει κανονικά.

Με το δικό του καλώδιο δεν αναγνωρίζει το φορτιστή και αντί για AC charging μου γράφει USB charging και φορτίζει με 200-300mA max!!!

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτο,βάλτο μερικές φορές σύνδεσε κινητό με υπολογιστή μην το βάλεις σε mode φόρτισης άνοιξε μερικούς φακέλους και μετά με ανοιχτό το κινητό σύνδεσε το με τον φορτιστή μπας και ξεμλποκαρει. Μια φορά παλιά μου είχε συμβεί έκτοτε δεν μου το ξανά έκανε.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...