Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια

Απο χτες το κινητο μου φορτιζει με πολυ αργους ρυθμους 4 ωρες για να φτασει στο 40%

Ξερετε τι μπορει να φταιει;

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδια

Απο χτες το κινητο μου φορτιζει με πολυ αργους ρυθμους 4 ωρες για να φτασει στο 40%

Ξερετε τι μπορει να φταιει;

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον;

 

Φαντάζομαι το φορτίζεις με το δικό του φορτιστή;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Απο χτες το κινητο μου φορτιζει με πολυ αργους ρυθμους 4 ωρες για να φτασει στο 40%

Ξερετε τι μπορει να φταιει;

Εχει τυχει κατι παρομοιο σε καποιον;

 

Αν χρησιμοποιεις τον εργοστασιακό φορτιστή δοκίμασε να αλλάξεις το καλώδιο usb.. Συνήθως από εκεί είναι το πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Με slimkat rom και το μανισιο κερνελ , πιανω 4ωρο οθόνης με αρκετή χρήση ;)
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω/θυμαμαι αν ειναι ο μαμισιος ο φορτιστης που εχω

(το κινητο το πηρα μεταχειρισμενο του κουτιου βεβαια την πρωτη εβδομαδα κυκλοφοριας.Το ειχε παρει απο vnp ο πρωην κατοχος)

Εχω ενα καλωδιο usb δηλαδη με ενα usb travel της lg ανταπτορα αφου εχει κ αγγλικο φις

 

Οποτε τι να κανω;

(original φορτιστης δεν υπαρχει; )

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί που ήμουν στο 50%,εχω φτάσει στο 10% με μέτρια χρήση και βλέπω οτι το mm-qcamera-daemon έχει ρουφήξει πάνω απο 25%...Το έψαξα λίγο και πολλοί λένε οτι είναι bug και στρώνει μόνο με factory reset.Επειδή δεν είμαστε για τέτοια τώρα,ξέρετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση?Ευχαριστώ...στοκ κ ρουτ 4.4.3
Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωί που ήμουν στο 50%,εχω φτάσει στο 10% με μέτρια χρήση και βλέπω οτι το mm-qcamera-daemon έχει ρουφήξει πάνω απο 25%...Το έψαξα λίγο και πολλοί λένε οτι είναι bug και στρώνει μόνο με factory reset.Επειδή δεν είμαστε για τέτοια τώρα,ξέρετε να προτείνετε κάποια άλλη λύση?Ευχαριστώ...στοκ κ ρουτ 4.4.3

 

Κάνε για αρχή μια επανεκκίνηση... Το είχα και εγώ... Αν δεις ότι δεν στρώνει μπες στις εφαρμογές κανε disable ξανά επανεκκίνηση... Εγώ με το δεύτερο έπιασε...θυμάμαι ότι με factory reset μου το ξαναεκανε...

Edited by hgemwn
Link to comment
Share on other sites

Κάνε για αρχή μια επανεκκίνηση... Το είχα και εγώ... Αν δεις ότι δεν στρώνει μπες στις εφαρμογές κανε disable ξανά επανεκκίνηση... Εγώ με το δεύτερο έπιασε...θυμάμαι ότι με factory reset μου το ξαναεκανε...

 

Έκανα επανεκκίνηση,το φόρτισα πλήρως και μέχρι στιγμής δεν έχει εμφανιστεί.Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι normal ;

[ATTACH]46533[/ATTACH]

[ATTACH]46534[/ATTACH]

Σε flight mode το βράδυ!!!

Edited by sp_stavros

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι normal ;

[ATTACH]46533[/ATTACH]

[ATTACH]46534[/ATTACH]

Σε flight mode το βράδυ!!!

 

Εγώ τι να πω;;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τι σκάλωμα έφαγε ποιος ξέρει;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την 4.4.3 και τώρα με την 4.4.4 για κάποιον λόγο μου καταναλώνει πολύ πιο γρήγορα την μπαταρία με την ίδια ακριβώς χρήση.

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι το βάζω σε flight mode και το πρωί το διάγραμμα της μπαταρίας μου δείχνει ότι συνέχιζε να πέφτει με τον ίδιο ρυθμό που έπεφτε κατά τη διάρκεια της μέρας, ενώ με την 4.4.2 έχανε 1-2% το βράδυ. Κάτι άλλο περίεργο είναι ότι στην ετοιμότητα κυψέλης μου δείχνει "ώρα κατά τη μη κάλυψη σήματος" ποσοστά τύπου 20-30% όταν το κινητό δεν έχει μπει ούτε λεπτό σε flight mode και πάντα βρίσκομαι σε περιοχή με σήμα εκτός ίσως από μερικά λεπτά μέσα σε γκαράζ. Αυτό θυμάμαι βέβαια το έκανε και στην 4.4.2 αλλά δεν έχει καμία λογική.

 

Δυστυχώς δεν δείχνει να φτιάχνει ούτε με hard restart (παρατεταμένο πάτημα του power) και δεν ξέρω τί άλλο να κάνω χωρίς να χρειαστεί να το ξαναστήσω από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

LS Kener build με Uber sabermod 4.10 02/07 συνέχεια ανοιχτό το WiFi και με χρηση του gps ιδού τα αποτελέσματα

[ATTACH]46893[/ATTACH] [ATTACH]46894[/ATTACH]

[ATTACH]46895[/ATTACH]

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα για ls και τον κερνελ όπως το έχεις και εσύ... Ποτέ δεν έχω πιάσει πάνω από 4 :15 sot... Κατεβάζω και βλέπουμε... Μαγεία τα νεξους... Τέλος..
Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την 4.4.3 και τώρα με την 4.4.4 για κάποιον λόγο μου καταναλώνει πολύ πιο γρήγορα την μπαταρία με την ίδια ακριβώς χρήση.

 

Χαρακτηριστικό είναι ότι το βάζω σε flight mode και το πρωί το διάγραμμα της μπαταρίας μου δείχνει ότι συνέχιζε να πέφτει με τον ίδιο ρυθμό που έπεφτε κατά τη διάρκεια της μέρας, ενώ με την 4.4.2 έχανε 1-2% το βράδυ. Κάτι άλλο περίεργο είναι ότι στην ετοιμότητα κυψέλης μου δείχνει "ώρα κατά τη μη κάλυψη σήματος" ποσοστά τύπου 20-30% όταν το κινητό δεν έχει μπει ούτε λεπτό σε flight mode και πάντα βρίσκομαι σε περιοχή με σήμα εκτός ίσως από μερικά λεπτά μέσα σε γκαράζ. Αυτό θυμάμαι βέβαια το έκανε και στην 4.4.2 αλλά δεν έχει καμία λογική.

 

Δυστυχώς δεν δείχνει να φτιάχνει ούτε με hard restart (παρατεταμένο πάτημα του power) και δεν ξέρω τί άλλο να κάνω χωρίς να χρειαστεί να το ξαναστήσω από την αρχή.

Κάνε ένα restart

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Σε stock καταστασεις, την βγαζει ανετα την μερα? Ειμαι με HTC One M7, 2-3 ωρες τις χτυπαω σαν screen time και την βγαζω την μερα. Ενα daily φορτισμα ουσιαστικα. Το Νεξους 5 κινειται στα ιδια επιπεδα? Με roms/kernels βλεπεις θεαματική διαφορα απ οτι σε στοκ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ με στοκ Ρομ και uber kernel πρώτη φορά είδα 4ωρες sot με την χρήση που κάνω... Έβαλα ls και οφείλω να παραδεχτώ ότι ήταν το κάτι άλλο στην μπαταρία αλλά είχα θέματα με το Wi-Fi και γύρισα σε στοκ με uber. Ότι καλύτερο έχω δει... Τώρα ψήνομαι για cm γιατί απενεργοποιεί τα wakelocks. Την έχει δοκιμάσει κανείς ;
Link to comment
Share on other sites

Σε stock καταστασεις, την βγαζει ανετα την μερα? Ειμαι με HTC One M7, 2-3 ωρες τις χτυπαω σαν screen time και την βγαζω την μερα. Ενα daily φορτισμα ουσιαστικα. Το Νεξους 5 κινειται στα ιδια επιπεδα? Με roms/kernels βλεπεις θεαματική διαφορα απ οτι σε στοκ?

 

 

Φουλ Στοκ (ούτε ρουτ) με 4.4.4 βγάζω 4 με 4:30 ώρες οθόνη με wifi σχεδόν συνέχεια ανοιχτό, περίπου 40 λεπτά κλήσεις και καμιά ώρα 3g..

Link to comment
Share on other sites

LS Kener build με Uber sabermod 4.10 02/07 συνέχεια ανοιχτό το WiFi και με χρηση του gps ιδού τα αποτελέσματα

[ATTACH]46893[/ATTACH] [ATTACH]46894[/ATTACH]

[ATTACH]46895[/ATTACH]

Οι χρόνοι αυτοι είναι εξωπραγματικοι. Και εγώ με ίδια Ρομ και κερνελ είμαι αλλά σε καμία περιπτωση δεν τα πιάνω αυτά τα νούμερα. Δεν μπορω να καταλάβω τι δεν κάνω σωστα. Επίσης πως έχεις καταφέρει και δεν εχεις καθόλου wakelocks?[ATTACH]47179[/ATTACH][ATTACH]47180[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Φουλ Στοκ (ούτε ρουτ) με 4.4.4 βγάζω 4 με 4:30 ώρες οθόνη με wifi σχεδόν συνέχεια ανοιχτό, περίπου 40 λεπτά κλήσεις και καμιά ώρα 3g..

 

αρα χτυπας περιπου ενα 4ωρο, πανω κατω αυτο ειχα διαβασει κι εγω σε καποια αρθρα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τη συσκευή

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...