Jump to content

XBMC: Open Source Home Theatre Software. All platforms


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόσθετο torrenter, αφήνει "κατάλοιπα" στον σκληρό δίσκο; Έβλεπα κάτι αγώνες και μετά παρατήρησα πως είχε σταματήσει το steaming γιατί είχε γεμίσει. Έψαξα στον φάκελο του kodi στο PC και δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο σε μέγεθος. Στο ιστορικό του πρόσθετου έσβησα τα πάντα και η χωρητικότητα του σκληρού δεν άλλαξε. Γιατί έγινε αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το πρόσθετο torrenter, αφήνει "κατάλοιπα" στον σκληρό δίσκο; Έβλεπα κάτι αγώνες και μετά παρατήρησα πως είχε σταματήσει το steaming γιατί είχε γεμίσει. Έψαξα στον φάκελο του kodi στο PC και δεν είχε τίποτα ιδιαίτερο σε μέγεθος. Στο ιστορικό του πρόσθετου έσβησα τα πάντα και η χωρητικότητα του σκληρού δεν άλλαξε. Γιατί έγινε αυτό;

 

Ψάξε μέσα από την εφαρμογή torrenter αν έχει επιλογή clear cache. Το ίδιο συμβαίνει και με το AceStream που είναι p2p streaming. Αν δε βρεις πρέπει να μπεις με κάποιον file manager στο directory που τα συγκεντρώνει (συνήθως είναι στο /SDCARD/ANDROID/OBB ή /SDCARD/ANDROID/DATA) και να τα κάνεις manually delete.

 

Edit: Μόλις παρατήρησα ότι αναφέρεσαι σε PC αλλά υποθέτω ότι κάτι αντίστοιχο ισχύει κι εδώ με τη διαφορά ότι το directory αλλάζει.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

νέος χρήστης του KODI και ήθελα να μάθω αν και πως μπορώ να παρακολουθήσω ή και να διακόψω ένα download που κάνω... κάθε 10% μου βγάζει ένα σύντομο popup κάτω δεξιά αλλά αν κάνω κλικ πάνω του δεν γίνεται τίποτα..

 

το download το κάνω γιατί η γραμμή μου παίζει στα 4-5 και δεν είναι εύκολο να δεις ταινία με live streaming ενώ δεν θέλω να μπλέξω με torrents (εξαλου το upload μου είναι ακόμα πιο τραγικό...)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το download αλλά ίσως μπορώ να βοηθήσω αλλιώς: αφού έχεις χαμηλή γραμμή μπορείς όταν πατάς σε μια γιαγιά και σου βγάζει τις πηγές με τα stream, να επιλέγεις ποιότητα εικόνας SD αντί για HD και HQ. Είναι πιο χαμηλά στη λίστα. Πιστεύω με sd θα στρημάρεις χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το download αλλά ίσως μπορώ να βοηθήσω αλλιώς: αφού έχεις χαμηλή γραμμή μπορείς όταν πατάς σε μια γιαγιά και σου βγάζει τις πηγές με τα stream, να επιλέγεις ποιότητα εικόνας SD αντί για HD και HQ. Είναι πιο χαμηλά στη λίστα. Πιστεύω με sd θα στρημάρεις χωρίς πρόβλημα.

Παίδες είπαμε, δεν πατάμε τις γιαγιάδες :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το download αλλά ίσως μπορώ να βοηθήσω αλλιώς: αφού έχεις χαμηλή γραμμή μπορείς όταν πατάς σε μια γιαγιά και σου βγάζει τις πηγές με τα stream, να επιλέγεις ποιότητα εικόνας SD αντί για HD και HQ. Είναι πιο χαμηλά στη λίστα. Πιστεύω με sd θα στρημάρεις χωρίς πρόβλημα.

 

εννοείται φίλε μου οτι ψάχνω για SD, έτσι και αλλιώς το έχω συνδεδεμένο σε απλή LCD τηλεόραση 22 ιντσών! Και εννοείται οτι δεν πατάω σε γιαγιά :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις.

1) Και στο xbmc και στο kodi που έβαλα στο tv box όταν στην αρχική οθόνη πατάω κάτω δεξιά το off μου βγάζει μενού με μοναδική επιλογή το exit ενώ παλιότερα είχε exit, shut down, hibernate, reboot κλπ. Αντίθετα στο kodi που έχω στο Pc μου βγάζει κανονικά όλες τις επιλογές. Τι μπορεί να φταίει στο box και μου βγάζει μόνο exit? Παλιότερα τις έβγαζε κι εκεί όλες αλλά αυτό άλλαξε ξαφνικά.

2) Όταν επιλέγω subtitle offset ενώ ως τώρα έβγαζε μια κλίμακα +-60 δευτερόλεπτα, τώρα βγάζει +-10 λεπτά. Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως το offset που χρειάζεται είναι 3-4 δευτερόλεπτα και πλέον είναι πολύ δύσκολο να το πετύχω γιατί με ένα τικ που μετακινήσεις το ποντίκι πηγαίνει ο δείκτης του offset κατευθείαν κοντά στα 10 δευτερόλεπτα. Είναι σχεδόν αδύνατο να το πάω στα 2 η 3 δεύτερα. Υπάρχει τρόπος αλλάξω την κλίμακα στα Settings? Δεν έχω βρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις.

1) Και στο xbmc και στο kodi που έβαλα στο tv box όταν στην αρχική οθόνη πατάω κάτω δεξιά το off μου βγάζει μενού με μοναδική επιλογή το exit ενώ παλιότερα είχε exit, shut down, hibernate, reboot κλπ. Αντίθετα στο kodi που έχω στο Pc μου βγάζει κανονικά όλες τις επιλογές. Τι μπορεί να φταίει στο box και μου βγάζει μόνο exit? Παλιότερα τις έβγαζε κι εκεί όλες αλλά αυτό άλλαξε ξαφνικά.

2) Όταν επιλέγω subtitle offset ενώ ως τώρα έβγαζε μια κλίμακα +-60 δευτερόλεπτα, τώρα βγάζει +-10 λεπτά. Το πρόβλημα είναι ότι συνήθως το offset που χρειάζεται είναι 3-4 δευτερόλεπτα και πλέον είναι πολύ δύσκολο να το πετύχω γιατί με ένα τικ που μετακινήσεις το ποντίκι πηγαίνει ο δείκτης του offset κατευθείαν κοντά στα 10 δευτερόλεπτα. Είναι σχεδόν αδύνατο να το πάω στα 2 η 3 δεύτερα. Υπάρχει τρόπος αλλάξω την κλίμακα στα Settings? Δεν έχω βρει κάτι.

εχει να κάνει με έκδοση ,και τα skins που χρησιμοποιείς ..ψάξε στις ρυθμίσεις του skin .για υπότιτλους ..καλύτερά να ψάξεις ,να κατεβάσεις τους κατάλληλους ..(αυτούς που ταιριάζουν ...) και όχι να παίζεις με χρόνους ...

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Skin έχω το default (confluence).

 

Subs πιο γρήγορα κάνω offset τον πρώτο που βρίσκω πάρα να ψάξω μέχρι να πετύχω τον σωστό. Ειδικά στις σειρές που κάνει 5 λεπτά να βρει Subs. Αν φαινόταν το όνομα του release θα ήταν πιο εύκολο να βρω με τη μία τον σωστό αλλά σπάνια φαίνεται release, συνήθως τα βίντεο έχουν κάτι άκυρα filenames για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να οργανώσω τα "προστεθηκαν πρόσφατα" επεισόδια τηλ. σειρών, στο αρχικό μενού; Θέλω εάν γίνεται να φαίνονται μόνο τα ονόματα των σειρών που έχω στο library
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα,παρελαβα σημερα ενα android box το οποιο συνδεσα στον ενισχυτη μου με hdmi,δεν μου βγαζει ομως 5καναλο ηχο.Υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κανω στο kodi,για να παρω 5καναλο ηχο?
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ίδιο με τα Windows, στις ρυθμίσεις του ήχου να τσεκάρεις το HDMI passthrough.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποίηση το passthrough αλλα δεν παίζει.Τη συσκευή εξόδου ήχου δεν με αφήνει να την αλλάξω και ειναι στο android audiotrack.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση το KODI στο pc φ φίλου και ενώ το έχω κάνει πολλές φορές δεν βρίσκω άκρη με τους υπότιτλους.Ενώ τους βρίσκει το subtitles.gr όταν τους πατάω μου γράφει αποτυχία λήψης.Κάποια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδία μέχρι τώρα χρησιμοποιουσα στο Android box μου και στο κινητό μου το SPMC..

 

Υπάρχει κάτι νεότερο και καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγκατάσταση το KODI στο pc φ φίλου και ενώ το έχω κάνει πολλές φορές δεν βρίσκω άκρη με τους υπότιτλους.Ενώ τους βρίσκει το subtitles.gr όταν τους πατάω μου γράφει αποτυχία λήψης.Κάποια ιδέα?

 

Το όνομα χρήστη είναι στα Ελληνικά γραμμένο. Έχει ξαναειπωθεί.

LeEco Le Max 2 Χ822 4/32

TREBLE - F2FS - TWRP 3.5.2_9-0 by C.B.G.

RROS-Q-8.6.7-20210315-x2-Official

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα χρήστη είναι στα Ελληνικά γραμμένο. Έχει ξαναειπωθεί.

Πιο όνομα χρήστη?Σορυ να έχει ξαναειπωθεί αλλά δεν το βρήκα με αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μπορεί να μου πεί κάποιος όσο ποιο αναλυτικά γίνεται πως μπορώ να βλέπω ταινίες και σειρές(σε μια ποιότητα που να βλέπεται) στο kodi?

βλέπω διάφορα tutorial αλλά δεν δουλευόυν τα stream.

ξέρει κανείς να με κατευθύνει?

τέλος για ταινίες και σειρές υπάρχουν αγγλικοί ή ελληνικοί υπότιτλοι?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μπορεί να μου πεί κάποιος όσο ποιο αναλυτικά γίνεται πως μπορώ να βλέπω ταινίες και σειρές(σε μια ποιότητα που να βλέπεται) στο kodi?

βλέπω διάφορα tutorial αλλά δεν δουλευόυν τα stream.

ξέρει κανείς να με κατευθύνει?

τέλος για ταινίες και σειρές υπάρχουν αγγλικοί ή ελληνικοί υπότιτλοι?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=409032

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...