Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως να ξέρετε το ποσοστό στην μπαταρία υπάρχει στην 4.4.2. Για να το ενεργοποιήσετε βάλτε το app https://play.google.com/store/apps/details?id=de.kroegerama.android4batpercent&hl=el

Αφού ενεργοποιήστε το setting μπορείτε να απεγκαταστήσετε το app. Δεν χρειάζεστε να είστε root. Το κακό είναι ότι επειδή τόσο το εικονίδιο της μπαταρίας όσο και τα ψηφία είναι λευκά, θα μπορείτε να διακρίνετε το ποσοστό μόνο απο το 60% και κάτω...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως να ξέρετε το ποσοστό στην μπαταρία υπάρχει στην 4.4.2. Για να το ενεργοποιήσετε βάλτε το app https://play.google.com/store/apps/details?id=de.kroegerama.android4batpercent&hl=el

Αφού ενεργοποιήστε το setting μπορείτε να απεγκαταστήσετε το app. Δεν χρειάζεστε να είστε root. Το κακό είναι ότι επειδή τόσο το εικονίδιο της μπαταρίας όσο και τα ψηφία είναι λευκά, θα μπορείτε να διακρίνετε το ποσοστό μόνο απο το 60% και κάτω...

 

Και στο widget του Android weather εμφανίζεται το ποσοστό της μπαταρίας (χωρίς ρουτ).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να ξέρετε το ποσοστό στην μπαταρία υπάρχει στην 4.4.2. Για να το ενεργοποιήσετε βάλτε το app https://play.google.com/store/apps/details?id=de.kroegerama.android4batpercent&hl=el

Αφού ενεργοποιήστε το setting μπορείτε να απεγκαταστήσετε το app. Δεν χρειάζεστε να είστε root. Το κακό είναι ότι επειδή τόσο το εικονίδιο της μπαταρίας όσο και τα ψηφία είναι λευκά, θα μπορείτε να διακρίνετε το ποσοστό μόνο απο το 60% και κάτω...

 

Να συμπληρώσω οτι η ενεργοποίηση του ποσοστού μπορει να γίνει και με adb δινοντας την εντολη adb shell content insert --uri content://settings/system --bind name:s:status_bar_show_battery_percent --bind value:i:1

κάνοντας στο τέλος reboot .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

παμε ρε vodafone :p ελεγα οτι για καποιο λογο τερματιζει στα 42 το nexus αλλα οχι.

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με το s3 rootarismeno είχα περάσει άλλη ρομ όπου υπήρχε το rolletube και κατέβαζα ότι ήθελα από YouTube. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορούμε να περάσουμε εμείς..

 

Βρήκα την απάντηση..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1864148

 

Οποίος θέλει πολύ χρήσιμο.

Edited by puzzle21

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Benchmarks,λίγο χαμηλά νομίζω αλλά το κινητό είναι απίστευτο σαν εμπειρία χρήσης.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Eιναι γνωστο οτι τα bench δεν "γουσταρουν" τις nexus συσκευες. Επισης δεν υπαρχουν tweaks... Σαν την καθημερινη χρηση δεν υπαρχει καλυτερο συγκριτικο. Τα υπολοιπα ειναι για να περναει η ωρα.

 

Xρονια πολλα σε ολους.

Edited by ardi21
Link to comment
Share on other sites

Με το s3 rootarismeno είχα περάσει άλλη ρομ όπου υπήρχε το rolletube και κατέβαζα ότι ήθελα από YouTube. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που μπορούμε να περάσουμε εμείς..

 

Βρήκα την απάντηση..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1864148

 

Οποίος θέλει πολύ χρήσιμο.

 

Μάλλον λειτουργεί η εφαρμογή που προτείνεις αλλά γοογλαρε η ψάξε στο xda για OGYoutube , είναι μια ενημερωμένη εκδοση του YouTube μονο που υποστηρίζει screen-off playback και download. Είναι απίστευτο και πανομοιότυπο της αυθεντικής εφαρμογής

 

Τώρα για τα benchmarks που συζητάται δεν έχουν νομιζω πολύ νόημα. Πάντως στο xda στο franko ή το faux123 κέρνελ ένας έπιασε 35000 !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως. Η εμπειρία χρήσης εξαρτάται από πολλές παραμέτρους που δύσκολα ένα συνθετικό benchmark μπορεί να συνυπολογίσει.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εκεί το nexus είναι απλά ασύγκριτο σε σχέση με άλλες συσκευές.στην εμπειρία χρήσης εννοώ.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση

Όλη η συζήτησε που δεν αφορούσε το Nexus 5 και περιείχε προσβλητικό ύφος αφαιρέθηκε!

Γενικά δεν υπάρχει λόγος για προσωπικές αντιπαραθέσεις πόσο μάλλον σε γιορτινές μέρες.

Θα παρακαλέσω να μην επαναληφθεί κάτι αντίστοιχο!

 

Καλή Χρονιά σε όλους!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος κάτοχος και γω της συσκευής και παράλληλα έχω και το G2 μέχρι να αποφασίσω ποιο να κρατήσω. Γενικότερα έχω εμπειρία από nexus συσκευές καθώς είχα και τις 2 προηγούμενες οπότε το πρώτο πράγμα που κάνω συνήθως είναι να περνάω αμέσως κάποια καλή, custom Rom μαζί με κάποιο άλλο kernel πιο πολύ για να κερδίσω σε μπαταρία και όχι σε δύναμη.

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σε σχέση με το g2 είναι η ποιότητα κατασκευής του. Πραγματικά κάθομαι και το χαζεύω συν ότι έχει και πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι. Αν τυχόν είχε και κάποιος άλλος αυτές τις 2 συσκευές αν θέλει ας μας πει την γνώμη του ποια προτιμάει και γιατί.

Παρακάτω επισυνάπτω και ένα screenshot από το antutu που έτρεξα μόλις έστεισα τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος κάτοχος και γω της συσκευής και παράλληλα έχω και το G2 μέχρι να αποφασίσω ποιο να κρατήσω. Γενικότερα έχω εμπειρία από nexus συσκευές καθώς είχα και τις 2 προηγούμενες οπότε το πρώτο πράγμα που κάνω συνήθως είναι να περνάω αμέσως κάποια καλή, custom Rom μαζί με κάποιο άλλο kernel πιο πολύ για να κερδίσω σε μπαταρία και όχι σε δύναμη.

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σε σχέση με το g2 είναι η ποιότητα κατασκευής του. Πραγματικά κάθομαι και το χαζεύω συν ότι έχει και πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι. Αν τυχόν είχε και κάποιος άλλος αυτές τις 2 συσκευές αν θέλει ας μας πει την γνώμη του ποια προτιμάει και γιατί.

Παρακάτω επισυνάπτω και ένα screenshot από το antutu που έτρεξα μόλις έστεισα τη συσκευή.

 

Πραγματικά όμως τα νούμερα δεν λένε τίποτα. Η εμπειρία χρήσης είναι απλά απολαυστική. Τώρα το πιο θα κρατήσεις είναι δικό σου θέμα και μόνο μιας εσύ θα ξέρεις πολύ καλύτερα τα συν και τα πλην.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά όμως τα νούμερα δεν λένε τίποτα. Η εμπειρία χρήσης είναι απλά απολαυστική. Τώρα το πιο θα κρατήσεις είναι δικό σου θέμα και μόνο μιας εσύ θα ξέρεις πολύ καλύτερα τα συν και τα πλην.

 

Πιστεύω πως σαν την αυτονομία του G2 δυστυχώς δεν πρόκειται να βρω σε κάποιο άλλο, τώρα αν καταφέρω να φτάσω έστω κοντά σε αυτό με κάποιο kernel που κάνει καλή διαχείριση της μπαταρίας θα είμαι αρκετά ικανοποιημενος. Αυτή άλλωστε είναι η ομορφιά του nexus. Ασχολούνται τόσοι developers με αυτή τη συσκευή ώστε έχεις την επιλογή να δοκιμάσεις τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως σαν την αυτονομία του G2 δυστυχώς δεν πρόκειται να βρω σε κάποιο άλλο, τώρα αν καταφέρω να φτάσω έστω κοντά σε αυτό με κάποιο kernel που κάνει καλή διαχείριση της μπαταρίας θα είμαι αρκετά ικανοποιημενος. Αυτή άλλωστε είναι η ομορφιά του nexus. Ασχολούνται τόσοι developers με αυτή τη συσκευή ώστε έχεις την επιλογή να δοκιμάσεις τα πάντα.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν θα βρεις σε άλλο κινητό τέτοια αυτονομία. Και γω ήμουν ανάμεσα στα δύο και τελικά επέλεξα το nexus και ας το βάζω για φόρτιση πιο συχνά. Σαν την εμπειρία nexus δεν έχει!

:D
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τη χρηση που κάνετε, εγώ την πρωτη βδομάδα έπαιζα όλη μέρα και το φορτιζα μέχρι και δυο φορες τη μέρα . τώρα όμως έχω 40% και είναι αφορτιστο 1μερα και 1ωρα. Οποτε νομιζω είναι πλήρως ικανοποιητική η αυτονομία για καθημερινή χρήση. Τωρα αν είσαι όλη μέρα με φωτογραφίες και παιχνίδια τοτε άστο καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Να μη ξεχνάμε όμως ότι σε 1.5 ωρίτσα έχει φορτίσει.. Δηλαδή και να ξεμενεις αν το βάλεις 20 λεπτά στη πρίζα μέχρι να ετοιμαστεις κτλ θα έχεις πάρει ένα πολύ ικανοποιητικο ποσοστό φόρτισης.

Ειδικά στο θέμα ομορφιάς και αίσθησης δεν το συγκρίνω με το g2 μιας και με το s3 είχα βαρεθεί τη πλαστικουρα. Αν είχα λεφτά το μόνο που θα με προβληματιζε πλέον σαν αφορά είναι το s3 που όμως ανήκει σε άλλη κατηγορία.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κυριοι , εχω αποφασισει να παρω και εγω το Nexus 5 , και ειδα σημερα πως το εχει φερει και το e-shop.

Στα χαρακτηριστικα του γραφει το εξης : ΄H συσκευή διατίθεται με Αγγλική Γλώσσα μενού΄.Γνωριζετε κατι γι αυτο?

Προφανως και ειναι ξενο το κινητο , αλλα δεν μπορεις να βαλεις ελληνικη γλωσσα και ελληνικο πληκτρολογιο?

Το ιδιο ισχυει και για τι LG G2. Γνωριζει κανεις κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που έχω Ιταλίας έχει κανονικά γλώσσα μενού τα ελληνικά, οπότε και το αγγλικό το ίδιο. Για το πληκτρολόγιο εννοείται ότι έχει ελληνικά.

Καλη επιλογή ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που έχω πάρει αμερικάνικο έχει κανονικά επιλογή για ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που έχω πάρει αμερικάνικο έχει κανονικά επιλογή για ελληνικό μενού και πληκτρολόγιο.

 

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέος κάτοχος και γω της συσκευής και παράλληλα έχω και το G2 μέχρι να αποφασίσω ποιο να κρατήσω. Γενικότερα έχω εμπειρία από nexus συσκευές καθώς είχα και τις 2 προηγούμενες οπότε το πρώτο πράγμα που κάνω συνήθως είναι να περνάω αμέσως κάποια καλή, custom Rom μαζί με κάποιο άλλο kernel πιο πολύ για να κερδίσω σε μπαταρία και όχι σε δύναμη.

Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση σε σχέση με το g2 είναι η ποιότητα κατασκευής του. Πραγματικά κάθομαι και το χαζεύω συν ότι έχει και πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι. Αν τυχόν είχε και κάποιος άλλος αυτές τις 2 συσκευές αν θέλει ας μας πει την γνώμη του ποια προτιμάει και γιατί.

Παρακάτω επισυνάπτω και ένα screenshot από το antutu που έτρεξα μόλις έστεισα τη συσκευή.

 

Τι έκανες και έβγαλες τόσο καλά αποτελέσματα, εγώ ειδικά σε dalvik και multitask είμαι αρκετά πιο κάτω. Έχει σχέση το ότι έχω art?

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες και έβγαλες τόσο καλά αποτελέσματα, εγώ ειδικά σε dalvik και multitask είμαι αρκετά πιο κάτω. Έχει σχέση το ότι έχω art?

 

Μόλις το πήρα του πέρασα purity rom και bricked kernel. Είναι ο πρώτος συνδυασμός που δοκιμάζω. Αυτά τα νούμερα βγαίνουν με αυτόν τον kernel. Για μένα σημασία έχει η αυτονομία καθώς δεν τρελαίνομαι για τις επιδόσεις. Τις επόμενες μέρες που θα δοκιμάσω κι άλλους kernel θα γράψω τις εντυπώσεις μου να ξέρετε και σεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι έκανες και έβγαλες τόσο καλά αποτελέσματα, εγώ ειδικά σε dalvik και multitask είμαι αρκετά πιο κάτω. Έχει σχέση το ότι έχω art?

σκεφτομαι να δωσω το galaxy s4 που αγορασα την προηγουμενη εβδομαδα γιατι δεν μου αρεσε καθολου,πως ειναι ποιοτικα το Nexys?τριζουν τα πλαστικα?τα buttons τρεμοπαιζουν?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιότητα είναι ίσως οτι καλύτερο έχω πάρει στα χέρια μου (εφάμιλλο των HTC) ,θα μείνεις απόλυτα ευχαριστημένος. Τα κουμπιά σ εμένα πουβεχω την τελευτάια παρτίδα δεν τρίζουν αλλά έχουν ενα ελάχιστο κενό, που όμως νομιζω είναι φυσιολογικό,δεν τρίζουν και δεν ενοχλούν μονο αν το παρατηρείς το καταλαβαίνεις, στο προηγούμενο μου κινητό είχαν παραπανω τζόγο.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...