Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα! Όπως λέει και ο τίτλος του θέματος, επιθυμώ να κάνω root σε Samsung Galaxy S4 (GT-I9506). Έχω βρει αρκετά βοηθήματα για το πώς γίνεται απλά υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα. Όλα τα βοηθήματα αναφέρονται για built id LRX22C.I9506XXUDOA6 ενώ η συσκευή μου αναφέρει built id LRX22C.I9506XXUDOD6. Μπορώ να κάνω κανονικά την διαδικασία όπως αναφέρεται για το built id UDOA6 ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην συσκευή μου? Τέλος να σας πω ότι τρέχω Android 5.0.1 – Lollipop.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ρίξε μια ματιά εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2597058

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο. Κανενα παρομοιο προβλημα δεν εχει πεσει στην υποληψη μου. Πως εκαναν την αναβαθμιση ενω τους ειπες να μην το κανουν? Δεν αναφερεις βεβαια τι προβλημα ειχε το κινητο σου για να το πας για sevice, ποια εφαρμογη ειναι για να εκφερουμε γνωμη ή αν το πηγες σε εξουσιοδοτημενο samsung. Χωρις να ειμαι ειδικος, ισως να μπορουσες να του ξαναπερασεις το λογισμικο μεσω Odin κανοντας factory reset, και να εβλεπες αν θα γινοταν κατι.

 

το κινητο ειχε πεσει και το εστειλα για πιθανη αλλαγη οθονης,ποτέ δε μου ειχε παρουσιασει καποιο προβλημα με τα προηγουμενα λογισμικα..

πηρα το κινητο στα χερια μου κι οσο ηταν με εργοστασιακες ρυθμισεις δε μου εβγαζε την ειδοποιηση.μολις εκανα restore εμφανίστηκε. μαλλον καποια εφαρμογη μου το προκαλει αυτο..

μια παρατηρηση:κανω επαναφορα εργ.ρυθμισεων και φορτωνει αρχεια απο το 1...ως το 96...δευτερη επαναφορα στο καπακι και φορτωνει απο το 1...ως το 130...τριτη επαναφορα στο καπακι και φορτωνει αρχεια απο το 1 ως το 180, τέταρτη από 1....210.το εχει παρατηρησει κανεις;

Edited by NJOKER
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει κάποιος που να άλλαξε απο την Β5 EUR ή την D3 ΝΕΕ στην καινούργια D6? Αν ναι παρακαλώ αναφέρετε διαφορές και αν αξίζει το φλασάρισμα της νέας ρομ. (Πάντως η I9506XXUDOD3 ΝΕΕ τις τελευταίες μέρες πάει σχετικά πιο γρήγορα) Επίσης θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος γιατί όταν κάνω μαζικό κλείσιμο εφαρμογών μέσω nova launcher, δεν με βγάζει στην αρχική καρτέλα αλλά μου εμφανίζει μία καρτέλα κενή με άσπρο και πορτοκαλί φόντο ενώ στο TouchWiz μου εμφανίζει κανονικά την αρχική καρτέλα. Είναι κάποιο bug του nova ή κάτι άλλο; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα γαλλικο 9506 και εγω εχω το ιδιο προβλημα μετα απο αναβάθμιση σε lollipop [ATTACH]60969[/ATTACH]

 

αυτο ακριβως εχω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους

Έχω ένα S4 (i9506) από Γερμανία της T-mobile. Αυτή τη στιγμή έχω πάνω την Kit Kat και δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα σε 4G της Wind. Πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της wind και μου είπαν ότι δεν είναι δικό τους θέμα δεδομένου ότι τόσο το κινητό όσο και η κάρτα sim μου είναι συμβατά με 4G και με έστειλαν στην εξυπηρέτηση πελατών samsung. Πήρα τηλέφωνο και αυτούς και μου είπαν ότι το πρόβλημα υπάρχει και είναι γνωστό μόνο με την εταιρεία Wind και μόνο στα S4. Η λύση είναι να γίνει αναβάθμισει του Kernel όπως μου είπαν. Όταν ρώτησα πως θα το κάνω αυτό μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω αναβάθμιση από την T-Mobile Γερμανίας όποτε και αν έρθει αυτή. Υπάρχει κάποια άλλη λύση βρε παιδειά. Θα υπάρχει κάποια βελτίωση αν περάσω Lollipop?

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by superftp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Και εγώ μετά το s1, s2, s3 ανέβηκα στο s4 i9506 Black Edition. Το κινητό αυτή τη στιγμή είναι στην 5.0.1 έκδοση και από ότι βλέπω δεν παίζει ούτε xposed ούτε εύκολο root, και μιας και βλέπω πως πολύ από εσάς προτιμάτε την 4.4.2, ποια είναι η άποψή σας.

 

Για να rootάρω θα ήταν καλύτερο να κάνω downgrade σε 4.4.2 και μετά να κάνω root; Να πάω σε temasek την οποία είχα στο s3 και μπορώ να πω ήταν εξαιρετική;

Η μπαταρία πως πάει σε AOSP ROMs; Αυτό που με αφορά περισσότερο είναι η αυτονομία και η λειτουργικότητα.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Και εγώ μετά το s1, s2, s3 ανέβηκα στο s4 i9506 Black Edition. Το κινητό αυτή τη στιγμή είναι στην 5.0.1 έκδοση και από ότι βλέπω δεν παίζει ούτε xposed ούτε εύκολο root, και μιας και βλέπω πως πολύ από εσάς προτιμάτε την 4.4.2, ποια είναι η άποψή σας.

 

Για να rootάρω θα ήταν καλύτερο να κάνω downgrade σε 4.4.2 και μετά να κάνω root; Να πάω σε temasek την οποία είχα στο s3 και μπορώ να πω ήταν εξαιρετική;

Η μπαταρία πως πάει σε AOSP ROMs; Αυτό που με αφορά περισσότερο είναι η αυτονομία και η λειτουργικότητα.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

Νίκος

 

Καταρχήν όλα αυτά που λες συνεπάγονται KNOX Warranty 0x1 το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο σε ενοχλεί ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ενα i9506 στο οποίο πήγα να το ρουτάρω αλλα κατι πήγε στραβά, και λιγο πολύ πλέον ειναι μπρικαρισμένο, κατέβασα το τελευταίο ελληνικό firmware για να του περάσω με το odin αλλα μου εμφανίζει error ''there is no pit partition''. Απο το κιες 3 μολις πήγα να του το περάσω παλι μου εμφανίζει ερρορ και δεν το περνάει, δοκίμασα να ξαναεγκαταστήσω τους οδηγούς, αλλαξα θύρα usb αλλα και παλι τίποτα, καμια ιδεα? νομίζω πως χρειαζεται να φλασαρω και το .pit αρχείο μαζι με το odin αλλα δεν βρίσκω το κατάλληλο για το i9506 Edited by PanosZw
iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ενα i9506 στο οποίο πήγα να το ρουτάρω αλλα κατι πήγε στραβά, και λιγο πολύ πλέον ειναι μπρικαρισμένο, κατέβασα το τελευταίο ελληνικό firmware για να του περάσω με το odin αλλα μου εμφανίζει error ''there is no pit partition''. Απο το κιες 3 μολις πήγα να του το περάσω παλι μου εμφανίζει ερρορ και δεν το περνάει, δοκίμασα να ξαναεγκαταστήσω τους οδηγούς, αλλαξα θύρα usb αλλα και παλι τίποτα, καμια ιδεα? νομίζω πως χρειαζεται να φλασαρω και το .pit αρχείο μαζι με το odin αλλα δεν βρίσκω το κατάλληλο για το i9506

Για να σου βγάζει το μήνυμα του .pit file προφανώς έχεις τικάρει την επιλογή για repartition, κακώς!!! Έχεις τσεκάρει αν η ρομ που προσπαθείς να περάσεις είναι για το 9506?

Link to comment
Share on other sites

Για να σου βγάζει το μήνυμα του .pit file προφανώς έχεις τικάρει την επιλογή για repartition, κακώς!!! Έχεις τσεκάρει αν η ρομ που προσπαθείς να περάσεις είναι για το 9506?

 

Ναι για 9506 ειναι η ρομ, το repartition δεν το εχω τικαρει...

iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Παδια ειχα 4 συνεχομενα failed φλασαρισματα odin με την I9506XXUDOD6 Vodafone Τσεχιας. Ειχα την ελληνικη I9506XXUDOD6 κ με το που εφτανε στο τελος μου εβγαζε failed. Ευτυχως ειχα κρατημενη την παλια I9506XXUDOD6 κ προσπαθησα με εκεινη κ περαστηκε με επιτυχια...

Λετε να φταει το αρχειο που κατεβασα;;να ηταν corrupted;; δεν υποτιθεται οτι κανει ελεγχο το odin για το αν ειναι οκ το αρχειο;

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

ποιο πιθανο να ειναι το αρχειο κατεστραμμενο!!δεν σου εχει κατεβει καλα..ξανα δοκιμασε και με αλλο odin
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

ποιο πιθανο να ειναι το αρχειο κατεστραμμενο!!δεν σου εχει κατεβει καλα..ξανα δοκιμασε και με αλλο odin

 

Στην αρχη δοκιμασα με 3.09 κ στην συνεχεια με το 3.10.6...οπως λες μαλλον το αρχειο ειναι κατεστραμμενο...

 

Το κατεβασα απο samsung updates live...υπαρχει κανενα εναλλακτικο λινκ;

Edited by teobot
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

http://www.sammobile.com/firmwares/download/47117/I9506XXUDOD6_I9506VFGDOD2_MOB/ Edited by ernesto1983
διορθωση
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εκτος του οτι το λινκ ειναι λαθος.. θελω να βαλω την καινουρια DOD6

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Το Knox 0x1 είναι πρόβλημα για την εγγύηση ή είναι θέμα και για εφαρμογές. Anyway, έκανα downgrade στην 4.4.2 rom του Dehawk με το kernel του και αφού την έκανα slim. Το θέμα είναι πως δεν μου βγάζει ούτε μία μέρα με χρήση σχετικά χαμηλή. Δηλαδή 1 ώρα και 45 λεπτά οθόνη και καμια ώρα βία βία τηλέφωνο. Το θεωρώ πολύ χαμηλό για την δική μου χρήση.

 

Θα δω βελτίωση με 5.0.2 official ή Cyanogen?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις

1ον εχει κανεις θεμα με αποσυνδεσεις απο το wifi? (Το εχω ξαναρωτησει πιο πανω)

2ον αξιζει να βαλω καποιο laucher και αν ναι ποιο προτυνετε?

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις

1ον εχει κανεις θεμα με αποσυνδεσεις απο το wifi? (Το εχω ξαναρωτησει πιο πανω)

2ον αξιζει να βαλω καποιο laucher και αν ναι ποιο προτυνετε?

 

Φίλε για να μην έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων πρέπει να αναβαθμίσεις το router σου στο τελευταίο firmware που έχει. Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με δύο διαφορετικά router και μετά από αναβάθμιση firmware τώρα όλα είναι εντάξεi χωρίς καμμία αποσύνδεση. Πριν τα update είχε 1-2 αποσυνδέσεις κάθε 5 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Φίλε για να μην έχεις προβλήματα αποσυνδέσεων πρέπει να αναβαθμίσεις το router σου στο τελευταίο firmware που έχει. Εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με δύο διαφορετικά router και μετά από αναβάθμιση firmware τώρα όλα είναι εντάξεi χωρίς καμμία αποσύνδεση. Πριν τα update είχε 1-2 αποσυνδέσεις κάθε 5 λεπτά

Εχω ενα ρουτερ zte απο forthnet..το θεμα ειναι οτι μονο το δικο μου αποσυνδεεται..δεν αποσυνδεεται συνεχια αλλα πολλες φορες το πρωι που θα ξυπνησω θα πρεπει να κλεισω το wifi του κινητου και να το ξανανοιξω ωστε να συνδεθει..θα δοκιμασω update του ρουτερ και βλεπουμε..ευχαριστω παντος!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους

Έχω ένα S4 (i9506) από Γερμανία της T-mobile. Αυτή τη στιγμή έχω πάνω την Kit Kat και δεν μπορώ να συνδεθώ με τίποτα σε 4G της Wind. Πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών της wind και μου είπαν ότι δεν είναι δικό τους θέμα δεδομένου ότι τόσο το κινητό όσο και η κάρτα sim μου είναι συμβατά με 4G και με έστειλαν στην εξυπηρέτηση πελατών samsung. Πήρα τηλέφωνο και αυτούς και μου είπαν ότι το πρόβλημα υπάρχει και είναι γνωστό μόνο με την εταιρεία Wind και μόνο στα S4. Η λύση είναι να γίνει αναβάθμισει του Kernel όπως μου είπαν. Όταν ρώτησα πως θα το κάνω αυτό μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω αναβάθμιση από την T-Mobile Γερμανίας όποτε και αν έρθει αυτή. Υπάρχει κάποια άλλη λύση βρε παιδειά. Θα υπάρχει κάποια βελτίωση αν περάσω Lollipop?

 

Ευχαριστώ πολύ

Βαλε με odin ενα ελληνικο firmware 5.0.1. Το κινητο σου θα εχει κανονικα εγγυηση.Προσεξε τον Knox γιατι μπορει να χασεις εγγυηση αμα μετρησει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Βαλε με odin ενα ελληνικο firmware 5.0.1. Το κινητο σου θα εχει κανονικα εγγυηση.Προσεξε τον Knox γιατι μπορει να χασεις εγγυηση αμα μετρησει.

 

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για την απάντησή σου. Κατά δεύτερον πως να αλλάξω CSC χωρίς να γράψει ο Knox. Από την samsung μου είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει αυτό χωρίς να χάσω την εγγύηση

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...