Jump to content

XBMC: Open Source Home Theatre Software. All platforms


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, σε Android. Έχω δημοσιεύσει οδηγίες στη σελίδα 1... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5016820#post5016820

 

Ευχαριστώ φίλε μού.Άν κατάλαβα καλά στην επίσημη 12.2 (Frodo) δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε μού.Άν κατάλαβα καλά στην επίσημη 12.2 (Frodo) δεν θα έχει κανένα αποτέλεσμα;

Οι ρυθμίσεις για το buffer size έχουν αποτέλεσμα και στην έκδοση 12.2. Στο advancedsettings που έδωσα υπάρχουν και ρυθμίσεις όμως για υποστήριξη H/W και άλλων επεκτάσεων αρχείων βίντεο που στην frodo δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Αφαίρεσε όλη την ενότητα <video>....</video> μέσα από το αρχείο xml για χρήση ρύθμισης του buffer στην έκδοση Frodo 12.2.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις για το buffer size έχουν αποτέλεσμα και στην έκδοση 12.2. Στο advancedsettings που έδωσα υπάρχουν και ρυθμίσεις όμως για υποστήριξη H/W και άλλων επεκτάσεων αρχείων βίντεο που στην frodo δεν έχουν κανένα αποτέλεσμα. Αφαίρεσε όλη την ενότητα <video>....</video> μέσα από το αρχείο xml για χρήση ρύθμισης του buffer στην έκδοση Frodo 12.2.

 

Οκ φίλε.Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που έχετε κάνει στους οδηγούς.Xρησιμοποιώ το xbmc εδώ και λίγες ημέρες στο zte v967s και είμαι ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα.Το μοναδικό μου θέμα είναι ότι χρειάζεται να έχω και την έκδοση justxbmc αλλά και την frodo.Η justxbmc για να μου δείξει εικόνα πρέπει απο τις ρυθμίσεις να απενεργοποιήσω το hw acceleration και αυτό δημιουργεί θέμα σε hd ταινίες.Απο την άλλη η frodo μου παίζει με mx player hd ταινίες με hwa αλλά στο hellenic tv add on όσα κανάλια (περιφερειακά κυρίως) κάνουν live stream σε flv φορματ,ο mx player δεν μπορεί να τα παίξει και έτσι αναγκαστικά γυρίζω στο justxbmc όπου με τον εσωτερικό player (και απενεργοποιημένο το hwa) παίζουν κανονικά.Εβαλα και το αρχείο advancedsettings.xml του istrios αλλά δυστυχώς ούτε το justxbmc παίζει με hwa oποιασδήποτε μορφής βίντεο αλλά ούτε και το frodo παίζει flv live stream.

Υπάρχει μήπως έκδοση που να τα συνδυάζει και τα 2;

Link to comment
Share on other sites

Για να αυξηθεί το buffer size χρειάζεται να προσθέσουμε το αρχείο advancedsettings.xml στο φάκελο user data. Η μορφή που πρέπει να έχει είναι η εξής:

<advancedsettings>

    <video>
       <stagefright>
       <!--  -1 is default, 0 is never used this codec, 1 is always use this codec, bypassing blacklist -->
     	<useavccodec>1</useavccodec>
     	<usevc1codec>1</usevc1codec>
     	<usevpxcodec>1</usevpxcodec>
     	<usemp4codec>1</usemp4codec>
    	<usempeg2codec>1</usempeg2codec>
     	<useswrenderer>false</useswrenderer>
  	</stagefright>
   </video>

   <network>

       <cachemembuffersize>34603008</cachemembuffersize>
       <curlclienttimeout>45</curlclienttimeout>

   </network>

</advancedsettings>

Το αρχείο έτοιμο τροποποιημένο μπορείτε να το κατεβάσετε από ΕΔΩ

Με αυτό τον τρόπο θα έχουμε buffer size 34 περίπου MB από τα 7 MB αν θυμάμαι καλά που είναι αρχικά. Αν βάλουμε ως buffer size την τιμή 0 τότε έχουμε απεριόριστο αλλά δεν θα το συνιστώ. Η τιμή που έχει ήδη είναι νομίζω υπέρ-αρκετή στις περισσότερες περιπτώσεις.

δίκοπο μαχαίρι υποψιάζομαι οτι θα κανει πολύ ωρα γεμίσει το buffer τώρα... θα το τσεκάρω καποα στιγμή:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε Android. Έχω δημοσιεύσει οδηγίες στη σελίδα 1... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5016820#post5016820

 

 

Βάλε το Mash Up αν δεν το έχεις. Εκεί θα βρείς σε TrueHD.

Πήγα να προσθέσω το xfinity και δεν συνδέεται.

Πού το βρίσκω αλλιώς;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους! Κατάφερα να εγκαταστήσω το xbmc σε desktop με windows 7 και σε ένα τάμπλετ vero με απόλυτη επιτυχία.'Oμως δεν μπορώ να το εγκαταστήσω με τίποτα στο λάπτοπ που τρέχει και αυτό windows 7.Δεν φορτώνει τα script.

Έχω κάνει επανεκινήσεις.το έχω τρέξει ως admin,το έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει αρκετές φορές αλλά τίποτα.Κατανοώ ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι για ανδρόιδ αλλά αν μπορείτε να μου δώσετε μια απάντηση θα ήμουν ευγνώμων Ευχαριστώ!

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους! Κατάφερα να εγκαταστήσω το xbmc σε desktop με windows 7 και σε ένα τάμπλετ vero με απόλυτη επιτυχία.'Oμως δεν μπορώ να το εγκαταστήσω με τίποτα στο λάπτοπ που τρέχει και αυτό windows 7.Δεν φορτώνει τα script.

Έχω κάνει επανεκινήσεις.το έχω τρέξει ως admin,το έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει αρκετές φορές αλλά τίποτα.Κατανοώ ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι για ανδρόιδ αλλά αν μπορείτε να μου δώσετε μια απάντηση θα ήμουν ευγνώμων Ευχαριστώ!

Μήπως στο laptop έχεις Ελληνικά windows; Αν ναι δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5021909#post5021909

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή το πρόγραμμα είναι φανταστικό έχω λιώσει στις σειρές στο pc και στο 967.

Δυσκολεύτηκα λίγο στο πως προσθέτουμε τις σελίδες με τα plug in αλλά πλέον ξέρω ότι μπορούμε να κατεβάσουμε απευθείας ζιπ και να το περάσουμε.

Για υπότιτλους μπορώ να περάσω κι άλλη σελίδα αναζήτησης γιατί οι προεγκατεστημενες δεν βρίσκουν πολλά ελληνικά. ?

 

Αν δεν κατεβάζω αρχείο, τους υπότιτλους τους κατεβάζει κάπου.? (και που για να σβήνω)

Επίσης μου φαίνονται πάντα τα πλαίσια και η κάτω μπάρα των Windows (προφανώς κάποια από τις άπειρες ρυθμίσεις που δεν έχω βρει)

Το μεγάλο τεστ θα γίνει το ΣΚ βέβαια.

HD δεν με νοιάζει και τόσο. Σειρες βλέπω εσκεμμένα σε DVD ποιότητα χωρίς κόλλημα και ξένα κανάλια tv.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή το πρόγραμμα είναι φανταστικό έχω λιώσει στις σειρές στο pc και στο 967.

Δυσκολεύτηκα λίγο στο πως προσθέτουμε τις σελίδες με τα plug in αλλά πλέον ξέρω ότι μπορούμε να κατεβάσουμε απευθείας ζιπ και να το περάσουμε.

Για υπότιτλους μπορώ να περάσω κι άλλη σελίδα αναζήτησης γιατί οι προεγκατεστημενες δεν βρίσκουν πολλά ελληνικά. ?

 

Αν δεν κατεβάζω αρχείο, τους υπότιτλους τους κατεβάζει κάπου.? (και που για να σβήνω)

Επίσης μου φαίνονται πάντα τα πλαίσια και η κάτω μπάρα των Windows (προφανώς κάποια από τις άπειρες ρυθμίσεις που δεν έχω βρει)

Το μεγάλο τεστ θα γίνει το ΣΚ βέβαια.

HD δεν με νοιάζει και τόσο. Σειρες βλέπω εσκεμμένα σε DVD ποιότητα χωρίς κόλλημα και ξένα κανάλια tv.

 

εχω αναφερθει για υποτίτλους τσέκαρε τα παρακάτω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5022251#post5022251

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5029291#post5029291

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε όλους! Κατάφερα να εγκαταστήσω το xbmc σε desktop με windows 7 και σε ένα τάμπλετ vero με απόλυτη επιτυχία.'Oμως δεν μπορώ να το εγκαταστήσω με τίποτα στο λάπτοπ που τρέχει και αυτό windows 7.Δεν φορτώνει τα script.

Έχω κάνει επανεκινήσεις.το έχω τρέξει ως admin,το έχω εγκαταστήσει και απεγκαταστήσει αρκετές φορές αλλά τίποτα.Κατανοώ ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι για ανδρόιδ αλλά αν μπορείτε να μου δώσετε μια απάντηση θα ήμουν ευγνώμων Ευχαριστώ!

 

Δεν είναι μόνο για Android.Έχει αλλάξει.

Είναι για όλες τις πλατφόρμες.

Link to comment
Share on other sites

εχω αναφερθει για υποτίτλους τσέκαρε τα παρακάτω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5022251#post5022251

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5029291#post5029291

 

αναφερθηκε οτι εχει καπου.. δεν το εχω βρει αυτο το καπου...

Link to comment
Share on other sites

αναφερθηκε οτι εχει καπου.. δεν το εχω βρει αυτο το καπου...

1. System–>Settings–>Video–>Subtitles και στο Character Set επιλέγουμε Greek (Windows) ή Greek (iso).

2. Για εγκατάσταση και ενεργοποίηση: System -> Addons -> Get Addons -> All Addons -> στη κατηγορία Subtitles και instal το XBMC Subtitles.

3. Μετά την εγκατάσταση πατάμε Configure και επιλέγουμε πρώτη γλώσσα τα Ελληνικά, και στην καρτέλα Services το Opensubtitles.

4. Για εύρεση και εμφάνιση των υποτίτλων κατά την αναπαραγωγή επιλέγουμε το πρώτο κάτω δεξιά τετραγωνάκι. (Από το μενού για play/pause/stop στο κάτω μέρος).

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

3. Μετά την εγκατάσταση πατάμε Configure και επιλέγουμε πρώτη γλώσσα τα Ελληνικά, και στην καρτέλα Services το Opensubtitles.

για περισσότερα και καλύτερα αποτελέσματα εκεί επιλέγουμε και τις υπόλοιπες επιλογές που αφορούν ελληνικούς υπότιτλους.

Δεν έχω μπροστά μου xbmc για να σου πω ακριβώς ποιοι είναι αλλά σίγουρα έχει και το subs4free κάπου εκεί μέσα και άλλα 1-2.

 

Πάντα είναι προτιμότερο να "αγοράζουμε" από την πηγή τους τους υπότιτλους παρά από imitation providers.

Link to comment
Share on other sites

Σε android γίνεται να παίζει μουσική στο XBMC και μπαίνοντας σε άλλο application να μην σταματάει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το tronsmart prometheus κ εχς εκαταστησει το xbmc απο την official σελιδα αλλα στις ταινιες μεσω x-navi τρωει καποια κολληματα ωρες ωρες.μηπως πρεπει να βαλω το xbmc αυτο που αναφερεται στην πρωτη σελιδα???τρεχει καλυτερα η ειναι κολλημα του x-navi..
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το tronsmart prometheus κ εχς εκαταστησει το xbmc απο την official σελιδα αλλα στις ταινιες μεσω x-navi τρωει καποια κολληματα ωρες ωρες.μηπως πρεπει να βαλω το xbmc αυτο που αναφερεται στην πρωτη σελιδα???τρεχει καλυτερα η ειναι κολλημα του x-navi..

Νομίζω το Prometheus έχει δική του ειδική έκδοση του xbmc λόγω του Amlogic επεξεργαστή ώστε να υποστηρίζει Full H/W. Την τελευταία για να την δοκιμάσεις μπορείς να την κατεβάσεις από ΕΔΩ.

Edited by istrios
Link to comment
Share on other sites

Mε την frodo έκδοση που παίζει μέσω του mx player γίνεται

 

Έχω την Oya xbmc version.

Ακούω μουσική μέσω του addon Digitally imported.

Μπορώ να το κάνω με αυτά;

 

Επίσης εδώ και λίγες μέρες σκάει συνέχεια το script του 1channel.

Είναι σε μένα μόνο το πρόβλημα ή το έχετε και εσείς;

To Ice παίζει οκ πάντως.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό έχω και εγώ αλλά αναγκαστικά έβαλα και την frodo γιατί με την ouya δεν βρήκα τρόπο να γίνει αυτό.Ομως με την frodo δε μπορώ να κάνω flv live stream ή δε βρήκα πως γίνεται και έτσι αναγκαστικά έχω και τις 2 εκδόσεις
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται ούτε αλλαγή username ούτε φυσικά format. Υπάρχει η δυνατότητα το xbmc να τρέξει σε Portable mode. Δημιουργούμε ένα shortcut στην επιφάνεια εργασίας του xbmc.exe και στη συνέχεια δεξί κλικ στο shortcut και επιλέγουμε properties. Η μορφή που πρέπει να έχει είναι "C:\Program Files (x86)\XBMC\XBMC.exe" -p και τρέχουμε την εφαρμογή από αυτό το shortcut πάντα ως administrator. Συγγνώμη που συνέχισα το θέμα σχετικά με το xbmc για PC αλλά θα ήταν κρίμα να προβεί κάποιος σε format που όλοι ξέρουμε πόσο χρονοβόρο είναι.

 

Δηλαδή το μόνο πού πρέπει να κάνουμε είναι να τρέξουμε την συντόμευση ώς διαχειριστές ;Άν ναι.Σε μένα δεν άλλαξε τίποτα.Εξακολουθεί να βγάζει σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

οποίος θέλει ας δοκιμασει και αυτήν είναι το update από αυτή που εχω βάλει στην πρώτη σελιδα

http://www.mediafire.com/download/yecgv460va08p3e/justXBMCv4.apk

εγώ τη τεστάρω ακόμα...αν δεν σας κανει ξαναεγκαταστηστε την justXBMCv1 απο πανω δεν θα χαθεί κανένα setting

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...