Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εννούσα την γλώσσα αναζήτησης...την πρώτη ρύθμιση στο μενού των ρυθμίσεων...όπου όντως υπάρχει μία γλώσσα ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με άλλη δεύτερη γλώσσα (ιταλικά γαλλικά) λειτουργούν οι φωνητικές εντολές

φαίνεται με τα ελληνικά υπάρχει πρόβλημα

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν κάθε μέρα εδω και κανα μήνα περίπου μου βγάζει μήνυμα οτι δεν βρέθηκε κάρτα sim και πρέπει να γίνει restart.

Μερικές φορές πετάει το καρτελάκι και δυο φορές μέσα στη μέρα και είναι πολύ σπαστικό να κάνω συνέχεια επανεκκινήσεις.

Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό;

 

Είμαι με 4.4.4 και δεν έχω σκοπό για 5.0 ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο στι θέμα του tethering με την Vodafone. Έχω πρόγραμμα cu με δυο κάρτες με κοινό νούμερο. Η μια είναι στο nexus 5 και η άλλη στο "σκουπίδι" όπως το αποκαλεί γνωστός και μη εξαιρετέος εδω, Lumia 635 με windows 8.1. Στο Lumia τα πάντα λειτουργούν κανονικότατα, στο nexus όχι. Δοκίμασα φυσικά να αλλάξω τις κάρτες στις δυο συσκευές και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Το συμπέρασμα;

 

Edit: Στο Lumia δεν εμφανίζεται και το σπαστικό μήνυμα σε κάθε reboot σχετικά με την SIM και το vodafone menu και μάλιστα δυο φορές, η μια πάνω στην άλλη συνεχόμενα.

 

Γενικότερα ήρθε ίσως η ώρα για μια αλλαγή. Το nexus 5 αργά ή γρήγορα θα φύγει απο τα χέρια μου.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

οκ, άρα τα ίδια λέμε...μία γλώσσα για την αναζήτηση, περισσότερες για τα φωνητικά..:)

Παιδιά Greek TTS δεν υποστηρίζει η Google. Άρα "φωνητικά" στα Ελληνικά δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

το TTS σημαίνει text to speech...φωνητικά εννοούμε να του μιλάς και να γράφει, όπου και υποστηρίζονται μια χαρά. :)
Link to comment
Share on other sites

Με μπερδεψατε τωρα.

Εχω ως γλωσσα συστηματος τα ελληνικα. Δηλαδη το μενου, η επιφανεια εργασιας ολα ειναι στα ελληνικα. Στις ''ρυθμισεις google'' (οχι στις γενικες ρυθμισεις) στο μενου ''Αναζητηση και now'' στο υπομενου ''Αναζητηση γλωσσας'' εχω επιλεξει ελληνικα.Στο ιδιο μενου και στο υπομενου ''Φωνη'' εχω επιλεξει ''Γλωσσες English (us) και ελληνικα. Παω στην ''ανιχνευση ok google'' και δεν με αφηνει να το ''εκπαιδευσω'' στη φωνη μου. Περαν αυτου δεν λειτουργει κιολας η εφαρμογη γενικοτερα.

 

 

Παρεπιπτοντως την ''πιανει'' ευκολα τη φωνη σας; Εμενα μου βγαζει τη ψυχη μεχρι να τι κανει. Οταν το εκανε.

Edited by GiannisPot
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι είναι και οι δικές μου ρυθμίσεις και δουλεύει σφαίρα

δοκίμασε να απενεργοποίησεις και να επανενεργοποιήσεις την ανίχνευση ok google

 

για επανεκπαίδευση φωνητικό μοντέλο ok google πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει το <από οποιαδήποτε οθόνη> μετά αν θες το απενεργοποιείς

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

η εκπαίδευση φωνής έχει γενικά ένα θέμα το οποίο θα λυθεί στην 5.1...οπότε μην σκίζεσε να το μάθεις...

παλαιότερα το ok google έπιανε 10/10....πλέον με τα θεματάκια πιάνει 5/10...

υπομονή πάντως, είναι γνωστό θέμα και αναμένεται σύντομα λύση.

Link to comment
Share on other sites

το TTS σημαίνει text to speech...φωνητικά εννοούμε να του μιλάς και να γράφει, όπου και υποστηρίζονται μια χαρά. :)

Σωστά τα λες. Απλά τα αποτελέσματα θα στα φέρει γραμμένα. Δεν θα ακούσεις ελληνικά ποτέ εκτός και εάν βάλεις κάποιο άλλο TTS engine που δεν έχω δει κάτι αξιόλογο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες. Απλά τα αποτελέσματα θα στα φέρει γραμμένα. Δεν θα ακούσεις ελληνικά ποτέ εκτός και εάν βάλεις κάποιο άλλο TTS engine που δεν έχω δει κάτι αξιόλογο.

 

σωστά! ;)..απλά συζητάγαμε για το πρώτο κομμάτι του να του μιλάς, οπότε έκανα και το σχόλιο :)

Link to comment
Share on other sites

κι όμως υπάρχει δυνατότητα να εκφωνηθεί κείμενο στα ελληνικά

αν είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ ανοίγοντας το μετάφραση google και στη χρήση δεδομένων έχεις τσεκαρισμένο το <να προτιμάται το κείμενο σε ομιλία>τότε μπορείς να ακούσεις το ελληνικό κείμενο που έχεις προς η από μετάφραση

Edited by sergyma
Mageia 6 KDE Plasma 5
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάρω το nexus 5 αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι θα μπορώ να έχω όπως τώρα με το S3 screen mirroring ώστε να βλέπω το κινητό στην tv ασύρματα αυτό γίνεται χωρίς να είναι σε δίκτυο οι συσκευές απλός συνδέονται μεταξύ τους με το wifi
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λίγο στι θέμα του tethering με την Vodafone. Έχω πρόγραμμα cu με δυο κάρτες με κοινό νούμερο. Η μια είναι στο nexus 5 και η άλλη στο "σκουπίδι" όπως το αποκαλεί γνωστός και μη εξαιρετέος εδω, Lumia 635 με windows 8.1. Στο Lumia τα πάντα λειτουργούν κανονικότατα, στο nexus όχι. Δοκίμασα φυσικά να αλλάξω τις κάρτες στις δυο συσκευές και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Το συμπέρασμα;

 

Edit: Στο Lumia δεν εμφανίζεται και το σπαστικό μήνυμα σε κάθε reboot σχετικά με την SIM και το vodafone menu και μάλιστα δυο φορές, η μια πάνω στην άλλη συνεχόμενα.

 

Γενικότερα ήρθε ίσως η ώρα για μια αλλαγή. Το nexus 5 αργά ή γρήγορα θα φύγει απο τα χέρια μου.

 

 

Αυτό το θέμα με έχει προβληματίσει και εμένα συν ότι το έχω το nexus απο πέρσι το Δεκέμβριο. Πάντα όμως με απασχολεί ενα ερώτημα .,που άλλου θα βρω τέτοια εμπειρία χρήσης σε αυτά τα λεφτά;

Δεν σου κρύβω ότι ψιλό κοιτάζω το xiaomi mi note

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως είναι θέμα της Vodafone.. Τα άλλα δίκτυα γιατί δεν έχουν πρόβλημα με το tethering; και όσο η Vodafone δεν παραδέχεται το πρόβλημα της, δεν θα δούμε φως στην υπόθεση..
Link to comment
Share on other sites

Και με cosmote έχουν γράψει πρόβλημα

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5871731

Edited by nikoskat
Link to comment
Share on other sites

Τώρα έρχεται και σε αυτούς που είχαν 4.4.4 και τους πάει κατευθείαν 5.0.1

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μετά από επανεκκίνηση δε θα έπρεπε να μην υπάρχει στα recent apps ούτε μια εφαρμογή; Εγώ τις βλέπω όλες αυτές που είχα τρέξει..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν υπάρχει χρόνος για να διαβάσω όλο το θέμα και εξαλου δεν με αφορά γιατί δεννειναι για μενα αλλά για φίλο,αξίζει η αγορά του 16gb ολοκαινουργιο στο κουτί του με 2 χρονιά εγυηση για 190 ευρω?
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε κ σε μενα η αναβαθμιση 5.0.1 τα ξημερωματα κατα τις 3

Μεχρι τωρα ολα καλα

Περιμενω να δω ποσο θα αντεξει η μπαταρια σε σχεση με το 4.4.4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...