Jump to content

Best Player (video player with subs, file manager, sd reader)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως παρατηρώ τελευταία αρκετοί υπότιτλοι να μην τους αναγνωρίζει καν.

Ιδιαιτερα οταν ειναι άνω των 100kb σε μέγεθος srt.

 

Έτσι αναγκάζομαι να γυρνώ σε desktop video player πχ bsplayer.

 

 

Sent from my iPad Air 2

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα. Όταν οι υπότιτλοι σε μια mkv ταινία είναι ενσωματωμένοι τότε το video σέρνεται, δεν ξέρω αν ευθύνεται κάτι στο format του video. Αν του πεις να μη διαβάζει τους υπότιτλους παίζει κανονικά. Σε εξωτερικούς υπότιτλους δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα. Αν την ώρα που παίζει η ταινία αλλάξω τον decoder τότε δεν εμφανίζονται οι υπότιτλοι (ούτε και μπορώ να τους εμφανίσω) και η ταινία παίζει κανονικά. Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάζεται και στην εφαρμογή των Windows Movies & TV. Με άλλη εφαρμογή που το δοκίμασα δεν παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα.

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση. Παρουσιάζεται σε κάποια mkv αρχεία. Δεν ευθύνεται το video. Θα προσπαθήσω σύντομα να το επιλύσω.

 

Πάντως παρατηρώ τελευταία αρκετοί υπότιτλοι να μην τους αναγνωρίζει καν.

Ιδιαιτερα οταν ειναι άνω των 100kb σε μέγεθος srt.

 

Έτσι αναγκάζομαι να γυρνώ σε desktop video player πχ bsplayer.

 

Alex δεν ευθύνεται το μέγεθος. Κάποια srt αρχεία δε διαβάζονται σωστά (κυρίως λόγω "μη έγκυρων" χαρακτήρων ή λανθασμένης διαμόρφωσης του srt -σε κάποια σημεία-). To έχω διορθώσει, αλλά δεν έχω στείλει την αναβάθμιση. Το σ/κ θα προσπαθήσω να βρω χρόνο να την ανεβάσω. Θα ενημερώσω.

Πάντως αν δε βαριέσαι στείλε μου ένα srt που παρουσιάζεται το πρόβλημα, έτσι ώστε να δω μήπως φταίει και αυτό που αναφέρεις σχετικά με το μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω ξεκινήσει αναβάθμιση της εφαρμογής εδώ και 2-3 βδομάδες. Η τελευταία έκδοση που έχει ανέβει είναι η v4.4

Συγκεντρωτικά οι προσθήκες/αλλαγές έχουν ως εξής:

 

Best Player v4.4

1. Υποστήριξη online υπότιτλων (αυτόματη/χειροκίνητη αναζήτηση) από opensubtitles.org

2. Προστέθηκαν σχεδόν όλα τα φορμά υπότιτλων smi/sami(SAMI), srt/txt(SubRip), sub(SubViewer/MicroDVD), ssa/aas(SubStation Alpha), ttml, WebVTT, ενώ παράλληλα διορθώθηκε και το πρόβλημα με τα srt (κάποια αρχεία δεν φορτώνονταν).

Μένουν να προστεθούν τα .stl και .mpl

3. Έχουν ενημερωθεί τα τελευταία codecs της τελευταίας έκδοσης ffmpeg (Laplace).

4. Έχει αναβαθμιστεί το περιβάλλον του file manager.

5. Έχει αναβαθμιστεί ο player για είναι απροβλημάτιστη η λειτουργία σε Continuum και Desktop mode

6. Διορθώθηκαν τα προβλήματα σχετικά με τις USB αφαιρούμενες συσκευές σε Continuum mode.

7. Aρκετές μικροδιορθώσεις

 

Σημ. Αν δεν ανοίγουν κάποια φορμά video ή audio, όχι τόσο δημοφιλή, παρακαλώ ενημερώστε, έτσι ώστε να περάσω τις επεκτάσεις σε επόμενη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

faasf

 

Δεν ξέρω αν γίνεται τεχνικά αλλά θα τελειοποιούσε την εφαρμογή σου αν μπορούσες να βάλεις υποστήριξη για Chromecast... Ενώ την θεωρώ τοπ τελευταία δεν την χρησιμοποιώ πολύ γιατί από τότε που αγορασα το chromecast ταινίες σειρές κτλ μεταφέρονται κατευθείαν εκεί..

 

Επίσης από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τοπικός video player που να έχει υποστήριξη για chromecast στα windows... Οπότε αν γίνεται θα σου δώσει και μεγάλη ώθηση στην εφαρμογή...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Alex θεωρητικά υποστηρίζεται -νομίζω- το Chromecast από τα Windows 10, όπως και το Miracast(σίγουρα) αλλά και το Dlna pushing. Υπάρχει τέτοιο κουμπί (cast to device), δεύτερο πλήκτρο δεξιά από το play στον media player. "Λειτουργεί" -υποτίθεται- ακριβώς όπως και η αντίστοιχη επιλογή στον Edge browser. Αν κάνεις click στις 3 τελείες, στις ρυθμίσεις του Edge, η τέταρτη επιλογή είναι ή: "Cast media to device" (στα αγγλικά).

Το πρόβλημα. Έχω αγοράσει συσκευή -όχι και τόσο αξιόπιστη-, που υποστηρίζει τα (Miracast και Dlna pushing), έτσι ώστε να τεστάρω τη λειτουργία, αλλά λειτουργεί 1 στις 5 και όχι πολύ αποδοτικά. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί περισσότερο επί του θέματος μιας και χρειάζεται να έχω στην κατοχή μου τέτοιες συσκευές.

Εννοείται όμως ότι είναι στα σχέδια και θα ασχοληθώ διεξοδικά με το casting.

Προς το παρόν δοκίμασε να δεις αν σου αναγνωρίζει τη συσκευή σου. Βάλε κάτι να παίξει και πάτα το κουμπί "cast to device", αν και δε νομίζω να έχεις επιτυχία:) Το ίδιο μπορείς να δοκιμάσεις από τον Edge. Επαναλαμβάνω πάντως ότι δεν είμαι σίγουρος για υποστήριξη Chromecast από τα Windows 10. Στην περίπτωση αυτή θα χρειαστεί τρίτη βιβλιοθήκη. Αν υπάρχει, θα ενσωματωθεί.

Τοπικός player υπάρχει που υποστηρίζει Chromecast. Ρίξε μια ματιά στην εφαρμογή PlayCast. Αυτή πρέπει να λειτουργεί καθώς αναφέρει ότι το υποστηρίζει. Αν λειτουργεί ενημέρωσε, έτσι ώστε σύντομα προσαρμόσω τη λειτουργία και στη δική μου. Ευχαριστώ.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκίμασα αυτό που λες αλλά δεν τη βρίσκει όπως και o Edge... το μόνο που βρίσκουν είναι το Plantronics Bluetooth ακουστικό... Δεν ξέρω με τι ψάχνουν να κάνουν μετάδοση... Με το bluetooth...???

 

Πάντως γενικά με την μόδα των laptops να κινείται ως προς τις 13" περίπου από 15-17 που αγόραζαν όλοι στο μέλλον όλοι εκεί θα στραφούν... Ήδη έχω αρκετούς γνωστούς που έχουν αγοράσει το Chromecast 2 καθώς με 40-50 ευρώ λύνεις όλα σου τα θέματα... Ειδικά σε 13άρι εγώ δεν βλέπω ταινίες... Αμέσως στο chromecast...

 

Απλά έχετε το στο νου σου...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν σχεδόν σίγουρος. Εδώ δε βρίσκει την δική μου συσκευή με Miracast. Όπως σου έγραψα το κουμπί στον player καλεί τη native λειτουργία των Windows, οπότε αν ο edge δε λειτουργεί, δε θα λειτουργεί ούτε η αντίστοιχη λειτουργία στον player. Οπότε χρειάζεται έξτρα βιβλιοθήκη.

Έχεις δίκιο. Εννοείται ότι είναι πολύ σημαντική λειτουργία.

Θα προσπαθήσω να το δουλέψω άμεσα. Μου έβαλες δουλειά. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ταινια απο το desktop στην smart tv μου παιζει μονο με δεξι κλικ πανω στο αρχειο στο file explorer και cast to device. Απο τον edge εχω θεματα. Με chromecast δεν εχω εμπειρια να πω γνωμη.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αφού δε λειτουργεί από τον edge, ούτε και από το κουμπί cast της εφαρμογής μου -αν το έχεις δοκιμάσει- δε θα παίζει. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα όταν κάνω cast από τον edge ένα βίντεο του youtube η τηλεόραση βγάζει μήνυμα "Το αρχείο που επιλέξατε δεν υποστηρίζεται προς το παρόν". Το mytube το παίζει κανονικά στην τηλεόραση το ίδιο βίντεο.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Best Player v4.9.1

 

1. Προστέθηκαν σχεδόν όλα τα streaming πρωτόκολλα (m3u8, rtmp, rtsp, mms, κ.τ.λ.)

2. Συνέπεια του 1. υποστηρίζεται Live TV. (Τα ελληνικά κανάλια και ραδιόφωνα έχουν προστεθεί. Μπορείτε να τα επεξεργαστείτε, να αλλάξετε το url, το όνομα, να προσθέσετε ή να αφαιρέσετε ό,τι θέλετε στη λίστα, ή εννοείται να προσθέσετε τις δικές σας playlists)

Προφανώς δε θα ασχοληθώ στο μέλλον με τα ελληνικά κανάλια, αν λειτουργούν ή όχι καθώς αυτό μπορεί να γίνει χειροκίνητα πολύ εύκολα, από τους χρήστες, αν βρεθεί το αντίστοιχο λινκ. Αν υπάρχει, η εφαρμογή λογικά θα το παίζει.

3. YouTube video links (υποστηρίζονται και live streams από YouTube. Άλλωστε τα ελληνικά κρατικά κανάλια είναι live YouTube streams)

4. YouTube videos (live ή όχι) ανοίγουν απευθείας από τον Edge (μετονομασία του link ως εξής: https://youtube... σε bp://youtube...)

5. Υποστηρίζονται M3U playlists. Οι υπάρχουσες θα μετατραπούν αυτόματα σε m3u format. Μπορείτε να προσθέσετε local αρχεία ή online videos σε playlist)

(Μπορείτε να βρείτε εκατοντάδες στο νετ. Αν έχετε έτοιμες από Kodi λογικά θα τις φορτώνει. Αν όχι, επικοινωνήστε για να το φτιάξω)

6. Προστέθηκαν μενού στον file manager (Δεξί κλικ σε pc ή tap and holding σε mobile), ενώ έγινε πιο "φιλική" η επιλογή νέου φακέλου και η μετονομασία.

7. Δυνατότητα απευθείας επεξεργασίας του ονόματος και του url στα tracks και του ονόματος στα playlists (Δεξί κλικ σε pc ή tap and holding σε mobile)

9. Διορθώθηκαν αρκετά λάθη.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

από που μπορώ να επιλέξω την ελληνική γλώσσα στο Best Player;
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν είναι απενεργοποιημένη η ελληνική γλώσσα. Θα επανέλθει κάποια στιγμή, αλλά όχι πολύ σύντομα. Πάντως σχεδόν όλες οι επιλογές είναι με εικονίδια. Εξαίρεση αποτελούν οι εντολές

1.στο μενού του διαχειριστή αρχείων: Αναπαραγωγή(play), Προσθήκη στη λίστα αναπαραγωγής (add to playlist), μετακίνηση(move), αντιγραφή(copy), μετονομασία(rename) και διαγραφή(delete)

2. και στην μπάρα ελέγχου του διαχειριστή αρχείων. (από πάνω προς τα κάτω οι επιλογές είναι οι παρακάτω:)

απόκρυψη επεκτάσεων αρχείων

ταξινόμηση

αυτόματη ανίχνευση φακέλου αναπαραγωγής (αν περιέχει ο φάκελος δηλαδή αρχεία βίντεο ή μουσική)

δυνατότητα αυτόματου διαχωρισμού ή συγχώνευσης media αρχείων κατά την αναπαραγωγή φακέλου

αν θα είναι ορατά τα εικονίδια

αν θα γίνεται καταμέτρηση των στοιχείων (αρχεία-φάκελοι) που περιέχει ένας φάκελος, οπότε θα εμφανίζεται ο αντίστοιχος αριθμός δίπλα στο εικονίδιο

(αν είναι ενεργοποιημένες οι 4 τελευταίες επιλογές προφανώς επιφέρουν καθυστέρηση κατά την εμφάνιση των αρχείων)

Link to comment
Share on other sites

Best Player & TV v4.9.2

 

1. Καλύτερη διαχείριση m3u λιστών

α) αναβαθμίστηκε η λειτουργία parsing έτσι ώστε να θεωρούνται έγκυρες και λίστες που έχουν τα προβληματάκια τους όσον αφορά την εγκυρότητα του φορμά.(π.χ. έχουν παραλειφθεί κόμματα).

β) προστέθηκε λειτουργία επικόλλησης, η οποία σύντομα θα αναβαθμιστεί περαιτέρω έτσι ώστε η επικόλληση λιστών να γίνεται και από browser (Και τώρα γίνεται, αλλά δεν αναγνωρίζεται η αλλαγή γραμμής)

2. *Δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων πολυμέσων από συμβατούς εξυπηρετητές αρχείων πολυμέσων(media servers). Προτεινόμενος media sever: ο ενσωματωμένος στα Windows 10.

*Σημείωση: Το παραπάνω χαρακτηριστικό βρίσκεται σε beta έκδοση και μόνο για την desktop έκδοση. Σε mobile δεν υποστηρίζεται προς το παρόν

 

υ.γ. Αν υπάρχει κάποιος/α που έχει και Χbox οne και κατεβάσει την εφαρμογή και εκεί, παρακαλώ ας στείλει ένα μήνυμα σχετικά με το πώς συμπεριφέρεται η εφαρμογή.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Σε δοκιμές που έκανα, με dlna τα αρχεία παίζονται μία χαρά, αν και αν δεν κάνω λάθος δεν μπορείς με αυτό τον τρόπο να δεις υπότιτλους. Με miracast έτρωγε πολλά κολλήματα και αποσυνδέσεις. Έχω την συσκευή της microsoft. Αυτά στο τάμπλετ. Στο κινητό έβρισκε το dlna αλλά δεν μου έδινε επιλογή για miracast, κάτι το οποίο συμβαίνει και στην native εφαρμογή του κινητού.

 

Και μία ερώτηση, βίντεο που είναι .rar παίζει; Έχω δοκιμάσει και τίποτα, και ρωτάω μήπως κάνω κάτι λάθος.

Edited by stewe
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Όσον αφορά το casting (dlna, miracast) (play to) αναπαραγωγή από το κινητό/tablet σε άλλη συσκευή (π.χ τηλεόραση) δεν το έχω δουλέψει περισσότερο, αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν προβλήματα, οπότε θα ενσωματωθούν και άλλες βιβλιοθήκες για καλύτερη υποστήριξη, όπως και για chromecast.

Η καινούρια προσθήκη έχει να κάνει με αναπαραγωγή από media server (π.χ. σε υπολογιστή) στη συσκευή που τρέχει την εφαρμογή π.χ. xbox, με τη σημείωση ότι βρίσκεται σε αρχικό στάδιο και δεν υποστηρίζεται για τηλέφωνα.

Όσον αφορά το .rar. Τα αρχεία αυτού του τύπου δεν είναι βίντεο, αλλά συμπιεσμένα αρχεία. Η εφαρμογή έχει τη δυνατότητα αποσυμπίεσης αρχείων, αλλά αυτή η δυνατότητα κυρίως προστέθηκε για την αποσυμπίεση αρχείων που περιέχουν υπότιτλους, καθώς είναι σύνηθες. Έχει τη δυνατότητα να διαβάζει υπότιτλους που βρίσκονται σε αρχεία rar, zip κ.τ.λ. Προφανώς θα μπορούσα να προσθέσω και τη δυνατότητα να διαβάζει αρχεία βίντεο που είναι συμπιεσμένα, αλλά αφενός δεν είναι κάτι που συνηθίζεται, αφετέρου δε βολεύει.

Κάποια στιγμή θα ασχοληθώ διεξοδικά τόσο με τη συμπίεση, όσο και με την αποσυμπίεση αρχείων (δε θα πάρει ιδιαίτερο χρόνο, καθώς όλα είναι περασμένα).

Όταν λέω διεξοδικά εννοώ να μπορείς να διαλέξεις ποιά αρχεία θα συμπιέσεις, να υπάρχει μπάρα προόδου, τόσο για τη συμπίεση, όσο και για την αποσυμπιέση κ.τ.λ.

Δοκίμασε πάντως να κάνεις κλικ στο rar αρχείο να δεις αν στο εξάγει. Αν ναι, διάλεξε αν θες να το αποσυμπιέσεις σε χωριστό φάκελο ή στον ίδιο, και μετά κάνε κλικ στο αρχείο βίντεο(αν υπάρχει). Αν όχι, αποσυμπίεσε το αρχείο με άλλη εφαρμογή και μετά τρέξε το βίντεο.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

Μία πρόταση προς τον δημιουργό... η λειτουργία του να βρίσκει υπότιτλους στο ίντερνετ έχει το μειονέκτημα ότι δεν τους κατεβάζει στον φάκελο που βρίσκεται το βίντεο αρχείο (για την ακρίβεια δεν ξέρω που τους κατεβάζει) και κάθε φορά που αναπαράγεται το βίντεο αναγκάζεται να ψάχνει ξανά να τους κατεβάσει. Μπορεί αυτό να διορθωθεί; Μπορεί το κακό να είναι μικρό, αλλά είναι πρόβλημα εάν βρίσκεσαι κάπου χωρίς ίντερνετ (πχ στο μετρό).
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ο λόγος που προτίμησα να μην τους κατεβάζει στον ίδιο φάκελο είναι ο εξής: Επειδή μπορεί για μια ταινία να χρειαστεί να δοκιμαστούν πολλοί υπότιτλοι, αν κατέβαιναν στον ίδιο φάκελο, και ιδίως αν ο φάκελος περιέχει πολλά αρχεία βίντεο, μετά από κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα, ο φάκελος θα περιέχει άχρηστα αρχεία υπότιτλων με συνέπεια, ο χρήστης να χρειάζεται να τα διαγράφει μόνος του.

Ο φάκελος στον οποίο κατεβαίνουν οι υπότιτλοι, βρίσκεται μέσα στον φάκελο της εφαρμογής -είναι κρυφός- και εκκαθαρίζεται αυτόματα με το -επόμενο- άνοιγμα της εφαρμογής, οπότε ο χρήστης δεν απασχολείται με το να διαγράφει άχρηστα αρχεία.

Τι θα μπορούσε να γίνει. Θα μπορούσα σε επόμενη αναβάθμιση, να κάνω τον φάκελο ορατό και να ενημερωθεί ο χρήστης που έχουν κατέβει οι υπότιτλοι, έτσι ώστε να τους βρίσκει χειροκίνητα. Δεν ξέρω αν σε βρίσκει σύμφωνο μια τέτοια λειτουργία ή αν θα προτιμούσες να κατεβαίνουν στον ίδιο φάκελο, όπως και να 'χει. Πάντως δεν είναι πρόβλημα αυτό. Στην πραγματικότητα, στην αρχική υλοποίηση οι υπότιτλοι κατέβαιναν στον ίδιο φάκελο και το άλλαξα επειδή παρατήρησα τα παραπάνω.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό όπως το περιγράφεις. Ότι θεωρείς ότι βολεύει καλύτερα και ότι θέλει η πλειοψηφία θα προτιμήσεις. Απλά την δική μου εμπειρία περιέγραψα για να την έχεις σαν feedback. Διότι όταν μπαίνω στο μετρό και θέλω να δω κάτι, θα πρέπει να έχω ίντερνετ κάθε φορά που το επιλέγω, κάτι το οποίο δεν είναι πάντα εφικτό.
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Και συ έχεις δίκιο. Θα το κοιτάξω πως μπορεί να γίνει. Ίσως και με επιλογή προτίμησης φακέλου από το χρήστη στις ρυθμίσεις Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καθώς σήμερα συμπληρώνονται 3 χρόνια από την πρώτη φορά που ανέβηκε η εφαρμογή στο store, οι 10 πρώτοι που θα ποστάρουν εδώ θα λάβουν ένα κωδικό για δωρεάν κατέβασμα της εφαρμογής. Να ενημερώσω ότι υποστηρίζονται πλέον μόνο Windows 10, καθώς αποσύρθηκαν τα αντίστοιχα πακέτα για Windows 8.1 και Windows Phone 8.1.

Η τελευταία έκδοση είναι η 4.9.6.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά φίλε μου, πολύ καλή δουλειά.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καθώς σήμερα συμπληρώνονται 3 χρόνια από την πρώτη φορά που ανέβηκε η εφαρμογή στο store, οι 10 πρώτοι που θα ποστάρουν εδώ θα λάβουν ένα κωδικό για δωρεάν κατέβασμα της εφαρμογής. Να ενημερώσω ότι υποστηρίζονται πλέον μόνο Windows 10, καθώς αποσύρθηκαν τα αντίστοιχα πακέτα για Windows 8.1 και Windows Phone 8.1.

Η τελευταία έκδοση είναι η 4.9.6.

 

Καλησπερα Faasf, θα ηθελα να πω για ακομα μια φορα τα καλυτερα για την εφαρμογη σου και για την εξελιξη της! Δεν θελω να παρω μερος εγω διοτι ειχα κερδισει την εφαρμογη σου τοτε που ειχeς κανει ξανα giveaway..και σε ευχαριστω και παλι με την ευκαιρια..και την εχω καταευχαριστηθει...

Θα ηθελα να κανω και 2 ερωτησεις..

1) Θα επαναφερεις καποια στιγμη την Ελληνικη γλωσσα και αν ναι ποτε περιπου?

2) Χωρις να θελω να ειμαι αδιακριτος φυσικα, η εφαρμογη σου εχει βρει την απηχηση που θα περιμενες στα wm 10?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...