Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά φέτος είναι η τελευταία χρονιά με επίσημα update του Nexus 5. Φέτος σταμάτησε το Nexus 4 του χρόνου λογικά θα σταματήσει το Nexus 5. Το xda να είναι καλά για την συνέχεια.

 

Το καλό με το νεξους 5 ειναι πως σταματησε η υποστηριξη σε εξαιρετικη εκδοση android :) . Βασικα δεν ξερω αν σταματησε, αλλα και να σταματησει η 6.Χ.Χ ειναι καλη εκδοση.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το καλό με το νεξους 5 ειναι πως σταματησε η υποστηριξη σε εξαιρετικη εκδοση android :) . Βασικα δεν ξερω αν σταματησε, αλλα και να σταματησει η 6.Χ.Χ ειναι καλη εκδοση.

Όσο υπάρχει το xda δεν σταματάει ...

Αν και εγώ πηγα σε meizu για άλλους λόγους το nexusaki το κρατησα για τη γυναίκα γιατί φυσάει και γιατί ή υποστήριξη του απλά δεν υπάρχει.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε ''το xda να ειναι καλα'' εννοειται οτι θα μπορουμε να περναμε τις καινουργιες εκδοσεις android μεσω nexus root toolkit ας πουμε; Αν οχι, τι εννοειται;
Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε ''το xda να ειναι καλα'' εννοειται οτι θα μπορουμε να περναμε τις καινουργιες εκδοσεις android μεσω nexus root toolkit ας πουμε; Αν οχι, τι εννοειται;

Custom rom που θα βασίζεται σε AOSP ή CM επόμενης έκδοσης android, όταν σταματήσει η επίσημη υποστήριξη από την Google.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..

(φοράει μαμα 6.0.1)

Το κινητό πριν 2 μέρες έπιασε και έκανε random reboots,συνέχεια..Κατάφερα να το κάνω hard reset,χτες μου έβγαλε και ένα update για τον Ιανουάριο,το πέρασα και όλη μέρα ήταν οκ,και σήμερα πριν από λίγο ξεκίνησε να κάνει reboots συνέχεια..Μέχρι που έσβησε και δε ξαναάναψε..Σύνδεσα τον φορτιστή και έχει πέσει σε λούπα όπως βλέπω,πετάει το λόγο της google και στα καπάκια reboot..

Χωρίς τον φορτιστή πάνω,δεν ανοίγει καν..

Τί να κάνω;

 

η 1η λύση ήταν αυτή

 

 

edit-κατάφερα να το bootαρω,το πως είναι άλλη ιστορία..

Όμως ποιά λύση υπάρχει αν ξαναγίνει;

Ποιά είναι η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της LG;

Edited by xtrmsnpr

- - - -

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..

(φοράει μαμα 6.0.1)

Το κινητό πριν 2 μέρες έπιασε και έκανε random reboots,συνέχεια..Κατάφερα να το κάνω hard reset,χτες μου έβγαλε και ένα update για τον Ιανουάριο,το πέρασα και όλη μέρα ήταν οκ,και σήμερα πριν από λίγο ξεκίνησε να κάνει reboots συνέχεια..Μέχρι που έσβησε και δε ξαναάναψε..Σύνδεσα τον φορτιστή και έχει πέσει σε λούπα όπως βλέπω,πετάει το λόγο της google και στα καπάκια reboot..

Χωρίς τον φορτιστή πάνω,δεν ανοίγει καν..

Τί να κάνω;

Γνωστό πρόβλημα με κολλημενο το power button. Πρέπει να πας για αλλαγη.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά..

(φοράει μαμα 6.0.1)

Το κινητό πριν 2 μέρες έπιασε και έκανε random reboots,συνέχεια..Κατάφερα να το κάνω hard reset,χτες μου έβγαλε και ένα update για τον Ιανουάριο,το πέρασα και όλη μέρα ήταν οκ,και σήμερα πριν από λίγο ξεκίνησε να κάνει reboots συνέχεια..Μέχρι που έσβησε και δε ξαναάναψε..Σύνδεσα τον φορτιστή και έχει πέσει σε λούπα όπως βλέπω,πετάει το λόγο της google και στα καπάκια reboot..

Χωρίς τον φορτιστή πάνω,δεν ανοίγει καν..

Τί να κάνω;

η 1η λύση ήταν αυτή

edit-κατάφερα να το bootαρω,το πως είναι άλλη ιστορία..

Όμως ποιά λύση υπάρχει αν ξαναγίνει;

Ποιά είναι η επίσημη αντιπροσωπεία στην Ελλάδα της LG;

 

Πας για αλλαγή power button. Μίλα με την LG από το επίσημο τηλέφωνό της.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωστό πρόβλημα με κολλημενο το power button. Πρέπει να πας για αλλαγη.

 

Πας για αλλαγή power button. Μίλα με την LG από το επίσημο τηλέφωνό της.

 

οκ θα επικοινωνήσω μαζί τους..

μόνο το κουμπί θα αλλάξουν έτσι;όχι όλη την συσκευή;

Έχω άλλους 3 μήνες εγγύηση πάλι καλά!

- - - -

Link to comment
Share on other sites

οκ θα επικοινωνήσω μαζί τους..

μόνο το κουμπί θα αλλάξουν έτσι;όχι όλη την συσκευή;

Έχω άλλους 3 μήνες εγγύηση πάλι καλά!

Ελπίζω να μην είσαι root βέβαια για την εγγύηση...εγώ εκχα καταφέρει να το ξεκολλησω προσωρινά και το είχα πάει στην εγγύηση..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση που μου ήρθε την Κυριακή, ( αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 2,5ΜΒ) το γνωστό θέμα με το wifi στην αναφορά μπαταρίας εξαφανίστηκε! Είμαι στοκ χωρίς Ρουτ με έκδοση MMB29S Edited by pificos
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να μας χαλασω τον... ενθουσιασμό αλλά Βάλτε λίγο το θέμα σε παρακολούθηση γιατί η αναβάθμιση περιλαμβάνει restart που πάντα εξαφανίζει το πρόβλημα για 1-2 24ωρα το πολύ...

Επίσης το bug στο issue tracker παραμένει ανοιχτό και τέλος, το update αυτό τυπικά είναι μόνο το μηνιαίο security και βασίζεται ακριβώς στην 6.0.1 χωρίς bug fixing, οπότε...

Ιδωμεν anyway...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά αναφέρω ότι η Procordia με ενημέρωσε ότι η αλλαγή μπαταρίας κοστίζει 17€. Φαντάζομαι η συγκεκριμένη τιμή είναι για συσκευή εντός εγγύησης, όπως είναι η δική μου. Έστειλα το κινητό μου στην Αθήνα για αλλαγή του power button και το συνδύασα με μια ανανέωση της μπαταρίας. Είναι το πρώτο τηλέφωνο που έχω και δεν έχω νιώσει ακόμα την ανάγκη ότι θέλω να αλλάξω συσκευή μετά από ένα χρόνο με το Nexus.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά αναφέρω ότι η Procordia με ενημέρωσε ότι η αλλαγή μπαταρίας κοστίζει 17€. Φαντάζομαι η συγκεκριμένη τιμή είναι για συσκευή εντός εγγύησης, όπως είναι η δική μου. Έστειλα το κινητό μου στην Αθήνα για αλλαγή του power button και το συνδύασα με μια ανανέωση της μπαταρίας. Είναι το πρώτο τηλέφωνο που έχω και δεν έχω νιώσει ακόμα την ανάγκη ότι θέλω να αλλάξω συσκευή μετά από ένα χρόνο με το Nexus.

Πραγματικά το κινητό αυτό ακόμη με εκπλήσσει πόσο γρήγορο είναι και smooth. Μόνο στο Nexus 6p αξίζει να πάει κανείς, αλλά αντέχει άνετα άλλο ένα χρόνο, μέχρι το επόμενο Nexus.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά αναφέρω ότι η Procordia με ενημέρωσε ότι η αλλαγή μπαταρίας κοστίζει 17€. Φαντάζομαι η συγκεκριμένη τιμή είναι για συσκευή εντός εγγύησης, όπως είναι η δική μου. Έστειλα το κινητό μου στην Αθήνα για αλλαγή του power button και το συνδύασα με μια ανανέωση της μπαταρίας. Είναι το πρώτο τηλέφωνο που έχω και δεν έχω νιώσει ακόμα την ανάγκη ότι θέλω να αλλάξω συσκευή μετά από ένα χρόνο με το Nexus.

 

Το καλύτερο nexus (μέχρι να δω πως θα γεράσει το nexus 6 μου). Ο μόνος λόγος να φύγεις απο Nexus 5 (εφόσον του έχεις αλλάξει μπαταρία), είναι αν χρειάζεσαι fingerprint scanner + better camera. Κανένας άλλος λόγος να φύγεις. Αν αυτά τα 2 δεν σε καίνε, μένεις και απολαμβάνεις.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο nexus (μέχρι να δω πως θα γεράσει το nexus 6 μου). Ο μόνος λόγος να φύγεις απο Nexus 5 (εφόσον του έχεις αλλάξει μπαταρία), είναι αν χρειάζεσαι fingerprint scanner + better camera. Κανένας άλλος λόγος να φύγεις. Αν αυτά τα 2 δεν σε καίνε, μένεις και απολαμβάνεις.

Ε καλά και μεγαλύτερη οθόνη και φυσικά καλύτερη μπαταρία...

Γι αυτό εφυγα αν και το κρατησα σπίτι το 5 Άρι. Είναι έρωτας

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα πριν 3 ημέρες το τελευταίο επίσημο image με το patch του Ιανουαρίου. Φαίνεται να έχει λυθεί το θέμα με την κατανάλωση του wifi.

Πάντως με αυτή την ιστορία του μηνιαίου update, το να κανείς root το κινητό είναι λίγο κουραστικό. Το Ν5 πάντως είναι ακόμα εξαιρετικό τηλέφωνο.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο σαφες απο την περιγραφη στο update οτι ειναι ξεκαθαρα security patch χωρις ιχνος bug fixing....

Το πιθανοτερο σεναριο ειναι πως εντελως συγκυριακα μετα το restart του update, "επιασε" η απενεργοποιηση του wifi scanning απο τις ρυθμισεις, οπως και σε μενα εδω και μερικες μερες, οταν ανοιγοντας το google maps, με ρωτησε αν θελω να το ενεργοποιησω ξανα και απαντωντας εκει "never" εκτοτε ολα τα ποσοστα και γραφηματα ανταποκρινονται 100% στην πραξη...:wacko:

Φυσικα το τρικ με την σχετικη ρυθμιση, επ'ουδενι δεν θεωρειται bug fixing, από την στιγμη που πολλοι θα ηθελαν να ειναι ενεργο το scanning για ακομα καλυτερο location lock, χωρις την εξωφρενικη ενδειξη καταναλωσης (?) μπαταριας...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό. Σε πάντως το πρόβλημα δεν υπάρχει πια.

Και ή σύμπτωση, σταμάτησε πριν μερικές μέρες που μου ήρθε και το security update.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο σαφες απο την περιγραφη στο update οτι ειναι ξεκαθαρα security patch χωρις ιχνος bug fixing....

Το πιθανοτερο σεναριο ειναι πως εντελως συγκυριακα μετα το restart του update, "επιασε" η απενεργοποιηση του wifi scanning απο τις ρυθμισεις, οπως και σε μενα εδω και μερικες μερες, οταν ανοιγοντας το google maps, με ρωτησε αν θελω να το ενεργοποιησω ξανα και απαντωντας εκει "never" εκτοτε ολα τα ποσοστα και γραφηματα ανταποκρινονται 100% στην πραξη...:wacko:

Φυσικα το τρικ με την σχετικη ρυθμιση, επ'ουδενι δεν θεωρειται bug fixing, από την στιγμη που πολλοι θα ηθελαν να ειναι ενεργο το scanning για ακομα καλυτερο location lock, χωρις την εξωφρενικη ενδειξη καταναλωσης (?) μπαταριας...

Τo sw development έχει συχνά αλυσιδωτά αποτελέσματα. Φτιάχνεις ένα bug εδώ σου λύνει ένα επιπλέον πρόβλημα παρακάτω.

Επίσης δεν θα μου έκανε εντύπωση αν πχ το συνεχές scanning για έμμεσο εντοπισμό της θέσης να θεωρείται μεταξύ άλλων και security & data privacy issue, ειδικά αν ο χρήστης το έχει απενεργοποιήσει.

Τέσπα, τώρα το wifi επέστρεψε στο σύνηθες 1%.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται να σταματήσει να λαμβάνει ειδοποίηση για το Google update κάθε μήνα:

Πας ρυθμίσεις, εφαρμογές, βρίσκεις το google play service επιλέγεις ειδοποιήσεις, block all. Τέλος. Έτσι απλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται να σταματήσει να λαμβάνει ειδοποίηση για το Google update κάθε μήνα:

Πας ρυθμίσεις, εφαρμογές, βρίσκεις το google play service επιλέγεις ειδοποιήσεις, block all. Τέλος. Έτσι απλά! :)

Μήπως έτσι φίλε μου σταματάς και άλλα notifications όμως;

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αλλάξω κινητό και είμαι ανάμεσα σε Nexus 5 και 5X, Huawei P8, Galaxy S6 (και ίσως Oneplus X)...

 

Η ερώτηση είναι αν το Nexus 5 έχει βελτιωθεί σε κάμερα και μπαταρία που είχε θέμα στην αρχή!

Επίσης, αν το πάρω τώρα, θα κρατήσει για καιρό ή θα είναι "ξεπερασμενο"; (βέβαια είναι Νεξους, οπότε θα έχει υποστήριξη)

If today was perfect, there would be no need for tomorrow...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα αφαιρουσα από την λίστα το 5 και το P8.

αυτά που μένουν έχουν αρκετή Διαφορά τιμής οπότε στο τέλος σημασία έχει το budget.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αλλάξω κινητό και είμαι ανάμεσα σε Nexus 5 και 5X, Huawei P8, Galaxy S6 (και ίσως Oneplus X)...

 

Η ερώτηση είναι αν το Nexus 5 έχει βελτιωθεί σε κάμερα και μπαταρία που είχε θέμα στην αρχή!

Επίσης, αν το πάρω τώρα, θα κρατήσει για καιρό ή θα είναι "ξεπερασμενο"; (βέβαια είναι Νεξους, οπότε θα έχει υποστήριξη)

Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα θέμα στο αντίστοιχο sub-forum, όπου θα ήταν πιο σχετικό το ερώτημά σου. Πριν ορίσεις ανάγκες και budget δεν μπορεί κάποιος να σου απαντήσει αν κάποια από τις συσκευές που προτείνεις είναι προτιμητέα ή όχι.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...