Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ θα κρατησω το 5,εχει και η γυναικα μου το 4,θα πάρω το 6 λόγω χαρακτηριστικών και ποιότητας, και θα είμαι nexus family...:D

 

Υ.Γ πάντως το 5αρι βλέπω να γίνεται συλλεκτικό... Πιστευω οτι δεν αξίζει να πουληθεί για πολλούς λόγους, ενας απο αυτους είναι οτι είναι το πιο μαζεμένο 5ιντσω που υπάρχει, έχει ταχυτητα,έχει ομορφιά, λίγο απο ποιότητα κατασκευης πάσχει, αλλά αξίζει!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω συμβόλαιο με τη γυναίκα 2 χρόνια να μη πάρω άλλο κινητό :p

Του χρόνου τέτοια εποχή ίσως αλλάξω το 5αρι μου!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάνω που είχα ψήσει την γυναίκα να δώσει το nexus 4 για να της δώσω το 5αρι και να πάρω το 6αρι, έρχεται η Google και το βγάζει τόσο μεγάλο που δε παίζει να το αγοράσω με τη καμία. Οπότε τζάμπα το ψήσιμο! Για εμένα σε διαστάσεις το πολύ σαν το 5αρι.
Link to comment
Share on other sites

την μεθαυριανή preview θα την περάσεις σίγουρα χειροκίνητα με φλασάρισμα...

για την επίσημη "τελική" 5.0 , αρχές Νοεμβρίου, δεν ξέρουμε ακόμα αν θα έρθει update από την preview...(το πιο πιθανό να μην έρθει και να θέλει πάλι φλασάρισμα)

 

Θα πρέπει να κάνω wipe τα πάντα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη android l preview και ήλπιζα να το αποφύγω γιατί σε 2 εβδομάδες πάλι θα στήνουμε την τελική έκδοση χώρια τα σεταρίσματα μετά από custom kernels και roms.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη android l preview και ήλπιζα να το αποφύγω γιατί σε 2 εβδομάδες πάλι θα στήνουμε την τελική έκδοση χώρια τα σεταρίσματα μετά από custom kernels και roms.

 

Nexus έχεις.

Θα έπρεπε το σετάρισμα από clean flash να σου παίρνει 15 λεπτά maximum.:D

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω το helium και μάλλον θα τα κάνω όλα backup από κει. Έχεις κάποιον άλλο τρόπο να προτείνεις;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω το helium και μάλλον θα τα κάνω όλα backup από κει. Έχεις κάποιον άλλο τρόπο να προτείνεις;

 

Εγώ όσα apps θέλουν ιδιαίτερες ρυθμίσεις π.χ.Tapatalk τα εχω backup με το Titanium.

Την rom την ρυθμίζω γρήγορα γιατί βάζω συνέχεια την ίδια και την εχω μάθει με κλειστά μάτια.:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με νοιάζουν οι εφαρμογές που κοντεύουν τις 150. Θα τις κάνω ένα backup μαζί με τα δεδομένα τους και καθαρό setup βλέπουμε αν και πότε θα γίνει (λογικά μόνο αν έχω προβλήματα). Υπάρχει ενημέρωση για το πότε θα γίνουν συμβατά με android l greenify και xposed framework. Ειδικά για το πρώτο καίγομαι γιατί έχω πολύ awake.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Ν5 16GB, με όλα stock και έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Κάποιες φορές όταν προσπαθώ να μπω στον dialer, το κινητό lagάρει και κολλάει με αποτέλεσμα να πατάω κάποιο πλήκτρο και να ανταποκρίνεται μετά από ενα δευτερόλεπτο. Αν πατήσω το πλήκτρο της επιστροφής στην κεντρική σελίδα και ξαναμπω στον dialer, τότε το πρόβλημα διορθώνεται. Αυτό το lag δεν το έκανε από την αρχή, αλλά μετά από κάποια από τις επίσημες ενημερώσεις. Επίσης, το πρόβλημα εμφανίζεται είτε έχω άλλες εφαρμογές ανοικτές είτε καμία εφαρμογή ανοικτή. Μήπως έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού;

2) Πως ελέγχω εάν έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού και με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω καθαρισμό της; Γενικά με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω clean τα άχρηστα αρχεία;

3) Υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορώ να μεταφέρω σε άλλο κινητό android (π.χ. εάν αγοράσω το Ν6) όλες τις επαφές μου, καθώς και τις φωρογραφίες από τη συλλογή; Δεν θέλω να το κάνω μέσω συγχρονισμού με το gmail, αλλά θέλω να μεταφερθούν μόνο οι επαφές, καθώς και οι φάκελοι με τις φωτογραφίες στη συλλογή.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Ν5 16GB, με όλα stock και έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Κάποιες φορές όταν προσπαθώ να μπω στον dialer, το κινητό lagάρει και κολλάει με αποτέλεσμα να πατάω κάποιο πλήκτρο και να ανταποκρίνεται μετά από ενα δευτερόλεπτο. Αν πατήσω το πλήκτρο της επιστροφής στην κεντρική σελίδα και ξαναμπω στον dialer, τότε το πρόβλημα διορθώνεται. Αυτό το lag δεν το έκανε από την αρχή, αλλά μετά από κάποια από τις επίσημες ενημερώσεις. Επίσης, το πρόβλημα εμφανίζεται είτε έχω άλλες εφαρμογές ανοικτές είτε καμία εφαρμογή ανοικτή. Μήπως έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού;

2) Πως ελέγχω εάν έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού και με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω καθαρισμό της; Γενικά με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω clean τα άχρηστα αρχεία;

3) Υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορώ να μεταφέρω σε άλλο κινητό android (π.χ. εάν αγοράσω το Ν6) όλες τις επαφές μου, καθώς και τις φωρογραφίες από τη συλλογή; Δεν θέλω να το κάνω μέσω συγχρονισμού με το gmail, αλλά θέλω να μεταφερθούν μόνο οι επαφές, καθώς και οι φάκελοι με τις φωτογραφίες στη συλλογή.

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Πρώτη φορά το ακούω εγώ αυτό για τον Dialer..

Το κινητό πόσες μέρες το έχεις ανοιχτό; Μπορείς να δεις πόση ελεύθερη μνήμη ram αν πας, ρυθμίσεις, εφαρμογές, εκτελείται. Εκεί γράφει τη διαθέσιμη μνήμη ram. Άχρηστα αρχεία μπορείς και με το Clean Master & sd maid. Τις επαφές μπορείς να τις κάνεις σε αρχείο csv και να τις περάσεις. Τις φωτογραφίες με το κλασικό τρόπο μέσω υπολογιστή αφού δε θες με συγχρονισμό.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το κλείνω σχεδόν ποτέ. Λες να φταίει αυτό;

Τις επαφές πως τις κάνεις αρχείο csv από το κινητό; Έχει εφαρμογή; Και τα μεταφέρει όλα τα στοιχεία; Γεννέθλια, email κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό δεν το κλείνω σχεδόν ποτέ. Λες να φταίει αυτό;

Τις επαφές πως τις κάνεις αρχείο csv από το κινητό; Έχει εφαρμογή; Και τα μεταφέρει όλα τα στοιχεία; Γεννέθλια, email κτλ;

 

Κοίτα εγώ έκλεισα 900 ώρες λειτουργίας και εντάξει βάρυνε λίγο αλλά όχι στο βαθμό που το λες εσύ.

Λογικά υπάρχει ψάξου στο playstore, για γενέθλια κτλ δε γνωρίζω

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να μην έχει κλείσει ποτέ από την ώρα που το αγόρασα. Στην χειρότερη airplane mode είναι. Τα λοιπά περί μνήμης δεν τα καταλαβαίνω.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με ζόρι προσπαθώ να κλείσω έναν κύκλο φόρτισης χωρίς να μπω recovery να φλασάρω κάτι.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν θα γίνεται εξίσου εύκολα root to android L? Είχα διαβάσει το καλοκαίρι ότι σκοπεύουν να δυσκολέψουν το root στο 5. Ισχύει ακόμα;
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν θα γίνεται εξίσου εύκολα root to android L? Είχα διαβάσει το καλοκαίρι ότι σκοπεύουν να δυσκολέψουν το root στο 5. Ισχύει ακόμα;

 

Μην ξανα μπεις εκεί που το διάβασες :)

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πάρει πρέφα πρώτος το update της l preview ας δώσει ένα λινκ. Μόνο από υπολογιστή γίνεται να περαστεί;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Ν5 16GB, με όλα stock και έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Κάποιες φορές όταν προσπαθώ να μπω στον dialer, το κινητό lagάρει και κολλάει με αποτέλεσμα να πατάω κάποιο πλήκτρο και να ανταποκρίνεται μετά από ενα δευτερόλεπτο. Αν πατήσω το πλήκτρο της επιστροφής στην κεντρική σελίδα και ξαναμπω στον dialer, τότε το πρόβλημα διορθώνεται. Αυτό το lag δεν το έκανε από την αρχή, αλλά μετά από κάποια από τις επίσημες ενημερώσεις. Επίσης, το πρόβλημα εμφανίζεται είτε έχω άλλες εφαρμογές ανοικτές είτε καμία εφαρμογή ανοικτή. Μήπως έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού;

2) Πως ελέγχω εάν έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού και με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω καθαρισμό της; Γενικά με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω clean τα άχρηστα αρχεία;

3) Υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορώ να μεταφέρω σε άλλο κινητό android (π.χ. εάν αγοράσω το Ν6) όλες τις επαφές μου, καθώς και τις φωρογραφίες από τη συλλογή; Δεν θέλω να το κάνω μέσω συγχρονισμού με το gmail, αλλά θέλω να μεταφερθούν μόνο οι επαφές, καθώς και οι φάκελοι με τις φωτογραφίες στη συλλογή.

 

Ευχαριστώ πολύ[

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω κ εγώ κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον dialer.όταν παταω το κουμπί για τον dialer μου ανοίγει κανονικά αλλά όταν μετα παταω το κουμπί για να εμφανίσει το πληκτρολόγιο μου βγαζει κενή λευκή σελιδα κ πρεπει να κάνω μια πίσω με το κουμπί επιστροφής κ να ξαναπατησω το κουμπί για το πληκτρολόγιο οπου κ εμφανιζεται κανονικά το πληκτρολογιο την δεύτερη φορά. Κ το κανει πάντα ακόμα κ αμέσως μετα απο επανεκκίνηση... Κάπου είχα διαβάσει οτι πρεπει να φταίει το hangout(αν κ δε το χρησιμοποιώ) μετα τθς τελευταίες αναβαθμίσεις του.

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα είμαι κάτοχος ενός Ν5 16GB, με όλα stock και έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Κάποιες φορές όταν προσπαθώ να μπω στον dialer, το κινητό lagάρει και κολλάει με αποτέλεσμα να πατάω κάποιο πλήκτρο και να ανταποκρίνεται μετά από ενα δευτερόλεπτο. Αν πατήσω το πλήκτρο της επιστροφής στην κεντρική σελίδα και ξαναμπω στον dialer, τότε το πρόβλημα διορθώνεται. Αυτό το lag δεν το έκανε από την αρχή, αλλά μετά από κάποια από τις επίσημες ενημερώσεις. Επίσης, το πρόβλημα εμφανίζεται είτε έχω άλλες εφαρμογές ανοικτές είτε καμία εφαρμογή ανοικτή. Μήπως έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού;

2) Πως ελέγχω εάν έχει γεμίσει η μνήμη του κινητού και με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω καθαρισμό της; Γενικά με ποια εφαρμογή μπορώ να κάνω clean τα άχρηστα αρχεία;

3) Υπάρχει κάποια εφαρμογή με την οποία να μπορώ να μεταφέρω σε άλλο κινητό android (π.χ. εάν αγοράσω το Ν6) όλες τις επαφές μου, καθώς και τις φωρογραφίες από τη συλλογή; Δεν θέλω να το κάνω μέσω συγχρονισμού με το gmail, αλλά θέλω να μεταφερθούν μόνο οι επαφές, καθώς και οι φάκελοι με τις φωτογραφίες στη συλλογή.

 

Ευχαριστώ πολύ[

 

Παρόμοιο πρόβλημα έχω κ εγώ κάθε φορά που χρησιμοποιώ τον dialer.όταν παταω το κουμπί για τον dialer μου ανοίγει κανονικά αλλά όταν μετα παταω το κουμπί για να εμφανίσει το πληκτρολόγιο μου βγαζει κενή λευκή σελιδα κ πρεπει να κάνω μια πίσω με το κουμπί επιστροφής κ να ξαναπατησω το κουμπί για το πληκτρολόγιο οπου κ εμφανιζεται κανονικά το πληκτρολογιο την δεύτερη φορά. Κ το κανει πάντα ακόμα κ αμέσως μετα απο επανεκκίνηση... Κάπου είχα διαβάσει οτι πρεπει να φταίει το hangout(αν κ δε το χρησιμοποιώ) μετα τθς τελευταίες αναβαθμίσεις του.

 

Εμένα γίνεται αυτό μόνο στον Chrome πάντως. .

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας σε κάτι. Τον τελευταίο καιρό και ενώ όλα ήταν μια χαρά, μου βγάζει ένα σφάλμα στην φωτογραφική μηχανή. ΠΧ ανοίγω το viber και όποτε το πιάσει μου λέει Failed to initialize the camera. Μετά από αυτό αν πάω να ανοίξω τη φωτογραφική μου βγάζει σφάλμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με τη φωτογραφική και επιστρέφει στην αρχική οθόνη. Πηγαίνοντας λοιπόν στην μπαταρία βλέπω τη διεργασία της κάμερας να είναι ανοικτή, (daemon-qqcamera ή κάπως έτσι) με μεγάλη κατανάλωση κιόλας. Σήμερα το βραδυ οταν άφησα τη συσκευή είχα κοντά στο 45% μπαταρία και το πρωί ξύπνησα και είχε κλείσει γιατί είχε φάει όλη την μπαταρία ενώ η συσκευή ήταν σε αδράνεια χωρις να έχω αφήσει τίποτα ανοικτό. Όταν το έβαλα για φόρτιση και το άνοιξα πάλι η κατανάλωση της συγκεκριμένης διεργασίας είχε φτάσει στο 38% και δεν έλεγε να πέσει με τίποτα. Stock 4.4.4 είναι η συσκευή. Να φταίει η τελευταία αναβάθμιση στην εφαρμογή του viber; Γιατί το έχω από την αρχή που πήρα τη συσκευή (Ιούνιος) και μου το το κάνει τον τελευταίο μήνα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη βοήθειά σας σε κάτι. Τον τελευταίο καιρό και ενώ όλα ήταν μια χαρά, μου βγάζει ένα σφάλμα στην φωτογραφική μηχανή. ΠΧ ανοίγω το viber και όποτε το πιάσει μου λέει Failed to initialize the camera. Μετά από αυτό αν πάω να ανοίξω τη φωτογραφική μου βγάζει σφάλμα ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με τη φωτογραφική και επιστρέφει στην αρχική οθόνη. Πηγαίνοντας λοιπόν στην μπαταρία βλέπω τη διεργασία της κάμερας να είναι ανοικτή, (daemon-qqcamera ή κάπως έτσι) με μεγάλη κατανάλωση κιόλας. Σήμερα το βραδυ οταν άφησα τη συσκευή είχα κοντά στο 45% μπαταρία και το πρωί ξύπνησα και είχε κλείσει γιατί είχε φάει όλη την μπαταρία ενώ η συσκευή ήταν σε αδράνεια χωρις να έχω αφήσει τίποτα ανοικτό. Όταν το έβαλα για φόρτιση και το άνοιξα πάλι η κατανάλωση της συγκεκριμένης διεργασίας είχε φτάσει στο 38% και δεν έλεγε να πέσει με τίποτα. Stock 4.4.4 είναι η συσκευή. Να φταίει η τελευταία αναβάθμιση στην εφαρμογή του viber; Γιατί το έχω από την αρχή που πήρα τη συσκευή (Ιούνιος) και μου το το κάνει τον τελευταίο μήνα.

 

Το daemon qq camera ήταν γνωστό bug της kitkat άσχετα που δε το είχα καθόλου εγώ, ίσως φταίει που δεν είχα Skype viber κτλ. Αν έκανες αναβάθμιση του viber και άρχισε τότε, σβήστο για λίγο και δες αντιδράσεις. Εκτός αν περιμένεις με την έλευση της 5.0 που το έχουν διορθώσει αυτό.

Εγώ παρατηρώ λίγη αύξηση στις υπηρεσίες Google. Εκεί που ήταν στο πάτο στη κατανάλωση ξαφνικά το βλέπω και ανεβαίνει, όχι επικίνδυνα!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Πριν 3 μήνες αγόρασα το 5 το οποίο ήταν άψογο μέχρι πριν 10 μέρες. Ξαφνικά ένα βράδυ το έβαλα για φόρτιση και το κινητό άρχισε να κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις, 9 στις 10 φορές δεν προλάβαινε να φορτώσει ούτε τον boootloader. Ψάχνοντας στο Internet βρήκα ότι είναι Hardware πρόβλημα, για το οποίο υπάρχουν αρκετές αναφορές. (πχ

).

Το πρόβλημα είναι ότι το κινητό είναι rooted, με original 4.4.4, οπότε η LG δεν το καλύπτει με εγγύηση, παρά το ότι η συσκευή είναι 3 μηνών και το πρόβλημα καθαρά προβληματικού hardware (ty LG!!!) και η αντικατάσταση motherboard πρακτικά κοστίζει όσο το κινητό. Έχει κανείς καμία ιδέα για πηγή μητρικής για να μην κλαίω τα 300+ ευρώπουλα?

 

Ευχαριστώ

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...