Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πήγα στη προκορδια συσκευή από Google play αγορασμενη χωρίς να της αναφέρω τίποτα βεβαια. Είδε το imei και μου το έφτιαξε μέσα στην εγγύηση το πρόβλημα με το power button.

16αρι μαυρο

 

συμφωνώ όσο περισσότερο τους ρωτάς τόσο σε μπερδεύουν

προσωπικά πιστεύω ότι επισκευάζουν όλες τις συσκευές από τη στιγμή που είναι LG και έχουν συμφωνήσει με την google όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες:lol:

 

Συγγνώμη μια ερώτηση... 2 χρόνια δεν έχουμε εγγύηση;;;

 

δύο χρόνια έχει στην Ευρώπη θα είναι η ίδια πατέντα με την aple που έχει και αυτή δύο χρόνια από την infoquest και την κάνουνε γραργάρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ πάντως, σήμερα - αύριο θα πάρω πάλι την LG τηλέφωνο να τους ρωτήσω για το 32άρι λευκό να μου επιβεβαιώσουν ότι έχει εγγύηση, μιας και το Smarties (το μοναδικό που έχει το 32άρι) το έχει σε λευκό. Και μετά από θετική κατάληψη, θα το παραγγείλω τη Δευτέρα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ όσο περισσότερο τους ρωτάς τόσο σε μπερδεύουν

προσωπικά πιστεύω ότι επισκευάζουν όλες τις συσκευές από τη στιγμή που είναι LG και έχουν συμφωνήσει με την google όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες:lol:

 

 

 

δύο χρόνια έχει στην Ευρώπη θα είναι η ίδια πατέντα με την aple που έχει και αυτή δύο χρόνια από την infoquest και την κάνουνε γραργάρα

Εγώ για 2 ξέρω από lg. Μην μπλεκουμε την Apple. Οπότε δεν έχω καταλάβει γιατί κοιτάνε την ημερομηνία κυκλοφορίας του κινητού στο service. Έτσι κι αλλιώς ένα χρόνο έχει που βγήκε...

Link to comment
Share on other sites

τι πρόβλημα είχες με το button;

Τις προάλλες έπεσε και ραγισε το γυαλί.. Μετά από λίγο κόλλησε το power button και έκανε συνεχώς restart χωρίς να μπορώ να μπω πουθενά. Με 2-3 σφαλιάρες άνοιξε το επανέφερε εργοστασιακο και μετά άρχισε πάλι τα κουλά. Το πήγα προκορδια δεν ανέφερα καν από που το πήρα μου πέρασε στην εγγύηση το κουμπί και πλήρωσα την οθόνη.

Το παράξενο είναι ότι εκεί που περίμενα κάποιος πήρε και είπε για nexus από πλαίσιο. Η απάντηση της κοπέλας ήταν από πλαίσια δεν καλυπτουμε εμείς πάρτε την LG. Σε ένα άλλο τηλ χωρίς να ξέρω ποιο, ήταν αγορασμένο από Google play και η απάντηση της κοπέλας ήταν ακριβώς ίδια.. Ότι είναι από Google να πάρετε την LG.. Φυσικά έκανα τη πάπια, το πήρα και έφυγα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι και εγω για το 32GB και το βρηκα 370€ στο expansys. Ξερει κανεις ποσο αξιoπιστο ειναι? Επειδη το smarties δεν το εχει σε στοκ και δεν ξερω αν στελνει και κυπρο!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, ειχα πρόβλημα με το USB. Μόνο φόρτιζε, και δεν το έβλεπε ο υπολογιστής.

Πήρα τηλεφωνο την LG, τους είπα ότι ειναι 16αρι μαυρο από skroutzομαγαζο, και οτι ειμαι root, και μου είπαν ότι δεν έχει σημασία, να το πάω στην procordia.

Η procordia βεβαια μου ξεκαθάρισε ότι αν είναι rooted, δεν καλύπτεται από εγγύηση.

Τους το άφησα πάντως, και με ειδοποίησαν την επομένη μέρα, ότι η επισκευή θα στοιχίσει 275 €, για αλλαγή motherboard.

Τους ρώτησα αν το άνοιξαν, γιατί μπορεί και να φταίει η πλακέτα του USB, αλλά επέμεναν ότι είναι η motherboard, χωρίς καν να το έχουν ανοίξει.

Πλήρωσα την επίσκεψη (8€ αν θυμάμαι καλά), το πήραν, παρήγγειλα με 12€ την πλακέτα από το eBay, την άλλαξα, και δουλεύει μια χαρά.

Το N5 είναι κορυφαίο κινητό, το καλύτερο που ειχα έως σημερα (πέρασα από HTC & Samsung), αλλά η procordia με χάλασε.

Link to comment
Share on other sites

Nexus 4, 5, 7 και 10 αναβαθμίζονται σε Android 5.0 Lollipop στις 12 Νοεμβρίου
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που ακουω για την εγγυηση πως μπορω να ξερω την προελευση του κινητου αν ειναι ευρωπαικο ή απο αλλου? Απο το serial number?
Link to comment
Share on other sites

Nexus 4, 5, 7 και 10 αναβαθμίζονται σε Android 5.0 Lollipop στις 12 Νοεμβρίου

 

Ας ελπίσουμε σε σύντομο ρουτ. Κάτι μου τρώει μπαταρία στην preview και το wakelock detector δεν δουλεύει δυστυχώς.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που ακουω για την εγγυηση πως μπορω να ξερω την προελευση του κινητου αν ειναι ευρωπαικο ή απο αλλου? Απο το serial number?

 

Στο κουτί απ΄'εξω εκεί που είναι το serial number έχει και την χώρα. Το δικό μου που είναι από Ισπανία γράφει ESP αν θυμάμαι καλά.

:D
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε σε σύντομο ρουτ. Κάτι μου τρώει μπαταρία στην preview και το wakelock detector δεν δουλεύει δυστυχώς.

 

μάλλον ένα bug στο wifi είναι , το οποίο βγάζει το "miscellaneous" στην μπαταρία σε μεγάλο ποσοστό και την ρουφάει μπαμ μπαμ...το γνωρίζει η google και το διερευνά.

Επιπλέον τις τελευταίες μέρες , έχει μεγάλη κατανάλωση δεδομένων το android OS, το Android system και τα google services...:worry:...μιλάω για πάνω από 10-15 ΜΒ μέσα στην ημέρα, κατά την διάρκεια της οποίας το περισσότερο διάστημα είμαι σε wifi..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως, ειχα πρόβλημα με το USB. Μόνο φόρτιζε, και δεν το έβλεπε ο υπολογιστής.

Πήρα τηλεφωνο την LG, τους είπα ότι ειναι 16αρι μαυρο από skroutzομαγαζο, και οτι ειμαι root, και μου είπαν ότι δεν έχει σημασία, να το πάω στην procordia.

Η procordia βεβαια μου ξεκαθάρισε ότι αν είναι rooted, δεν καλύπτεται από εγγύηση.

Τους το άφησα πάντως, και με ειδοποίησαν την επομένη μέρα, ότι η επισκευή θα στοιχίσει 275 €, για αλλαγή motherboard.

Τους ρώτησα αν το άνοιξαν, γιατί μπορεί και να φταίει η πλακέτα του USB, αλλά επέμεναν ότι είναι η motherboard, χωρίς καν να το έχουν ανοίξει.

Πλήρωσα την επίσκεψη (8€ αν θυμάμαι καλά), το πήραν, παρήγγειλα με 12€ την πλακέτα από το eBay, την άλλαξα, και δουλεύει μια χαρά.

Το N5 είναι κορυφαίο κινητό, το καλύτερο που ειχα έως σημερα (πέρασα από HTC & Samsung), αλλά η procordia με χάλασε.

Ρε φίλε αλήθεια τώρα πήρες για επισκευή και τους είπες ότι είναι ρουτ; μα μετά πως να το στο πέρναγαν εγγύηση; και εμένα ήταν ρουταρισμενο αλλά έκανα την όλη διαδικασία το επανέφερε εργοστασιακο και μου το πέρασε κανονικά εγγύηση. Και εσύ αν είχες το ίδιο θα στο είχε φτιάξει η προκορδια..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά η κοροϊδία παραμένει με τα 275 ευρώ, όσο περίπου δηλαδή έχει και καινούριο. Άκουγα καλά λόγια για την procordia, αλλά δεν έμεινα και εγώ ευχαριστημένος γιατί το περασμένο καλοκαίρι τους έστειλα το LG Optimus G επειδή είχα πρόβλημα με τη φωτογραφική και αποφάνθηκαν ότι λόγω δικής μου υπαιτιότητας γρατσουνίστηκε η κάμερα και έπρεπε να την αλλάξουν. Τέλος πάντων, άλλαξαν το πίσω μέρος και μου ζήτησαν για αυτό 45 ευρώ (ξεχωριστά από το ότι ενώ το έστειλα με courier speedex και δεν πλήρωσα κάτι, στην επιστροφή επειδή ήταν εκτός εγγύησης το έστειλαν με acs και χρεώθηκα 4,5 ευρώ).

Ναι ρωτήσω και κάτι: γιατί το Kaizershop αν μπεις να παραγγείλεις το Nexus 5 16gb γράφει επίσημη αντιπροσωπεία Arvato;

Και τέλος από τα 16gb πόσα είναι τα ελεύθερα για χρήση; Στο Nexus 4 έχω 12,95gb. To 32gb ήθελα, αλλά αυτά που διαβάζω για το Smarties με κάνουν να το φοβάμαι πολύ. Αγόρασε κάποιος το LG G2 32GB και ενώ γράφουν EU, του προέκυψε από τα Αραβικά Εμιράτα.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερο χωρο εχεις 12.55Gb.

Γενικα για τα σκρουτζομαγαζα ακουγονται διαφορα ανα διαστηματα. Παντα θα υπαρχουν περιπτωσεις.

Δεν εχει τυχει να παρω απο τα Smarties, αλλα 2 φιλοι μου που πηραν κινητο απο κει, ευχαριστημενοι εμειναν.

Αμεση παραδοση (την επομενη της παραγγελιας) & οι συσκευες EU, χωρις θεματα.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αλήθεια τώρα πήρες για επισκευή και τους είπες ότι είναι ρουτ; μα μετά πως να το στο πέρναγαν εγγύηση; και εμένα ήταν ρουταρισμενο αλλά έκανα την όλη διαδικασία το επανέφερε εργοστασιακο και μου το πέρασε κανονικά εγγύηση. Και εσύ αν είχες το ίδιο θα στο είχε φτιάξει η προκορδια..

Ρώτησα την LG, γιατί εκεί πήρα τηλεφωνο πρώτα. Δεν τους έδωσα τα στοιχεία μου! Αλλά στο τέλος της συνομιλίας και αφού μου διαβεβαίωσε ότι καλυπτομαι από την εγγύηση παρόλο που το αγόρασα από skroutzομαγαζο, ρώτησα αν υπάρχει πρόβλημα με το root. Μου είπε ότι δεν έχει σημασία, και μπορώ να το πάω στην procordia.

Η procordia, με τη σειρα της, πριν το παραλάβει μου είπες ότι αν είναι rooted, δεν καλύπτεται.

Επιτοπου έβγαλα το root, κλείδωσα bootloader και έκανα reset το tamper flag, αλλά δεν μπορούσα να βγάλω και το twrp, χωρίς PC και χαλασμενη θυρα USB.

Το έπαιξα, γιατί μπορούσαν να μην το προσέξουν.

 

Ε, το είδαν, και χωρίς καν να το κοιτάξουν, το κοστολογησαν στα 275€ για αλλαγή μητρικης...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο φορτιστής μου έχει πρόβλημα.. Το έβαλα στη φόρτιση στο 10%και σε 45' είχε πάει στο 20%..

Είχα πει πιο παλιά ότι έκανε ένα πολύ μικρό θόρυβο.. Θα δοκιμάσω να το φορτίσω με άλλο usb καλώδιο. Τώρα το φορτίζω με φορτιστή Samsung..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κανει θόρυβο , ειδικα σε απόλυτη ησυχία ακούγεται απο το ενα μέτρο αλλά δεν μου κανει τέτοια πράματα

Κανονικά φορτίζει, ενα 2ωρο για φουλ φόρτιση

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα κανει θόρυβο , ειδικα σε απόλυτη ησυχία ακούγεται απο το ενα μέτρο αλλά δεν μου κανει τέτοια πράματα

Κανονικά φορτίζει, ενα 2ωρο για φουλ φόρτιση

 

Εμένα τώρα ξεκίνησε και κάνει νερά.. Θα το παρακολουθώ..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερο χωρο εχεις 12.55Gb.

Γενικα για τα σκρουτζομαγαζα ακουγονται διαφορα ανα διαστηματα. Παντα θα υπαρχουν περιπτωσεις.

Δεν εχει τυχει να παρω απο τα Smarties, αλλα 2 φιλοι μου που πηραν κινητο απο κει, ευχαριστημενοι εμειναν.

Αμεση παραδοση (την επομενη της παραγγελιας) & οι συσκευες EU, χωρις θεματα.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Οπότε περίπου στα ίδια με το Nexus 4 είναι από άποψη ελεύθερου χώρου.

Για το Smarties βασικά θορυβήθηκα γιατί έτυχε σε κάποιον να παραγγείλει το G2 και ενώ στο Smarties έλεγε EU, του προέκυψε από τα Αραβικά Εμιράτα και φυσικά χωρίς εγγύηση.

Πραγματικά είμαι σε δίλημμα ποιο να πάρω (Nexus 5 πάντα) 16 vs 32. Ουσιαστικά ο δισταγμός μου στο 32 είναι ότι το έχει μόνο το Smarties. Αλλά και στο 16άρι κάποιες αμφιβολίες τις έχω. Όπως ήδη έχω γράψει στο Kazershop αναγράφει ως επίσημη αντιπροσωπεία την Arvato και όχι την Procordia. Αυτό το συνδύασα με το γεγονός ενός χρήστη που είχε πάει στην Procordia για προσωπική του υπόθεση και άκουσε έναν υπάλληλο εκεί να λέει ότι τα κινητά από Πλαίσιo πηγαίνουν στην Arvato.

 

Πάντως, όχι ότι και η Procordia είναι καλύτερη. Διαβάζω τις τελευταίες μέρες συνεχώς αρνητικά σχόλια στην επαφή τους που είχαν με την Procordia.

Edited by ostvarivanje
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μια που αναφέρθηκε η φόρτιση στο 5 αν απλά αλλάξετε το USB καλώδιο που το φορτίζετε με ένα παλιό που να έχει όλα τα (πιν) μέσα θα φορτίζει κάθε λεπτό 1% και λίγο πιο γρήγορα. Εγώ χρησιμοποιω USB από smart 2 και φόρτιστη από tablet
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .παρελαβα ενα νεξους 5 σημερα κ δεν ειχε φορτιστη μεσα.με τι καλωδιο μπορω να το φορτησω?κλασικο usb h εχει συγκεκριμενο?
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έχει θέμα εγγύησης το 32αρι.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα .παρελαβα ενα νεξους 5 σημερα κ δεν ειχε φορτιστη μεσα.με τι καλωδιο μπορω να το φορτησω?κλασικο usb h εχει συγκεκριμενο?

Κλασικό Micro usb

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...