Jump to content

Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)


chrisly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι στιγμής πολύ ευχαριστημένος, το τηλέφωνο είναι ταχύτατο, δεν κολλάει πουθενά, συνδέεται άμεσα σε wifi/3G και το browsing είναι απόλαυση. Ένα κουσούρι όμως που έχω εντοπίσει είναι πως αν πχ. έχω δηλώσει για default SIM την πρώτη και με πάρει κάποιος στη δεύτερη, μετά το τέλος της κλήσης γίνεται default η δεύτερη! Αυτό δεν συνέβαινε στα προηγούμενα Galaxy Duos μου. Το προφανές πρόβλημα είναι πως αν θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο και δεν προσέξω ποια κάρτα χρησιμοποιώ (κάτι που σπανίως κοιτάζω, αφού το 99% των κλήσεων τις κάνω από την πρώτη κάρτα), ενδεχομένως να χρεώσω τη δεύτερη. Τουλάχιστον υπάρχει η δυνατότητα να βάλω διαφορετικά lock screens και wallpapers ανάλογα με την ενεργή κάρτα και άρα να βλέπω εύκολα ποια χρησιμοποιείται.

 

Με ένα γρήγορο ψάξιμο στις ρυθμίσεις του κινητού (μαζί με γκουκλάρισμα) δεν κατάφερα να βρω κάτι αξιοσημείωτο. Θα επανέλθω.

 

Το είχα και εγώ αυτό με το grand 1 .

Εχω βάλει στα settings μόνο sim 1 και όταν με έχουν πάρει στη sim2 και είναι γυρισμένο στη 2 , κάνοντας κλήση, το γυρίζει σε sim 1 ..

Οπως είναι στη sim 2 , δοκίμασε να πάρεις κάπου, λογικά θα σε γυρίσει στη sim 1. (εφόσον έχεις δηλώσει την 1 για κλήσεις)..

Nokia 9500, HP 6515 , FC T830 , HTC TYTN II , Samsung i5800 Galaxy 3 , HTC legend , s 6102 , SIII mini , s 7562, Grand Duos.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα κι εγώ σήμερα ένα καινούργιο λευκό από τον φίλτατο weaponlord. Μόνο καλές εντυπώσεις έχω μέχρις στιγμής. Εξαιρετική οθόνη, σβέλτος επεξεργαστής, αρκετή περίσσεια RAM ανά πάσα στιγμή, εκπληκτική κάμερα, δύο κάρτες, πολύ καλό ακουστικό, ικανοποιητικό μεγάφωνο και (υποθέτω) πολύ καλή μπαταρία. Ιδανική συσκευή για κάποιον που θέλει κάτι πολύ σύγχρονο και επώνυμο, χωρίς όμως να είναι κυνηγός των απόλυτων επιδόσεων. Είναι μιά πολύ καλή λύση για αυτούς που γουστάρουν τα πλεονεκτήματα μιάς πολύ μεγάλης οθόνης (και των δύο καρτών αν επιλέξουν το Duos και απαρνηθούν το 4G) αλλά δεν χρειάζονται τα πενάκια και το βάρος των Note.

Με γεια!! Καλοδούλευτο!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω τα κινητά που αγοράσατε τι εγγύηση έχουν; Απ΄ότι ξέρω δεν έχουν εισαχθεί τα duos από την επίσημη αντιπροσωπία. Η ελληνική samsung τα καλύπτει ή το κατάστημα; Το έχετε ψάξει; Ακόμη έχουν πλήρη υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πληκτρολογίου; Τέλος από μπαταρία πως πάνε;

 

Ευχαριστώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω τα κινητά που αγοράσατε τι εγγύηση έχουν; Απ΄ότι ξέρω δεν έχουν εισαχθεί τα duos από την επίσημη αντιπροσωπία. Η ελληνική samsung τα καλύπτει ή το κατάστημα; Το έχετε ψάξει; Ακόμη έχουν πλήρη υποστήριξη της ελληνικής γλώσσας και του ελληνικού πληκτρολογίου; Τέλος από μπαταρία πως πάνε;

 

Ευχαριστώ

Νίκος

 

Φίλε μου καλησπέρα. Εγώ το πήρα σήμερα από το kaizer που βρίσκεται λίγο πριν την Ομόνοια και στην απόδειξη γράφει στις παρατηρήσεις την διεύθυνση ενός service της Samsung και απο κάτω γράφει 2 χρόνια εγγύηση. Τώρα αν θες εσύ να το επιβεβαιώσεις μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στη Samsung. Επειδή είναι πρώτη μέρα δε μπορώ να σου πω για τη μπαταρία. Ελληνικά υποστηρίζει κανονικά σε όλα τα επίπεδα και το κινητό είναι πολύ όμορφο γιατί έχουν μαζέψει και το bezel της οθόνης. Πολυ γρηγορο στο ίντερνετ και γενικά πολυ καλύτερο απο το grand το πρωτο σε όλα τα επίπεδα γιατί το ειχα κι αυτο. Και ολα τα λεφτα το πισω καπακι.:D

Link to comment
Share on other sites

Μας λες το όνομα και το τηλέφωνο του σέρβις; Επίσης πληκτρολόγησε *#1234# και πες τι γράφει στο CSC.

 

SERVICE SAMSUNG Φειδιππιδου 7, Χαιδαρι

Τηλεφωνο= 210 5820000

2 ΕΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ

CSC G7102OJVANB1

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα κι εγώ σήμερα ένα καινούργιο λευκό από τον φίλτατο weaponlord. Μόνο καλές εντυπώσεις έχω μέχρις στιγμής. Εξαιρετική οθόνη, σβέλτος επεξεργαστής, αρκετή περίσσεια RAM ανά πάσα στιγμή, εκπληκτική κάμερα, δύο κάρτες, πολύ καλό ακουστικό, ικανοποιητικό μεγάφωνο και (υποθέτω) πολύ καλή μπαταρία. Ιδανική συσκευή για κάποιον που θέλει κάτι πολύ σύγχρονο και επώνυμο, χωρίς όμως να είναι κυνηγός των απόλυτων επιδόσεων. Είναι μιά πολύ καλή λύση για αυτούς που γουστάρουν τα πλεονεκτήματα μιάς πολύ μεγάλης οθόνης (και των δύο καρτών αν επιλέξουν το Duos και απαρνηθούν το 4G) αλλά δεν χρειάζονται τα πενάκια και το βάρος των Note.

 

Αδερφέ όταν λες "φίλτατο weaponlord" τι εννοείς; Είναι κατάστημα, site, τι είναι; Και σε τι τιμή αν επιτρέπεται;

 

Ευχαριστώ, Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και μακάρι να είναι έτσι γιατί και το δικό μου ίδιο είναι. Όμως, το CSC είναι Ασιατικό (μάλλον Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων) και θεωρητικά το επίσημο σέρβις δεν τα αναγνωρίζει.

 

Ναι το είδα κι εγώ ότι είναι από Ασία μεριά. Μη φοβάσαι φίλε μου. Samsung εγγύηση. Χαχαχα. Θελω να πιστεύω ότι δε θα αντιμετωπίσουμε κανένα πρόβλημα :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και μακάρι να είναι έτσι γιατί και το δικό μου ίδιο είναι. Όμως, το CSC είναι Ασιατικό (μάλλον Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων) και θεωρητικά το επίσημο σέρβις δεν τα αναγνωρίζει.

 

 

 

Ο weaponlord είναι μέλος του myphone και χθες είχε μιά αγγελία πώλησης της συσκευής, εσύ όμως δεν βλέπεις τις αγγελίες γιατί έχεις μόνο 5 πόστς.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, τα DUOS δεν εισάγονται επίσημα στην Ευρώπη γιατί είμαστε πολιτισμένοι και εύποροι και χρειαζόμαστε 4G και όχι δύο κάρτες σαν τους "υπανάπτυκτους"! :lol: Τώρα, εμείς που παίρνουμε δίκαρτα στην Ευρώπη δεν ξέρω σε ποιά κατηγορία κατατασσόμαστε! :grin:

 

Τέλος πάντων, δε θα χαλάσει! :up:

 

Φίλε μου μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Πριν από 2 χρόνια αγόρασα κινητό, όχι samsung, από γνωστότατη πολυεθνική αλυσίδα στην Αθήνα. Στο χρόνο πάνω, ύστερα από αναβάθμιση του λογισμικού, το τηλέφωνο είχε αρκετές δυσλειτουργίες ( δεν άνοιγε τα mail, οι επαφές κουτσουρεύτηκαν, το πληκτρολόγιο είχε πρόβλημα κτλ). Το έστειλα στην επίσημη αντιπροσωπία και σε λίγες ημέρες μου το επέστρεψαν με λυμένα τα προαναφερθέντα προβλήματα, αλλά χωρίς επιλογή ελληνικών και με το σήμα γνωστής τηλεφωνικής εταιρείας στην έναρξη, καθώς και αρκετά άχρηστα προγράμματα της. Στις διαμαρτυρίες μου με προέτρεψαν να απευθυνθώ στο κατάστημα που το αγόρασα. Όντως αυτό έκανα όπου χωρίς δεύτερη κουβέντα μου επέστρεψαν τα χρήματα. Προφανώς το κατάστημα μου είχε πωλήσει κινητό που δεν απευθυνόταν για την ελληνική αγορά. Τώρα αν το είχα αγοράσει από σκρουτζομάγαζο τι θα γινόταν μετά από ένα και πλέον χρόνο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε haki

Μάλλον με παρεξήγησες. Δεν είπα ποτέ πως η αγορά από τα επώνυμα μαγαζιά είναι και η καλύτερη. Απλώς ανέφερα ένα περιστατικό που μου συνέβη σε επώνυμο μαγαζί. Ακόμη επειδή έχω κάνει αρκετές αγορές από σκρουτζομάγαζα τις περισσότερες φορές είχα εγγύηση αντιπροσωπίας, την οποία δε χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω και η οποία τσέκαρα ότι όντως ίσχυε. Αυτό ήθελα να μάθω και τώρα: η εγγύηση που δίνουν για το συγκεκριμένο κινητό, όντως ισχύει; Κι αυτό γιατί ορισμένα μαγαζιά(επώνυμα και όχι) για να πουλήσουν καμιά φορά παραπλανούν. Άλλο είναι να σου πουν ότι το προϊόν έχει την εγγύηση του καταστήματος κι άλλο να σου πουν εγγύηση αντιπροσωπίας και να μην ισχύει. Κρίνεις κι αποφασίζεις. Τέλος πάντων καλορίζικο και να το χαρείς. Μια τελευταία ερώτηση, επειδή χρησιμοποιώ πολύ συχνά το κινητό και σαν GPS, ο δέκτης πως σου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι όμως ότι όλη η ιστορία γίνεται για το δίκαρτο κινητό. Απορώ μάλιστα γιατί η Samsung το βγάζει και σε μονόκαρτο, αφού στα ίδια περίπου λεφτά υπάρχει το πολύ ανώτερο S4.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από σήμερα και εγώ κάτοχος! !

 

Απογοητευτικά από τη μπαταρία κατά κύριο λόγο του μικρότερου core και είπα να δοκιμάσω το Grand 2...

 

;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ κάτοχος! !

 

Απογοητευτικά από τη μπαταρία κατά κύριο λόγο του μικρότερου core και είπα να δοκιμάσω το Grand 2...

 

;)

Καλοριζικο. Φιλε μου εχει πολυ καλη αυτονομια θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ κάτοχος! !

 

Απογοητευτικά από τη μπαταρία κατά κύριο λόγο του μικρότερου core και είπα να δοκιμάσω το Grand 2...

 

;)

 

Καλορίζικο φίλε μου!! Άλλαξε όμως και το άβατάρ σου :p

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω μία εβδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι πολύ καλύτερο από ότι περίμενα. Κάπου διάβασα ότι είναι στο πρόγραμμα να αναβαθμιστεί στο 4.4 μέσα στον Μάιο. Ελπίζω να είναι σωστή πληροφορία.
Link to comment
Share on other sites

Ιούνιο οχι Μάιο....

 

Ας είναι και Ιούνιο! Παντός και με την 4.3 είναι πολύ καλό. Καμία σχέση με το S duos που είχαν κάτι φίλοι και ήταν όλο κολλήματα και επανεκκινήσεις. Και επιτέλους δεν υπάρχει αυτό το Γιαλιστερό πλαστικό στην πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα και εγώ κάτοχος! !

 

Απογοητευτικά από τη μπαταρία κατά κύριο λόγο του μικρότερου core και είπα να δοκιμάσω το Grand 2...

 

;)

Φίλε μου εσυ παλιότερα είχες και το Note II άν δεν κάνω λάθος, πως σου φαίνεται το Grand 2 σε σχέση με το Note ;Ρωτάω γιατί είμαι σε διαδικασία ψαξίματος για δίκαρτο λόγω δουλειάς.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς ουσιαστικά να το συγκρίνεις...

 

Στα "ίδια" επίπεδα ομως μπορείς να βάλεις,

Φορητότητα (καλύτερη κατά τη γνώμη μου γιατι είναι πιο ψηλό)

Ένταση ηχείου/ακουστικού

Μπαταρία

 

Με τις 50/60 εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν εχω παράπονο (τόσες ειχα και στο νοτελι)

 

Πολυ καλή ποιότητα η "πλαστικούρα" αλλα στα μείον η έλλειψη του notification led....

 

Αν θες κάτι αλλο συγκεκριμένο εδω είμαστε ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς ουσιαστικά να το συγκρίνεις...

 

Στα "ίδια" επίπεδα ομως μπορείς να βάλεις,

Φορητότητα (καλύτερη κατά τη γνώμη μου γιατι είναι πιο ψηλό)

Ένταση ηχείου/ακουστικού

Μπαταρία

 

Με τις 50/60 εφαρμογές που χρησιμοποιώ δεν εχω παράπονο (τόσες ειχα και στο νοτελι)

 

Πολυ καλή ποιότητα η "πλαστικούρα" αλλα στα μείον η έλλειψη του notification led....

 

Αν θες κάτι αλλο συγκεκριμένο εδω είμαστε ;)

 

Οκ, σε ευχαριστώ. Η έλλειψη notification led για μένα προσωπικά δεν είναι πρόβλημα μιας και στο παρελθόν με άλλη μου συσκευή μια χαρά την έβγαζα με την εφαρμογή NoLed .

Με ενδιαφέρει η άποψή σου στην απόκριση λόγω επεξεργαστή και λιγότερης μνήμης.

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Η απόκριση είναι καλη... έχεις δουλέψει το note 1 ή το ΤΑΒ 3 8.0;

Θεωρώ οτι είναι σε αυτα τα επίπεδα...

 

Η μνήμη του επειδή δουλεύω και το ΤΑΒ 3 ειναι στα ιδια επίπεδα καθως και η ram του...

 

Επίσης επειδή έχει ήδη τη 4.3 οι εφαρμογές μεταφέρονται στην sd...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Η απόκριση είναι καλη... έχεις δουλέψει το note 1 ή το ΤΑΒ 3 8.0;

Θεωρώ οτι είναι σε αυτα τα επίπεδα...

 

Η μνήμη του επειδή δουλεύω και το ΤΑΒ 3 ειναι στα ιδια επίπεδα καθως και η ram του...

 

Επίσης επειδή έχει ήδη τη 4.3 οι εφαρμογές μεταφέρονται στην sd...

 

Το Note I το είχα και το έδωσα γιατί είχε αρχίσει να με εκνευρίζει με τα σκαλώματα που έτρωγε λόγω μνήμης...

Αλήθεια πόση ελεύθερη ram βλέπεις στην καθημερινότητα σου ;

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια με του tab 3, από τα 1.35gb περίπου 0.830-0.890...

 

 

Πχ αυτή τη στιγμή, http://img.tapatalk.com/d/14/05/10/uma5a3u2.jpg

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια με του tab 3, από τα 1.35gb περίπου 0.830-0.890...

 

Ρωτάω την προσωπική σου άποψη, θα το πρότεινες σε κάποιον μετά το Note II ή καλύτερα σε κάποιο Κινέζικο 8πύρηνο με 2GB ram ; που θα μου μείνουν και λεφτά ;

Edited by Stavros_P
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω γνωμη γιατι δεν εχω δουλέψει τέτοια συσκευή...

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...