Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά υπάρχει κάποιος τρόπος (εφαρμογή, mod, kernel κλπ.) να μπορώ να απενεργοποιώ το 4G σε συγκεκριμένες περιπτώσεις; Ξέρω ότι γίνεται manually στα settings, αλλά θέλω αυτοματοποίηση.

 

π.χ. στο σπίτι μου (και όχι μόνο) έχει πολύ αδύναμο/διακοπτόμενο σήμα 4G (0-1 μπάρες, κάπου στα -120-125 dB), οπότε θεωρώ ότι τσάμπα κουράζει την μπαταρία για να διατηρήσει την σύνδεση, άσε που σε φωνητικές κλήσεις γυρίζει μόνο του σε 3G (ελλείψει VoLTE).

 

Για μένα το ιδανικό θα ήταν όπου και όποτε υπάρχει WiFi, να γυρίζει αυτόματα σε 2G/GSM, μιας και τότε δεν χρειάζομαι το mobile internet.

 

Γενικά από άποψη σήματος έχω παρατηρήσει ότι ισχύει το 2G > 3G > 4G. Αυτό ίσως αλλάξει με το άνοιγμα των 800 MHz, αλλά έχουμε καιρό μέχρι τότε...

Τσέκαρε τις εφαρμογές:

Llama, Macrodroid, Tasker.

Εκπληκτικές εφαρμογές με άπειρες δυνατότητες, κάποιες από αυτές είναι και αυτές που ζητάς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο οτι ξερω ειναι AOSP,αρα ειναι συμβατος,θα κοιτας στο op του dev να λεει παντα AOSP...:)

 

Ε??? AOSP o Chaos?!

Έχασα κάτι? Εγώ γιατί τον βλέπω CAF?

Εκτός αν άλλαξε τις τελευταίες μέρες και το έχασα...

 

...Για παράδειγμα, θέλω toggle που να ανοιγοκλείνουν το wifi, το network mode 2g-3g, data, sync και να εμφανίζεται το volume panel.

 

Τσέκαρε τις εφαρμογές:

Llama, Macrodroid, Tasker.

....

 

Πρόσθεσε και το AutomateIt ;)

Link to comment
Share on other sites

Ε??? AOSP o Chaos?!

Έχασα κάτι? Εγώ γιατί τον βλέπω CAF?

Εκτός αν άλλαξε τις τελευταίες μέρες και το έχασα...

 

 

 

 

 

Πρόσθεσε και το AutomateIt ;)

 

Είναι Caf,δεν έχει αλλάξει τίποτα, δικο μου λάθος...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Είναι Caf,δεν έχει αλλάξει τίποτα, δικο μου λάθος...

Εφόσον είναι caf δλδ με ποιες ρομ είναι συμβατές;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεί κανείς Slim chamber of secrets ή Liquid dungeon; Το έψαξα λίγο γιατί θέλω να φτιάξω κάποια toggles αλλά δε βρίσκω κάποιο link που να έχει όλα τα settings strings για να τα φτιάξω. Για παράδειγμα, θέλω toggle που να ανοιγοκλείνουν το wifi, το network mode 2g-3g, data, sync και να εμφανίζεται το volume panel.

Κάνω ένα quote ελπίζοντας ότι θα το δει κάποιος γνώστης. Κυρίως βασίζομαι στον gtctsiamp.

 

Άλλο θέμα: Το stickmount ρε παιδιά δε δουλεύει με το superuser; Έκανα ό,τι μπορείτε να φανταστείτε αλλά δε δουλεύει μάλλον επειδή η Slim έχει superuser και όχι supersu. Θα αναγκαστώ να βάλω και SuperSU μόνο και μόνο γι' αυτό.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι caf δλδ με ποιες ρομ είναι συμβατές;

 

Cyanogenmod κατα κύριο λόγω....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.θελω τις γνωσεις σας μιας και σκεφτομαι να αποχωριστω το g2 μου και να παω σε νεξους.ενας λογος που με.κραταει πισω ειναι ο ηχος.το ιδιο θεμα.ειχα και με το g2 αλλα με ρουτ και αλλαγη ρομ καταλάβαινε τρελη διαφορα στον ηχο πχ με paranoidandroid δεν μπορουσα ποτε να εχω τον ηχο κλησης στο μαξιμουμ γιατι ακουγόταν εκνευριστικα δυνατα.κατι τετοιο μπορει να γινει και με το νεξους η τα ηχεια σου δινουν το μαξ που μπορουν απο την αρχη?

 

Ο λογος που θελω να παω σε νεξους ειναι γιατι λατρευω το.στοκ αντροιντ και δεύτερο γιατι λατρευω την spigen neo hybrid θηκη :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.θελω τις γνωσεις σας μιας και σκεφτομαι να αποχωριστω το g2 μου και να παω σε νεξους.ενας λογος που με.κραταει πισω ειναι ο ηχος.το ιδιο θεμα.ειχα και με το g2 αλλα με ρουτ και αλλαγη ρομ καταλάβαινε τρελη διαφορα στον ηχο πχ με paranoidandroid δεν μπορουσα ποτε να εχω τον ηχο κλησης στο μαξιμουμ γιατι ακουγόταν εκνευριστικα δυνατα.κατι τετοιο μπορει να γινει και με το νεξους η τα ηχεια σου δινουν το μαξ που μπορουν απο την αρχη?

 

Ο λογος που θελω να παω σε νεξους ειναι γιατι λατρευω το.στοκ αντροιντ και δεύτερο γιατι λατρευω την spigen neo hybrid θηκη :p

Υπάρχουν διάφορα mod που μπορείς να κάνεις, ειτε μεσω kernels, ειτε μεσω mixer_paths.xml,και ο ήχος γίνεται αρκετά δυνατότερος!!!

Edited by souliar

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα mod που μπορείς να κάνεις, ειτε μεσω kernels, ειτε μεσω mixer_paths.xml,και ο ήχος γίνεται αρκετά δυνατότερος!!!

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.Μαλλον θα ερθω στην παρεα σας αν και δεν πολυ καταλαβαινω αυτα περι mixer paths οποτε να εισαι σιγουρος οτι θα χρειαστω την βοηθεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Μην δώσεις το g2 για nexus... Εκτός και αν αλλάζεις 5ρομς και κερνελς την εβδομάδα :)

Επειδή έχω και τα δύο θεωρώ ότι είναι καλύτερο για καθημερινή χρήση το g2 (κυρίως λόγω μπαταρίας) ...

Το nexus το έχω μόνο για να βγάζω το άχτι μου!

Link to comment
Share on other sites

Μην δώσεις το g2 για nexus... Εκτός και αν αλλάζεις 5ρομς και κερνελς την εβδομάδα :)

Επειδή έχω και τα δύο θεωρώ ότι είναι καλύτερο για καθημερινή χρήση το g2 (κυρίως λόγω μπαταρίας) ...

Το nexus το έχω μόνο για να βγάζω το άχτι μου!

 

+100000000000. Αν και έχω μόνο Nexus από αρχές του 12,αυτη είναι η πραγματικότητα.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

εγώ απλά θα πω ότι αν βρεις την κατάλληλη ρομ, το Ν5 μπορεί να γίνει πάρα πολύ καλό και στο θέμα μπαταρίας.

λόγω μικρότερης χωρητικότητας δε θα είναι ποτέ g2, αλλά δε χρειαζόμαστε όλοι τεράστια αυτονομία. βγάζοντας δε το θέμα μπαταρία εκτός, απλά δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στις 2 συσκευές κατά την προσωπική μου άποψη

Alex
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μαγεία το nexus παιδιά,και ειδικα η L στο μέλλον θα έχει πολύ καλύτερη αυτονομία χωρίς αλλη ROM,αλλά έχεις και την εναλλακτική να φλασαρεις άπειρες rom και να κανεις οτι παραμετροποιησεις θέλεις!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα start up tweaks της LS by Kener τι παίζει ;; έχει ασχοληθεί κανεις;;

Επίσης υπαρχουν προτεινόμενες ρυθμίσεις για uber kernel κάπου;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με τα start up tweaks της LS by Kener τι παίζει ;; έχει ασχοληθεί κανεις;;

Επίσης υπαρχουν προτεινόμενες ρυθμίσεις για uber kernel κάπου;;

Τι εννοεις τι παιζει???Αυτα ειναι ρυθμισμενα απο τον Kener και δεν μπορεις να πειραξεις.....οσο για τον Uber σε προηγουμενες σελιδες,η στο googleplus στην communitie του Uber kernel υπαρχουν πολλα και ενδιαφεροντα οσο αφορα τα settings του Uber....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάπου και δεν το έχω δει στην Ls ρύθμιση πόσα εικονίδια θα έχω στο dock η στην επιφάνεια;

 

Αυτό έχει να κάνει με των launcher, και όχι με την ROM...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τι παιζει???Αυτα ειναι ρυθμισμενα απο τον Kener και δεν μπορεις να πειραξεις.....οσο για τον Uber σε προηγουμενες σελιδες,η στο googleplus στην communitie του Uber kernel υπαρχουν πολλα και ενδιαφεροντα οσο αφορα τα settings του Uber....

Είναι όλα εκτός απο ενα απενεργοποιημένα. Settings,advanced options,startup tweaks. [ATTACH]47027[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με των launcher, και όχι με την ROM...

Χρησιμοποιώ τον dodol launcher απλά έλεγα να κρατήσω τον στοκ γι αυτό ρώτησα αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση.

Οκ να σαι καλά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ τον dodol launcher απλά έλεγα να κρατήσω τον στοκ γι αυτό ρώτησα αν υπάρχει τέτοια ρύθμιση.

Οκ να σαι καλά.

 

Σε stock launcher με xposed , υπαρχει το xposed gell settings οπου έχει αυτή την δυνατότητα και πολλές αλλες βέβαια, οτι καλυτερο κυκλοφορεί για stock launcher!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι όλα εκτός απο ενα απενεργοποιημένα. Settings,advanced options,startup tweaks. [ATTACH]47027[/ATTACH]

 

Φενονται αλλά δεν είναι,έχει κανει δικά του optimaziation,είναι έτσι για να μην μπορείς να τα πειράξεις....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

παιδιά η L έκδοση ξέρουμε περίπου πότε θα κυκλοφορίσει στην τελική και πλήρως τελειωμένη έκδοση?

υπάρχει κάποιο επίσημο release π.χ?

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

παιδιά η L έκδοση ξέρουμε περίπου πότε θα κυκλοφορίσει στην τελική και πλήρως τελειωμένη έκδοση?

υπάρχει κάποιο επίσημο release π.χ?

Για Οκτώβρη ακούγεται.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω αλλάξει dpi και στο πληκτρολόγιο έχω ένα θέμα, μου φαίνεται μικρο, γίνετε να αφήσω stock το πληκτρολόγιο μόνο?

Και ένα δεύτερο, γιατί όταν κάνω dirty flash μου σβήνει την homepage?

Link to comment
Share on other sites

Ο uber απλά είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει πάντα για στοκ Ρομ... https://docs.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbaEJrN252X05IV2c/edit?usp=docslist_api

https://docs.google.com/file/d/0B6kgPU3ZOmTbenBZWmg5bkpDMTQ/edit?usp=docslist_api

Όλα ενεργοποιημενα και ανοιχτά...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...