Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρασα πρώτα τους drivers και μετά τα updates...Tη νύχτα που θα έχει ησυχία φτου και από την αρχή και θα αφήσω και τα registry patches στην απ'έξω γιατί μου έχει κολλήσει το μυαλό με αυτό το θέμα. Βέβαια με προκαλεί και να το αφήσω όπως είναι γιατί δεν έχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα και η μπαταρία πάει πολύ καλά.

Όσο για το φίλο από πάνω να πω ότι έχει μεν δίκιο αλλά εγώ αντιμετώπιζα καποια προβλήματα με battery drain και ήθελα να ξεφορτωθώ και την πολωνική version των Windows. Και, ναι, έχει και την πλάκα της η διαδικασία, το αντιμετωπίζω ως δια βίου μάθηση...

Aby ποια έκδοση κάρτας γραφικών έχεις;

Εχω αυτους τους drivers της intel 10.18.103309. Η γνωμη μου είναι να τα ξαναπεράσεις τα windows απ την αρχη αν δεν εχεις στησει το μηχανημα, δεν θα σου παρει πολύ ωρα ετσι κι αλλοιως, και αν τα ξαναπεράσεις ακου τι θα κανεις. Πρωτα περνα ολες τις ενημερώσεις των Windows, μολις τελειωσουν περνα ολους τους drivers και αφησε προτελευταιο τον Toshiba System Driver , και στο τελος περασε τους drivers της intel. Και γνωμη μου επισεις μην περνας τα αρχεια που γραφουν Registry Patch. Λογικα ετσι (γιατι ετσι ακριβως τα εκανα εγω) όλα θα πανε καλα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

No luck, πάλι τα ίδια, άγνωστο device και αδυναμία αναβάθμισης του driver γραφικών. Μάλιστα βρήκα και άλλον σε forum που του κάνει ακριβώς τα ίδια. Και εγώ και αυτός βάλαμε την αγγλική version windows 32 bit από το ίδιο υποτίθεται χιλιοδοκιμασμένο iso. Εγώ δεν έβαλα τα ελληνικά γιατί βαρεθηκα να περιμένω το torrent να κατέβεο. Μάλλον θα ξαναβάλω το εργοστασιακό recovery με τη βοήθεια του google translate. Υποθέσεις εργασίας: 1. Κάποιο θέμα με τα updates από το γεγονός ότι τα windows είναι 32 bit και ο επεξεργαστής 64 bit. 2. Όλα τα Encore δεν είναι ίδια (θυμίζω ότι έχω το πολωνικο του eshop.gr). Σημειώνω επίςης ότι ο driver γραφικών που τρεχει τώρα είναι η έκδοση 3299 και από λίγο ψάξιμο στο internet μου βγάζει ότι είναι η έκδοση της Intel για 64bit, χωρίς να είμαι και σίγουρος. Παρά ταύτα από άποψης λειτουργικότητας αποδίδει τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

No luck, πάλι τα ίδια, άγνωστο device και αδυναμία αναβάθμισης του driver γραφικών. Μάλιστα βρήκα και άλλον σε forum που του κάνει ακριβώς τα ίδια. Και εγώ και αυτός βάλαμε την αγγλική version windows 32 bit από το ίδιο υποτίθεται χιλιοδοκιμασμένο iso. Εγώ δεν έβαλα τα ελληνικά γιατί βαρεθηκα να περιμένω το torrent να κατέβεο. Μάλλον θα ξαναβάλω το εργοστασιακό recovery με τη βοήθεια του google translate. Υποθέσεις εργασίας: 1. Κάποιο θέμα με τα updates από το γεγονός ότι τα windows είναι 32 bit και ο επεξεργαστής 64 bit. 2. Όλα τα Encore δεν είναι ίδια (θυμίζω ότι έχω το πολωνικο του eshop.gr). Σημειώνω επίςης ότι ο driver γραφικών που τρεχει τώρα είναι η έκδοση 3299 και από λίγο ψάξιμο στο internet μου βγάζει ότι είναι η έκδοση της Intel για 64bit, χωρίς να είμαι και σίγουρος. Παρά ταύτα από άποψης λειτουργικότητας αποδίδει τέλεια.
Λοιπον, μπορεις να κανεις αυτό αν θελεις. Πηγαινε εδώ http://www.dell.com/support/drivers/us/en/19/Product/dell-venue-8-pro , και κατεβασε από την dell για το venue 8 pro τους drivers της intel , είναι οι τελευταίοι και το κυριοτερο ιδιοι , και λειτουργουν αψογα και ειναι δοκιμασμένοι από αρκετους χρηστες του encore. Αν θελεις κανε αυτό. Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε μου GΚOOL ότι σου βρηκα τι συμβαινει (με πασα επιφυλαξη) , στο site της Toshiba το αμερικανικο που κατεβασες τους intel drivers εχει αν προσεξεις καλα 2 εκδοσεις , η μια είναι με ημερομηνια 2013-09-07 και η άλλη (η πιο καινουρια) είναι με ημερομηνια 2013-09-26 , μηπως λοιπον δεν το προσεξες και κατεβασες την προηγουμενη εκδοση ? Ελεγξε το , το πιθανοτερο είναι αυτό , γι αυτό βλέπεις παλιοτερη εκδοση (και πιθανον και προβληματικη γι αυτό αντικατασταθηκε γρηγορα από την intel)
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε μου GΚOOL ότι σου βρηκα τι συμβαινει (με πασα επιφυλαξη) , στο site της Toshiba το αμερικανικο που κατεβασες τους intel drivers εχει αν προσεξεις καλα 2 εκδοσεις , η μια είναι με ημερομηνια 2013-09-07 και η άλλη (η πιο καινουρια) είναι με ημερομηνια 2013-09-26 , μηπως λοιπον δεν το προσεξες και κατεβασες την προηγουμενη εκδοση ? Ελεγξε το , το πιθανοτερο είναι αυτό , γι αυτό βλέπεις παλιοτερη εκδοση (και πιθανον και προβληματικη γι αυτό αντικατασταθηκε γρηγορα από την intel)

 

Μπορείς να τσεκάρεις τι παίζει πραγματικά εδώ με το πρόγραμμα πλοήγησης,διοτι μπέρδεμα το βλέπω το ολο θέμα αφού στο site της εταιρίας δεν υπάρχει καμία αναφορά σε υποστήριξη windows 8.1

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386889

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τσεκάρεις τι παίζει πραγματικά εδώ με το πρόγραμμα πλοήγησης,διοτι μπέρδεμα το βλέπω το ολο θέμα αφού στο site της εταιρίας δεν υπάρχει καμία αναφορά σε υποστήριξη windows 8.1

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386889

Οποτε το περιμενουμε, να δουμε το ποτε θα φτασει όμως.
Link to comment
Share on other sites

Οποτε το περιμενουμε, να δουμε το ποτε θα φτασει όμως.

 

Έλα Ντε ένα ολόκληρο έτος και ακόμα δεν είναι έτοιμο :blink:

Ούτε αποστολή στον Ανδρομέδα να ηταν:lol::p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έλα Ντε ένα ολόκληρο έτος και ακόμα δεν είναι έτοιμο :blink:

Ούτε αποστολή στον Ανδρομέδα να ηταν:lol::p

Καλα βλεπω κανεναν αλλον να ανακοινωνει οπου ναναι και να ερθει και πρωτο κι ολας :p Διολου απιθανο :lol:
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε μου GΚOOL ότι σου βρηκα τι συμβαινει (με πασα επιφυλαξη) , στο site της Toshiba το αμερικανικο που κατεβασες τους intel drivers εχει αν προσεξεις καλα 2 εκδοσεις , η μια είναι με ημερομηνια 2013-09-07 και η άλλη (η πιο καινουρια) είναι με ημερομηνια 2013-09-26 , μηπως λοιπον δεν το προσεξες και κατεβασες την προηγουμενη εκδοση ? Ελεγξε το , το πιθανοτερο είναι αυτό , γι αυτό βλέπεις παλιοτερη εκδοση (και πιθανον και προβληματικη γι αυτό αντικατασταθηκε γρηγορα από την intel)

Το πρόσεξα με τους δύο drivers της intel γι αυτο και έβαλα το νεότερο ενώ δοκίμασα ήδη και τους drivers της dell. Όλοι αυτοι λένε επιτυχης εκατασταση και μου εγκαθιστούν τους 3299 και όχι τους 3309. Και εξακολουθώ να έχω την ίδια unknown device. Αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να βάλω την παλια έκδοση. Θα φανεί το πράγμα μόλις βαλω αυριο τα εργοστασιακό recovery

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσεξα με τους δύο drivers της intel γι αυτο και έβαλα το νεότερο ενώ δοκίμασα ήδη και τους drivers της dell. Όλοι αυτοι λένε επιτυχης εκατασταση και μου εγκαθιστούν τους 3299 και όχι τους 3309. Και εξακολουθώ να έχω την ίδια unknown device. Αναρωτιέμαι μήπως έπρεπε να βάλω την παλια έκδοση. Θα φανεί το πράγμα μόλις βαλω αυριο τα εργοστασιακό recovery

Πραγματικα αυτά είναι πολύ περιεργα, δεν μπορω να καταλαβω τη συμβαινει με τη συσκευη, σε μενα γιατι λειτουργουν ολα, τι να πω παρα πολύ περιεργο ολο αυτό. Sorry γι αυτό που θα πω αλλα μηπως να ξανατσεκαρεις τι κατεβασες..?

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αυτά είναι πολύ περιεργα, δεν μπορω να καταλαβω τη συμβαινει με τη συσκευη, σε μενα γιατι λειτουργουν ολα, τι να πω παρα πολύ περιεργο ολο αυτό. Sorry γι αυτό που θα πω αλλα μηπως να ξανατσεκαρεις τι κατεβασες..?

Ok, έγινε εργοστασιακό recovery και το tablet είναι good as new. Aby, έχω μια υποψία, ότι το unknown device ήταν το usb hub...

Link to comment
Share on other sites

Ok, έγινε εργοστασιακό recovery και το tablet είναι good as new. Aby, έχω μια υποψία, ότι το unknown device ήταν το usb hub...
Αν το ειχες συνδεδεμενο υπαρχει τετοιο ενδεχομενο, αλλα αν συνεχιζες και εβλεπες μη αναγνωρισιμη συσκευη και ειχες αποσυνδεδεμενο το usb hub τοτε δεν νομιζω να ηταν αυτό, εσυ ξερεις, λογικα όλα αυτά επρεπε να τα ειχες τσεκαρει πριν προχωρήσεις στο να ξαναφορτωσεις παλι το εργοστασιακο recovery, χαμενος κοπος και ξαναγυρισες παλι στην αρχη
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες!

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά νομίζω ότι βρήκα μια λύση στο πρόβλημα του χαμηλού μικροφώνου στο skype (metro έκδοση). Αν πάτε στον πίνακα ελέγχου, επιλέξετε ήχος εγγραφή κλικάρετε το μικρόφωνο - properties - levels και ανεβάσετε το microphone boost στα +36db η κατάσταση βελτώνεται αισθητά.

 

μια άλλη ερώτηση. αν χάσουμε το recovery, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το recovery από άλλη ταμπλέτα?

Edited by iolakos
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παίδες!

δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά νομίζω ότι βρήκα μια λύση στο πρόβλημα του χαμηλού μικροφώνου στο skype (metro έκδοση). Αν πάτε στον πίνακα ελέγχου, επιλέξετε ήχος εγγραφή κλικάρετε το μικρόφωνο - properties - levels και ανεβάσετε το microphone boost στα +36db η κατάσταση βελτώνεται αισθητά.

 

μια άλλη ερώτηση. αν χάσουμε το recovery, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το recovery από άλλη ταμπλέτα?

 

Πάντα το recovery αφορά επαναφορά της έκδοσης λογισμικού που έχει προφορτωσει ο κατασκευαστής με το δικό του λογισμικό στην κάθε συγκεκριμένη συσκευή με το ανάλογο hardware+βεβαια το bloatware που προορίζεται για την αυτήν καθ αυτήν την συγκεκριμένη συσκευή.

Τώρα εφόσον χάσεις/διαγράψεις το recovery και κάτι πάει στραβά, κάνεις καθαρή εγκατάσταση με την ιδια έκδοση που θα κατεβάσεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνω κάνω καθαρή εγκατάστηαση των 8.1. φτιάχνω το stick, το δοκιμάζω στον σταθερό, μπουτάρει κανονικά. το βάζω στο τάμπλετ δεν το αναγνωρίζει καν στο boot menu. τι δεν κάνω σωστα?
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να κάνω κάνω καθαρή εγκατάστηαση των 8.1. φτιάχνω το stick, το δοκιμάζω στον σταθερό, μπουτάρει κανονικά. το βάζω στο τάμπλετ δεν το αναγνωρίζει καν στο boot menu. τι δεν κάνω σωστα?

 

Κάτι δεν έκανες σωστά, ποιο πάνω είναι τα βήματα αναλυτικά, το σταθερό είναι win 8?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν έκανες σωστά, ποιο πάνω είναι τα βήματα αναλυτικά, το σταθερό είναι win 8?

 

το σταθερό είναι win 7. τα 8.1 τα περασα στο usb με το rufus. Μήπως φταίει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

το σταθερό είναι win 7. τα 8.1 τα περασα στο usb με το rufus. Μήπως φταίει αυτό?

Σε Fat 32 να είναι διαμορφωμένο το φλασακι.

Καν το bootable μετά αντέγραψε τα αρχεία στο pc σου, διαμόρφωσε το μετά σε fat 32,αντιγράφεις εκ νέου τα αρχεία στο φλασακι και δοκιμάζεις να μπουταρεις στο tablet.

Εκτός αν έχεις κάνει κάπου αλλού λάθος.

 

Κοίτα στο post 505

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=379634&page=34

 

Edit:Εκ νέου στα 255 ευρώ το tablet από αγγλικο αμαζον

http://www.amazon.co.uk/gp/product/B00GNBAL36/ref=s9_simh_gw_p147_d0_i1?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=0GS5BSBQYWSS6CPEEDD7&pf_rd_t=101&pf_rd_p=455344027&pf_rd_i=468294

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, πειτε μου λιγο πως να το επαναφερω. Εχω περασει το recovery σε καρτα μνημης. Για την επαναφορα θελει ταυτοχρονα ειναι και στο ρευμα. Πως θα το κανω αυτο; Με hub δεν βλεπει την καρτα μνημης.

Μπορω να ξαναπερασω το recovery στο C και να κανω επαναφορα;; Που ακριβως να το περασω;;

Για βοηθηστε λιγο.... :(

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την κάρτα μνήμης με το recovery στη micro sd θύρα, βάλτο στο ρεύμα το tablet και ξεκινάς την επαναφορά από τα settings-updates and recovery πατώντας reinstall windows.

Θα τα χάσεις όλα να ξέρεις και στήνεις το pc από την αρχή.

Για ποιο λόγω θές να το κάνεις;

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την κάρτα μνήμης με το recovery στη micro sd θύρα, βάλτο στο ρεύμα το tablet και ξεκινάς την επαναφορά από τα settings-updates and recovery πατώντας reinstall windows.

Θα τα χάσεις όλα να ξέρεις και στήνεις το pc από την αρχή.

Για ποιο λόγω θές να το κάνεις;

 

 

Θα το κανω ετσι. Η μνημη που το ειχα περασει ηταν κανονικη sd. :p

 

Το δινω Αλεξ. Πολυ ωραιο, δεν εχω καποιο παραπονο, αλλα, για τη χρηση που κανω, μου εχει λειψει το ipad....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω,εσυ ξέρεις καλύτερα για τη χρήση που κάνεις.

Εμένα δεν μου έχει λείψει πάρα ίσως το smart case που δεν έχω βρει αντίστοιχο,αντε και λίγο η αυτονομία σε σχέση με το Lenovo.

Άλλα δεν γυρίζω πίσω, με καλύπτουν απόλυτα αυτά τα tablet.

Σε βλέπω πάντως μελλοντικά να ξαναγυρίζεις :p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω,εσυ ξέρεις καλύτερα για τη χρήση που κάνεις.

 

Εμένα δεν μου έχει λείψει πάρα ίσως το smart case που δεν έχω βρει αντίστοιχο,αντε και λίγο η αυτονομία σε σχέση με το Lenovo.

 

Άλλα δεν γυρίζω πίσω, με καλύπτουν απόλυτα αυτά τα tablet.

 

Σε βλέπω πάντως μελλοντικά να ξαναγυρίζεις :p

 

 

Το ιδανικο θα ηταν να κρατησω και τα 2 Αλεξ, αλλα απλα δεν με παιρνει... Για το μελλον επιφυλασσομαι. Ξερεις οτι δεν εχω προβλημα με τις αλλαγες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικο θα ηταν να κρατησω και τα 2 Αλεξ, αλλα απλα δεν με παιρνει... Για το μελλον επιφυλασσομαι. Ξερεις οτι δεν εχω προβλημα με τις αλλαγες.

Ναι βρε το ξερω:p

Θα το καταλάβω ότι πήρες iPad από το ανάποδο σίγμα(σ) όταν γράφεις:lol:

Ίσως μελλοντικά να σε βόλευε να ξεφορτωθείς λαπτοπ κλπ και να έχεις για κύριο pc ένα υβριδικό, πιο δυνατό από το Toshiba που και αυτά έρχονται πριν το τέλους του έτους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το ξερω:p

Θα το καταλάβω ότι πήρες iPad από το ανάποδο σίγμα(σ) όταν γράφεις:lol:

Ίσως μελλοντικά να σε βόλευε να ξεφορτωθείς λαπτοπ κλπ και να έχεις για κύριο pc ένα υβριδικό, πιο δυνατό από το Toshiba που και αυτά έρχονται πριν το τέλους του έτους.

 

Αχαχα! Υπερχει λυση για το σ , τους την εχω πει, αλλα....

Για το μελλον βλεπουμε.... :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...