Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχω ένα πρόβλημα από όλα όσα έχουν αναφερθεί που να με ενοχλει , είναι το αδύναμο σήμα. Το χάνει εύκολα ενώ γενικότερα σε εσωτερικούς χώρους υπάρχει θέμα όντως. Τι κάνουμε με αυτό λοιπόν; Software είναι;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας, νεος κάτοχος νεξους απο σήμερα και μεταβαση απο xperia mini!χαωτικη η διάφορα προφανως και το κινητό πετάει!!

Μια ερώτηση μονο, είμαι στην πρωτη φόρτιση οπου και το άφησα κανένα δίωρο και μετα τι άνοιξα χωρίς σιμ όρος το παρών.το κακό είναι οτι ζεδταθηκε αρκετά στο πανω μέρος του και το εκλεισα.μόλις το ξανανοιξα , κατέβασα το cpu-z για να τσεκαρω τη θερμοκρασία της μπαταρίας και με το που έκλεισα μια εφαρμογή, η θερμοκρασία ηταν 33,8 βαθμοί. Είναι φυσιολογικό;επίσης πως μπορω να δω τη θερμοκρασία του επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω ένα πρόβλημα από όλα όσα έχουν αναφερθεί που να με ενοχλει , είναι το αδύναμο σήμα. Το χάνει εύκολα ενώ γενικότερα σε εσωτερικούς χώρους υπάρχει θέμα όντως. Τι κάνουμε με αυτό λοιπόν; Software είναι;

 

7. Χαμηλό σήμα / συχνές αυξομειώσεις στην ένταση του σήματος δικτύου κινητής τηλεφωνίας σε εσωτερικούς χώρους (σε σύγκριση με την Χ συσκευή)

 

Σημείωση: Αυτό, βέβαια, εξαρτάται από τον πάροχο, την περιοχή που είστε κλπ.

 

Αντιμετώπιση:

 

  • Αν φοράτε θήκη, βγάλτε την και δείτε αν θα υπάρξει διαφορά.
  • Βεβαιωθείτε ότι έχετε ορίσει το 2G ως προτιμώμενο τύπο δικτύου.
  • Κάντε update σε 4.4.2.
  • Περιμένετε να δώσει η Google νέο update με καινούριο radio.

Ελπίζουμε να μπορεί να διορθωθεί με software update από Google. Εγώ προς το παρόν έχω βάλει τη SIM σ' ένα HTC HD2 με Android που έχω μόνο και μόνο για τις κλήσεις μιας και με το Nexus 5, μέσα στο σπίτι μου, πέραν του χαμηλού σήματος, επικρατεί και απόλυτη ησυχία με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα και με το μικρόφωνο. Jackpot δηλαδή. Με το HD2 έχω πάντα full σήμα (γύρω στο -60 dBm).

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά δεν έχω πρόβλημα με το σήμα, καθόλου, το μόνο σημείο που δεν έχει σήμα είναι με 3g στο μετρό.. :Ρ
Link to comment
Share on other sites

εμένα το μόνο που με πειράζει ειναι το μικρόφωνο.... ειναι αρκετά ενοχλητικό να παραπονιουνται η συνομιλιτες οτι δεν μακουνε μόλις για λιγα χιλιοστά αν απομακρυνθεί απο το στόμα...

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το σήμα του είναι απλά ε-ξ-α-ι-ρ-ε-τ-ι-κ-ό!!! Αρκεί βέβαια να μην το έχουμε γυρισμένο σε 4G όταν βρισκόμαστε σε περιοχή με ελάχιστο (όχι καθόλου) 4G κάλυψη οπότε αυτό να προσπαθεί να μείνει συνδεδεμένο με νύχια και με δόντια.

 

Μάλλον είσαι τυχερός. Όπου και να το εχω είτε 4G είτε 3G είτε 2G τα ίδια. Έξω είναι όντως εξαιρετικό αλλά μόλις μπαίνω σε κτίριο κλπ υπάρχει θέμα. Και στην τσέπη ακόμα μόλις το βγάζω είναι στο όριο να το χάσει εντελώς.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν έχει θέμα κανένα με το σήμα που γενκά εδώ στο σπίτι είχα πάντα θέμα με το σήμα στα κινητά.

 

Ακριβώς το ίδιο κι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα με το σήμα και εγω

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω που αγορασα απο Ολλανδια ενα 32 και ενα 16,οταν πηρα την LG μου ειπε ο υπαλληλος τα εξης...Καλυπτεται το 16 που εισαγει η εταιρεια και αυτο ΕΦΟΣΟΝ στειλουν courier το παραλαβει,το παει στην LG και επιβεβαιωσουν οτι εχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια χαρακτηριστικα με αυτο που εισαγουν αυτοι στην Ελλαδα...Στην ερωτηση γιατι το 32 δεν καλυπτεται μου ειπε εφοσον δεν εισαγεται στην χωρα,δεν υπαρχουν και τα καταλληλα ανταλακτικα...Στην ερωτηση μου για την πανευρωπαικη εγγυηση μου ειπε οτι θα πρεπει να σταλει σε χωρα Ευρωπαικη που εισαγει το 32αρι....Και του εξηγω οτι και το Laptop μου αγορασμενο απο Αγγλια,η Ελληνικη αντιπροσωπεια αναλαμβανει η ιδια να το στειλει Αγγλια και οχι εγω,και μου απανταει οτι τα laptop ειναι διαφορετικα και κατι τετοια...Δεν εδωσα συνεχεια γιατι δεν ηθελα να τσακωθω...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έλεγα και εγώ Δλδ

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα μήνα με το κινητό( από wind 401 ) να πω και εγώ τις εντυπώσεις μου. αρχικά να σας πω ότι το προηγούμενο ήταν το galaxy nexus με cyanogenmod 11 και θέλοντας και μη με αυτό θα το συγκρίνω.

1. οθόνη καλύτερη σε όλα , αν σου φύγει το αρχικό σοκ μετά από τα "ψεύτικα" χρώματα των amoled. Παρατηρώ όμως αρκετές φορές μια αύξηση ή μείωση της φωτεινότητας χωρίς να είναι στο αυτόματο.

2. σήμα wifi Γενικά καλύτερο.

3. μεγάφωνο πολύ καλύτερο αν και Ναι σε κάποιες φάσεις ακούγεται ένας θόρυβος. το ίδιο όπως και στην ηχογράφηση βίντεο.

4. σήμα , κάποιοι μου διαμαρτύρονται ότι δεν πιάνει. Η αλήθεια είναι ότι σε κάποια σημεία τρώει ένα σκάλωμα και δεν έχει σήμα , που με το gn δεν είχα από όσο θυμάμαι τέτοιο θέμα. Έχω ρυθμίσει να προτιμάει 3g. (wind)

5. Φωτογραφίες αρκετά καλό για την χρήση που κάνω. Ακόμα και διακοπές με αυτό θα πάω και όχι με την dslr.

6.σερφάρισμα Παιχνίδια κανένα πρόβλημα.

7.μπαταρία Μια μέρα με ΟΛΑ ανοιχτά και αρκετή ομιλία.. Όχι όμως Παιχνίδια.

8. μικρόφωνο αν δεν το έχω αρκετα κοντά στο στόμα μου μου λένε ότι ακούγομαι από πηγάδι.

9. λειτουργικό stock μια χαρά... αν και προτείνω μακράν cyanogenmod...

10. κροταλισματα σε κουμπιά τα θεωρώ αστεία για αναφορά.

 

αν είναι best value for money?? Αν δεν είχα το gn και το αγόραζα Ναι... Για κάποιον που δεν έχει Ναι.. Για όλους τους άλλους άσε σκεφτούν πριν κάνουν την αγορά τι πραγματικά Θα τους δώσει παραπάνω από την συσκευή που έχουν.

 

Αυτά από άλλον ένα beta tester. ....

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 401 υπάρχει αυτή τη στιγμή στην αγορά.

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είσαι τυχερός. Όπου και να το εχω είτε 4G είτε 3G είτε 2G τα ίδια. Έξω είναι όντως εξαιρετικό αλλά μόλις μπαίνω σε κτίριο κλπ υπάρχει θέμα. Και στην τσέπη ακόμα μόλις το βγάζω είναι στο όριο να το χάσει εντελώς.

 

Το σημα GSM του είναι για κλαματα και δε χρειαζεται να ξερει κανεις πολλα από κινητα για να το διαπιστωσει. Καλως η κακως μια κινηταρα την χαντακωνει η LG με ένα από τα βασικοτερα aspects σε μια συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω 2 λόγια για το 2ο nexus 5 που πήρα το Σάββατο απ'τα public. Είναι revision 401 όπως και το 1ο που είχα πάρει από κατάστημα wind αλλά σε αυτό ΔΕ μου κάνει το θέμα το να χάνω και να με χάνει ο άλλος στην ομιλία όπως στο 1ο που είχα και το έχω αναφέρει.

Πριν λίγο μάλιστα ολοκλήρωσα συνομιλία μιας ώρας με καλό φίλο απ'το εδώ φόρουμ χωρίς κανένα θέμα και χωρίς να μου παραπονεθεί για τίποτα!

Επίσης τα hard buttons Είναι πιο σφιχτά.

Κατά τα άλλα κλασικό nexus 5 στην οθόνη που παρ'όλο το full hd δείχνει χειρότερη και είναι ακόμα και από το S4 mini της γυναίκας μου με Πολύ χαμηλότερη ανάλυση.

Ο λόγος είναι ότι είναι πολύ ξέπλυμα τα χρώματα δυστυχώς.

Έβαλα Franco και display control σήμερα που το ξεκλείδωσα μετά τις 2 πρώτες προσεκτικές φορτίσεις όπως κάνω πάντα και κάπως βελτιώθηκαν αλλά απέχουν πολύ απ'το G2 που είχα και έχουν ίδιας φιλοσοφίας οθόνη για να μη πω για το note3 που τα έχω μαζί αυτό το καιρό.

Σαν αυτονομία απ'την άλλη είμαι ευχαριστημένος καθώς βγάζω 5 με 5 μισή ώρες οθόνη πιο πολύ με Wi-Fi, άψογα για μένα και πολύ καλό σε σχέση με το μέγεθος της μπαταρίας και της οθόνης που έχει.

Ακουστικό πολύ δυνατό όπως και το πρώτο αλλά και καλό ηχείο με custom ήχο αν και αμφότερα όχι ιδιαίτερα ποιοτικά.

Γενικά δηλώνω ευχαριστημένος καθώς το nexus 5 έχει την καλύτερη εμπειρία σε android απ'όλα που είχα αν και η έκπληξη για μένα είναι ότι και το note 3 με kit Kat είναι πολύ κοντά του παρ'όλο το bloat που τρέχει από πίσω του!!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

[...]Κατά τα άλλα κλασικό nexus 5 στην οθόνη που παρ'όλο το full hd δείχνει χειρότερη και είναι ακόμα και από το S4 mini της γυναίκας μου με Πολύ χαμηλότερη ανάλυση.

Ο λόγος είναι ότι είναι πολύ ξέπλυμα τα χρώματα δυστυχώς.

Είναι γεγονός ότι έχουν δώσει λιγότερη προσοχή στην οθόνη από το G2, αλλά προσωπικά προτιμώ την IPS του Ν5 από τις υπερτονισμένες AMOLED της Samsung - και σε αναλυτικότητα και σε χρωματική πιστότητα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι έχουν δώσει λιγότερη προσοχή στην οθόνη από το G2, αλλά προσωπικά προτιμώ την IPS του Ν5 από τις υπερτονισμένες AMOLED της Samsung - και σε αναλυτικότητα και σε χρωματική πιστότητα.

 

Ίσως γιατί δε το έχεις δίπλα δίπλα με το note 3 όπως τα έχω και τα βλέπω εγώ, γιατί τότε πιστεύω δε θα το έλεγες αυτό.

Να πω ότι υπάρχουν άτομα που προτιμούν την ips του G2 απ'την amoled του note3 να το καταλάβω, αλλά αυτό που μας δίνει η LG στο nexus 5(& στο 4) για μένα είναι πολύ πίσω απ'το αποδεκτό για έτος 2014.

Αλλά ευτυχώς έχει άλλες πολλές χάρες αυτό το καθαρό ποιηματάκι που λέγετε nexus 5 που παραβλέπω τα μείον του!!

Όσο για το σήμα στα 2 nexus 5 που είχα ούτε κρύο ούτε ζέστη, με το Wi-Fi του όμως να κάνει πολλές αυξομειώσεις χωρίς όμως να με πετάξει ποτέ έως τώρα.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το σημα GSM του είναι για κλαματα και δε χρειαζεται να ξερει κανεις πολλα από κινητα για να το διαπιστωσει. Καλως η κακως μια κινηταρα την χαντακωνει η LG με ένα από τα βασικοτερα aspects σε μια συσκευη...

Δυστυχώς, το σήμα και το μικρόφωνο είναι μεγάλα deal breaker για την αγορά της συσκευής. Στο σπίτι μου, στο ίδιο ακριβώς σημείο με την ίδια SIM, με το HD2 πιάνω -60 dBm, με το S2 -77dBm και με το Nexus -90 dBm (όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο). Κι όλα αυτά με 2G. Πού να έβαζα 3G... Και ακόμη και σε σημεία που καταφέρνω να πιάσω 3-4 μπάρες, έχουμε και το θέμα με το μικρόφωνο που πρέπει να ρωτάω κάθε φορά αν με ακούει ο άλλος για να ξέρω να ρυθμίζω την ένταση της φωνής μου και να πλησιάζω το στόμα μου στο μικρόφωνο. Σε εξωτερικούς χώρους αντιθέτως, το σήμα είναι στα ύψη και λόγω της φασαρίας το μικρόφωνο δεν έχει πρόβλημα.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Ευτυχώς δεν έχω αντιμετώπισει τέτοιο θέμα. Και με το Hd σήμα της Cosmote έχω βρει την υγειά μου

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα με το nexus και το HD voice μου λέει ένας που μιλάγαμε:

 

-Ακουγεσε κάπως περίεργα

-Τι εννοείς περίεργα;

-Πάρα πολύ καθαρά

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν σε μαγαζί και ψάρεψα την κοπέλα μου για το αν ακούγεται θόρυβος και μου λέει ότι τίποτα. Ζωαρα. Η υπέρτατη κάλυψη.

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ίσως γιατί δε το έχεις δίπλα δίπλα με το note 3 όπως τα έχω και τα βλέπω εγώ, γιατί τότε πιστεύω δε θα το έλεγες αυτό.

Να πω ότι υπάρχουν άτομα που προτιμούν την ips του G2 απ'την amoled του note3 να το καταλάβω, αλλά αυτό που μας δίνει η LG στο nexus 5(& στο 4) για μένα είναι πολύ πίσω απ'το αποδεκτό για έτος 2014.

Αλλά ευτυχώς έχει άλλες πολλές χάρες αυτό το καθαρό ποιηματάκι που λέγετε nexus 5 που παραβλέπω τα μείον του!!

Όσο για το σήμα στα 2 nexus 5 που είχα ούτε κρύο ούτε ζέστη, με το Wi-Fi του όμως να κάνει πολλές αυξομειώσεις χωρίς όμως να με πετάξει ποτέ έως τώρα.

 

Εγώ που έχω μαζί s4 και nexus 5 στην αρχή που φαινόταν περίεργο. Πλέον του s4 μου φαίνονται λίγο ψεύτικα τα χρώματα. Και σίγουρα το nexus έχει πολύ καλύτερη ευκρίνεια και το αναφέρουν όλα τα reviews.

Από θέμα ομιλίας που λέτε και σηματος με Vodafone δεν αντιμετωπίζω απολύτως κανένα πρόβλημα. Ποτέ δεν έχασα σήμα πότε δεν έχασα κλήση και ακούγομαι πεντακάθαρα.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

κάτοχος και γω από χτες και ευτυχώς μέχρι στιγμής ο μεγάλος μου φόβος για το μικρόφωνο της συσκευής δεν επιβεβαιώνεται. Με το Μάνο (manan69t) που μιλήσαμε αρκετή ώρα είχαμε μια καθαρή συνομιλία, και μόνο για χάριν δοκιμών όταν απομάκρυνα πολύ το τηλέφωνο πίσω από το πρόσωπο μου ο Μάνος παρατηρούσε ένα μικρό βύθισμα στη φωνή μου. με τους υπόλοιπους που ήταν ανυποψίαστοι δεν μου έκαναν κανένα παράπονο. Αντίθετα με το προηγούμενο N5 του Μάνου, όταν είχαμε μιλήσει όχι απλά υπήρχε βύθισμα στη φωνή του αλλά πολύ συχνά τον έχανα τελείως. Θα δείξει και τις επόμενες μέρες πως θα πάει. ελπίζω σύντομα να έχουμε επίσημη λύση στο πρόβλημα από την google-lg είτε αυτό είναι hardware είτε είναι software, γιατί είναι κρίμα να υπάρχει αυτή η σκιά πάνω από αυτή την συσκευή!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...