Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρκετά ικανοποιημένος με την πρώτη μου προσπάθεια σε Android 5.0 μέσω Cataclysm.

Βασικές παραμετροποιήσεις και αρκετά ξαλαφρωμένη από περιττά GoogleApps (σε αυτό ευχαριστώ τον Captain Morgan για τη συμβουλή του να σβήσω ό, τι δε χρειάζομαι από το .zip της rom πριν το φλασάρισμα).

Γρήγορη και σταθερή. Θα την αφήσω λίγο ως έχει και μετά θα τη δοκιμάσω με ElementalX.

 

Καθότι σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να κάτσω πάνω από 2-3 μέρες σε μια rom, σήμερα τη ξανάβαλα κι εγώ, αφού παρακολουθώ το

OP της καθημερινά. Για πες μου τώρα κι εσύ για να σε ευχαριστήσω ποιος είναι μέσα στο zip ο φάκελος που έχει το play movies γιατί με το να ασχολούμαι με διάφορα AOSP builds ξέχασα μου φαίνεται και τα βασικά στα GoogleApps...:lol:

( Λογικά αυτό που λέει Videos πρέπει να είναι...? )

 

Όλα καλά, αυτά τα stock LP UI sounds μόνο μόλις βρω χρόνο να ξεφορτωθώ :shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθότι σε αυτή τη φάση δεν μπορώ να κάτσω πάνω από 2-3 μέρες σε μια rom, σήμερα τη ξανάβαλα κι εγώ, αφού παρακολουθώ το

OP της καθημερινά. Για πες μου τώρα κι εσύ για να σε ευχαριστήσω ποιος είναι μέσα στο zip ο φάκελος που έχει το play movies γιατί με το να ασχολούμαι με διάφορα AOSP builds ξέχασα μου φαίνεται και τα βασικά στα GoogleApps...:lol:

( Λογικά αυτό που λέει Videos πρέπει να είναι...? )

 

Όλα καλά, αυτά τα stock LP UI sounds μόνο μόλις βρω χρόνο να ξεφορτωθώ :shifty:

 

Χαχα. Αυτό το ερώτημα το έθεσα κι εγώ χθες στον εαυτό μου "μαγειρεύοντας" το .zip της rom.

Ναι, αυτό ακριβώς είναι το Videos (4,4 MB αν θυμάμαι καλά). Κι εγώ 200 ΜΒ έδιωσα, όσα κι εσύ είχες πει παραπάνω, νομίζω. ;)

Μια χαρά η Cataclysm. Ακόμα και το stock bootanimation για κάποιο λόγο το εκτιμώ. :lol:

 

Το Google+ μόνο μην πειράζετε γιατί δε δουλεύει το Photos, για όποιον χρησιμοποιεί το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Καθώς στο αντίστοιχο thread για το Nexus 7 2013 WiFi δεν θα πάρω απάντηση θα την κάνω εδώ την ερώτηση και παρακαλώ μην με κράξετε. Ήμουνα με slim 5.0.1 και όλα καλά. Λέω να δοκιμάσω LS στην δουλειά. Έκανα το setup με tethering μέσω του Nexus 5 μου. Όταν γύρισα σπίτι και συνδέθηκα στο wifi δεν ειχα Data. Δεν μπαίνει στο Internet με τίποτα. Έκανα Reboot, wipe cache τιποτα. Λεω θα είναι της rom. Βάζω clean rom 5.0.1 τα ίδια. Στο αρχικό setup μου ζητάει Password για το home WiFi το βάζω συνδέεται κανονικά αλλά πάλι όχι ίντερνετ. Δοκιμάζω με tethering και παίζει. Κάνω Restore την slim που έπαιζε κανονικά και πάλι δεν έχω ίντερνετ. Με tethering δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μόνο με το WiFi στο σπίτι. Τι παίζει ρε παιδιά? Μπορεί κανείς να βοηθήσει? Το Nexus 5 μου είναι κανονικά στο home WiFi χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Reboot το ρούτερ έκανες;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Είχε φάει σκάλωμα το mac filtering του router. Με ένα Restore του router έστρωσε. Το πρόβλημα ήταν μόνο στο Nexus 7. Όλες οι άλλες συσκευές έπαιζαν κανονικά. Τι να πω. Ευχαριστώ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας γιατί δεν έχουν m12 snapshot CM για το nexus 5...?

Phone: OnePlus 3T 64GB

ROM : Oxygen OS 4.5.1 [superSU]

Recovery: TWRP 3.1.1-x blu_spark v54

Kernel: Blu_spark_r202

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επίσης και η σήμερα η euphoria με Uber kernel πάντα φυσικά. Σφαίρα και smooth. Από μπαταρία είναι νωρίς ακόμα.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανένας γιατί δεν έχουν m12 snapshot CM για το nexus 5...?

Διάβασα ότι είχε θέμα με τη lock screen και την αφαίρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Τρομερή συμπεριφορα n5x ROM με τον νεο code blue.. Very smooth και πολύ καλη μπαταρία.

 

μάλλον θα τον σταματήσουν γιατί τον κατηγορούν οτι έκλεψε.

του έχουν δώσει 48 ώρες να τα φτιάξει γιατί υπάρχει πρόβλημα αλλιώς lock....:P

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Εαν βάλουμε custom ROM πχ την n5x και η Google βγάλει ενα μικρο update, τί γινεται; Ενημερωνεται μονη της;

 

Οχι φιλε..απο την στιγμη που βαλεις custom rom δεν εχεις καμια επαφη με την στοκ της google...Οι developers ομως τις ενημερωνουν αμεσα οποτε κατεβαζεις την ανανεωμενη ρομ και την κανεις update

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα τον σταματήσουν γιατί τον κατηγορούν οτι έκλεψε.

του έχουν δώσει 48 ώρες να τα φτιάξει γιατί υπάρχει πρόβλημα αλλιώς lock....:P

Κρίμα και έκατσε τέλεια τη n5x με τον code blue. Ειδωμεν..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα τον σταματήσουν γιατί τον κατηγορούν οτι έκλεψε.

του έχουν δώσει 48 ώρες να τα φτιάξει γιατί υπάρχει πρόβλημα αλλιώς lock....:P

 

Θα τον σταματησουν απο το xda, lock το thread του..Δεν σημαινει οτι δεν θα δουλευει την ρομ...Αυτος ετσι κι αλλιως στο g+ ποσταρει ... Γενικα παντως τρωει πολυ κραξιμο :lol::D

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα τον σταματήσουν γιατί τον κατηγορούν οτι έκλεψε.

του έχουν δώσει 48 ώρες να τα φτιάξει γιατί υπάρχει πρόβλημα αλλιώς lock....:P

 

Θα τον σταματησουν απο το xda, lock το thread του..Δεν σημαινει οτι δεν θα δουλευει την ρομ...Αυτος ετσι κι αλλιως στο g+ ποσταρει ... Γενικα παντως τρωει πολυ κραξιμο :lol::D

 

Εντάξει απλά θα διαγράψουν το λογαριασμό του από το xda, τα repos που κάνει pick δημόσια είναι ούτως ή άλλως,

αλλά μεγάλος καραγκιόζης τελικά ο τύπος. Του την είχαν πει και παλιά αλλά το παράκανε. Να χρησιμοποιεί commits

άλλων και να σβήνει το history, ελεεινός τελείως, λες και δε μπορεί ένα έστω και ελάχιστα έμπειρο μάτι να καταλάβει από

που προέρχεται το κάθε πράγμα. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει απλά θα διαγράψουν το λογαριασμό του από το xda, τα repos που κάνει pick δημόσια είναι ούτως ή άλλως,

αλλά μεγάλος καραγκιόζης τελικά ο τύπος. Του την είχαν πει και παλιά αλλά το παράκανε. Να χρησιμοποιεί commits

άλλων και να σβήνει το history, ελεεινός τελείως, λες και δε μπορεί ένα έστω και ελάχιστα έμπειρο μάτι να καταλάβει από

που προέρχεται το κάθε πράγμα. :mad:

 

κλεφτάκος αλλά έχει κάνει καλή δουλειά ο τύπος.

η "ρομ του" δουλεύει άψογα

νωραίος....

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε..απο την στιγμη που βαλεις custom rom δεν εχεις καμια επαφη με την στοκ της google...Οι developers ομως τις ενημερωνουν αμεσα οποτε κατεβαζεις την ανανεωμενη ρομ και την κανεις update

 

Ωραια! Αυτο το update γινεται με φλασαρισμα? Γιατι δεν θελω να περναω παλι εφαρμογες απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Αυτο το update γινεται με φλασαρισμα? Γιατι δεν θελω να περναω παλι εφαρμογες απο την αρχη..

Όσο αφορα αναβάθμιση πανω στην ίδια εκδοση android της ιδιας ρομ συνήθως γίνεται με απλό φλασαρισμα πάνω στην ίδια έκδοση. Κατ εξαίρεση και ειδικα όταν αλλάζει εκδοση android παλι φλασαριμα αλλά με full wipe.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με Stock 5.0 και ElementalX σαν kernel, πως βλεπετε την συσκευή σας?

Εγώ αν και συνολικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, με το 5.0 βλέπω κάποια κολλήματα και καθυστερήσεις.

Κάποιες παρατηρήσεις:

1. Επαναφορά του viber από recents, αργεί ~1 sec+ (και είναι αισθητό)

2. Αν ανοίξω Tune In, και μετά πατήσω Stop και το κλείσω σαν notification, η εικόνα του ραδιοφωνικού σταθμού φαίνεται στο lockscreen (πιθανώς θέμα του Tune In, ε?)

3. Γενικά νιώθω το κινητό λίγο πιο sluggish

 

info:

1. Κατά την εγκατάσταση του 5, δεν έσβησα τα data (δεν έκανα clean install δλδ), παρά μόνο το cache partition.

2. Ρυθμίσεις του Kernel είναι όλες οι default

 

Έχετε να προτείνετε κάτι?

Ποια είναι η εμπειρία σας?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με Stock 5.0 και ElementalX σαν kernel, πως βλεπετε την συσκευή σας?

Εγώ αν και συνολικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος, με το 5.0 βλέπω κάποια κολλήματα και καθυστερήσεις.

Κάποιες παρατηρήσεις:

1. Επαναφορά του viber από recents, αργεί ~1 sec+ (και είναι αισθητό)

2. Αν ανοίξω Tune In, και μετά πατήσω Stop και το κλείσω σαν notification, η εικόνα του ραδιοφωνικού σταθμού φαίνεται στο lockscreen (πιθανώς θέμα του Tune In, ε?)

3. Γενικά νιώθω το κινητό λίγο πιο sluggish

 

info:

1. Κατά την εγκατάσταση του 5, δεν έσβησα τα data (δεν έκανα clean install δλδ), παρά μόνο το cache partition.

2. Ρυθμίσεις του Kernel είναι όλες οι default

 

Έχετε να προτείνετε κάτι?

Ποια είναι η εμπειρία σας?

 

Έχει αναφερθεί πάρα πολλές σε forums, sites, κλπ.:

Σε major updates ειδικά (πχ από Android 4.4.4 σε 5.0) η καθαρή εγκατάσταση κάνει τη διαφορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

τι προτείνετε NX5 η Euphoria os

Δεν έχω δοκιμάσει ρην euphoria το μονο που μπορω να πω είναι για την άψογη συμπεριφορά της n5x.. Τελείως απροβληματιστη.. Με τον code blue τρομερή συνεργασια. Και ενας Dev με συνεχώς ενημερώσεις.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει ρην euphoria το μονο που μπορω να πω είναι για την άψογη συμπεριφορά της n5x.. Τελείως απροβληματιστη.. Με τον code blue τρομερή συνεργασια. Και ενας Dev με συνεχώς ενημερώσεις.

ετοιμος να φλασαρω ειμαι...πανω στην LRX22C παιζει η Ν5Χ??

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...