Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει. Εάν είχε ανοιχτό τον κώδικά του ο Atlantis θα είχε.

Εμένα δεν με πολύ νοιάζουν τα παραπάνω. Πατάω 2 κουμπιά παραπάνω. Αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη rom, με υποστήριξη, φιλικό thread, κοκ. Και τελικώς αν θες να έχεις updated rom, θα πρέπει να κάνεις την επιλογή σου.

Επίσης με έχει κουράσει η σύγκριση με την cataclysm. Για μένα ήταν πάντα μια υπερεκτιμημένη rom, που σερνόταν, σε σχέση με τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια...

Εχω προβλημα...προσπαθω να rootαρω την συσκευη με το NRT...ξεκλειδωνει το bootloader κανονικα αλλα οταν rootαρει την συσκευη ενω δειχνει οτι ολα εχουν παει καλα μολις ξεκιναει η συσκευη ειναι λες και δεν εγινε root ποτε...τσεκαρω και με το root checker και λεει οτι η συσκευη δεν ειναι root...εχει ιδεα κανεις τι παιζει;ειναι κατι που πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Εχω προβλημα...προσπαθω να rootαρω την συσκευη με το NRT...ξεκλειδωνει το bootloader κανονικα αλλα οταν rootαρει την συσκευη ενω δειχνει οτι ολα εχουν παει καλα μολις ξεκιναει η συσκευη ειναι λες και δεν εγινε root ποτε...τσεκαρω και με το root checker και λεει οτι η συσκευη δεν ειναι root...εχει ιδεα κανεις τι παιζει;ειναι κατι που πρεπει να κανω;

Μόλις ξεκλειδώσει bootloader πρέπει να κάνεις Reboot οπωσδήποτε. Μετά ακολουθείς τη διαδικασία του Root.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Καμία πρόταση για dt2w λογω πεθαμενου power button? Αν γινεται κ χωρις κερνελ ακομα καλυτερα, το τηλεφωνο ειναι root κ τρεχει PureNexus οποτε το κλεισιμο (dt2s) το εχει σαν επιλογη η ρομ, για το ανοιγμα πρεπει να κανουμε κατι.
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καμία πρόταση για dt2w λογω πεθαμενου power button? Αν γινεται κ χωρις κερνελ ακομα καλυτερα, το τηλεφωνο ειναι root κ τρεχει PureNexus οποτε το κλεισιμο (dt2s) το εχει σαν επιλογη η ρομ, για το ανοιγμα πρεπει να κανουμε κατι.

Dt2w υποστηρίζει ο ElementalX. Δεν ξέρω για άλλο τρόπο. Πάντως αν σε ενδιαφέρει μπορείς να δοκιμάσεις την Krexus, που υποστηρίζει και wake up μέσω του volume button, αφού το dt2w καίει αρκετή μπαταρία για να μένει μόνιμα ενεργό το touch panel.

 

Επίσης, σε περίπτωση που είσαι εντός εγγύησης μπορείς να γυρίσεις το κινητό stock και με κλειδωμένο bootloader και να το στείλεις για αντικατάσταση του κουμπιού, αφού πρώτα μιλήσεις και συνεννοηθείς με την LG, σε ένα τηλέφωνο που έχει που ξεκινάει από 800 ή 801, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλυτερη ρομ με έμφαση την μπαταρία για απλή καθημερινή χρήση?

έχω καιρό να ασχοληθώ και έχω μείνει με μια παλιά cataclysm.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

καλυτερη ρομ με έμφαση την μπαταρία για απλή καθημερινή χρήση?

έχω καιρό να ασχοληθώ και έχω μείνει με μια παλιά cataclysm.

 

krexus+elementalX αν και με τον στοκ κερνελ απο krexus εχει πολυ καλη αποδοση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ElementalX όμως είναι συνήθεια που δεν κόβεται. Τουλάχιστον εγώ θεωρώ το custom hot plugging πολύ καλύτερο του stock mpdecision.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ο ElementalX όμως είναι συνήθεια που δεν κόβεται. Τουλάχιστον εγώ θεωρώ το custom hot plugging πολύ καλύτερο του stock mpdecision.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

τι ακριβώς κάνει o elemental και σε τι υπερτερεί? μπορώ να τον βάλω με την purenexus? κερδίζω κάτι σε μπαταρία χωρίς να θυσιάζω επιδόσεις συμαντικά με τον elemental?

πως τον περνάω? δεν έχω περάσει ποτέ κέρνελ άλλον, πάντα κράταγα αυτόν που ερχόταν με τη ρομ.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Περνάς το zip από το recovery, όπως πέρασες και τη rom και κάνει μετά το πέρασμα ένα wipe ache/dalvik cache. Θεωρώ ότι βελτιώνει λίγο τη μπαταρία. Αν δεν σου αρέσει περνάς ξανά είτε το stock kernel, αν υπάρχει μόνος του σε zip, είτε τη ρομ, χωρίς wipe για να επανέλθει ο αρχικός kernel. Όταν αλλάζεις kernel, κάνεις πάντα wipe cache/dalvik cache.

 

Πάντως, αφού θα είναι πρώτη σου φορά, πάρε ένα nandroid back up να είσαι σίγουρος πριν κάνεις κάποια αλλαγή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι βελτιώνει την μπαταρία αλλά ουσιαστικά βελτιώνει την απόδοση. Σε κάθε περίπτωση τα συμπεράσματα είναι υποκειμενικά.

Κατά την άποψή μου τα wipes είναι περιττά.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο ElementalX όμως είναι συνήθεια που δεν κόβεται. Τουλάχιστον εγώ θεωρώ το custom hot plugging πολύ καλύτερο του stock mpdecision.

Κι εγώ κολλήμενος ανέκαθεν με ElementalX. Αλλά δεν είχα δοκιμάσει το custom hot plugging και ξαναφλάσαρα την τελευταία μαζί με ένα σκαλί undervolt στα 750 να το δοκιμάσω.

 

τι ακριβώς κάνει o elemental και σε τι υπερτερεί? μπορώ να τον βάλω με την purenexus? κερδίζω κάτι σε μπαταρία χωρίς να θυσιάζω επιδόσεις συμαντικά με τον elemental?

πως τον περνάω? δεν έχω περάσει ποτέ κέρνελ άλλον, πάντα κράταγα αυτόν που ερχόταν με τη ρομ.

Κι εγώ PureNexus+ElementalX έχω. Go for it. ;)

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το βάζω στο σωστό θέμα.

Όμως τα θεωρώ βελτιώσεις και σωστές.

Όμως,προχώρησα σε αλλαγή back cover και μπαταρίας,μόνος μου.Μιας και το τηλέφωνο έχει βγει από εγγύηση.

ακολούθησα αυτόν εδώ τον οδηγό,για να αλλάξω μπαταρία.

 

και βρήκα φθηνά αρκετά από birdphone μπαταρία originale:

http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1-LG-BL-T9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Nexus-5-D820-D821-Original-Bulk.aspx

 

πίσω καπάκι originale:

http://www.birdphone.gr/ecs/gr/products/%CE%93%CE%BD%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%9F%CE%B8%CF%8C%CE%BD%CE%B7-%CE%9C%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%91%CF%86%CE%AE%CF%82-Sony-Xperia-M4-Aqua-E2303-E2306-.aspx

 

Η μπαταρία καινούργια,επιτέλους το κινητό κρατάει σαν καινούργιο ξανά!

Και με το νέο καπάκι,η δόνηση είναι πιο ισχυρή και το καταλαβαίνεις.

Οπότε σε όποιον θέλει να το κρατήσει το κινητό για καιρό ακόμα,συνιστώ τις 2 αυτές αλλαγές.Θα είναι σα να πήρε καινούργια συσκευή.

 

(ελπίζω να τα χαρεί η μάνα μου,γιατί εγώ πλέον απέκτησα σήμερα το nexus 5x)

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα λεφτα για το πισω καπακι, αλλα ωραια μοντα, και "καλοριζικο", παλι σαν καινουριο...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχάριστο come back. Της έριξα μια ματιά. Για 10 λεπτά και επέστρεψα Krexus. Για αρχή καλή είναι. Να δούμε όμως αν θα έχει συνέχεια.

Θα την κρατούσα αλλά:

1) Δεν έχει επιλογή για αλλαγή 2g/3g/lte στα tiles. Το long press χρησιμοποιείται για την τακτοποίηση τους.

2) Δεν υπάρχει εναλλαγή εφαρμογών με το long press των recents.

3) Δεν μου αρέσει η επιλογή της cm theme engine.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

H PureNexus ειναι αρκετα καλη ρομ?

Σε συγκριση με την cyanogenmod? Για παραδειγμα η cyanogenmod εχει 1 φοβερο feature, το "privacy guard" . Σου επιτρεπει να ορισεις εσυ, οπως θεσ, οτι ειδουσ access, στις εφαρμογες.

Τι λενε οι χρηστες της?

Edited by gtsip
LG G6
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν θα το δει κάποιος, αλλά αν το δει και μπορεί να πει μια γνώμη θα ήταν καλοδεχούμενη.

 

Το Ν5 της γυναίκας μου (φουλ στοκ και ποτέ πειραγμένο) μια μέρα εκεί που έβλεπε σελίδες στον firefox έκανε επανεκκίνηση και από τότε έχει κολλήσει στους κύκλους που δείχνει όταν bootάρει μετά το λογότυπο της google. Μπήκα σε recovery mode και βγάζει το εξής μήνυμα:

 

E:failed to mount /cache (Invalid argument)

 

Δοκιμάζω clear cache, τίποτα. Λέει ότι το έκανε αλλά συνεχίζει να πετάει το μήνυμα. Δοκιμάζω να κάνω πρώτα mount system και μετά clear cache, τα ίδια.

 

Αφού έψαξα αρκετά στο ίντερνετ είδα ότι το έχει πάθει πολύς κόσμος το συγκεκριμένο πρόβλημα κυρίως κατά την αναβάθμιση από kitkat σε lollipop. Της γυναίκας μου ήταν κανονικά ενημερωμένο με marshmallow και όλα τα μηνιαία updates.

 

Αυτό που διαπίστωσα διαβάζοντας όλες τις περιπτώσεις στο ίντερνετ είναι ότι όσοι κατάφεραν να το φτιάξουν το πετύχανε φλασάροντας το cache.img με fastboot. Δυστυχώς όμως αυτό για τη δική μου περίπτωση προϋποθέτει ξεκλείδωμα του bootloader και άρα wipe των δεδομένων, τα οποία δεν θα ήθελα με τίποτα να χάσω γιατί δεν υπάρχει backup.

 

Το πήγα από την lg όπου η κοπελίτσα στην υποδοχή αρνήθηκε να το παραλάβει γιατί είναι το αμερικάνικο μοντέλο, παρά το γεγονός ότι είχα επικοινωνήσει πρώτα μαζί τους και τους το είχα αναφέρει ώστε να μην πάω άδικα. Το πέρασα και μια από το service του ebw για το οποίο μου είχαν πει καλά λόγια μπας και γίνει κάτι, αλλά δυστυχώς τίποτα.

 

Παίρνοντας λοιπόν απόφαση ότι το data wipe είναι αναπόφευκτο, σκέφτομαι να κάνω τα εξής (με τη σειρά) και θέλω τη γνώμη σας γιατί δεν έχω ξαναφλασάρει ποτέ οπότε μπορεί κάτι να χάνω:

- Unlock bootloader

- Φλασάρισμα του cache.img (θα το πάρω μέσα από το image της google) ώστε να στρώσει το πρόβλημα

- Εγκατάσταση TWRP

- Factory reset

- Εγκατάσταση Cyanogenmod (latest stable έκδοσης)

- Εγκατάσταση busybox (η CM είναι pre-rooted οπότε πρέπει να είμαι οκ)

- Dump τα raw contents της mmc στον σκληρό δίσκο

- Προσπάθεια ανάκτησης δεδομένων με forensic tools

 

Για τα 2 τελευταία έχω βρει έναν οδηγό που λέει πως να το κάνεις με συγκεκριμένες εντολές σε linux (που είναι το μόνο λειτουργικό που έχω).

 

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το wipe κατά το unlock και το factory reset πριν την εγκατάσταση της CM κάνουν secure erase των δεδομένων (δλδ γεμίζουν τη μνήμη με μηδενικά και άρα δεν έχει νόημα η προσπάθεια ανάκτησης των δεδομένων). Επίσης από όσο διάβασα από το android 4 και πάνω όσο το κινητό είναι idle ο kernel φροντίζει να γεμίζει τη μνήμη με μηδενικά ώστε να μην πέφτει η απόδοσή της με τον καιρό, άρα θα πρέπει να κινηθώ γρήγορα μόλις bootάρω με CM.

 

Αν κάποιος γνωρίζει και μπορεί να μου πει κάτι που ενδεχομένως να μην έχω σκεφτεί στα πιο πάνω ή ακόμα καλύτερα αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δουλέψει το κινητό χωρίς να γίνουν όλα αυτά ώστε να κάνω backup των δεδομένων θα του ήμουν υπόχρεος. Από όσο διάβασα πάντως δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να πάρεις με πλάγιο τρόπο τα δεδομένα όταν ο bootloader είναι κλειδωμένος και είναι και λογικό για θέμα ασφάλειας.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά και ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα το δει κανένας αλλά λέω να το γράψω εδώ μήπως κάποιος στο μέλλον πάθει κάτι παρόμοιο.

 

Ακολούθησα τα βήματα που έδωσα στο προηγούμενο ποστ αλλά είχα θέμα με το ξεκλείδωμα του bootloader. Ενώ ξεκλείδωνε κανονικά και φλάσαρα την TWRP, με το που πήγαινα να ξεκινήσω σε recovery γυρνούσε στην στοκ και ξανακλείδωνε κιόλας. Διαβάζοντας σε διαφορετικά φόρουμ στο ίντερνετ όλοι συμφωνούσαν ότι το να ξανακλειδώνει ο bootloader με επανεκκίνηση είναι από τις βασικές ενδείξεις για καμμένη eMMC.

 

Εκεί λοιπόν που είχα απογοητευτεί, διάβασα για την εντολή fastboot boot recovery.img με την οποία κάνεις force load την custom recovery που θες χωρίς όμως να την φλασάρεις. Ξανα-ξεκλειδώνω (αφού κλείδωνε σε κάθε επανεκκίνηση), γράφω την εντολή και ξεκινάει με TWRP! Εμφάνισε πολύ γρήγορα μια οθόνη με κόκκινα και λευκά γράμματα (πρόλαβα να δω ότι κάτι έλεγε για την cache) και έκανε μόνο του επανεκκίνηση. Ως δια μαγείας μετά την επανεκκίνηση το κινητό ξεκίνησε και φόρτωσε κανονικά την official rom που ήταν φορτωμένη σε εκείνο το στάδιο και μπαίνοντας σε recovery mode τα μηνύματα σφάλματος για την cache είχαν εξαφανιστεί!

 

Έπειτα από αυτό το κινητό παρέμεινε κανονικά ξεκλείδωτο, φλάσαρα TWRP και CM και κατάφερα να τραβήξω όλη την eMMC σε raw μορφή στον σκληρό μου. Μου έχει απομείνει η προσπάθεια ανάκτησης των δεδομένων αλλά επειδή είχε πάει 4.15 το πρωί και ήδη θα πήγαινα σαν ζόμπι στο γραφείο, είπα να το αφήσω για άλλη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εχουμε μεινει λιγοι με αυτο το κινητο!

Εμενα μετα από ενα χρονο που ειμαι με την Cataclysm (δεν υπαρχει χρονος πλεον για φλασαρισματα και παιχνιδια!) το κινητο αρχισε να κολλαει και να μην ανταποκρινετε το tοuch για κανενα μισαωρο. ηρθε ο καιρος μου λοιπον?

Απο ότι μελετησα προχειρα είπα να βάλω purenexus + elementx? τι λετε?

Θελω σταθεροτητα και επιδοσεις.

Αλλα με τρωει το χερι να βάλω και nougat αλλα δεν νομιζω να ειναι σταθερες ακομα...

Τα φωτα σας αν διαβαζει κανεις ακομα....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς εχουμε μεινει λιγοι με αυτο το κινητο!

Εμενα μετα από ενα χρονο που ειμαι με την Cataclysm (δεν υπαρχει χρονος πλεον για φλασαρισματα και παιχνιδια!) το κινητο αρχισε να κολλαει και να μην ανταποκρινετε το tοuch για κανενα μισαωρο. ηρθε ο καιρος μου λοιπον?

Απο ότι μελετησα προχειρα είπα να βάλω purenexus + elementx? τι λετε?

Θελω σταθεροτητα και επιδοσεις.

Αλλα με τρωει το χερι να βάλω και nougat αλλα δεν νομιζω να ειναι σταθερες ακομα...

Τα φωτα σας αν διαβαζει κανεις ακομα....!!!!

 

Εγώ πάντως φίλε έχω βάλει krexus + elementalX και το κινητό πετάει πραγματικά. Κανένα κόλλημα, κανένα μπλοκάρισμα οθόνης ή του touch. Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Krexus εγγύηση για όσους ενδιαφέρονται ακόμα, πολύ καλή δουλειά στην 7.1.1

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Μόλις είδα και εγω στo google+ για την krexus 7.1.1! Μπορείς να μας πεις τις εντυπώσεις σου σχετικά με άλλες παρόμοιες "beta"?

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...