Jump to content

Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)


chrisly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρες....

Μου ζήτησε ενημέρωση αλλα δε μπόρεσα να τη κάνω γιατί ειμαι με 3g...

Μήπως την εκανε κάποιος-α ώστε να μας πει εντυπώσεις;

 

Εγώ κάνω έλεγχο και δεν βγάζει τίποτα. Όταν την κάνεις, πες μας τι ήταν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μονο που φοβάμαι (την ειχα πατήσει με το ΝΟΤΕ2 ) ειναι να μη "χασω" τα ελληνικα...

 

Το βραδάκι τα νεώτερα...

 

(Λες να ειναι η kitkat; )

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανε 2 ενημερώσεις συστήματος....

[ATTACH]45366[/ATTACH]

[ATTACH]45367[/ATTACH]

 

Δε ειναι φυσικά η kitkat...

 

Κάποια διαφορά δε βλέπω... ισως λιγο πιο smooth!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει η γυναικα το κιν αυτο εδώ και δυο ημερες. 300€ απο το Πλάισιο (πρόσφορα ημερας).

Εμφανισιακά είναι πολυ ομορφο, πιο ομορφο απο το S4. Δεν κολλάει καθόλου (λογικό). Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με την πίσω οψη να είναι εντυπωσιακή (δέρμα).

Απο μπαταρία ακόμη δεν ξέρω αλλά θα ενημερωσω σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχει πέσει γύρω στα 275 στο skroutz, αρκετά καλή τιμή για τέτοιο κινητό (και πάλι μιλάμε για τη δίκαρτη έκδοση, αφού το μονόκαρτο δεν αξίζει τον κόπο, στα ίδια λεφτά παίρνετε αρκετά καλύτερη συσκευή).

 

Πέρασα κι εγώ τα δύο updates σήμερα. Δεν είδα κάποια διαφορά και δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο λεπτομερές changelog.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχει πέσει γύρω στα 275 στο skroutz, αρκετά καλή τιμή για τέτοιο κινητό (και πάλι μιλάμε για τη δίκαρτη έκδοση, αφού το μονόκαρτο δεν αξίζει τον κόπο, στα ίδια λεφτά παίρνετε αρκετά καλύτερη συσκευή).

 

Πέρασα κι εγώ τα δύο updates σήμερα. Δεν είδα κάποια διαφορά και δεν έχω καταφέρει να βρω κάποιο λεπτομερές changelog.

 

απο που το πηρες φιλε μου? το ψαξες με την αγγυηση?σε καλυπτει η samsung hellas?

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

To ξαναπήρα κι εγώ χθες από τα εξαιρετικά παιδιά του katanou.gr. Όπως και το προηγούμενο (και όπως πολλά επώνυμα δίκαρτα) δεν καλύπτεται με εγγύηση από την Samsung Ελλάς γιατί προορίζονται για αγορές εκτός ΕΕ. Δεν τίθεται όμως θέμα γιατί υπάρχει ρητή διαβεβαίωση ότι αναλαμβάνει το katanou να το επισκευάσει/αντικαταστήσει πολύ σύντομα στέλνοντας το στον προμηθευτή του. Εξ' άλλου, σαν Samsung, είναι μάλλον απίθανο να παρουσιάσει βλάβη μετά την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας.

 

Κατέβασε κι αυτό δύο απανωτές αναβαθμίσεις και είναι εξαιρετικό, όπως είχα αναφέρει πριν καιρό. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει μιά επώνυμη δίκαρτη συσκευή, άριστα υλοποιημένη σε θέματα διαχείρισης των δύο αριθμών (πράγμα που δεν είναι απλή υπόθεση για τους χίλιους-μύριους "κινέζους"), με εξαιρετικά ακουστικά/ηχείο και κυρίως σήμα! Πολύ καλή μπαταρία, τέλεια κάμερα και με την KitKat μεσ' τον Ιούνιο είναι σίγουρο ότι θα γίνει ακόμα καλύτερο.

μα αφου το εχει το πλαισιο πως γινεται να μην καλυπτεται απο επισημη εγγυηση?

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτη τη στιγμή το έχουν 21 καταστήματα...

 

Δε μπορω να φανταστώ το αποτέλεσμα σε τυχόν βλαβη αν δε καλύπτεται απο "εγγύηση"....

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Tα μισά μοντέλα που πουλάνε τα σκρουτζομάγαζα δεν καλύπτονται από τις ελληνικές αντιπροσωπείες αλλά τίποτε τραγικό δεν συνέβη. Για την εγγύηση είναι υπεύθυνος ο πωλητής και κάθε σοβαρό σκρουτζομάγαζο αναλαμβάνει την ευθύνη κάλυψης του σέρβις. Δεν τίθεται απολύτως κανένα θέμα, χώρια που οι πιθανότητες βλάβης κυμαίνονται στο 1-2%. Τι να πούν και τα χίλια-μύρια κινέζικα που έχουν μόνο ένα χρόνο εγγύηση και πρέπει να σταλούν στην Κίνα;

 

H ικανοποιηση της αποριας σας ειναι παρα πολυ απλη: ζητατε απο το καταστημα που σας ενδιαφερει το ΙΜΕΙ της συσκευης που, θεωρητικα, θα αγορασετε και πριν οριστικοποιησετε οποιαδηποτε παραγγελια, επισκεπτεστε το site της samsung mobile και μιλατε online με εκπροσωπο τους. Δινοντας το ΙΜΕΙ θα σας απαντησει εαν αυτη η συσκευη καλυπτεται απο εγγυηση και service εντος της χωρας μας.

Link to comment
Share on other sites

...εκτός αν η "απορία μας" είναι πολύ απλή να ικανοποιηθεί χωρίς την παραπάνω διαδικασία. Αν η συσκευή μας δεν προορίζεται για χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης τότε είναι εντελώς περιττό να κάνουμε το παραπάνω για τον απλούστατο λόγο ότι η Samsung Eλλάς δεν το καλύπτει εντός εγγύησης. Κανένα G7102 δεν προορίζεται για την ΕΕ. Μπορούμε εξ' άλλου να το διαπιστώσουμε κατεβάζοντας στην συσκευή την εφαρμογή Phone Info για τα Samsung και να δούμε για πού προορίζεται συσκευή μας με βάση το CSC. Eίναι εντελώς αφελές να πάρω τηλέφωνο για το αν καλύπτεται το παρακάτω από το επίσημο σέρβις, όπως και το να καλέσω το σκρουτζομάγαζο και να του ζητήσω να μου δώσει το ΙΜΕΙ οποιασδήποτε συσκευής προτού την αγοράσω γιατί δεν είναι λογικό να μου την δώσει!

 

http://s27.postimg.org/9zcfs8kk3/Screenshot_2014_05_28_22_22_15.jpg

image hosting 5mb

εγω που ρωτησα σε σκρουτζομαγαζο μου τo εδωσε to imei. κανεις λαθος λοιπον. ειναι υποχρεωμενοι να εξηγησουν στον πελατη απο που ειναι το προιον που πουλανε.αλλιως ....καταγγελια στο υπουργειο εμποριου και ενωση καταναλωτων...

πιστευεις οτι μετα δεν θα στο δωσουν το imei?????

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες ότι είναι υποχρεωμένα τα καταστήματα να σου δίνουν τηλεφωνικά το ΙΜΕΙ της συσκευής που ίσως αγοράσεις και εγώ είμαι αυτός που κάνω λάθος;;;;; :blink: Για να καταλάβεις για πού προορίζεται το προϊόν που ίσως αγοράσεις χρειάζεται να σου δώσουν το Serial Number που χαρακτηρίζει την παρτίδα της συσκευής σου και όχι το ΙΜΕΙ που χαρακτηρίζει μιά μοναδική συσκευή! To IMEI είναι εντελώς ηλίθιο να το κοινοποιούν! ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ γιατί μπορεί να το χρησιμοποιήσεις για παράτυπους ή παράνομους σκοπούς. Γιατί νομίζετε ότι κάθε χρήστης που ξέρει πέντε πράγματα δεν κοινοποιεί το ΙΜΕΙ του στο διαδίκτυο;;; Αν δεν γνωρίζετε να μην αναπτύσετε θεωρίες!

 

φιλε haki εγω σου λεω οτι το ζητησα και μου το εδωσαν και μετα στο καπακι πηρα την samsung η οποια αυτη ηταν που με συμβουλεψε να ζητησω το imei και να τους παρω τηλεφωνο και ετσι εκανα.

τελος παντων η ουσια παντως ειναι οτι τα grand 2 δεν ειναι ευρωπαικα.ειναι απο ενωμενα αραβικα εμιρατα.

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ κάτοχος του G7102 εδώ και λίγες μέρες και είμαι ευχαριστημένος. Η συσκευή μου έχει κωδικό CSC=OJV (Μέση Ανατολή/Αφρική) σαφώς δεν είναι ευρωπαϊκή.

Ψάχνοντας στα επίσημα sites της Samsung (/de, /fr, /uk, /ro etc) στην Ευρώπη και κάνοντας search G7102 κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα με τον haki (δεν είχα δει το τελευταίο του post) , ότι το κινητό δεν έχει έρθει σε καμία από τις μεγάλες ευρωπαϊκές αγορές ούτε σε ανατολικές χώρες (αντίθετα σε όλες υπήρχε το G7105). Δεν έψαξα όλες τις χώρες οπότε κρατώ μια επιφύλαξη, η ουσία είναι ότι τα G7102 που πωλούνται στην Ελλάδα ως "EU", ΔΕΝ είναι.

Εμένα επειδή το μαγαζί με έπεισε ότι θα με καλύψει (επίσης μου πρότεινε επιστροφή των χρημάτων) δε μου έμεινε κάποιο παράπονο, πάλι θα το αγόραζα, αλλά θα προτιμούσα να το ήξερα από πριν ότι δεν υπάρχει πανευρωπαϊκή εγγύηση. Δηλαδή είτε από αστοχία είτε εσκεμμένα γίνεται παραπληροφόρηση από πολλά μαγαζιά όταν δίνονται τέτοιες υποσχέσεις και παραπομπές προς εξουσιοδοτημένη αντιπροσωπία.

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Samsung διανέμει στην Ευρώπη μόνο το Grand Neo Dual Sim ενώ ο κάτοικος της Γκάνα έχει και την επιλογή να πάρει το G7102 από όποιο κανάλι θέλει.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο για τα παραπάνω δύο θέματα (ευρωπαϊκή εγγύηση & product marketing του G7102 kai γενικά των ποιοτικών δίκαρτων ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μια ερωτηση προς τους κατοχους:

Επειδη το "επαιξα" λίγο σε ένα καταστημα, παρατήρησα ότι "κατεβάζοντας" την notification area, δεν έχει αυτό το ωραίο "κολπακι", αυτην την "μπαρα" ψηλα, με την οποία αυξομειώνεις εύκολα την φωτεινότητα της οθόνης. Βοηθήστε με λίγο. Μήπως εγώ δεν ξέρω πως "μπαίνει";

Link to comment
Share on other sites

Εσύ λες ότι είναι υποχρεωμένα τα καταστήματα να σου δίνουν τηλεφωνικά το ΙΜΕΙ της συσκευής που ίσως αγοράσεις και εγώ είμαι αυτός που κάνω λάθος;;;;; :blink: Για να καταλάβεις για πού προορίζεται το προϊόν που ίσως αγοράσεις χρειάζεται να σου δώσουν το Serial Number που χαρακτηρίζει την παρτίδα της συσκευής σου και όχι το ΙΜΕΙ που χαρακτηρίζει μιά μοναδική συσκευή! To IMEI είναι εντελώς ηλίθιο να το κοινοποιούν! ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ γιατί μπορεί να το χρησιμοποιήσεις για παράτυπους ή παράνομους σκοπούς. Γιατί νομίζετε ότι κάθε χρήστης που ξέρει πέντε πράγματα δεν κοινοποιεί το ΙΜΕΙ του στο διαδίκτυο;;; Αν δεν γνωρίζετε να μην αναπτύσετε θεωρίες!

 

Με συγχωρεις πολυ αλλα εισαι ο μονος που αναπτυσει λαθος θεωριες και δε σε τιμα γιατι εισαι καιρο αρκετο μελος εδω, σε γνωριζω εδω τυπικα. Ο,τι αναφερω ειναι απο προσωπικη πειρα και συμφωνα με καθε νομοτυπη διαδικασια, δε θα προτεινα σε καποιον κατι που δεν υφισταται η΄κατι που θα του σπαταλησει αδικα χρονο. Το να πιστοποιεις αμεσα και εγκυρα αν η συσκευη που θα αγορασεις ειναι καλυπτωμενη απο εγγυηση ειναι αναφαιρετο απολυτο δικαιωμα του καταναλωτη. Το ΙΜΕΙ ειναι ταυτοτητα του τηλεφωνου, οχι απορρητη απο τη στιγμη που βρισκεται εξω απο καθε κουτι (σαν αυτα που σου δειχνουν με το καλημερα στο Πλαισιο). Δεν γινεται δημοσια μαζικη κοινοποιηση αλλα προσωπικη, για συσκευη που κατοχυρωνεται σε εναν αγοραστη, ο οποιος ανα πασα στιγμη και πριν εξοφλησει μπορει να υπαναχωρησει απο την αγορα.

Συνεπως, να αποφευγουμε προσωπικες επιθεσεις εντελως αχρειαστες και να βοπηθαμε τους παντες, οντας ενημερωμενοι γινεται δυσκολο για τον καθε επιτηδιο να εξαπατει κοσμο σωρηδόν.

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις πολυ αλλα εισαι ο μονος που αναπτυσει λαθος θεωριες και δε σε τιμα γιατι εισαι καιρο αρκετο μελος εδω, σε γνωριζω εδω τυπικα. Ο,τι αναφερω ειναι απο προσωπικη πειρα και συμφωνα με καθε νομοτυπη διαδικασια, δε θα προτεινα σε καποιον κατι που δεν υφισταται η΄κατι που θα του σπαταλησει αδικα χρονο. Το να πιστοποιεις αμεσα και εγκυρα αν η συσκευη που θα αγορασεις ειναι καλυπτωμενη απο εγγυηση ειναι αναφαιρετο απολυτο δικαιωμα του καταναλωτη. Το ΙΜΕΙ ειναι ταυτοτητα του τηλεφωνου, οχι απορρητη απο τη στιγμη που βρισκεται εξω απο καθε κουτι (σαν αυτα που σου δειχνουν με το καλημερα στο Πλαισιο). Δεν γινεται δημοσια μαζικη κοινοποιηση αλλα προσωπικη, για συσκευη που κατοχυρωνεται σε εναν αγοραστη, ο οποιος ανα πασα στιγμη και πριν εξοφλησει μπορει να υπαναχωρησει απο την αγορα.

Συνεπως, να αποφευγουμε προσωπικες επιθεσεις εντελως αχρειαστες και να βοπηθαμε τους παντες, οντας ενημερωμενοι γινεται δυσκολο για τον καθε επιτηδιο να εξαπατει κοσμο σωρηδόν.

 

Vangelis συμφωνω απόλυτα μαζι σου.ετσι είναι.εχεις απολυτο δικιο.!!!!

Edited by kalvar
Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Μια ερωτηση προς τους κατοχους:

Επειδη το "επαιξα" λίγο σε ένα καταστημα, παρατήρησα ότι "κατεβάζοντας" την notification area, δεν έχει αυτό το ωραίο "κολπακι", αυτην την "μπαρα" ψηλα, με την οποία αυξομειώνεις εύκολα την φωτεινότητα της οθόνης. Βοηθήστε με λίγο. Μήπως εγώ δεν ξέρω πως "μπαίνει";

 

Νομίζω είναι εκεί by default, δεν έκανα κάτι, δες screenshot

Link to comment
Share on other sites

Kαλά...στην επόμενη σου αγορά πάρε τηλέφωνο το σκρουτζομάγαζο, ζήτα το ΙΜΕΙ μιάς συσκευής που ίσως αγοράσεις αν πληροί τις προδιαγραφές σου, πες τους να την βάλουν στην άκρη την συγκεκριμένη και αν πάρεις το ΟΚ από την αντιπροσωπεία ίσως τους ζητήσεις να σου στείλουν αυτήν που έχουν ρεζερβέ για πάρτη σου και δεν την πουλάνε σε κανέναν περιμένοντας να τους ξανατηλεφωνήσεις! :wacko: Το ίδιο φυσικά, βάσει της λογικής σου, μπορείς να κάνεις και στο Πλαίσιο, στον Γερμανό, στο Mediamarkt, κλπ. Καλή ιδέα είναι να πάρεις μαζί σου και τον δικηγόρο σου.

 

Άντε που θα μου πείς ότι είμαι ο μόνος που αναπτύσσει λάθος θεωρίες και ότι δεν με τιμά αυτή η κατ' αποκλειστικότητα ανάπτυξη λάθος θεωριών! :mad:

 

Επειδη οι διαθεσεις σου ειναι περιεργες και το πας πολυ μακρια, βρες τις συγκεκριμενες αγορανομικες διαταξεις που επιτασουν αυτο που ισχυριζεσαι και ανεβασε τες ωστε να βοηθησεις τους "φιλους" μας εδω και υποψηφιους αγοραστες.

 

Και επιστροφη στο κανονικο θεμα συζητησης, αν καποιος το εχει να μας πει για την αυτονομια του Grand2 με εντονη χρηση.

Edited by inactiveaccount20072016
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Samsung διανέμει στην Ευρώπη μόνο το Grand Neo Dual Sim ενώ ο κάτοικος της Γκάνα έχει και την επιλογή να πάρει το G7102 από όποιο κανάλι θέλει.

 

Ξαναπέστο!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

:!: Διεγράφησαν μηνύματα.

Θα παρακαλούσα η προσωπική σας αντιπαράθεση να λήξει κάπου εδώ μιας και δεν ωφελεί σε κάτι το εν λόγω θέμα.

Γι' αυτό υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια τελικα ως προς την εγγυηση επιβεβαιωσα με samsung hellas το imei και ειμαι πλεον κατοχος του samsung grand 2 G7105.Η εγγυηση ισχυει κανονικα.χωρα προελευσης Λετονια.το κινητο δεν παιζεται,ειναι παρα πολυ καλο.καμια σχεση με το grand neo...ειδικα η οθονη και η καμερα ειναι απιστευτη.
Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Ovelix και λοιποι συνφορουμητες ξερει κανεις να μου πει αν και οι δυο ενεργες γραμμες ειναι 3 g ταυτοχρονα για να μπορω να σερφαρω με οποια επιθυμω.?
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο είναι 3g αλλά δεν μπορούν να είναι ταυτόχρονα. Επιλέγεις ποια θέλεις από τις ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο είναι 3g αλλά δεν μπορούν να είναι ταυτόχρονα. Επιλέγεις ποια θέλεις από τις ρυθμίσεις.

 

Ειναι 3g και οι δυο αλλα οχι ταυτοχρονα. Πρεπει καθε φορα να πηγαινεις στο μενου και να του δηλωνεις ποια θα ειναι 3g. Η αλλη θα ειναι 2g.

 

Με προλαβε ο φιλος ioterl αλλα δεν πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...