Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί να δώσει κάποιος πάλι το λινκ της Ls by kener γιατί στο xda βλέπω μόνο τη παλιά.. Η από το ψάξιμο δεν βλέπω καθόλου.

http://d-h.st/users/Cl3Kener/?fld_id=36269#files αποθηκευσε των συνδεσμο να των εχεις.....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://d-h.st/users/Cl3Kener/?fld_id=36269#files αποθηκευσε των συνδεσμο να των εχεις.....

 

να σαι καλα ρε φιλε... δεν υπαρχει σαν λινκ καπου στο xda να δουμε πχ τι εχει μεσα κτλ?

Χρειαζεται και gapps η οχι?

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι root μεσω του TWRP κανε nandroid backup την ρομ σου,και μετα κανε factory reset/wipe dalvik/cashe και φλασαρε την L.

Αν δεις οτι δεν σου αρεσει και θελεις να την αλαξεις,μπαινεις recovery(TWRP) και κανεις restore και εχεις το κινητο σου ακριβως οπως ηταν πριν κανεις το nandroid backup...:)

Υ.Γ Πριν φλασαρεις την L πρεπει να κανεις πρωτα unmount system..

 

ευχαριστώ να είσαι καλά

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα ρε φιλε... δεν υπαρχει σαν λινκ καπου στο xda να δουμε πχ τι εχει μεσα κτλ?

Χρειαζεται και gapps η οχι?

Εννοειτε οτι χρειαζεται gapps.. βαλε αυτα http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/themes-apps/standard-minimal-gapps-t2012857 η αυτα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2397942

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Souliar γιατι ενω περασα χθες τον 4.10 uber sabermode στο info της συσκευης μου λεει παλι "3.4.95 uber"? χωρις το francosound αυτη τη φορα

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Souliar γιατι ενω περασα χθες τον 4.10 uber sabermode στο info της συσκευης μου λεει παλι "3.4.95 uber"? χωρις το francosound αυτη τη φορα

 

Αυτόν φλάσαρε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν φλάσαρε.

 

Αυτος που εβαλα εγω 07-01-2014 τι ειναι?:blink::blink: Παντως και μαυτον 3.4.96 τον λεει οχι 4.10..Φανταζομαι σε ολους και οχι μονο σε μενα :P

Edited by Dalaz

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα ρε φιλε... δεν υπαρχει σαν λινκ καπου στο xda να δουμε πχ τι εχει μεσα κτλ?

Χρειαζεται και gapps η οχι?

[KERNEL][3.4.96][07/02/14] UBER | LINARO 4.10.0 & SaberMod 4.10.0 | -OFast Graphite

 

EDIT: Sorry, νόμιζα ότι ζητούσες thread του Uber. Εδώ είναι η official LiquidSmooth. Ίδια features είναι και του Kener λογικά αλλά τη φτιάχνει με sabermod.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα και εγώ χθες την LiquidSmooth με τον τελευταίο uber kernel. Είχα πει να δοκιμάσω μερικές ρομ μέχρι να καταλήξω σε κάποια. Μου έκανε όμως τόσο καλή εντύπωση που λέω να μη δοκιμάσω τελικά άλλη προς το παρόν. Ταχύτατη, σταθερή, καλή αυτονομία μπαταρίας. Πριν ήμουν στην L. Καλή, χρυσή αλλά beta. Είχα θεματάκια με κάποιες εφαρμογές.

 

Για τους φίλους που βλέπουν άλλη έκδοση kernel uber στο ''σχετικά με το τηλέφωνο'' και ανησυχούν για το αν έχουν περάσει τον kernel ή όχι θα τους έλεγα να μην ανησυχούν. Έχει περαστεί κανονικά. Το ίδιο θέμα υπήρχε και με τον κερνελ του Philz όταν είχα το S2. Ανοίξτε την εφαρμογή An Tu Tu Benchmark και πηγαίνετε στο Device Info να δείτε τι γράφει στα στοιχεία του Κernel.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να κανω BACKAUP μεσω twpr και να τα εχω ολα οπως πριν τι επιλεγω?

 

Πας TWRP -> Backup -> Swipe to backup περιμένεις μέχρι να ολοκληρωθεί -> Reboot

Για restore: Πας TWRP -> restore -> επιλέγεις το Backup κτλ -> Reboot

Link to comment
Share on other sites

Πας TWRP -> Backup -> Swipe to backup περιμένεις μέχρι να ολοκληρωθεί -> Reboot

Για restore: Πας TWRP -> restore -> επιλέγεις το Backup κτλ -> Reboot

 

 

Sε ευχαριστω πολυ !!!Να σου κανω μια ερωτηση αν χρησημοποησω το nexus root toolkit κανει το flag false γιατι θελω να το στειλς σε service

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να κάνω το λάθος να βάλω custom ROM. Τώρα με ψήσατε να βάλω LS κι εγώ μιας και διάβασα όλο το OP και έχει 2-3 extra πραγματάκια που χρειάζομαι. Απλά ελπίζω να είναι η "τέλεια" γιατί δε θέλω να εθιστώ και να κάθομαι όλη μέρα να δοκιμάζω ROM. Είδα ότι είναι slim based αλλά δε βρήκα ένα πράμα: αν έχει TRDS ή κάποιο switch που κάνει την ίδια δουλειά και αν έχει, μπορώ να βάλω τα slim gapps;

 

Όσον αφορά τον Uber, σαν να τον έχετε θεοποιήσει αρκετά οπότε θα τον βάλω κι εγώ. Απλά έχω μια ασήμαντη απορία: γιατί ο kener στις εκδόσεις με fauxsound βγάζει εκτός από sabermod 4.10 και 4.9.1 και 4.8.4; Δεν υποτίθεται ότι ο 4.10 είναι ο latest και καλύτερος; υπάρχει λόγος να βγάζει και με 4.9.1 και 4.8.4; Και κάτι τελευταίο, στο TricksterMOD έχω επιλογή να ρυθμίσω το doubletap2wake + το timeout του + να απενεργοποιείται με power button;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον Uber, σαν να τον έχετε θεοποιήσει αρκετά οπότε θα τον βάλω κι εγώ. Απλά έχω μια ασήμαντη απορία: γιατί ο kener στις εκδόσεις με fauxsound βγάζει εκτός από sabermod 4.10 και 4.9.1 και 4.8.4; Δεν υποτίθεται ότι ο 4.10 είναι ο latest και καλύτερος; υπάρχει λόγος να βγάζει και με 4.9.1 και 4.8.4; Και κάτι τελευταίο, στο TricksterMOD έχω επιλογή να ρυθμίσω το doubletap2wake + το timeout του + να απενεργοποιείται με power button;

 

Για το trickser mod μπορω να σου πω πως εμενα δεν κρατουσε μετα απο reboot την ρυμθιση στο doubletap kai sleep γενικα αν και επελεγα να τα κραταει μετα απο reboot!TO kCONTROL ΤΟ ΚΑΝΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ τελικά μαζί με τα gapps και εκ πρώτης άποψης φαίνεται εκπληκτική. Μόνο ένα θέμα έχω νομίζω δεν μου έρχονται τα Facebook notification.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να κάνω το λάθος να βάλω custom ROM. Τώρα με ψήσατε να βάλω LS κι εγώ μιας και διάβασα όλο το OP και έχει 2-3 extra πραγματάκια που χρειάζομαι. ...

 

Όσον αφορά τον Uber, σαν να τον έχετε θεοποιήσει αρκετά οπότε θα τον βάλω κι εγώ. Απλά έχω μια ασήμαντη απορία: γιατί ο kener στις εκδόσεις με fauxsound βγάζει εκτός από sabermod 4.10 και 4.9.1 και 4.8.4; Δεν υποτίθεται ότι ο 4.10 είναι ο latest και καλύτερος; υπάρχει λόγος να βγάζει και με 4.9.1 και 4.8.4;...

 

Βασικά δεν έπρεπε να κάνεις το λάθος να ακούς τι λένε οι άλλοι...:p

Μόνο με δοκιμές καταλήγεις σε αυτό που ταιριάζει σε σένα...είτε ROM είτε kernel.

Και αν βαριέσαι ακόμα να δοκιμάσεις το Multirom και να περνάς 5-5 τις rom ώστε σε 2-3 μέρες να έχεις δοκιμάσεις σχεδόν τα πάντα,

μπορείς με την κλασική μέθοδο να δοκιμάζεις μια rom τη μέρα και σε μια βδομάδα περίπου καταλήγεις.

Ενημερωτικά πάντως, μπορεί τώρα η LS να είναι σχετικά σταθερή αλλά στον παρελθόν δεν έχει υπάρξει και υπόδειγμα σταθερότητας... ( Τα build του kener btw πάντα ήταν πιο σταθερά από τα "official" )

 

Όσον αφορά τον Uber και τους διαφορετικούς compilers υποτίθεται ότι προσφέρουν διαφορετικό επίπεδο βελτιστοποιήσεων, ο 4.9 πριν λίγο καιρό πέρασε σε "stable" , ενώ ο 4.10 είναι ακόμα stage 1 ( αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι σχετικά σταθερός ) και γενικά ο kener δουλειά δεν έχει και βγάζει ένα κάρο εκδόσεις σε κάθε kernel ή rom για να μας μπερδεύει ... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις captain. Βαριέμαι να ασχοληθώ πλέον για να μην εθιστώ και γι αυτό δοκιμάζω τις δοκιμασμένες. Αν βάλω MultiROM δε θα το βγάλω μετά κι αν δοκιμάσω 2-3 θα καταλήξω να τις δοκιμάσω όλες. Πάντως, τον καιρό που όλη μέρα φλάσαρα, είχα καταλήξει στη Slim και μπορείς να πεις ότι είμαι slim fanboy. Γι αυτό τείνω προς εκεί και στα παράγωγά της. Πάντως έλειπαν 2-3 πραγματάκια από τη Slim που απ' ό,τι είδα η LS τα έχει. Και για να λέει τόσο καιρό ο souliar για την LS και το πόσο γρήγορη είναι λέω να τον εμπιστευτώ. Εσύ captain σε τι ROM και kernel έχεις κατασταλάξει; Και για μένα που θέλω όλα τα features, οργάνωση και ταχύτητα συγχρόνως τι άλλο έχεις να προτείνεις;

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις .....Εσύ captain σε τι ROM και kernel έχεις κατασταλάξει; Και για μένα που θέλω όλα τα features, οργάνωση και ταχύτητα συγχρόνως τι άλλο έχεις να προτείνεις;

 

Και να το βάλεις το Multirom μετά το βγάζεις χωρίς πρόβλημα πάντως, απλά μια τροποποιημένη έκδοση του recovery σου δίνει.

Εγώ είμαι απλοϊκός άνθρωπος ... Code Blue + Purity :D

( και Purity+ ως δευτερεύουσα αυτή τη περίοδο αν και μετά το ΣΚ με την καινούργια έκδοση ίσως και να γίνει η καθημερινή μου, έχει 2 πραγματάκια που πολύ με βολεύουν, ελπίζω να βγάλει μόνο αυτό το ρημάδι το εικονίδο του Hover από το Notification drawer ).

Η LS πιθανότατα ήταν και είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει δε διαφωνώ.

Έτσι όμως όπως τα περιγράφεις εσύ, για ρίξε μια ματιά και στη C-Rom, slim based είναι πια, γρήγορη, με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οργάνωση

και ικανοποητικά σταθερή και τώρα πια δουλεύει με AOSP kernel.

Για τα άπειρα features μια ματιά ίσως και στη Nexus5Experience, μπορεί να μη πολυκουβεντιάζεται αλλά θα βαρεθείς να διαβάζεις χαρακτηριστικά...:p.

( CM based αλλά έχει και AOSP και CAF έκδοση ;) )

 

Εννοείται ότι πολλά πράγματα βέβαια είναι εντελώς υποκειμενικά :)

Link to comment
Share on other sites

[KERNEL][3.4.96][07/02/14] UBER | LINARO 4.10.0 & SaberMod 4.10.0 | -OFast Graphite

 

EDIT: Sorry, νόμιζα ότι ζητούσες thread του Uber. Εδώ είναι η official LiquidSmooth. Ίδια features είναι και του Kener λογικά αλλά τη φτιάχνει με sabermod.

 

Και η official LS με Sabermod φτιάχνεται, απλα ο Kener κανει και αλλά optimizations.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρω γιατί δεν έχω Facebook notifications θα σκάσω και με βλέπω να γυρνάω πίσω ενώ δεν θέλω. Το είχα περάσει από titanium, το έκανα απεγκατασταση- εγκατάσταση πάλι αλλά τίποτα. Το ίδιο βέβαια συμβαίνει και με το messenger του Facebook.. Δεν έρχεται καμιά ειδοποίηση.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να κάνω το λάθος να βάλω custom ROM. Τώρα με ψήσατε να βάλω LS κι εγώ μιας και διάβασα όλο το OP και έχει 2-3 extra πραγματάκια που χρειάζομαι. Απλά ελπίζω να είναι η "τέλεια" γιατί δε θέλω να εθιστώ και να κάθομαι όλη μέρα να δοκιμάζω ROM. Είδα ότι είναι slim based αλλά δε βρήκα ένα πράμα: αν έχει TRDS ή κάποιο switch που κάνει την ίδια δουλειά και αν έχει, μπορώ να βάλω τα slim gapps;

 

Όσον αφορά τον Uber, σαν να τον έχετε θεοποιήσει αρκετά οπότε θα τον βάλω κι εγώ. Απλά έχω μια ασήμαντη απορία: γιατί ο kener στις εκδόσεις με fauxsound βγάζει εκτός από sabermod 4.10 και 4.9.1 και 4.8.4; Δεν υποτίθεται ότι ο 4.10 είναι ο latest και καλύτερος; υπάρχει λόγος να βγάζει και με 4.9.1 και 4.8.4; Και κάτι τελευταίο, στο TricksterMOD έχω επιλογή να ρυθμίσω το doubletap2wake + το timeout του + να απενεργοποιείται με power button;

 

Έχει TRDS και το ονομάζει Total Blackout και με slim gapps εχεις themed εφαρμογές.

Τα υπολοιπα στα είπε ο Captain.

 

Το καλό της LS πέρα απο την σταθερότητα που επιτέλους είναι ικανοποιητική, είναι πως έχει άπειρα features παραπανω απο την Slim και παραμένει το ίδιο γρήγορη με την Slim.

Βέβαια για να το πετύχουν αυτό έχουν πολλά optimizations & tweaks και για αυτό μπορεί ενα build να είναι άψογο και το επόμενο πολυ ασταθές.

Τελευταια όμως αυτό το φαινόμενο είναι σπάνιο.

Να ξέρεις πάντως πως όταν οι ROM γίνονται compile με ιδιαίτερα toolchains π.χ. sabermod 4.8.4 μερικά ψιλοπραγματακια δεν δουλεύουν.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που έχετε το κουράγιο και την όρεξη να απαντάτε τέτοια ώρα. :)

 

Τελικά, βλέπετε τι έβαλα στην υπογραφή. Εκ πρώτης όψεως μου έκανε πολύ καλή εντύπωση. Τελικά έβαλα slim full gapps του dankoman για το TRDS. Την έστησα λίγο. Τώρα μόλις έκανα και restore από Titanium και συνεχίζω μέχρι να με πάρει ο ύπνος.

Εγώ είμαι απλοϊκός άνθρωπος ... Code Blue + Purity :D

Η LS πιθανότατα ήταν και είναι ότι πιο γρήγορο υπάρχει δε διαφωνώ.

Έτσι όμως όπως τα περιγράφεις εσύ, για ρίξε μια ματιά και στη C-Rom, slim based είναι πια, γρήγορη, με ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ οργάνωση

και ικανοποητικά σταθερή και τώρα πια δουλεύει με AOSP kernel.

Για τα άπειρα features μια ματιά ίσως και στη Nexus5Experience, μπορεί να μη πολυκουβεντιάζεται αλλά θα βαρεθείς να διαβάζεις χαρακτηριστικά...:p.

Η Purity είναι ψιλοάδεια για μένα :lol: Τον Code Blue όπως και τις 2 ROM που πρότεινες θα τις έχω στα υπόψιν σε περίπτωση που δε μου αρέσει κάτι έτσι όπως είμαι τώρα.

 

@gtctsiamp Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

H Purity ειναι μια καθαρη και σταθεροτατη rom. Σαν μια στοκ με ενσωματωμενο το gravity box (πανω κατω). Δεν ειναι πιο γρηγορη. Ισως επειδη τα extra χαρακτηριστικα τα εχει ενωματωμενα, να γινεται καλυτερη διαχειριση πορων/μπαταριας, κλπ απ' οτι μια στοκ με εγκατεστημενα modules.

 

Η slimkat ειναι πιο γρηγορη αν και με περισσοτερα πραγματα φορτωμενα.

 

Κι ετοιμαζομαι να της βαλω uber.

Link to comment
Share on other sites

Η slim έβγαλε έκδοση με heads up με δική τους υλοποίηση.. Την έκανε compile αυτος που φτιάχνει τα gapps, δεν έχει ανέβει αλλά είναι γραμμένο από τον kufi(αρχιdev της slim :p)

 

Δείτε εδώ

https://plus.google.com/app/basic/stream/z12bh5oh2nbyef1ih04cg3izlkngvhril1c

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...