Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η νεότερη ευρωπαϊκή αναβάθμιση από Jiayu Ισπανίας είναι η V0.3.4_S0924 (24/09/2014) και δεν χρειάζεται λογαριασμό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5707003#post5707003

 

Με αυτή είμαι και δεν μπορώ να αναπαράξω το πρόβλημα του WiFi :)

 

Τελικά την έβαλα, wifi και bluetooth επιτέλους εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή το μάτι πιάνει από Bugs, αν δεις και καμιά άλλη αλλαγή, πες μας :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω ,το πρόβλημα με τα sms που μολις τελειώνουν οι 160 χαρακτήρες ,το μήνυμα μετατρέπεται σε mms λύθηκε με αυτή την rom ;Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και να μου πει ;

*Δεν μας βολέυει το go sms & handcent ...

Δεν υπάρχει κάποιο τροποποιημένο sms.apk που να δουλεύει;Είχα δοκιμάσει ένα παλιότερα αλλά δεν δούλεψε ...

Ευχαριστώ !

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς κατεβάζοντας το Flashtool από εδώ. Πρέπει να κατεβάσεις και το firmware όμως. Υπάρχει η multilanguage version 0.7.3 καθαρισμένη από οτιδήποτε Κινέζικο, από το Ισπανικό Jiayu.es εδώ, είναι το κάτω link και θέλει registration.

 

Το τελευταίο firmware είναι το 0.8.5, θέλει registration, αλλά το 0.7.3 είναι πιο σταθερό, βάλε όποιο θέλεις.

 

Αφού κατεβάσεις το Flashtool και το firmware βάλε τα σε ένα φάκελο στον υπολογιστή σου, αποσυμπίεσέ τα εννοείται και τα δύο, τρέχεις το Flashtool με διπλό κλικ στο flash_tool.exe και πας στην δεύτερη επιλογή Scatter-loading και το "οδηγείς" στο φάκελο που βρίσκεται αποσυμπιεσμένο το firmware, εκεί υπάρχει ένα αρχείο με το όνομα MT6582_Android_scatter.txt, το επιλέγεις και είσαι έτοιμος.

 

Από πλευράς συσκευής, την έχεις απενεργοποιήσει και έχεις αφαιρέσει τη μπαταρία για λίγο. Κατόπιν βάζεις τη μπαταρία και με κλειστή συσκευή, πρώτα πατάς στο Flashtool το Download και μετά συνδέεις το usb στη συσκευή. Η κάτω μπάρα θα γίνει κόκκινη, μετά μωβ και στη συνέχεια κίτρινη καθώς φλασάρει το firmware. Σε περίπου ένα λεπτό είσαι έτοιμος.

 

[ATTACH]52719[/ATTACH]

 

Πριν τα κανω αυτα πρεπει να κανω root ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτησω ,το πρόβλημα με τα sms που μολις τελειώνουν οι 180 χαρακτήρες ,το μήνυμα μετατρέπεται σε mms λύθηκε με αυτή την rom ;Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και να μου πει ;

*Δεν μας βολέυει το go sms & handcent ...

Δεν υπάρχει κάποιο sms.apk άραγε δοκιμασμένο;;Eνα παλιότερα που είχα δοκιμάσε δεν ...

Ευχαριστώ !

Edited by navi55
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Πριν τα κανω αυτα πρεπει να κανω root ή οχι?

Aν την περάσεις με flastool οχι, αφού τα περνάει ολα απο την αρχή. Καλο ειναι να κρατήσεις ένα backup ομως μην τυχει και πάει κατι στραβά.

 

Παιδιά να ρωτησω ,το πρόβλημα με τα sms που μολις τελειώνουν οι 180 χαρακτήρες ,το μήνυμα μετατρέπεται σε mms λύθηκε με αυτή την rom ;Μπορεί κάποιος να δοκιμάσει και να μου πει ;

*Δεν μας βολέυει το go sms & handcent ...

Δεν υπάρχει κάποιο sms.apk άραγε δοκιμασμένο;;Eνα παλιότερα που είχα δοκιμάσε δεν ...

Ευχαριστώ !

xposed framework και μετα μεσα από το module gravitybox εχει ρυθμιση για να παιζουν οι 160 χαρακτήρες. Υπαρχει μια μικρή πιθανότητα ομως και πάλι να μην υποστηρίζει η ρομ αυτή τη ρυθμιση.

Edited by minotavros
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

xposed framework και μετα μεσα από το module gravitybox εχει ρυθμιση για να παιζουν οι 160 χαρακτήρες. Υπαρχει μια μικρή πιθανότητα ομως και πάλι να μην υποστηρίζει η ρομ αυτή τη ρυθμιση.

 

 

Σε ευχαριστώ καταρχήν που αποκρίθηκες αλλά όχι δεν εννοώ αυτό .

 

Έχω βάλeι όμως με επιτυχία να ξέρεις (δεν το κάνω επαγγελματικά :-) . ) σε πάρα πολλές συσκευές android 4.1 και πάνω ,xposed και gravity box χωρίς κανένα πρόβλημα ,αν εξαιρέσεις πως κάποια απο τα mods που έχεις ίσως να μη δουλέψουν ,αλλά αυτό είναι ένα άλλο βιολί .

Για να σου δώσω να καταλάβεις οι160 χαρακτήρες στα Ελληνικά με εξυπηρετουν μία χάρα ,απλά μόλις ξεπεραστουν το sms μετατρέπεται σε mms !!!Aυτο δεν συμβαίνει σε άλλες συσκευές και αυτό ψάχνω να δώ πως μπορώ να to τροποποιήσω !!!

Υπάρχει καμία ιδέα ;Εντος των ρυθμίσεων ,η rom που φοράει τώρα δεν σου δίνει την δυνατότητα όπως κάποιες άλλες δυστυχώς ...Ευελπιστω η καινούργια να το κάνει ...

Βοήθεια ;;;!!!

:!::!::!::!:

Y.γ . η σύζυγος γράφει σαν τρελή μηνύματα ,χεχεχεχεχε,όχι εγώ ...

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

παιδες κανω εγκατασταση των drivers (προσπαθησα με ολους) και μου βγαζει αυτο το μηνυμα

 

γιατι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι είναι λάθος οι drivers ή δεν κάθονται καλά στο λειτουργικό σου (Vista είναι αυτά; )

Δοκίμασε με τους drivers από εδώ

http://www.needrom.com/wp-content/uploads/2013/01/SP_Drivers_v1.4.rar

Και για 100% επιτυχία θα πρότεινα εγκατάσταση σε μηχάνημα με Windows XP.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο ηρθε χθες.του αλλαξα την rom και εβαλα την ισπανικη απο τη σελιδα που μου δωσατε.ολα καλα μεχρι στιγμης. Ξαφνικα παω να ακουσω μουσικη και το ηχειο του κινητου το πισω ακουγεται σαν ραδιοφωνο που δεν εχει σημα.... Τι φταει;τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

και αυτους τους δοκιμασα... εχω δοκιμασει 3-4 μετα απο ψαξιμο αλλα τιποτα

 

windows 7

 

Δοκίμασε σε κάποιο άλλο υπολογιστή. Εναλλακτικά κατέβασε το USBDeview 2.40 που σου δείχνει ποιός driver είναι εγκατεστημένος σε αντιστοίχιση με τις θύρες usb, απεγκατέστησέ τον - τους, και ξαναδοκίμασε.

 

Παιδια το κινητο ηρθε χθες.του αλλαξα την rom και εβαλα την ισπανικη απο τη σελιδα που μου δωσατε.ολα καλα μεχρι στιγμης. Ξαφνικα παω να ακουσω μουσικη και το ηχειο του κινητου το πισω ακουγεται σαν ραδιοφωνο που δεν εχει σημα.... Τι φταει;τι να κανω;

 

Πριν το φλασάρεις έπαιζε κανονικά ή δεν το είχες δοκιμάσει καθόλου; Ξαναβάλε τη rom μήπως δεν έχει "κάτσει" καλά, συμβαίνει δυστυχώς καμμιά φορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μόλις παρέλαβα το κινητό για την κοπέλα μου και φοράει πάνω την CN-V0.2.5 πεντακάθαρη χωρίς κινέζικα χωρίς τίποτα.

 

Ο μόνος λόγος για να περάσω άλλη έκδοση είναι να διώξω τα κινέζικα αλλά τώρα βλέπω δεν χρειάζεται.

 

Γνωρίζει κάποιος πώς τα πάει αυτή και αν έχει θέματα με το Wi-Fi ώστε να της περάσω μία άλλη;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρέλαβα σήμερα από to2c με πλήθος δώρων αλλά δεν το έχουν κάνει root. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν οτί θα μου κάνουν refund στο paypal.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, ίσως η κάμερα του να μην είναι τόσο ποιοτική. Η ROM που φοράει είναι η G2FW-20140924-W-R-CN-V0.2.5

Επειδή η ROM που φοράει που φαίνεται κάπως δύσχρηστη λέω να την αλλάξω με την ισπανική που έχει αναφερθεί. Διάβασα τον οδηγό του panosvo http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5524886#post5524886

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως κάνω backup την ROM που φοράει αυτή τη στιγμή?

Για να γίνει το backup πρέπει να γίνει root ?

Επίσης με τι έχετε κάνει root με framaroot ή με vroot?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Μόλις παρέλαβα το κινητό για την κοπέλα μου και φοράει πάνω την CN-V0.2.5 πεντακάθαρη χωρίς κινέζικα χωρίς τίποτα.

 

Ο μόνος λόγος για να περάσω άλλη έκδοση είναι να διώξω τα κινέζικα αλλά τώρα βλέπω δεν χρειάζεται.

 

Γνωρίζει κάποιος πώς τα πάει αυτή και αν έχει θέματα με το Wi-Fi ώστε να της περάσω μία άλλη;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Από αυτή τη σελίδα κατέβασε την πρώτη από επάνω, μπαίνει με Flashtool και λύνει το πρόβλημα των wifi και bluetooth τα οποία ενίοτε δεν ενεργοποιούνται παρά μόνο με επανεκκίνηση.

 

Και εγώ παρέλαβα σήμερα από to2c με πλήθος δώρων αλλά δεν το έχουν κάνει root. Μίλησα μαζί τους και μου είπαν οτί θα μου κάνουν refund στο paypal.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, ίσως η κάμερα του να μην είναι τόσο ποιοτική. Η ROM που φοράει είναι η G2FW-20140924-W-R-CN-V0.2.5

Επειδή η ROM που φοράει που φαίνεται κάπως δύσχρηστη λέω να την αλλάξω με την ισπανική που έχει αναφερθεί. Διάβασα τον οδηγό του panosvo http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5524886#post5524886

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως κάνω backup την ROM που φοράει αυτή τη στιγμή?

Για να γίνει το backup πρέπει να γίνει root ?

Επίσης με τι έχετε κάνει root με framaroot ή με vroot?

 

Για να κάνεις backup πρέπει να γίνει root, να βάλεις άλλη recovery και να έχεις κάρτα sd για να αποθηκευθεί το backup.

 

Root γίνεται πανεύκολα με το Framaroot.

Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Από αυτή τη σελίδα κατέβασε την πρώτη από επάνω, μπαίνει με Flashtool και λύνει το πρόβλημα των wifi και bluetooth τα οποία ενίοτε δεν ενεργοποιούνται παρά μόνο με επανεκκίνηση.

 

 

 

Για να κάνεις backup πρέπει να γίνει root, να βάλεις άλλη recovery και να έχεις κάρτα sd για να αποθηκευθεί το backup.

 

Root γίνεται πανεύκολα με το Framaroot.

Σε ποια σελίδα αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια σελίδα αναφέρεσαι;

 

Σε αυτή, το διόρθωσα και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

και αυτους τους δοκιμασα... εχω δοκιμασει 3-4 μετα απο ψαξιμο αλλα τιποτα

 

windows 7

 

φιλε ειχα το ιδιο προβλημα με σενα. σημερα λυθηκε..

αφου ειχα χασει τη μπαλα απ τους drivers και τις rom που ειχα κατεβασει, δημιουργησα ενα νεο φακελο στην επιφανεια εργασιας

με το ονομα flashtool (ετσι, οτι να ναι).εριξα μεσα το flashtool v5.1408.00, τη rom SM219_W_FWVGA_JY_REDUCE_V0.3.4_S0924

και τους MT6589 drivers. τα αποσυμπιεσα ολα με winrar, το καθενα ξεχωριστα και με δεξι κλικ αποσυμπιεση εδω. απο κει και περα ολα ρολοι..

εγκατασταθηκαν επιτελους οι drivers τρεχοντας το install_driver που δημιουργηθηκε μεσα στο φακελο driver και το flashtool ειδε επιτελους

το αρχειο scatter.txt μεσα στον φακελο της αποσυμπιεσμενης rom.

τωρα περιμενω το τηλεφωνο να το σενιαρω.. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις backup πρέπει να γίνει root, να βάλεις άλλη recovery και να έχεις κάρτα sd για να αποθηκευθεί το backup.

 

Root γίνεται πανεύκολα με το Framaroot.

Όντως ήταν πανεύκολο να γίνει root επίσης έβαλα και την recovery. Όταν μπαίνω στο recovery λέει πάνω πάνω rua1 autoCWM v5.5.0.4 for JY-G2F υποθέτω είναι σωστή καθώς χρησιμοποιήσα το αρχείο που έδωσε ο panosvo στον οδηγό του.

Έκανα και backup το οποίο το βρίσκω στον φάκελο της sdcard clockwordmod/backup και με όνομο φακέλου ανάλογα με την ημερομηνία και ώρα που έγινε το backup, σωστά ?

 

Σκέφτομαι να βάλω την ROM από αυτό το post

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5707003#post5707003 http://www.jiayu.es/desarrollo/ROMS/SPFLASH/4.2.2/SM219_W_FWVGA_JY_REDUCE_V0.3.4_S0924.rar αλλά είναι σε rar. Να την κάνω unrar και μετά zip ? O talos την έχει βάλει χρησιμοποιώντας Flashtool

 

Επίσης βλέπω πως κάποιοι άλλοι χρησιμοποιούν Flashtool για να περάσουν κάποια ROM, έχει διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που είναι rar μπαίνει μόνο με το Flashtool.
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη είναι αυτή από το link από το Ισπανικό site που έδωσα μερικά post πριν γιατί διορθώνει το πρόβλημα των wifi και Bluetooth. Αν δεις μερικές σελίδες πίσω έχω δώσει link και κριτική για τις rom από το Needrom, όπως και για το ποια recovery είναι η πιο καλή. Είμαι από το κινητό τώρα και δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...