Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απλως ρε σεις προσπαθω να καταλαβω γτ δεν μπορω να το κανω.. ενω ξεκινανε ολα μια χαρα.. μου βγαζει στο κινητο κατι για restore system με το σημαδακι του android και μετα στο pc μου βγαζει retry στο rooting..

Δεν ξερω τι παιζει να πηγαινει λαθος..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν απο λιγες μερες παρελαβα (Γερμανια) μετα απο 35 μερες το s650 με viberom_v1.0_2407_2_st_s650.

Το προβλημα που διαπιστωσα αφορα το wi fi. Μετα απο 10λεπτα Χρονομετρημενα σταματα να λαμβανει δεδομενα που συμαινει οτι δεν ανοιγει ιστοσελιδες ή σταματα το ιντερνετ ραδιο να παιζει. αφου κλεισω και ξανανοιξω το wi fi παιζει αλλα 10 λεπτα κτλ κτλ.

Το wi fi δεν κλεινει, απλα το εικονιδιο γινετε ασπρο απο μπλε που ειναι οταν γινεται μεταφορα δεδομενων, και μονο απο επανεκινηση

του wi fi επανερχεται. Ειναι κατι απο τις ρυθμισεις ή καποιο προβλημα? Εψαξα τις ρυθμισεις του wi fi αλλα δεν καταφερα τιποτα.

καμια ιδεα???

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος? Κανενα αντιστοιχο προβλημα με την ιδια rom?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος? Κανενα αντιστοιχο προβλημα με την ιδια rom?

 

δοκιμασες να αλλαξεις καναλι στο router σου?

δοκιμασε τα καναλια 4 - 6 ;)

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να αλλαξεις καναλι στο router σου?

δοκιμασε τα καναλια 4 - 6 ;)

 

Δεν εχω κανενα προβλημα , με κανενα αλλο κινητο , ουτε με λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα , με κανενα αλλο κινητο , ουτε με λαπτοπ.

 

μηπως εχεις καποια εφαρμογη που να ρυθμιζει κατι τετοιο?? κοιτα σε διαφορες εφαρμογες περι data cleaning, προγραμματα διαχειρισης μπαταριας κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα , με κανενα αλλο κινητο , ουτε με λαπτοπ.

 

ναι οκ,αλλα δοκιμασε τα καναλια 4-5-6 γιατι και εγω ειχα θεμα συνδεσιμοτητας παλαιωθεν...

μπας και στρωσει,ποτε δεν ξερεις..

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα , με κανενα αλλο κινητο , ουτε με λαπτοπ.

 

δεν έχει σημασία, μπορεί να αφορά συγκεκριμένη αδυναμία του lenovo wifi σε συνδυασμό με το ρουτερ σου, κάνε μια δοκιμή σε μικρά κανάλια (2-8), επίσης δες με μια εφαμρογή wifi manager τι παίζει και σε γειτονικά wifi, μήπως εκπέμπουν κιάλλοι στο κανάλι που είσαι και το lenovo είναι πίο ευαίσθητο στις παρεμβολές.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία, μπορεί να αφορά συγκεκριμένη αδυναμία του lenovo wifi σε συνδυασμό με το ρουτερ σου, κάνε μια δοκιμή σε μικρά κανάλια (2-8), επίσης δες με μια εφαμρογή wifi manager τι παίζει και σε γειτονικά wifi, μήπως εκπέμπουν κιάλλοι στο κανάλι που είσαι και το lenovo είναι πίο ευαίσθητο στις παρεμβολές.

 

πως μπορω να αλλαξω καναλι?

το ρουτερ ειναι αυτο Speedport W 723V

Edited by alexgr4444
Link to comment
Share on other sites

 

Με εσωσες! Το κινητο ηταν της μανας μου και θα με σκοτωνε αν δεν της το επεστρεφα στα ελληνικα!!! :p:p:p

 

 

Και η διαδικασια δεν ειναι ουτε 5 λεπτα!

Σε χιλιοευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να αλλαξω καναλι?

το ρουτερ ειναι αυτο Speedport W 723V

 

δεν το γνωρίζω το ρουτερ σου φίλε μου, πρέπει να μπεις από το pc στη σελίδα διαχείρισης του ρούτερ (π.χ. εγώ για το netfaster πληκτρολογώ netfaster.iad στο browser) και να ψάξεις τις καρτέλες ρυθμίσεων... Πριν από αυτό κατέβασε ένα wifi manager στο κινητό σου για να δεις τι άλλα wifi εκπέμπουν τριγύρω σου και σε ποια κανάλια, ώστε να διαλέξεις κάποιο ήσυχο κανάλι

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία MIUI V5 - 4.6.13 για Lenovo S650.

ΔΟΥΛΕΥΕΙ!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2785807

 

Για CN διαμόρφωση - Δεν έχει ελληνικά!

Link to comment
Share on other sites

963MB διαθέσιμα στη vibe

824MB διαθέσιμα στη miui

 

Αν είναι πραγματικά αυτά τα νούμερα νομίζω οτι τα 139MB που χάνονται είναι πολλά και θα δημιουργούν πρόβλημα μετά στις εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

κάτοχος κι εγώ S650 από minideal, απόλυτα ευχαριστημένος από το κινητό, αλλά με το γνωστό πρόβλημα με την ROM. Δεν είχα διαβάσει στο φόρουμ και έκανα δυστυχώς την αναβάθμιση στην επίσημη κιτκατ έκδοση, χάνοντας play store και λοιπές εφαρμογές.

 

Θα κάνω επαναφορά με βάση τις οδηγίες που βρήκα στο φόρουμ αλλά θα ήθελα την γνώμη και βοήθεια σας:

- Χρειάζεται να κάνω backup του τηλεφώνου για να μην χάσω επαφές, φωτογραφίες και λοιπά δεδομένα που έχω στο κινητό? (Sorry αν έχει ήδη αναφερθεί στο φόρουμ, αλλά με τόσα πολλά μηνύματα χάθηκα. Διάβασα πάνω από τις μισές αναρτήσεις και δεν βρήκα ή δεν πρόσεξα κάτι σχετικό)

- Τι θα προτείνατε: Να βάλω μία εκ των official S119/S123 ή να περάσω την custom 4.4.2 που προτείνουν ο VeRDe, ο yiannism01 και ο gerstavros2?

note: Με 4.4 είμαι τώρα και δουλεύει τζάμι το κινητό. Στα Αγγλικά το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο, δεν με ενδιαφέρει η γλώσσα, μόνο να περαστεί το playstore και οι λοιπές gapps :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Lenovo S650 / Lenovo Zuk Z1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν κανει κανεις το official update σε VIBEUI_V1.5_1423_7_ST_S650 ας γραψει μια αποψη. Εγω δουλευω σε ...._.._1419_5_.._.. και εχει πολλα features σε σχεση με την S119 που ηρθε το τηλεφωνο. Καλυτερη διαχειριση μνημης και καποια Smart κολπα. Βεβαια το Smart stay που προσφερει δουλευει λιγο οποτε θελει και γι'αυτο καλο θα ηταν να μαθουμε αν διορθωθηκε με το νεο update. ;)
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να αλλαξεις καναλι στο router σου?

δοκιμασε τα καναλια 4 - 6 ;)

 

δεν έχει σημασία, μπορεί να αφορά συγκεκριμένη αδυναμία του lenovo wifi σε συνδυασμό με το ρουτερ σου, κάνε μια δοκιμή σε μικρά κανάλια (2-8), επίσης δες με μια εφαμρογή wifi manager τι παίζει και σε γειτονικά wifi, μήπως εκπέμπουν κιάλλοι στο κανάλι που είσαι και το lenovo είναι πίο ευαίσθητο στις παρεμβολές.

 

δεν το γνωρίζω το ρουτερ σου φίλε μου, πρέπει να μπεις από το pc στη σελίδα διαχείρισης του ρούτερ (π.χ. εγώ για το netfaster πληκτρολογώ netfaster.iad στο browser) και να ψάξεις τις καρτέλες ρυθμίσεων... Πριν από αυτό κατέβασε ένα wifi manager στο κινητό σου για να δεις τι άλλα wifi εκπέμπουν τριγύρω σου και σε ποια κανάλια, ώστε να διαλέξεις κάποιο ήσυχο κανάλι

 

Παιδες ευχαριστω.

Το προβλημα ληθηκε με reboot του ρουτερ, απο χθες λειτουργει αψογα. το τηλεφωνο ειναι super.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

κάτοχος κι εγώ S650 από minideal, απόλυτα ευχαριστημένος από το κινητό, αλλά με το γνωστό πρόβλημα με την ROM. Δεν είχα διαβάσει στο φόρουμ και έκανα δυστυχώς την αναβάθμιση στην επίσημη κιτκατ έκδοση, χάνοντας play store και λοιπές εφαρμογές.

 

Θα κάνω επαναφορά με βάση τις οδηγίες που βρήκα στο φόρουμ αλλά θα ήθελα την γνώμη και βοήθεια σας:

- Χρειάζεται να κάνω backup του τηλεφώνου για να μην χάσω επαφές, φωτογραφίες και λοιπά δεδομένα που έχω στο κινητό? (Sorry αν έχει ήδη αναφερθεί στο φόρουμ, αλλά με τόσα πολλά μηνύματα χάθηκα. Διάβασα πάνω από τις μισές αναρτήσεις και δεν βρήκα ή δεν πρόσεξα κάτι σχετικό)

- Τι θα προτείνατε: Να βάλω μία εκ των official S119/S123 ή να περάσω την custom 4.4.2 που προτείνουν ο VeRDe, ο yiannism01 και ο gerstavros2?

note: Με 4.4 είμαι τώρα και δουλεύει τζάμι το κινητό. Στα Αγγλικά το χρησιμοποιώ το τηλέφωνο, δεν με ενδιαφέρει η γλώσσα, μόνο να περαστεί το playstore και οι λοιπές gapps :)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Εγώ δεν είπα ποτέ ότι είμαι με την custom! :lol:

Προτείνω την μαμίσια 1423 stable απλά περασμένη από ένα ελαφρό.. στριπτήζ σύμφωνα με τις υποδείξεις του Bluerichblue εδώ:

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Phones/Lenovo-S650-Vibe-1-5-KitKat-Dev-Ver/m-p/1518256/highlight/true#M5233

 

και εν μέρει με την μέθοδο που περιγράφεται εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2715674

 

Οι διαφορές που επισημαίνω είναι ότι δεν χρειάζεται ρουτ της συσκευής με το vroot. Aπλά όταν flashάρετε το TWRP κλείστε το κινητό και μπουτάρετε στο recovery με τον χαιρετισμό των τριών δακτύλων power+vol up+vol down. Αφού μπείτε στο TWRP εγκαθιστάτε τα πάντα μαζί, τη ρομ, τις γουγλοεφαρμογές και το supersu και επανεκκινείτε. Τέλος!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια αν κανει κανεις το official update σε VIBEUI_V1.5_1423_7_ST_S650 ας γραψει μια αποψη. Εγω δουλευω σε ...._.._1419_5_.._.. και εχει πολλα features σε σχεση με την S119 που ηρθε το τηλεφωνο. Καλυτερη διαχειριση μνημης και καποια Smart κολπα. Βεβαια το Smart stay που προσφερει δουλευει λιγο οποτε θελει και γι'αυτο καλο θα ηταν να μαθουμε αν διορθωθηκε με το νεο update. ;)

 

Τα ανωτέρω ισχύουν και δι υμάς! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,να ρωτησω,συγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει αλλα που να διαβασω τοσες σελιδες.Οταν παω να αποθηκευσω επαφη,με αφηνει να γραψω στο ονομα μονο 4-5 γραμματα.Υπαρχει καμια λυση γι' αυτο?Εχω την ρομ με την οποια ηρθε το τηλεφωνο,την 119.
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το δευτερο κινητο που ειχα παραγγειλει απο το minideal και εχει viberom v1.0_2407_2_st_s650

Εχει το secure it που με εκνευριζει με τα σκαναρισματα για ιους κλπ (μπορω να το βγαλω?)

Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι η οθονη δεν ειναι τοσο λευκη οσο του παλιου μου

Το παλιο πηγαινε προς ασπρο-κρυο μπλε ενω το νεο προς το ασπρο ζεστο κοκκινο

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To securit είναι στενά συνδεδεμένο με τις vibeui roms. Το καλύτερο θα ήταν να έβαζες μια rom που δεν θα το είχε εξ'αρχής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το κούρασα αρκετά αλλα λύση δεν εχω βρει με τίποτα.

Δεν μπορώ με τίποτα να πάρω ενα ολοκληρωμένο backup με τα data και τα apk.

Είμαι κανονικά ρουτ και έχω δοκιμάσει:Titanium,My backup και οτι αλλο βρήκα μπροστά μου.

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα με την vibeui η με αλλη ρομ;

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι οτι φταίει το securit.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,να ρωτησω,συγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει αλλα που να διαβασω τοσες σελιδες.Οταν παω να αποθηκευσω επαφη,με αφηνει να γραψω στο ονομα μονο 4-5 γραμματα.Υπαρχει καμια λυση γι' αυτο?Εχω την ρομ με την οποια ηρθε το τηλεφωνο,την 119.

Να αποθηκεύει τις επαφές στο mail σου Όχι στο τηλέφωνο ή στη κάρτα σιμ.

Link to comment
Share on other sites

Το κούρασα αρκετά αλλα λύση δεν εχω βρει με τίποτα.

Δεν μπορώ με τίποτα να πάρω ενα ολοκληρωμένο backup με τα data και τα apk.

Είμαι κανονικά ρουτ και έχω δοκιμάσει:Titanium,My backup και οτι αλλο βρήκα μπροστά μου.

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα με την vibeui η με αλλη ρομ;

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι οτι φταίει το securit.

 

Μέσω TWRP ή με MTKDroid Tools (σε υπολογιστή).

Link to comment
Share on other sites

To securit είναι στενά συνδεδεμένο με τις vibeui roms. Το καλύτερο θα ήταν να έβαζες μια rom που δεν θα το είχε εξ'αρχής.

 

οκ

Το θεμα με τα χρωματα με παραφενευει

Σα να εχει αλλη οθονη με πιο ζεστα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...