Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ε ναι ετσι!θα τα δημιουργησε μονο του μετα σιγουρα!για τσεκαρε λιγο με ενα δεξι κλικ στο start button και μετα διαχειριση δισκων!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ε ναι ετσι!θα τα δημιουργησε μονο του μετα σιγουρα!για τσεκαρε λιγο με ενα δεξι κλικ στο start button και μετα διαχειριση δισκων!!
2 συνολο εχει. Ένα που εχει τα windows εκει περασμένα, κι ένα άλλο που προφανως είναι για την αποκατασταση. Παντως 2 όχι 7 που ειχε πριν..
Link to comment
Share on other sites

Και κατι άλλο απολυτα σημαντικο να το ξερετε. Αν καποιος επιχειρησει να περασει αλλα windows, θα το κανει με το Usb Dvd Tools της Microsoft αλλα.. Επειδή αυτό το κανει σε Format Ntfs ενώ το Encore διαβαζει μονο Fat ( Πιθανως και τα αλλα Tablet Windows ) Μολις ολοκληρωσει τη διαδικασια το Usb Dvd Tools της Microsoft , Θα κανετε αντιγραφη καπου στο Pc σας πχ , "Όλα τα αρχεια" , θα διαμορφώσετε το Usb σας μεσω του υπολογιστη σας σε " Format Fat " και μετα θα τα αντιγράψετε παλι " Όλα τα αρχεια " στο USB σας . Προσεξτε . Αν δεν κανετε αυτή τη διαδικασια δεν θα το διαβασει καν το USB .

Τέλος καλο ολα καλα δηλαδη,αν και σε παιδεψε λιγακι:lol:

Αυτο με την διαμόρφωση του USB flash ειναι πολυ σημαντικο.

Διοτι οι λεπτομέρειες κανουν τη διαφορα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά, ενώ στην αρχή είχα αρχίσει να ξενερώνω, τώρα του έχω πάρει και ποντικάκι bt, αξιοποιώ και ένα παλιό αναδιπλούμενο πληκτρολόγιο της hp που είχα από εποχής iPAQ.....(βλέπω ότι ακόμα το πουλάνε 80 ευρώ στο ebay) και το καταφχαριστιέμαι το εργαλείο!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

το office το εβαλες φιλε μου?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά, ενώ στην αρχή είχα αρχίσει να ξενερώνω, τώρα του έχω πάρει και ποντικάκι bt, αξιοποιώ και ένα παλιό αναδιπλούμενο πληκτρολόγιο της hp που είχα από εποχής iPAQ.....(βλέπω ότι ακόμα το πουλάνε 80 ευρώ στο ebay) και το καταφχαριστιέμαι το εργαλείο!!

Ποιο είναι το πληκτρολόγιο της ΗΡ που χρησιμοποιείς;

Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

το office το εβαλες φιλε μου?
Το εβαλα ναι μια χαρα, το κατεβασα από αλλου και περασα το serial απ το πακετο και όλα τελεια. Το μηχανημα μετα απ το πληρες format πεταει στην κυριολεξια τωρα :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και κατι άλλο. Το format με δυσκολευε στην αρχη όπως ελεγα γιατι πηγαινα να το κανω από το recovery usb που ειχα μεταφερει αρχικα από τη διαδικασια του Toshiba, αυτό εν το μεταξυ δεν σε αφηνει ουτε partitions να δεις ουτε τιποτα. Το εχει δημιουργησει ετσι η Toshiba μονο για να ξαναπερνάς τα windows αλλα χωρις να μπορεις να πειραξεις τιποτα εσυ. Και με τελειως διαφορετικο menu. Χωρια που όλα στο usb recovery ηταν όλα στα πολωνικα και καμια άλλη γλωσσα και πεδευομουν με το google translate, μια εγραφα σε χαρτι, μια πηγαινα στο άλλο pc να τα μεταφρασω. Ασε που το google translate τα εβγαζε όπως ηταν αναμενωμενο, όλα λαθος και ακαταλαβίστικα. Τετοια φρικη ποτε ξανα. Από κανονικα windows καθαρα μολις πας να του περασεις βλέπεις τα παντα. Όλα τα partitions με τη μια. Κι ετσι γινεται και με κλειστα ματια από τα τοσα format που χω κανει γενικα. Τα περασα και ησυχασα και το tablet και ελληνικο και απλα πεταει. Μακραν η καλυτερη αγορα στα 269 ευρω που το πηρα, ελαχιστα παραπανω απ οσο κανει ένα nexus 7 16αρι, που καμια μα καμια σχεση δεν εχει το ένα με το άλλο. Καμια

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πληκτρολόγιο της ΗΡ που χρησιμοποιείς;

http://www.ebay.com/itm/Sky-Digital-X9-Folder-Tiny-Foldable-Bluetooth-Spark-Machine-Keyboard-/331030193890?pt=PCA_Mice_Trackballs&hash=item4d12efe6e2

 

 

Ειναι αυτο ακριβως, μονο που το δικο μου ειναι hp και αυτο ειναι μαιμου.

(αλλα απο τιμη οπως βλεπεις....).

το δικο μου το ειχα παρει πριν 5 χρονια 80 ευρω κατευθειαν παραγγελια απο hp.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

2 συνολο εχει. Ένα που εχει τα windows εκει περασμένα, κι ένα άλλο που προφανως είναι για την αποκατασταση. Παντως 2 όχι 7 που ειχε πριν..

Εμένα που είναι ελληνικό από Quest έχει 5 partition

1. Recovery 500mb

2 system 100mb

3 reserved 128mb

4 primary 23gb

5 recovery 5014mb

 

Μπορείτε να το δείτε από το dos CMD με diskpart.

Κατά την γνώμη μου μόνο το 5 μπορούμε να σβήσουμε, με partition manager και χωρίς format

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι ελληνικό από Quest έχει 5 partition

1. Recovery 500mb

2 system 100mb

3 reserved 128mb

4 primary 23gb

5 recovery 5014mb

 

Μπορείτε να το δείτε από το dos CMD με diskpart.

Κατά την γνώμη μου μόνο το 5 μπορούμε να σβήσουμε, με partition manager και χωρίς format

Εμένα έχει 3.:X

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που είναι ελληνικό από Quest έχει 5 partition

1. Recovery 500mb

2 system 100mb

3 reserved 128mb

4 primary 23gb

5 recovery 5014mb

 

Μπορείτε να το δείτε από το dos CMD με diskpart.

Κατά την γνώμη μου μόνο το 5 μπορούμε να σβήσουμε, με partition manager και χωρίς format

Κοιτα, επειδή εγω πριν κανω το ολικο format δοκιμαζα με το usb recovery που ειχα φτιαξει από μαμα Toshiba και επειδή ηταν όλα στα πολωνικα στο usb που προσπαθουσα να κανω format μαλλον θα δημιουργησε κανα δυο partitions επιπλέον. Οσο για το τι πρεπει να σβυσουμε, εγω τα εσβυσα όλα και περασα τα δικα μου ελληνικα windows γιατι ηταν πολωνικο, και το μηχανακι πεταει και μπουταρει πολύ γρηγοροτερα σε σχεση με πριν που ηταν από "μαμα". Γνωμη μου προσωπικη παντα μη παρεξυγηθω, είναι να περναμε πεντακάθαρα windows και μετα ξεχωριστα μονο τους drivers και ότι άλλο φυσικα που εμεις θελουμε, και όχι ότι θελει η κάθε εταιρια. Παλια αν θυμαστε ολοι σας, δεν ξερω και την ηλικια ολων σας βεβαια, κάθε pc ερχοταν και στη συσκευασια ειχε 2 δισκακια. Ένα με τα windows "καθαρα" κι ένα άλλο μονο με τους drivers. Για μενα αυτό ηταν ότι καλυτερο, και πολύ "κακως"που καταργηθηκε.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει 3.:X
Γιαννη, εσυ εχεις 3 γιατι μετα που μετεφερες στο usb το recovery, εκανες διαγραφη το recovery που ειχε μεσα και ετσι εχουν σβυσει τα 2 recovery των 5gb και των 500mb, αρα σωστα εχεις 3 τωρα ;) Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, εσυ εχεις 3 γιατι μετα που μετεφερες στο usb το recovery, εκανες διαγραφη το recovery που ειχε μεσα και ετσι εχουν σβυσει τα 2 recovery των 5gb και των 500mb, αρα σωστα εχεις 3 τωρα ;)

Τελικα ποσο ελευθερο χωρο κερδιζεις με το ολικο φορματ και να μεινει μονο ενα βασικο διαμερισμα;

Χωρις updates και office.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ποσο ελευθερο χωρο κερδιζεις με το ολικο φορματ και να μεινει μονο ενα βασικο διαμερισμα;

Χωρις updates και office.

Κοιτα Alex, το περιμενα παραπανω αλλα μετα το περασμα των windows και τις ενημερώσεις τους, μου εδειχνε καθαρα 19gb. Βεβαια και αυτά (σε σχεση με πριν) πολύ καλα ειναι
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Alex, το περιμενα παραπανω αλλα μετα το περασμα των windows και τις ενημερώσεις τους, μου εδειχνε καθαρα 19gb. Βεβαια και αυτά (σε σχεση με πριν) πολύ καλα ειναι

Να φανταστεις στο 8αρι της Asus μου εχουν μεινει 10gb μονο ελευθερα με τα updates/office καμια 30αρια metro app και καμια 20αρια κλασικα ντεσκτοπ.

Με 15.1 ηρθε out of the box.

Οχι οτι εχω παραπονο διοτι το δεξι χερι βοηθος ειναι κυριως στο surface:lol:

Παει τα αφησα στην ακρη λαπτοπ/ντεσκτοπ:p

 

ΥΓ:Ακαθεκτη η μπαρτσα τη καθαρισε τη σιτι(off topic).

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστεις στο 8αρι της Asus μου εχουν μεινει 10gb μονο ελευθερα με τα updates/office καμια 30αρια metro app και καμια 20αρια κλασικα ντεσκτοπ.

Με 15.1 ηρθε out of the box.

Οχι οτι εχω παραπονο διοτι το δεξι χερι βοηθος ειναι κυριως στο surface:lol:

Παει τα αφησα στο παρελθον λαπτοπ/ντεσκτοπ:p

Βρε Alex αφου ξερεις, γιατι δεν δοκιμάζεις να το κανεις κι εσυ ένα πληρες format? Δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου βεβαια μ αυτό που σου λεω, αλλα και χωρο θα κερδισεις και το μηχανημα θα πεταει περισσοτερο. Βεβαια η τελικη επιλογή είναι δικη σου.. εσυ ξερεις :)
Link to comment
Share on other sites

Βρε Alex αφου ξερεις, γιατι δεν δοκιμάζεις να το κανεις κι εσυ ένα πληρες format? Δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου βεβαια μ αυτό που σου λεω, αλλα και χωρο θα κερδισεις και το μηχανημα θα πεταει περισσοτερο. Βεβαια η τελικη επιλογή είναι δικη σου.. εσυ ξερεις :)

Καποια στιγμη θα το κανω και εγω,απλα η βλακεια θα ειναι οτι επειδη αν βαλω δικα μου windows,το recovery που ειναι στη micro sd αχρηστευεται στην ουσια,διοτι αν επιχειρησω να επαναφερω τα windows δεν θα με αφησει,διοτι το recovery φτιαχτηκε βαση των windows που εγκατεστησε η Asus που εχει και ελληνικα κανονικα σαν επιλογη στο αρχικο setup, για αυτο ισως και τα αφησω ετσι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη θα το κανω και εγω,απλα η βλακεια θα ειναι οτι επειδη αν βαλω δικα μου windows,το recovery που ειναι στη micro sd αχρηστευεται στην ουσια,διοτι αν επιχειρησω να επαναφερω τα windows δεν θα με αφησει,διοτι το recovery φτιαχτηκε βαση των windows που εγκατεστησε η Asus που εχει και ελληνικα κανονικα σαν επιλογη στο αρχικο setup, για αυτο ισως και τα αφησω ετσι.
Alex, εισαι σιγουρος γι αυτό που λες? Δεν νομιζω ότι ισχυει και ξερεις γιατι? Γιατι εγω πριν περασω τα δικα μου windows, ξαναπερασα από το usb recovery της μαμα Toshiba που ειχα μεταφερει. Μα γι αυτό το κανεις το usb recovery αν γινει το οτιδήποτε και δεν ανταποκρίνεται το μηχανημα να τα ξαναπεράσεις από το μαμα usb
Link to comment
Share on other sites

Γιαννη, εσυ εχεις 3 γιατι μετα που μετεφερες στο usb το recovery, εκανες διαγραφη το recovery που ειχε μεσα και ετσι εχουν σβυσει τα 2 recovery των 5gb και των 500mb, αρα σωστα εχεις 3 τωρα ;)

Ναι, σωστα. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Alex, εισαι σιγουρος γι αυτό που λες? Δεν νομιζω ότι ισχυει και ξερεις γιατι? Γιατι εγω πριν περασω τα δικα μου windows, ξαναπερασα από το usb recovery της μαμα Toshiba που ειχα μεταφερει. Μα γι αυτό το κανεις το usb recovery αν γινει το οτιδήποτε και δεν ανταποκρίνεται το μηχανημα να τα ξαναπεράσεις από το μαμα usb

Θεωρητικα μιλωντας ισως αν βαλω πχ δικα μου windows αγγλικα σκετα και παω μετα να κανω αν χρειαστει επαναφορα,τοτε ισως πηγαινοντας να διαβασει το recovery στη micro sd μου βγαλει μηνυμα σφαλματος διοτι το η εκδοση του recovery ειναι διαφορετικη απο αυτην που ειναι εγκατεστημενη στο C.

Το βλεπω πολυ πιθανο αυτο που σκεφτομαι.

Εκτος αν δεν συμβει αυτο,δεν ξερω μου φαινεται εκει θα μου βγαλει ενα ωραιοτητο ακυρο:D

 

Και το φοβαμαι οχι για εμενα,αλλα μην τυχων μελλοντικα αν το δωσω το tablet ο νεος κατοχος βρεθει με κανα θεμα η ισως να μην θελει να μπαινει στη διαδικασια αυτη αλλα να στηριζεται οπως εχει στηθει το μηχανημα απο τον κατασκευαστη,η και να μην γνωριζει τη διαδικασια.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα μιλωντας ισως αν βαλω πχ δικα μου windows αγγλικα σκετα και παω μετα να κανω αν χρειαστει επαναφορα,τοτε ισως πηγαινοντας να διαβασει το recovery στη micro sd μου βγαλει μηνυμα σφαλματος διοτι το η εκδοση του recovery ειναι διαφορετικη απο αυτην που ειναι εγκατεστημενη στο C.

Το βλεπω πολυ πιθανο αυτο που σκεφτομαι.

Εκτος αν δεν συμβει αυτο,δεν ξερω μου φαινεται εκει θα μου βγαλει ενα ωραιοτητο ακυρο:D

Μη με κανεις τωρα να ξαναπερασω τα πολωνικα για να σου αποδειξω ότι εχεις λαθος :lol: Ειμαι σιγουρος 100%100 ότι δεν ισχυει αυτό που λες :)
Link to comment
Share on other sites

Μη με κανεις τωρα να ξαναπερασω τα πολωνικα για να σου αποδειξω ότι εχεις λαθος :lol: Ειμαι σιγουρος 100%100 ότι δεν ισχυει αυτό που λες :)

Μπορει να εχεις και δικιο,απλα εγω απο τη φυση μου ειμαι και λιγο επιφυλακτικος.

Αν ηταν κλασικο ντεσκτοπ θα του εκανα οτι ηθελα.

Και το λαπτοπ που εδωσα,δεν διεγραψα κανενα recovery partition,απλα εκανα full hard reset(reinstall windows) και ετσι το εδωσα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις και δικιο,απλα εγω απο τη φυση μου ειμαι και λιγο επιφυλακτικος.

Αν ηταν κλασικο ντεσκτοπ θα του εκανα οτι ηθελα.

Άλλο αυτό αν εισαι επιφυλακτικος. Εγω παλι είμαι του ρισκου :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το λαπτοπ που εδωσα,δεν διεγραψα κανενα recovery partition,απλα εκανα full hard reset(reinstall windows) και ετσι το εδωσα.

Και σε αυτό θα τα ξαναπερασεις παλι από το usb recovery κι ετσι θα το δωσεις μαμα παλι :)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο αυτό αν εισαι επιφυλακτικος. Εγω παλι είμαι του ρισκου :p

 

Και σε αυτό θα τα ξαναπερασεις παλι από το usb recovery κι ετσι θα το δωσεις μαμα παλι :)

Τεσπα,τουλαχιστον μαθαμε τη διαδικασια του φορματ στα των tablet διοτι διαφορετικη διαδικασια ειναι(και ειδικα αυτο με το διαμορφωση του usb flash σε ΜΗ NTFS που ειμαι σιγουρος πολλοι θα σκαλωναν εκει και θα τα παρατουσαν,διοτι η διαμορφωση την εξωτερικων μεσων αποθηκευσης εξ ορισμου ειναι σε NTFS)

Γλυτωσες πολλους απο εμφραγματα και ανεβασμα πιεσης:lol:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα,τουλαχιστον μαθαμε τη διαδικασια του φορματ στα των tablet διοτι διαφορετικη διαδικασια ειναι(και ειδικα αυτο με το διαμορφωση του usb flash σε ΜΗ NTFS που ειμαι σιγουρος πολλοι θα σκαλωναν εκει και θα τα παρατουσαν,διοτι η διαμορφωση την εξωτερικων μεσων αποθηκευσης εξ ορισμου ειναι σε NTFS)

Γλυτωσες πολλους απο εμφραγματα και ανεβασμα πιεσης:lol:

Ναι γιατι είναι emmc memory.. ;) Αλλα μετα την εγκατασταση σε πληροφορω ο δισκος είναι σε ntfs.. :)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...