Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω πρόβλημα στην επαναφορά του λεξικού μου στο πληκτρολόγιο της Google. Έχω δοκιμάσει με helium αλλά και mybackup pro. Ενώ βλέπω τις λέξεις στο backup και η επαναφορά γράφουν οι εφαρμογές ότι ολοκληρώθηκε κανονικά, το λεξικό είναι πάντα άδειο. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

έχεις το google keyboard στον αυτόματο συγχρονισμό του λογαριασμού σου? Κρατάει η google backup και στο επαναφέρει όταν στήνεις νέα συσκευή, πράγμα που σημαίνει ότι δε χρειάζεσαι τρίτη εφαρμογή για τον λόγο αυτό...από κει και πέρα, μόνο με titanium backup θα σου πρότεινα, αλλά θέλει root

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρίξτε μια ματιά και σε αυτή την εφαρμογή : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.quinny898.app.customquicksettings

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

έχεις το google keyboard στον αυτόματο συγχρονισμό του λογαριασμού σου? Κρατάει η google backup και στο επαναφέρει όταν στήνεις νέα συσκευή, πράγμα που σημαίνει ότι δε χρειάζεσαι τρίτη εφαρμογή για τον λόγο αυτό...από κει και πέρα, μόνο με titanium backup θα σου πρότεινα, αλλά θέλει root

Το έχω αλλά δεν κάνει συγχρονισμό! Και αν κάνει, δεν βλέπω διάφορα. Το λεξικό για ελληνικά, αγγλικά είναι άδειο.

Είχα τουλάχιστον 993 λέξεις πριν.

Link to comment
Share on other sites

Σαχλή ίσως ερώτηση:

Υπάρχει τρόπος όταν έχω 3g ανοικτό και μπαίνω στο σπίτι (wifi) να κλείνει το 3g αυτόματα, όπως στα iphone?

 

Πλέον όσων αναφέρθηκαν ήδη, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και κάποια εφαρμογή όπως το Tasker, στο οποίο προγραμματίζεις αυτοματισμούς (πχ όταν είμαι σε εμβέλεια του δικτύου "τάδε", κλείσε το 3G).

Link to comment
Share on other sites

Σε nexus δεν νομίζω ότι δουλεύει. Τουλάχιστον πριν μήνες που δοκίμαζα.

Στο tasker συγκεκριμένα, δεν μπορείς ούτε να επιλέξεις την ρύθμιση.

 

 

Για το πληκτρολόγιο που ρωτούσα πριν, μόνο με μια λύση δούλεψε. Επιστροφή πίσω σε 4.x.x, root, επαναφορά του backup και μετά ο Γολγοθάς των ενημερώσεων OTA μέχρι την 6.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Σε nexus δεν νομίζω ότι δουλεύει. Τουλάχιστον πριν μήνες που δοκίμαζα.

Στο tasker συγκεκριμένα, δεν μπορείς ούτε να επιλέξεις την ρύθμιση.

 

 

Για το πληκτρολόγιο που ρωτούσα πριν, μόνο με μια λύση δούλεψε. Επιστροφή πίσω σε 4.x.x, root, επαναφορά του backup και μετά ο Γολγοθάς των ενημερώσεων OTA μέχρι την 6.

Το tasker πρέπει να το χρησιμοποιούν αρκετοί μάλλον πετυχημένα. Έχω την εντύπωση πως το έχω δει αρκετές φορές να αναφέρεται στο thread της Cataclysm. Άρα φαντάζομαι πως λειτουργεί, απλά μάλλον δεν ασχολήθηκες αρκετά, ώστε να βρεις τον σωστό τρόπο να το ρυθμίσεις.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το tasker γενικότερα. Και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει με διάφορα προφίλ. Μιλάω για την λειτουργία μόνο, του να μπαίνει σε 2g και να κλείνει τα δεδομένα, όταν συνδέεται σε WiFi.

Άλλωστε και στην περιγραφή του στο play, γράφει, εναλλαγή 2G/3G σε cyanogen.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το tasker γενικότερα. Και εγώ το έχω χρησιμοποιήσει με διάφορα προφίλ. Μιλάω για την λειτουργία μόνο, του να μπαίνει σε 2g και να κλείνει τα δεδομένα, όταν συνδέεται σε WiFi.

Άλλωστε και στην περιγραφή του στο play, γράφει, εναλλαγή 2G/3G σε cyanogen.

 

Πάντως είχα παρατηρήσει ότι αν έχεις και WiFi και δεδομένα, αν πιάνει WiFi χρησιμοποιεί την σύνδεση εκείνου και αν χάσει το σήμα "τραβάει" από τα mobile data. Είτε έχεις 2g,3g ή 4g. Τώρα δεν το έχω ψάξει αλλά παλιά ήξερα αρκετές εφαρμογές για να το σετάρεις ανά ποια ώρα τι να ανοίγει, δεδομένα, GPS κοκ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είχα παρατηρήσει ότι αν έχεις και WiFi και δεδομένα, αν πιάνει WiFi χρησιμοποιεί την σύνδεση εκείνου και αν χάσει το σήμα "τραβάει" από τα mobile data. Είτε έχεις 2g,3g ή 4g. Τώρα δεν το έχω ψάξει αλλά παλιά ήξερα αρκετές εφαρμογές για να το σετάρεις ανά ποια ώρα τι να ανοίγει, δεδομένα, GPS κοκ

Εννοείται ότι αν υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ τραβάει από εκεί δεδομένα και όχι από τα data. Ο μόνος λόγος να χρησιμοποιήσει τα data είναι το wifi να μην έχει πρόσβαση στο ίντερνετ, οπότε το βγάζει με θαυμαστικό και εμφανίζει κανονικά και το σήμα του δικτύου για να ξέρεις ότι τραβάει δεδομένα από τα data της κινητής.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα πριν 2 μηνες σε φιλο, παρακαλω

προσοχη στο κλεισιμο γιατι μπορει να χασει επαφη το μοτερ της δονησης που ειναι πανω στο καπακι

Edited by GANA
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα πριν 2 μηνες σε φιλο, παρακαλω

προσοχη στο κλεισιμο γιατι μπορει να χασει επαφη το μοτερ της δονησης που ειναι πανω στο καπακι[/quote

 

Σε παρακαλώ πες του να βάλει από το play store to ampere και να δει ή μπαταρία τι θερμοκρασία έχει.

Με 2 που δοκίμασα δεν δουλεύει ο αισθητήρας της θερμοκρασίας κολλαει στους 29

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα πριν 2 μηνες σε φιλο, παρακαλω

προσοχη στο κλεισιμο γιατι μπορει να χασει επαφη το μοτερ της δονησης που ειναι πανω στο καπακι[/quote

 

Σε παρακαλώ πες του να βάλει από το play store to ampere και να δει ή μπαταρία τι θερμοκρασία έχει.

Με 2 που δοκίμασα δεν δουλεύει ο αισθητήρας της θερμοκρασίας κολλαει στους 29

24,7-25,8 δείχνει και την έχω αλλάξει τον Αύγουστο..αλλά εβγαλα την εφαρμογη.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

24-25 τώρα που είναι χειμώνας αλλά όχι συνέχεια έτσι? Ανεβαίνει πχ αν το φορτίζεις και το δούλευεις.?

Και αν ναι από procordia την πηρες? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

24-25 τώρα που είναι χειμώνας αλλά όχι συνέχεια έτσι? Ανεβαίνει πχ αν το φορτίζεις και το δούλευεις.?

Και αν ναι από procordia την πηρες? Ευχαριστώ

Εννοείται όχι συνέχεια και ναι πηγα προκορδια και μου την άλλαξε επιτόπου και μου έδωσε και τη παλιά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται όχι συνέχεια και ναι πηγα προκορδια και μου την άλλαξε επιτόπου και μου έδωσε και τη παλιά.

 

Σε ευχάριστω παρά πολύ.

Μόλις πριν λίγο ήρθε ή καινούργια από procordia την έβαλα και με το που το ανοιξα ήταν 25

Άμεσως ηρέμησα μετά από λίγο 27 και ανεβαινε κανονικά.

Προσοχη λοιπόν για μπαταρια μόνο από procordia!!!

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ένα minor update πριν λίγο , ίσως λύνει τα 2-3 προβληματάκια που είχαμε.
Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ένα minor update πριν λίγο , ίσως λύνει τα 2-3 προβληματάκια που είχαμε.

1.5mb νομίζω? Αν ναι ηρθε στο 7 μου πριν 10 μέρες δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή σε κάτι, αλλά καλό είναι που ασχολούνται

Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά το κάνει upgrade εδώ και κανένα τέταρτο... (φτου και είπα ότι το πήρα από τους πρώτους , αφού κανείς δεν το ανέφερε :lol: )

Με 7 εννοείς το tablet ;

 

Αν ναι, τότε φαντάζομαι δεν θα είχες το κυριότερο πρόβλημα , που ήταν το σβήσιμο της οθόνης πριν τον τερματισμό της κλήσης. Ίσως έφτιαξαν αυτό (και ελπίζω το bug με το drain του wifi)

Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Nαι, αλλά το κάνει upgrade εδώ και κανένα τέταρτο... (φτου και είπα ότι το πήρα από τους πρώτους , αφού κανείς δεν το ανέφερε :lol: )

Με 7 εννοείς το tablet ;

 

Αν ναι, τότε φαντάζομαι δεν θα είχες το κυριότερο πρόβλημα , που ήταν το σβήσιμο της οθόνης πριν τον τερματισμό της κλήσης. Ίσως έφτιαξαν αυτό (και ελπίζω το bug με το drain του wifi)

Ναι στο tablet

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι μόνο το μηνιαίο πλέον security update, ο χρόνος για να το περάσει δεν είναι ένδειξη ότι κάνει κάτι ιδιαίτερο στα system files... Για bug fixing, θα χρειαστούμε αντίστοιχα από εδώ και πέρα κάτι σε 6.0.χ έκδοση.

Στο μεταξύ, ότι ήμουν έτοιμος να ρωτησω αν το θέμα με το battery drain είναι official bug ή το έχω μόνο εγώ που μόλις ήρθα στο nexus 5 από το 4αρι! Καλως ήρθα στην marshmallow προφανώς...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως είπα και στο thread της μπαταρίας, σε σχέση με την 5 , η 6 έχει βελτιώσει δραματικά την αυτονομία μου, πλησιάζοντας την απόδοση που είχε όταν το πρωτοπήρα. Οπότε ίσως τα 30%+ που βαράει το wifi , να είναι ενδεικτικά και όχι τελείως αληθή.
Ericsson R380s ,Sony Ericsson T68 , Sagem MyX6 , Sharp GX30, Sharp V802 ,Sony Ericsson K810i, Motorola Milestone , Motorola Razr, LG Nexus 5, Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή της εβδομάδας, το gmail app για το imap, δεν κατέβαζε νέα email. Έκανα κατάργηση του λογαριασμού και δημιουργία ξανά. Δούλεψε μια ώρα, μετά πάλι τα ίδια. Δεν έδωσα σημασία.

Το απόγευμα μου παραπονέθηκε ένα συνάδελφος για ακριβώς το ίδιο θέμα σε ένα G2.

Το έχει και κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα?

Btw, κατέβασα το outlook for android. Μια χαρά είναι.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα ανακριβή ποσοστά το σκέφτηκα πριν λίγο όπου ενώ η μπάρα στην κατανάλωση μπαταρίας είναι συνεχόμενη όλη μέρα, στα αναλυτικά στατιστικά πατώντας στο ποσοστό, δείχνει χρόνο πχ 4 ώρες αντί για 12 που έχω το κινητό ανοιχτό από το πρωί... Επίσης, από την εμπειρία μου με ποσοστό 30% πχ σε μια εφαρμογή το κινητό δεν θα άντεχε ούτε οχτάωρο...

Το θέμα πάντως, πραγματικής κατανάλωσης η όχι, επιβάλλεται να διορθωθεί...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...