Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοούμε custom πυρήνες;

 

edit: και αν η απάντηση είναι να φτιάξει η εταιρεία το δικό της επεξεργαστή, γιατί είναι μειονέκτημα;

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ λέω να πάω σε nexus 6p, αλλά προς την άνοιξη που θα είναι πιο λογικές οι τιμές. Το 5x για μένα δεν αξίζει τον κόπο. 16αρι με 2 γιγα Ραμ και 1080p, θα έπρεπε να κοστίζει 250 ευρώ, όχι τα κερατιατικα που ζητάνε. Τις άλλες εταιρίες δεν τις κοιτάζω καν, δεν ξαναμπλεκω με custom ui, έστω και αν είναι πειραγμένο ελάχιστα.
Link to comment
Share on other sites

Παντου. Δεν εχει ois , δεν εχει custom πυρηνες (oπως δεν ειμαστε ολοι οι ανρθρωποι ιδιοι ετσι και οι πυρηνες δεν μετρουνται με νουμερα για το ποσο καλοι ειναι διπυρηνο ,τετραπυρηνο , οχταπυρηνο κτλ), υπερβολικη τιμη για ιδια ram , ιδιο 1080p μετα απο 3 χρονια σε αυτα τα στανταρ, χειροτερο screen to body ratio (ιδιο μεγεθος με ενα 5.5 ιντσο πχ g3) και ενα σωρο ακομα πραματα.

Δες φετος τι εγινε με τους επεξεργαστες. Μετα απο παρα πολλους μηνες η qualcomm δεν εβγαλε custom πυρηνες , εβγαλε arm cortex και πηγε η samsung και εβγαλε και οχταπυρηνο Arm cortex στα 14 nm και επεσε ολος ο κοσμος στο ιντερνετ με αυτο το θεμα. :p :p

Υπαρχουν αρθρα που λενε οτι η samsung θα ξαναβαλει qualcomm στο νεο της S. Περυσι που τα fanboys της , κοροιδευαν σαν 10χρονα και το '16 κωλοτουμπες. S7=820=kryo=custom τετραπυρηνο στα χαμηλοτερα nm της αγορας=qualcomm επιστεφει στην κορυφη μετα απο ενα χρονο απραξιας με επεξεργαστες οπως οι krait 800, 801 , 805 κτλ ;)

Βαρεθηκα να τα λεω...

 

Οι άνθρωποι δεν ειμαστε ίδιοι αλλά ο 808 στο g4 μια χαρά τα πάει και με QHD οθόνη. Δεν νομίζω να έχει θέμα με το γυμνό nexus 5 με την fhd.

 

Από την άλλη αν κάποιος έχει ήδη nexus5 ένας λόγος να περιμένει να δει τι κάνει στην ουσία το νέο πενταρι και αφού πέσει η τιμή του σε νορμάλ επίπεδα.

 

Εγώ πάντως παραμένω με το πενταρι όσο υποστηρίζεται και την παλεύει η μπαταρία. Αν του χρόνου έχω την επιδότηση από την εταιρία ίσως σκεφτώ να αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα, ο μονος λογος που εχει καποιος να παει απο το N5 στα καινουργια ειναι η μπαταρια.

 

Προσωπικα κανω ευχες να μην μου παθει τιποτε το N5 διοτι δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναβγει Nexus στις διαστασεις του 5αριου (το πολυ). Δυστυχως. Και τηλεοραση για κινητο, δεν παιρνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να πάω σε nexus 6p, αλλά προς την άνοιξη που θα είναι πιο λογικές οι τιμές. Το 5x για μένα δεν αξίζει τον κόπο. 16αρι με 2 γιγα Ραμ και 1080p, θα έπρεπε να κοστίζει 250 ευρώ, όχι τα κερατιατικα που ζητάνε. Τις άλλες εταιρίες δεν τις κοιτάζω καν, δεν ξαναμπλεκω με custom ui, έστω και αν είναι πειραγμένο ελάχιστα.

Άλλη απογοήτευση κι αυτό. Χωρίς ois, χωρίς ασύρματη φόρτιση, τις ίδιες μνήμες με το 6, μικρότερο πάνελ και...Τον 810 που είναι ψησταριά.

Το περίμενα πως και πως , αλλά ...Δεν.

Link to comment
Share on other sites

και εγω λιγο ξενερωσα...οταν ειχα παρει το m8 ειχα πει οτι αν βγει nexus με premium built θα το επαιρνα με κλειστα ματια....δυστυχως βγαλανε τηλεοραση και το 5χ μου ειναι απλα αδιαφορο...ισως ειναιμ η πρωτη φορα που θα κινηθω για αγορα s6 edge(το μονο που με συγκινει σε θεμα design) ή iphone ...και ολα αυτα λογω μεγεθους...αλλιως θα ειχα παρει το 6αρι που για εμενα ειναι value for money...a re google...
Link to comment
Share on other sites

Άλλη απογοήτευση κι αυτό. Χωρίς ois, χωρίς ασύρματη φόρτιση, τις ίδιες μνήμες με το 6, μικρότερο πάνελ και...Τον 810 που είναι ψησταριά.

Το περίμενα πως και πως , αλλά ...Δεν.

1)Αν δεν το είδες ήδη, η ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζει είναι κορυφαία...

2)Οι μνήμες του είναι DDR4!

3) To panel μια χαρά είναι...μέχρι τώρα όλοι κράζανε ότι το 6 ήταν τεράστιο, τώρα κράζουμε και το μικρότερο???

4) ο 810 v2.1 δεν ξέρεις αν είναι ψησταριά...στα χαρτιά πάντως δεν είναι.

Βάλε και το όλο premium της συσκευής και κάνε την σούμα..;)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούμε custom πυρήνες;

 

edit: και αν η απάντηση είναι να φτιάξει η εταιρεία το δικό της επεξεργαστή, γιατί είναι μειονέκτημα;

 

Η Qualcomm δεν έβγαζε επεξεργαστές ακριβώς όπως στα σχέδια της ARM, αλλά έκανε και δικές της μικροαλλαγές. Αποτέλεσμα ήταν οι επεξεργαστές της να είναι πάντα ένα κλικ καλύτεροι ή να έχουν καλύτερη θερμική συμπεριφορά κλπ κλπ.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

1)Αν δεν το είδες ήδη, η ποιότητα των φωτογραφιών που βγάζει είναι κορυφαία...

2)Οι μνήμες του είναι DDR4!

3) To panel μια χαρά είναι...μέχρι τώρα όλοι κράζανε ότι το 6 ήταν τεράστιο, τώρα κράζουμε και το μικρότερο???

4) ο 810 v2.1 δεν ξέρεις αν είναι ψησταριά...στα χαρτιά πάντως δεν είναι.

Βάλε και το όλο premium της συσκευής και κάνε την σούμα..;)

 

1) Κορυφαίες φωτο χωρίς ois, δεν παίζει. Έχει αποδειχθεί από πολλά και διάφορα μοντέλα ως τώρα. Το τι λένε κάποια "επιδοτούμενα" sites , με αφήνει αδιάφορο

2) Το ότι αφαίρεσαν την ασύρματη φόρτιση, δεν μπορώ να το παραβλέψω. Δεν θα πετάξουμε και τα αξεσουάρ που μας βολεύουν και μάλιστα σε μια εποχή που το wireless charging τείνει να είναι στάνταρ στα περισσότερα μοντέλα!!

3) Ο 810, δεν με ενδιαφέρει τι λέει στα χαρτιά και αν είναι ο v2.1. Δεν είναι τυχαίο ότι τον αποφεύγουν όλες οι κατασκευάστριες.

4) Για το πάνελ, γούστα είναι αυτά. Εμένα μου αρέσουν οι 6 ίντσες και δεν θέλω να πάω σε λιγότερες.

Όσο για το premium, όπως το δει κανείς.,στο δικό μου μάτι δείχνει φτηνοκινητό.

Η δική μου σούμα, έριξε άκυρο και πάμε γι άλλα (κρίμα).

Ο καθένας βέβαια, αποφασίζει σύμφωνα με τα δικά του γούστα.

 

(Να κλείσουμε εδώ και το off topic)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις γυρισα και παω για εγκατασταση.....

να ευχαριστησω ΞΑΝΑ το myphone για την ενημερωση στην πρωτη σελιδα....ειναι μαλλον μικρο πραγμα η νεα εκδοση στα android (1,4billion παγκοσμιως) απο οτι το ios...

υγ. ευχομαι αυριο να δωσετε λινκ για τα καινουργια windows phone,surface κα να μην γινει οπως τοτε με το event της blackberry για το passport....

Link to comment
Share on other sites

τωρα μολις γυρισα και παω για εγκατασταση.....

να ευχαριστησω ΞΑΝΑ το myphone για την ενημερωση στην πρωτη σελιδα....ειναι μαλλον μικρο πραγμα η νεα εκδοση στα android (1,4billion παγκοσμιως) απο οτι το ios...

υγ. ευχομαι αυριο να δωσετε λινκ για τα καινουργια windows phone,surface κα να μην γινει οπως τοτε με το event της blackberry για το passport....

 

Κακίες...:O

Εγώ έχω κάποια ώρα μαζί με το νέο λειτουργικό. Δεν έκανα clean install. Δείχνει γενικά σαν μια καλή αναβάθμιση. .. σταθερό και γρήγορο. Καμιά εφαρμογή (από Google ) δεν έχει αλλάξει πχ camera... από μπαταρία ... από αύριο. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Me toolkit αλλα επέλεψα να κανω wipe καθως ειχα καιρο να κανω. Εκ πρώτης όψεως ειναι πολύ smoooooooth! Τα υπόλοιπα θα τα δοyμε σε λιγο καιρο! (ακουυυυυς μπαταρία μουυυυ????) :)
Link to comment
Share on other sites

Κακίες...:O

Εγώ έχω κάποια ώρα μαζί με το νέο λειτουργικό. Δεν έκανα clean install. Δείχνει γενικά σαν μια καλή αναβάθμιση. .. σταθερό και γρήγορο. Καμιά εφαρμογή (από Google ) δεν έχει αλλάξει πχ camera... από μπαταρία ... από αύριο. :cry:

 

Κακίες δεν νομίζω η αλήθεια είναι...

Τέλος πάντων... Και εγώ έχω ότι όχι μόνο είναι πιο smooth έχει και αλλά animation όταν ανοίγει για παράδειγμα το YouTube...το έχω και εηω για φόρτιση οπότε από μπαταρία από αύριο ...

Link to comment
Share on other sites

Κακίες...:O

Εγώ έχω κάποια ώρα μαζί με το νέο λειτουργικό. Δεν έκανα clean install. Δείχνει γενικά σαν μια καλή αναβάθμιση. .. σταθερό και γρήγορο. Καμιά εφαρμογή (από Google ) δεν έχει αλλάξει πχ camera... από μπαταρία ... από αύριο. :cry:

 

Κακίες δεν νομίζω η αλήθεια είναι...

Τέλος πάντων... Και εγώ έχω ότι όχι μόνο είναι πιο smooth έχει και αλλά animation όταν ανοίγει για παράδειγμα το YouTube...το έχω και εηω για φόρτιση οπότε από μπαταρία από αύριο ...

 

Ψιλό-κακίες:p...Θα συμφωνήσω κ γω,άλλο ελληνικό σαιτ το έχει ήδη ανεβάσει σαν είδηση.Τελοσπα....Περιμένω εντυπώσεις απο όσους την περάσετε και να καταλήξω αν αξίζει ή να μείνω στην cm 12.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά έχω WiFi σε σημείο που δεν είχα...όλα φαίνονται smoothly και αυτό που μου άρεσε είναι ότι μου έγραφε ότι ή μπαταρία έχει ακόμα 8 days!!!το άφησα σε stand by όλο το βράδυ αν και έχασε 4%.. με πρώτη φόρτιση ...βλέπουμε...

Υγ.ψιλοκακιες μπορεί να είναι αλλά ένα site με αυτό το όνομα περιμένεις μια ίση αντιμετώπιση προς όλα όλα τα λειτουργικά και όχι μονομερή ενημέρωση...

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων και σε μενα απο χθες ολα οκ...Δεν νομιζω σε στοκ να πηγαινε τοσο μπαλα το κινητο ξανα αν και εχω πολυ καιρο να δουλεψω στοκ..Το Now on tap σε σας δουλευει? Εμενα απλα με πεταει στο google now, ενω σε καποια reviews σε αλλους βλεπω να δουλευει κανονικα...Λες να μην δουλευει στη χωρα μας?!?!

 

Ενταξει βρήκα την απάντηση και για όποιον αλλον ρωτάει:

 

"It only works with system language set to English. You then have to enable it under Settings - Google - Search and Now. You'll find a toggle there for Now On Tap, which isn't there with the system language set to anything other than English."

Edited by Dalaz

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρων και σε μενα απο χθες ολα οκ...Δεν νομιζω σε στοκ να πηγαινε τοσο μπαλα το κινητο ξανα αν και εχω πολυ καιρο να δουλεψω στοκ..Το Now on tap σε σας δουλευει? Εμενα απλα με πεταει στο google now, ενω σε καποια reviews σε αλλους βλεπω να δουλευει κανονικα...Λες να μην δουλευει στη χωρα μας?!?!

 

Ενταξει βρήκα την απάντηση και για όποιον αλλον ρωτάει:

 

"It only works with system language set to English. You then have to enable it under Settings - Google - Search and Now. You'll find a toggle there for Now On Tap, which isn't there with the system language set to anything other than English."

 

Όχι σε στοκ πήγαινε αρκετά καλά αλλά τώρα ακόμα καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα και σε μενα, super smooth μου φαινεται.... ενα προβληματακι μονο, οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη πλεον δεν μ ανοιγει τους φακελους πχ DCIM, Camera κτλπ. ειναι ενα κενο. ξερει κανεις πως θα το φτιαξουμε?
Link to comment
Share on other sites

Τα factory images γίνονται install σε Multirom; Θέλω να το δω χωρίς να διαλύσω τα πάντα.

 

Τα factory είναι για φλασαρισμα μέσω fastboot/toolkits κλπ.

Εσύ χρειάζεσαι flashable zip μέσω recovery.

Αυτό εδώ μόλις το δοκίμασα ως secondary και δουλεύει μια χαρά.

Kernel hells-Core b10 και ρουταρα μεσω SU 2.46 ( ξέχασα να κατεβάσω την 2.49 :p )

 

Προφανώς το παραπάνω δουλεύει και χωρίς Multirom. ;)

Link to comment
Share on other sites

Tip που διάβασα σε ξένο site. Κατεβάζοντας notification bar και πατώντας παρατεταμένα στο γρανάζι που πάμε στις ρυθμίσεις, ενεργοποιούμε το System UI tuner που βγαίνει στο κάτω μέρος των ρυθμίσεων. Ίσως χρειαστεί να ανοίξουμε και τα developer options αν δεν δουλεύει. Το είχα δει και το αναφέρω. Δεν είναι καινούργιο. Είναι από τη Developers preview.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...