Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

OTA είναι;

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντε πάλι από την αρχή...

Πάντα flashάρω και εγκαθιστώ από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δουλεύει αλλά προσοχή σε ποια rom θα το βάλεις, στην stock προτείνεται μόνο.

Σε στοκ θελω να την βαλω...

Απλα με μια πρωτη προσπαθεια που εκανα ενω περασα κανονικα το xposed... Μολις περασα και το gravitybox κολλησε στο λογοτυπο οταν εκανα επανεκκίνηση.

Εχεις καποιο λινκ για το gravitybox(μηπως κατεβασα λαθος)αν και το κατεβασα μεσω xposed για lp..

Link to comment
Share on other sites

Το πέρασες σε clean flash, ή χωρίς να σβησεις data?

Εγώ έφαγα μια φρίκη χθες, και τελικά ο μονός τρόπος να το ξεκολησω, ήταν να κάνω restore την 5.1, μετά uninstall τα 3 modules που είχα (GB, xGELS και crapalinks), uninstall το framework, και μετά ξανά flash την 5.1.1 (κρατώντας /data)

Και μετά πάλι από την αρχή, xposed, modules, κλπ.

Ολα αυτά με το toolkit.

Το μονό πρόβλημα (δεν το πολυεψαξα, γιατί έπρεπε να βγω και βιαζομουν), τη δεύτερη φορά, δεν φλασαρει το twrp. Δείχνει να τελειώνει κανονικά, και recovery δεν υπάρχει....

Οπότε έκανα από το toolkit temporary boot to recovery

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο παιδεύεστε δε μπορώ να καταλάβω ( Με xposed, gravity κλπ εννοώ ).

Καταρχάς από τη στιγμή που έχετε custom recovery παρατήστε toolkit και καλώδια

και φλασάρετε έτοιμα zips, τόσα υπάρχουν, πχ το κλασικό του vomer και άλλα με ελάχιστα tweaks.

Επίσης και σε pure AOSP builds όπως αυτό ή άλλα μια χαρά δουλεύει το xposed.

 

Δεύτερον, διαβάστε τουλάχιστον στοιχειωδώς τα OP των σχετικών thread εδώ, εδώ και εδώ.

..." To easily recover from bootloop, reboot to recovery and delete the file

/data/data/de.robv.android.xposed.installer/conf/modules.list "...

 

Αυτά από κάποιον που ΔΕΝ χρησιμοποιεί xposed...

Edited by CaptainMorgan
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο παιδεύεστε δε μπορώ να καταλάβω ( Με xposed, gravity κλπ εννοώ ).

Καταρχάς από τη στιγμή που έχετε custom recovery παρατήστε toolkit και καλώδια

και φλασάρετε έτοιμα zips, τόσα υπάρχουν, πχ το κλασικό του vomer αλλά και με ελάχιστα tweaks.

Επίσης και σε pure AOSP builds όπως αυτό ή άλλα μια χαρά δουλεύει το xposed.

 

Δεύτερον, διαβάστε τουλάχιστον στοιχειωδώς τα OP των σχετικών thread εδώ, εδώ και εδώ.

..." To easily recover from bootloop, reboot to recovery and delete the file

/data/data/de.robv.android.xposed.installer/conf/modules.list "...

 

Αυτά από κάποιον που ΔΕΝ χρησιμοποιεί xposed...

Το έκανα και αυτό, όπως και push αρχείο disabled, αλλά τίποτε. Οπότε, γύρισα στην 5.1, disable, και flash ξανά.

Και προτιμώ το official από τα πειραγμενα με tweaks. Οτι tweak θέλω, το βάζω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

@kted

 

Πρώτον, δεν κατάλαβες το νόημα του post μου αλλά δε πειράζει :)

( και μη ζητήσεις να το εξηγήσω )

Τα περί bootloop ήταν απλό παράδειγμα.

Δεύτερον, του Vomer είναι σκέτη stock, απλά debloated, σε flashable μορφή.

Αν σου αρέσουν τα καλώδια, τα toolkit ή τα fastboot commands εγώ δεν έχω πρόβλημα, γούστα είναι αυτά.

 

Ciao :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω.

Προσφέρει κάτι καλύτερο από την αύξηση της έντασής στο μεγάφωνο που με ενδιαφέρει;

Το κάνω μέσω του kernel.

Update: Τελικά το bootloop που είχα στην 5.1.1, οφείλονταν στην έλλειψη χώρου στο system partition, που είχα ξεχάσει να αφαιρέσω πχ το Google earth, να ανασάνει λίγο.

Ετσι, περνώντας το recording audio quality fix, δεν έβγαλε μήνυμα ότι δεν έχει χωρο, έκανε μισή εγκατάσταση, και έσκασε. Γιαυτό δεν ξεκίναγε με τίποτε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, έχει καταφέρει να το κάνει να δουλέψει το V4A στην 5.1.1;

Μια χαρά δουλεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν γνωρίζω.

Προσφέρει κάτι καλύτερο από την αύξηση της έντασής στο μεγάφωνο που με ενδιαφέρει;

Το κάνω μέσω του kernel.

 

Για το λόγο που το θες δεν προσφέρει κάτι παραπάνω. Όμως γενικά είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν δεις πόσα μπλιμπλικια έχει να πειράξεις θα καταλάβεις. Η ένταση αλλά και η ποιότητα στον ήχο μέσω ακουστικών είναι θεαματικά προς το καλύτερο.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Για το λόγο που το θες δεν προσφέρει κάτι παραπάνω. Όμως γενικά είναι η μέρα με τη νύχτα. Αν δεις πόσα μπλιμπλικια έχει να πειράξεις θα καταλάβεις. Η ένταση αλλά και η ποιότητα στον ήχο μέσω ακουστικών είναι θεαματικά προς το καλύτερο.

Τι κάνω λάθος, έχω σκάσει μιλάμε

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει το selinux σε permissive?

Ναι ρε συ εχω κανει τα παντα ολα να πουμε

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Έσκασε η 5.1.1. Αναβάθμιση όπως πάντα μέσω του οδηγού ή τουλκιτ. Θα τον αναβαθμίσω αργότερα. Για τους βιαστικούς :

https://android.googleapis.com/packages/ota/google_hammerhead/1abbe819bf7e6bc5fee99e995e3e16af5799cba0.signed-hammerhead-LMY48B-from-LMY47D-restricted-radio.zip

 

Edit : αφορά σε όσους έχουν τη D έκδοση 5.1

 

Μετα απο πολυ καιρο που γυριζα σε custom roms (τωρα ειμαι στην κατακλυσμ με LMY47I) θελω να γυρισω σε στοκ με xposed-gb, δε βρισκω ομως zip να βαλω (προφανως θα χρειαζεται ολοκληρο ζιπ,οχι update οπως αυτο στην περιγραφη σου ε;) τι να κανω; να βαλω την rom του vomer ή του tupac με την κλασικη διαδικασια(tb,wipes,flash,reboot,tb restore) ή να flashαρω το image απο την google(την οποια διαδικασια ομως δεν θυμαμαι ακριβως,οποτε οποια βοηθεια καλοδεχουμενη);;;

Link to comment
Share on other sites

Για το factory image το κατεβαζεις και το περνάς με το toolkit. Τουλάχιστον εγώ έτσι είχα περάσει το update σε 5.1. Δεν θυμάμαι αν κάνει υποχρεωτικά full wipe ή όχι, οπότε κράτα back up από την sd.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, θέλω να περάσω απο custom στην τελευταία official.μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι η διαδικασία?
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά, θέλω να περάσω απο custom στην τελευταία official.μπορεί να μου πει κάποιος ποια είναι η διαδικασία?

Διάβασε το από πάνω μήνυμα. :D :rolleyes:

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το από πάνω μήνυμα. :D :rolleyes:

 

κάντα ποιο λιανά, δεν ξέρω καν τι είναι αυτά :P

πρέπει να κλειδώσω bootloader η να πειράξω γενικά τίποτα άλλο?

το toolkit σε ποιο/τι αναφέρεται?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το toolkit από εδώ: http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/toolkit-wugs-nexus-root-toolkit-v1-8-3-t2517778

Δεν χρειάζεται να κλειδώσεις τον bootloader (φαντάζομαι τον έχεις ξεκλείδωτο). Κατεβάζεις το factory image που θες από εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images

Στο advanced νομίζω έχει την επιλογή για να περάσεις factory image. Δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν είμαι στο pc μου για να το τσεκάρω ακριβώς. Εγώ μέσω toolkit πέρασα από 5.0.1 σε 5.1. Πάρε back up όλη την sd γιατί νομίζω διαγράφει τα πάντα, αν και δεν θυμάμαι αν έχει επιλογή για να μη κάνει full wipe.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το toolkit από εδώ: http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/toolkit-wugs-nexus-root-toolkit-v1-8-3-t2517778

Δεν χρειάζεται να κλειδώσεις τον bootloader (φαντάζομαι τον έχεις ξεκλείδωτο). Κατεβάζεις το factory image που θες από εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images

Στο advanced νομίζω έχει την επιλογή για να περάσεις factory image. Δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν είμαι στο pc μου για να το τσεκάρω ακριβώς. Εγώ μέσω toolkit πέρασα από 5.0.1 σε 5.1. Πάρε back up όλη την sd γιατί νομίζω διαγράφει τα πάντα, αν και δεν θυμάμαι αν έχει επιλογή για να μη κάνει full wipe.

 

υπάρχει κάποιο θέμα, ασυμβατότητα ή οτιδήποτε επειδή έχω custom recovery? θα φύγει αυτή?

ευχαριστώ πολύ για τα λινκς :D

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Θα περαστεί το stock revocery, αλλά μετά μέσα από το toolkit επιλέγεις και κάνεις ξανά root και εγκατάσταση custom recovery.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο παιδεύεστε δε μπορώ να καταλάβω ( Με xposed, gravity κλπ εννοώ ).

Καταρχάς από τη στιγμή που έχετε custom recovery παρατήστε toolkit και καλώδια

και φλασάρετε έτοιμα zips, τόσα υπάρχουν, πχ το κλασικό του vomer και άλλα με ελάχιστα tweaks.

Επίσης και σε pure AOSP builds όπως αυτό ή άλλα μια χαρά δουλεύει το xposed.

 

Δοκιμασα και τις δυο rom που γραφεις εδω πανω απο cataclysm και οι δυο κολλησαν στην εγκατασταση (γεμιζε η μπαρα ενα 5-10% και μετα κολλαγε για ωρα,ασε που πετουσε και κατι cant mount system). Στη συνεχεια δοκιμασα αυτο:

 

Κατεβάζεις το toolkit από εδώ: http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/toolkit-wugs-nexus-root-toolkit-v1-8-3-t2517778

Δεν χρειάζεται να κλειδώσεις τον bootloader (φαντάζομαι τον έχεις ξεκλείδωτο). Κατεβάζεις το factory image που θες από εδώ: https://developers.google.com/android/nexus/images

Στο advanced νομίζω έχει την επιλογή για να περάσεις factory image. Δεν θυμάμαι ακριβώς και δεν είμαι στο pc μου για να το τσεκάρω ακριβώς. Εγώ μέσω toolkit πέρασα από 5.0.1 σε 5.1. Πάρε back up όλη την sd γιατί νομίζω διαγράφει τα πάντα, αν και δεν θυμάμαι αν έχει επιλογή για να μη κάνει full wipe.

και παλι ενω εγκατασταθηκε μια χαρα ειχα προβληματα (δε δουλευε το home button,δεν κατεβαιναν οι ρυθμισεις απο πανω κ.α.) οποτε ξαναγυρισα στην cataclysm η οποια ουτως ή αλλως ειχε περασει σε 5.1.1 και ολα καλα!

Εγω δεν εχω προβλημα πλεον απλως το λεω μηπως αντιμετωπισουν κι αλλοι το προβλημα και να προσεχουν!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...