Jump to content

Jiayu G2F


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ, ευτυχώς δεν θα μπω στη διαδικασία κοπής. Θα διαβάσω τις οδηγίες στην πρώτη σελίδα και μάλλον θα προχωρήσω σε αναβάθμιση της ROM. Απλά δεν το έχω ξανακάνει και με αγχώνει κομμάτι...

 

Είτε βάλεις τη rom από την πρώτη σελίδα (0.8.5 μέσω CWM) είτε αυτή από το jiayu.es (V0.3.4_S0924 μέσω flashtool) απλή είναι η διαδικασία.

Απλά επειδή έθιξες το θέμα με το wifi καλό θα ήταν να δομκιμάσεις του jiayu.es που λένε ότι έλυσαν το θέμα που είχε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σχετικα με την μπαταρια παρατηρησα και εγω απο την αρχη οτι αποφορτιζεται σχετικα γρηγορα μεχρι το 30-35% και μετα πιο αργα.

 

Εκανα ενα μικρο πειραμα. εβαλα το ιδιο βιντεο να παιζει στο youtube διαρκειας 30 λεπτων χωρις να πειραζω τιποτα στο κινητο ενδιαμεσα.

 

~Με μπαταρια φορτισμενη αρχικα στο 90% επεσε στο 76% --- μεταβολη 14%

~Με μπαταρια φορτισμενη αρχικα στο 30% επεσε στο 24% --- μεταβολη 6%

 

Δηλαδη η καταναλωση ηταν παραπανω απο 2πλασια οταν ηταν αρκετα φορτισμενο.

 

Επισης στη φορτιση πηγε απο το 24% στο 63% σε 1 ωρα και απο το 63% στο 75% σε αλλη μια ωρα!

Με λιγα λογια την 1η ωρα φορτισε σχεδον 40% και την 2η ωρα μολις 12%

Ο φορτιστης ειναι ο αυθεντικος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Update μπαταρίας

 

Το πρωί έγραψα ότι μέσα σε μια ώρα έπεσε από το 57 στο 32%.

Από το μεσημέρι και μετά το πήρε στα χέρια της η γυναίκα μου και έκατσα να της εξηγήσω πλήρως τη λειτουργία του από το 0, που σημαίνει όλο το απόγευμα μέσα στις οθόνες ρυθμίσεων, επιλογή ήχων, ταπετσαριών, χρωμάτων, ρύθμιση επαφών και λογαριασμών, πολλές λήψεις φωτογραφιών και βίντεο, αναπαραγωγή mp3s, επίδειξη gps κλπ. Παράλληλα κατέβασα και εγκατέστησα αρκετά βοηθητικά προγραμματάκια και παιχνίδια για να το συγκρίνω με το Honor 3c. Και τέλος τώρα το βράδυ τουλάχιστον 2 ώρες ραδιόφωνο από εμένα (CL γαρ).

 

Αποτέλεσμα: από το 32% έπεσε στο... 30%.

Πώς γένεν αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Προχωράω σε αλλαγή της ROM σύμφωνα με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας και ο Θεός βοηθός. Δεν αισθάνομαι σίγουρος ότι κατανοώ όλα τα βήματα που περιγράφονται.

 

Προσπάθεια για root με framaroot αποτυχημένη γιατί εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει τη συσκευή.

 

1η ερώτηση: Πώς κάνω Backup την ROM που έχω ήδη εγκατεστημένη; Πώς μπορώ να την επαναφέρω σε περίπτωση στραβής;

Link to comment
Share on other sites

Προχωράω σε αλλαγή της ROM σύμφωνα με τις οδηγίες της πρώτης σελίδας και ο Θεός βοηθός. Δεν αισθάνομαι σίγουρος ότι κατανοώ όλα τα βήματα που περιγράφονται.

 

Προσπάθεια για root με framaroot αποτυχημένη γιατί εμφανίζει μήνυμα ότι δεν υποστηρίζει τη συσκευή.

 

1η ερώτηση: Πώς κάνω Backup την ROM που έχω ήδη εγκατεστημένη; Πώς μπορώ να την επαναφέρω σε περίπτωση στραβής;

 

 

 

Στην πρωτη σελιδα λεει : αφου κανεις root, στην συνέχεια υπάρχουν δύο τρόποι εγκατάστασης του recovery. αφου εγκαταστησεις το recovery

 

μπουτάρουμε σε CWM το κινητό, κλειστό πατάμε ταυτόχρονα το power και το Volume +(το πάνω κουμπί), εκεί επιλέγουμε να κάνουμε ένα

 

backup την υπάρχουσα εγκατάσταση μας, ώστε εάν έχουμε κάποιο πρόβλημα να μπορούμε πολύ εύκολα απο το CWM να κάνουμε restore)

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη σελιδα λεει : αφου κανεις root, στην συνέχεια υπάρχουν δύο τρόποι εγκατάστασης του recovery. αφου εγκαταστησεις το recovery

 

μπουτάρουμε σε CWM το κινητό, κλειστό πατάμε ταυτόχρονα το power και το Volume +(το πάνω κουμπί), εκεί επιλέγουμε να κάνουμε ένα

 

backup την υπάρχουσα εγκατάσταση μας, ώστε εάν έχουμε κάποιο πρόβλημα να μπορούμε πολύ εύκολα απο το CWM να κάνουμε restore)

 

Ευχαριστώ φίλε μου. Διάβασα προσεκτικά την πρώτη σελίδα, όπως και άλλες πηγές για ρουτάρισμα με vroot (αφού με το framaroot ατυχήσαμε) που λένε να κάνω backup πριν από το ρουτάρισμα, γι' αυτό αναρωτήθηκα μήπως υπήρχε κάποια ειδική εφαρμογή που μου διέφευγε. Άρα μετά το ρουτ.

Στο vroot τώρα: Χρησιμοποιώντας την επίσημη κινέζική σελίδα βγάζει ότι θα χρειαστώ περίπου 7 ώρες (!) για να κατεβάσω τα 12,5 MB της εφαρμογής. Όταν προσπαθώ από άλλες πηγές, το ESET IS χτυπάει καμπανάκια και σβήνει το αρχείο ως μολυσμένο. Είναι κάτι αναμενόμενο αυτό, όπως πχ τα διάφορα cracks; Δηλ. να κλείσω τις προστασίες και να το κατεβάσω άφοβα;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την ρωσική ρομ αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί καθόλου το WiFi. Πατάω το εικονίδιο για να ενεργοποιηθεί και ενώ αυτό ανάβει δεν εμφανίζεται τίποτα στη κορυφή της οθόνης και ούτε είναι δυνατή η σύνδεση στο ιντερνετ. Υπάρχει κανείς που την εγκατέστησε, να επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί σωστά το WiFi;

Επανέφερα την οριτζιναλ από το backup. Τώρα διάβασμα για το Flashtools, για να περάσω την ισπανική.

 

Απορία: το Backup που πήρα (με το mobileuncle) είναι μόνιμα αποθηκευμένο κάπου στη κάρτα, ώστε να μπορώ να το επαναφέρω όποτε θέλω ή με την επαναφορά το έσβησε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

μόλις παρέλαβα και εγω το κινητό από το vickmall.

τι θεωρείτε πιο βολικό: την θήκη σιλικόνης ή τη δερμάτινη ? Μήπως θα γίνει πολύ "χοντροκομμένο" με τη δερματινη?

Γενικά, μπορείτε να μου προτείνετε καμιά θηκη για το κινητό ?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την ρωσική ρομ αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί καθόλου το WiFi. Πατάω το εικονίδιο για να ενεργοποιηθεί και ενώ αυτό ανάβει δεν εμφανίζεται τίποτα στη κορυφή της οθόνης και ούτε είναι δυνατή η σύνδεση στο ιντερνετ. Υπάρχει κανείς που την εγκατέστησε, να επιβεβαιώσει ότι λειτουργεί σωστά το WiFi;

Επανέφερα την οριτζιναλ από το backup. Τώρα διάβασμα για το Flashtools, για να περάσω την ισπανική.

 

Απορία: το Backup που πήρα (με το mobileuncle) είναι μόνιμα αποθηκευμένο κάπου στη κάρτα, ώστε να μπορώ να το επαναφέρω όποτε θέλω ή με την επαναφορά το έσβησε;

 

 

Τελικα εκανες root το τηλεφωνο? Πως το εκανες? Εγκατεστησες το recovery και γιατι δεν πηρες back up απ το recovery?

 

Ρωταω μηπως αυτα εχουν σημασια και δεν λειτουργει το wifi..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανες root το τηλεφωνο? Πως το εκανες? Εγκατεστησες το recovery και γιατι δεν πηρες back up απ το recovery?

 

Ρωταω μηπως αυτα εχουν σημασια και δεν λειτουργει το wifi..

 

Με όλα αυτά που έκανα μπερδεύτηκα και ο ίδιος. Με το recovery έκανα backup στην κάρτα. Το backup αυτό μπορώ να το βρω κάπου μέσα στην κάρτα σαν αυτούσιο αρχείο, ώστε να το κρατήσω σαν αντίγραφο στο PC;

 

Root έκανα με το iroot, κατευθείαν από το κινητό, μέσα σε ένα λεπτό. Το θέμα με το wifi το είχε εξαρχής. Mε τη μαμίσια rom με το που παρέμενε σε αδράνεια το τηλέφωνο για λίγα λεπτά έχανε τη σύνδεση, ενώ με την ρώσικη rom δεν ενεργοποιείται καθόλου το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Λογιικά έχει πάει στην κάρτα σε ένα φάκελο με όνομα clockwardmod.

Μπορείς να το αντιγραψεις στο pc φυσικά

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λογιικά έχει πάει στην κάρτα σε ένα φάκελο με όνομα clockwardmod.

Μπορείς να το αντιγραψεις στο pc φυσικά

 

ok το βρήκα. 1 GB βγήκε το άτιμο.

Ευχαριστώ

 

Στο ενδιάμεσο φλάσαρα και την ισπανική rom, αλλά το πρόβλημα του wifi παραμένει, όπως και στη μαμίσια.

Θα την κρατήσω γιατί τουλάχιστον δεν έχει τις κινεζιές. Μάλλον θα πρέπει να μάθω να ζω με διακοπτόμενο wifi.

Link to comment
Share on other sites

Παραλαμβάνω μες την εβδομάδα (ελπίζω) και με αυτά που διαβάζω τελευταία έχω ήδη μετανιώσει.

Στην αναζήτηση μου για συσκευή ρώτησα για μια που να δουλεύει απροβλημάτιστα, χωρίς ανάγκη αλλαγής Rom κλπ.

Προορίζεται για άνθρωπο που δεν έχει γνώσεις κι ακόμα χειρότερα ζει σε διαφορετική πόλη από μένα, ώστε να μπορέσω να του λύσω τυχόν προβλήματα.

Θα το δοκιμάσω 1-2 μέρες πριν το στείλω στον τελικό κάτοχό του. Αν έχετε κάτι να προτείνετε..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το κινητό είναι πολύ ποιοτικό, ειδικά για τα λεφτά του.

Τα προβλήματα που έχουν αναφερθεί είναι ελάχιστα και επειδή παρακολουθώ αρκετά νήματα εδώ μέσα μπορώ να πω ότι είναι από τα πιο απροβλημάτιστα και δεν μετάνιωσα που το πήρα για τη γυναίκα μου.

Το θέμα μου με το Wifi είναι παράξενο αλλά μόνο σε μένα συνέβη, στο ιντερνετ δεν βρήκα και σχετικό να αναφέρεται. Δεν πρέπει να είναι θέμα υλικού αφού ως ένα σημείο λειτουργεί κανονικά, οπότε πιθανότατα είναι θέμα λογισμικού και πιστεύω ότι θα λυθεί κάποια στιγμή.

Το να περάσεις στην ισπανική rom απλά θα σε απαλλάξει από τις κινέζικες εφαρμογές, άλλη διαφορά εγώ προσωπικά δεν διαπίστωσα, οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να προχωρήσεις σε αλλαγή. Αλλά και αν προχωρήσεις είναι ζήτημα μιας ώρας να γίνει, αν ξέρεις πώς να το κάνεις.

Εγώ πάντως που ήμουν (και παραμένω) άσχετος έφαγα όλο το ΣΚ διαβάζοντας για να καταλάβω ακριβώς τι και πώς θα κάνω σε κάθε βήμα, γιατί άλλη βοήθεια σε ερωτήσεις μου δεν βρήκα. Αλλά τα έχω καταγράψει όλα, οπότε στη διάθεσή σου αν χρειαστείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το κινητό το 3-4 μήνες το πήρα από minideal φόραγε μαμά G2FW-20140521-W-R-V0.7.3 και ήταν καθαρό χωρίς κινεζιες. Το μόνο που του έκανα ήταν να βάλω την κάρτα μου μέσα ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με καμιά λειτουργία .
Mi Note 3
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίως που έκλεισα το 3G και τα δεδομένα, πέφτει πολύ αργάη μπαταρία. Δεν θυμάμαι ποιά μέρα το φόρτισα καν. :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μόλις ήρθε το κινητό για τη σύζυγο μου όλα τελεία! Του έκανα ροοτ με framaroot, του έβαλα recovery και τη ρώσικη ρομ εύκολα! Βέβαια έχω στα υπόψιν και τη ρομ από το needrom http://www.needrom.com/download/jiayu-g2fw-0-8-5-improved-dip/. Αν έχει κάποιος τη δεύτερη ρομ μου λέει εντυπώσεις σε σχέση με τη ρώσικη. Μια άσχετη ερώτηση ρε παιδιά. Εγώ έχω ένα xiaomi mi3 άλλα έχω ξετρελαθεί με το widget για το live καιρό με το αρνάκι. Μπορώ να το μεταφέρω στο δικό μου κινητό κάπως η να το βρω πουθενά στο ίντερνετ και να το κατεβάσω??? Ευχαριστώ!
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μόλις ήρθε το κινητό για τη σύζυγο μου όλα τελεία! Του έκανα ροοτ με framaroot, του έβαλα recovery και τη ρώσικη ρομ εύκολα! Βέβαια έχω στα υπόψιν και τη ρομ από το needrom http://www.needrom.com/download/jiayu-g2fw-0-8-5-improved-dip/. Αν έχει κάποιος τη δεύτερη ρομ μου λέει εντυπώσεις σε σχέση με τη ρώσικη. Μια άσχετη ερώτηση ρε παιδιά. Εγώ έχω ένα xiaomi mi3 άλλα έχω ξετρελαθεί με το widget για το live καιρό με το αρνάκι. Μπορώ να το μεταφέρω στο δικό μου κινητό κάπως η να το βρω πουθενά στο ίντερνετ και να το κατεβάσω??? Ευχαριστώ!

 

Μια χαρά είναι η rom που έχεις βάλει από το needrom .. Έχει καλό στίγμα GPS και καλό Wifi ..Είναι χωρίς κινεζιες και σου έχει το framaroot για να το κανείς επιτόπου root άμα θες ..Άλλο θετικό είναι ότι έχει το nova launcher prime .. Σε σχέση με αυτές που σου στέλνουν τα κινέζομαγαζα είναι ένα κλικ πιο σβέλτη και πιο καλή στο σήμα wifi και gps και ακούγετε ένα τικ παραπάνω το ακουστικό .. Είναι multi language και έχει φυσικά και ελληνικά ..Οποία παιδιά έχουν θέμα με την rom που τους έρχετε από το κατάστημα το κινητό , ας την δοκιμάσουν και αυτήν τη rom είναι λειτουργική σε όσα δοκίμασα ..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μολις παρελαβα 2 G2F απο to2c.

Ηρθαν με v0.8.5, εγιναν root με VROOT και αφαιρεσα ολες τις κινεζιες με το SuperCleaner.

Εχω προβλημα οτι δεν μπορω να δω την SD card απο τον υπολογιστη ο οποιος τρεχει windows 7.

Χρειαζεται να εγκαταστησω drivers? Ποια ειναι η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το Usb debugging. Πας από Ρυθμίσεις----->Σχετικά με το τηλέφωνο----->Αριθμός έκδοσης και πατάς επάνω του επτά φορές ώστε να ενεργοποιηθεί το μενού Επιλογές για προγραμματιστές. Εκεί, αν δεν είναι ήδη, τσεκάρεις το Εντοπισμός σφαλμάτων.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το Usb debugging. Πας από Ρυθμίσεις----->Σχετικά με το τηλέφωνο----->Αριθμός έκδοσης και πατάς επάνω του επτά φορές ώστε να ενεργοποιηθεί το μενού Επιλογές για προγραμματιστές. Εκεί, αν δεν είναι ήδη, τσεκάρεις το Εντοπισμός σφαλμάτων.

Ηταν ενεργοποιημενο το Usb Debugging.

Τελικα αν βαλω στις ρυθμισεις Συνδεση σαν MTP Device βλεπει την SD Card σαν USB storage ομως δεν την βλεπει.

Την Internal storage δεν την βλεπει με καμια επιλογη ομως αν και ειμαι root

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με ένα G2F που πήρα για το γιο μιας φίλης. Όλα καλά, όλα ωραία, σταματάει ξαφνικά να βλέπει την sd card. Νόμιζα ότι έφταιγε η sd card αλλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι αν τη συνδέσεις στον υπολογιστή θα δεις ότι είναι γεμάτη με κάτι περίεργα αρχεία με ονόματα που οι χαρακτήρες δεν είναι Asci και οι καταλήξεις τους ακατανόητες. Τελικά ψάχνοντας βρήκα ότι είναι γνωστό bug. Αυτά ακριβώς τα αρχεία προκαλούν το πρόβλημα που ανέφερα. Έχει αντιμετωπίσει άλλος κάτι παρόμοιο; Edited by grgz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...