Jump to content

myphone POLL: Apple iPhone 5c & 5s στην Ελλάδα - Θα αγοράσετε;


DJDB
 Κοινοποίηση

Apple iPhone 5c & 5s στην Ελλάδα - Θα αγοράσετε;  

1.001 members have voted

  1. 1. Apple iPhone 5c & 5s στην Ελλάδα - Θα αγοράσετε;

    • Ναι, θα αγοράσω το iPhone 5c
      10
    • Ναι, θα αγοράσω το iPhone 5s
      109
    • Όχι, δεν θα αγοράσω κανένα
      847
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      35


Recommended Posts

και παλι λαθος καταλαβες...εσυ μπορει να τα εδωσες για τι πραγματικα γουσταρες τις συσκευες που πηρες.οταν ομως παιρνεις μια συσκευη πολλοι και οχι ολοι σκεφτονται και μεταπωλητικα,οποτε κοιτανε και αλλοι αυτο...εσυ εχεις τρελα με την φωτογραφια αλλος με αμαξια,ρολογια κτλ.apple equipment μπορει να μην αγοραζες αλλα γνωστος μου φωτογραφος πηρε μακ και μου λεει οτι σωθηκε.τωρα το γιατι δεν ξερω...εγω οπως βλεπεις blackberry εχω και ουτε επαγγελματικες φωτο βγαζω,ουτε ξοδεψα τρελο χρημα αν αναλογιστεις οτι κραταω κινητα τουλαχιστον 2 χρονια..και εσυ μπορει να μην το συνδεεις με to status αλλα αλλοι το συνδεουνε και δυστυχως ηρθαμε σε αυτην την κατασταση που ειμαστε...
Με συγχωρεις αλλα μου έκανες πολύ συγκεκριμένο ερώτημα στο οποίο και απάντησα.

 

Τωρα προσπαθείς να αιτιολογήσεις το γιατι εσυ αρέσκεσαι στο iphone.

 

Η προτίμηση σου ειναι σεβαστή (αυτό έλειπε, για κινητά μιλάμε:lol:). Από την άλλη όμως, οι περισσότεροι βλέπουν την αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού ακριβώς για αυτό που ειναι, και όχι για επένδυση χρημάτων (άρα δεν ασχολούνται) με έννοιες όπως την μεταπωλητική αξία.

Πράγματα όπως αυτό που αναφέρεις έχουν περισσότερο σε φωτογραφικό εξοπλισμό όπου ένας ακριβος (καλοδιατηρημένος) φακός δεν χάνει την αξία του εύκολα (σε αντίθεση με το σωμα μιας DSLR).

Τέλος, ο καθένας κάνει το κέφι του. Προσωπικά έχω σαν αρχή να μου κάνω ένα δώρο κάθε χρόνο (τουλάχιστον). Ενα κινητό, ένα ταξίδι στο εξωτερικό, κάτι ρε παιδί μου. Αν ειναι να ξεσκιζόμαστε στη δουλεια,ειναι το λιγότερο που πρέπει να κάνουμε, κατά τη ταπεινή μου γνώμη.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα παρω αηφον οταν αποφασισει να βαλει ραδιο, καρτα sd και αποσπωμενη μπαταρια...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Μαζι σου για το νεξους 5...το θεμα ειναι για τα αλλα κινητα που αναφερεις σκεψου ποσα χρημτα ειχανε και ποσα εχουν στο σκρουτζ...αρκετοι μετα ενδιαφερονται και μεταπωλητικα οποτε γιαυτο πουλανε κιολας...

 

Μα δεν ειπα οτι δεν πεφτει η τιμη τους...Ετσι κ αλλιως οταν μιλαμε για android ειναι λογικο οταν κυκλοφορουν τοσες συσκευες και ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος..Στο Ios συμβαινει το ακριβως αντιθετο..Εδω καιει το 5αρι για να προωθησει το 5c ειναι λογικο να μην πεφτει τοσο ευκολα η τιμη αφου αν θες Ios εχεις μια μονο επιλογη..Αυτο που ειπα ειναι οτι καποιος που θα δωσει 600 ή 700 ευρω για ενα Note 3.ΗTC one κλπ ΕΧΕΙ την δυνατοτητα να παρει ενα iphone 5s.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα παω να στηθω( πρωι-πρωι ) εξω απο τα μαγαζια να τα (δωσω ) :lol::lol::lol:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα, δεν το βρηκα πουθενα (5s)... ολα καβατζωμενα απο γνωστους αγνωστους ... :down:
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εχω το galaxy s3.Θα ηθελα να δοκιμασω το 5s αλλα η τιμη του ειναι απαγορευτικη.Το αλουμινιο δεν μου λεει κατι ειναι 1 απο το ποιο αυθονα υλικα που υπαρχουν στην γη!Αρα ευχαριστω δεν θα παρω!Για να μην παρεξηγηθω ουτε s4 θα παρω ουτε κατι αλλο γιατι πολυ απλα δεν προσφερουν κατι παραπανω απο το s3 μου.Δεν με νοιαζει να εχω παραπανω αναλυση σε μια οθονη που ειναι μικρη.Τηλεοραση 4k θα επαιρνα γιατι θα δω διαφορα,θα πιασουν τοπο τα λευτα.Αν καποιο κινητο δεν κανει κατι το καινουριο δεν υπαρχει λογος να ξοδεψεις 1 μιση μισθο.Και θα πω για παραδειγμα τις αλλαγες των κινητων μου.3310->7250 βαλανε καμερα και οθονη με 4096 χρωματα->siemens sx1 βιντεο+bluetooth+απειρες εφαρμογες->nokia (δεν θυμαμαι μοντελο) με touch screen και πενακι+wi fi->sony ericsson vivaz HD video και τελος το S3 με μεγαλh οθονη ,καλη μπαταρια και αλλα μικρα πραγματα.Τα εγραψα ολα αυτα για να σας δειξω οτι τα κινητα σιγα σιγα δεν προσφερουν μεγαλες διαφορες με τους προκατοχους οπως παλια.Ελπιζω να μην κουρασα!Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τρια χρονια συμβιωσης με iphone ειχα βαρεθει να το βλεπω.Και αναφερομαι στο ui κυριως.Αποφασισα την αλλαγη και δηλωνω απολυτα ικανοποιημενος με το νεξους μου.Κυριως μου φαινεται απιθανο να ξαναγυρισω σε τοσο μικρη οθονη.Αν ανεβει σε ιντσες,οχι κατα αναγκη 5 αλλα τουλαχιστον 4,5 και μου δωσει καποιες απο τις ελευθεριες που απολαμβανω στο νεξους στον μελλον μπορει και να επιστρεψω.Αλλα οπως το βλεπω τωρα στο μακρινο μελλον.
Link to comment
Share on other sites

ακριβο λιγες ιντσες τουλαχιστον 4,7 θα με βολευει αν και ειμαι στης 5 και κατι ψιλα,παντος τετοιο τηλ.ποτε μου δεν θα επαιρνα και δεν με ενδιαφερει αν ειναι εταιρια πρωτη η τελευταια μια χαρα ειμαι με το lg μου τελεια οθονη και καλη μπαταρια.απλα ειναι ενα 5 aple τωρα s k j και τα λοιπα ειναι μονο γραμματα γιατι στην ουσια εγω βλεπω ενα ιδιο τηλ.οπως το 4 ενω με το lg βλεπω κατι διαφορετικο.αλλα στο τελος παντα πως και τι γινεται το αγοραζουν και απο τιμη αστα καλυτερα τι παραπανω βλεπουν απο το 4 δεν ξερω.πραγματικα πιστευω πως και απο αλλες αποψεις δεν αξιζει αλλώστε το λεει και η ψηφοφορια..οι κολλημενοι τον ξερουν τον δρομο 800και κατι...παιρνω κατι που αξιζει παντα.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ναι, από σκρουτζομάγαζο. Ήδη η τιμή του 5c είναι 80 ευρώ κάτω από τις επίσημες. Μέχρι τις γιορτές η τιμή του s θα είναι στα σκρουτζομάγαζα το πολύ 600 ευρώ.

 

Και λέω πιθανόν, γιατί παίζει να μείνω με το πεντάρι που είμαι πολύ ικανοποιημένος και γιατί ζαχαρώνω το iPad Air (φυσικά πάλι από σκρουτζομάγαζο).

Link to comment
Share on other sites

Τόσα λεφτά για ένα κινητό...

 

Όταν πρωτοδιάβασα για τη φθηνή εκδοχή, περίμενα ένα κινητό γύρω στα 200 ευρώ... έπεσα λίγο έξω :p

 

Απλά επειδή είμαι περίεργος να δω από κοντά ένα iphone, ίσως να έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δεν θα αγοραζα αυτο το λειτουργικο και γενικα τα τηλεφωνα του.

θεωρω οτι ειναι τουλαχιστον μια πενταετια πισω.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ναι, από σκρουτζομάγαζο. Ήδη η τιμή του 5c είναι 80 ευρώ κάτω από τις επίσημες. Μέχρι τις γιορτές η τιμή του s θα είναι στα σκρουτζομάγαζα το πολύ 600 ευρώ.

 

Και λέω πιθανόν, γιατί παίζει να μείνω με το πεντάρι που είμαι πολύ ικανοποιημένος και γιατί ζαχαρώνω το iPad Air (φυσικά πάλι από σκρουτζομάγαζο).

 

Ακριβώς την ίδια σκέψη έχω. Κοιτώντας όμως ένα ροζάκι 5C, έτσι για αλλαγή από το 5άρι!

 

Αλλά καίγομαι περισσότερο για το iPad (air ή mini), και περιμένω να τα δω από κοντά.

Και μετά τι android και ελευθερίες. Δυο συσκευές, άψογα εναρμονισμένες να κάνω όσα γουστάρω και να χαίρομαι και την αίσθηση των προϊόντων. Και σύντομα και Mac! Ή Apple TV? Ή iWatch?

 

Και είμαι διατεθειμένος μέσα στην τιμή να πληρώσω και την υποστήριξη, το πολύ καλό iOS, τις ποιοτικές εφαρμογές, τις iCloud υπηρεσίες και το Siri που χρησιμοποιώ καθημερινά, τις τζαμπέ iWork και τις iLife σουίτες, αλλά και να βγάλω και κανά φράγκο περισσότερο κατά την πώληση αυτών των συσκευών για την απόκτηση των επόμενων. Ναι. Το βλέπω σαν επένδυση το όλο θέμα. Και μόνο 1010€ για το 4άρι και το 5άρι. (336€/χρόνο - δεν είναι κακό). Και εδώ και 3 χρόνια, έχω ξοδέψει μόνο 70€ σε apps. Έχω μάθει και τα κόλπα να τις παίρνω τζάμπα κάποιες.

 

Με αυτά τα ολίγα, νιώθω ότι δουλεύουν σωστά το ένα με το άλλο, και ότι δεν με κοροϊδεύει κανείς.

 

Αλλά όχι! Δεν θα αγοράσω το 5S. Μου δουλεύει άψογα το 5άρι μου. Και επειδή στα 4 χρόνια, θα είναι σαν να έχω δώσει μόνο 252,5€ κάθε χρόνο. Και ψήφισα όχι.

Αν είχα περίσσια λεφτά, θα δώριζα το παλιό σε συγγενή μου, και εννοείται θα το έπαιρνα. Ίσως

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Ξενέρωσα, δεν το βρηκα πουθενα (5s)... ολα καβατζωμενα απο γνωστους αγνωστους ... :down:

 

Αθηνα εισαι?

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ίδια σκέψη έχω. Κοιτώντας όμως ένα ροζάκι 5C, έτσι για αλλαγή από το 5άρι!

 

Αλλά καίγομαι περισσότερο για το iPad (air ή mini), και περιμένω να τα δω από κοντά.

Και μετά τι android και ελευθερίες. Δυο συσκευές, άψογα εναρμονισμένες να κάνω όσα γουστάρω και να χαίρομαι και την αίσθηση των προϊόντων. Και σύντομα και Mac! Ή Apple TV? Ή iWatch?

 

Και είμαι διατεθειμένος μέσα στην τιμή να πληρώσω και την υποστήριξη, το πολύ καλό iOS, τις ποιοτικές εφαρμογές, τις iCloud υπηρεσίες και το Siri που χρησιμοποιώ καθημερινά, τις τζαμπέ iWork και τις iLife σουίτες, αλλά και να βγάλω και κανά φράγκο περισσότερο κατά την πώληση αυτών των συσκευών για την απόκτηση των επόμενων. Ναι. Το βλέπω σαν επένδυση το όλο θέμα. Και εδώ και 3 χρόνια, έχω ξοδέψει μόνο 70€ σε apps. Έχω μάθει και τα κόλπα να τις παίρνω τζάμπα κάποιες.

 

Με αυτά τα ολίγα, νιώθω ότι δουλεύουν σωστά το ένα με το άλλο, και ότι δεν με κοροϊδεύει κανείς.

 

Αλλά όχι! Δεν θα αγοράσω το 5S. Μου δουλεύει άψογα το 5άρι μου. Και ψήφισα όχι.

Αν είχα περίσσια λεφτά, θα δώριζα το παλιό σε συγγενή μου, και εννοείται θα το έπαιρνα. Ίσως

 

Βγαίνω off topic, αλλά απολαμβάνω δωρεάν Mavericks, ο Mac πάει σφαίραααα!

 

On topic: Κάποιοι προτιμούν τις "ελευθερίες" του Android, σεβαστό, κάποιοι αισθανόμαστε απόλυτη ελευθερία με το iOS.

Link to comment
Share on other sites

Οχι επαρχια για το Σ/Κ και μονιμος κατοικος εξωτερικου :p

Α γιατι Αθηνα υπαρχουν παντου......

Ε τοτε να το παρεις απο εξωτερικο πιστευω καλυτερα θα σου ερθει.

iphone 6 Sony Vaio duo 13 ipod nano 6th
Link to comment
Share on other sites

ιδίως τώρα που υπάρχουν οικονομικά προβλήματα δεν υπήρχε περίπτωση να αγόραζα, ας κανονίσει η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, να μας δώσει ένα δωρεάν lol :X:O
Link to comment
Share on other sites

εχω το 5...δε μπορω να φανταστω τηλεφωνο που μπορει να ναι πιο καλο...ενταξει..ειναι το 5ς..αλλα οχι τοσο που να αξιζει να τρεξω να το αλλαξω..παραμενω με το δευτερο(και ουσιαστικα διπλα απο το πρωτο) πιο καλο smartphone εβερ!!! ;) μπορει να το παρω σε κανα 2-3μηνες..(βασικα να το εχουν σε στοκ..δε τα γουσταρω αυτα τα μας τελειωσαν, μπες σε σειρα προτεραιοτητας κτλ.....)αλλα δε βιαζομαι ως κατοχος 5αριου..θεωρω παντως πως για οποιον δεν εχει 5 το 5ς ειναι must.
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα εχω αποκτησει 2 προιοντα της apple ena ıpod 80gb πριν απο 6 χρονια και ενα macbook aır 11". Και τα 2 ειναι ποιοτικες συσκευες αλλα σιγουρα υπερεκτιμημενες. Το μακ το οποιο δεν εχω αγορασει (ειναι ας πουμε δωρο), παιζει καπου στο 1200 ευρω και πραγματικα δεν καταλαβαινω το λογο (64γβ ssd). Ενα vaio που εχει η γυναικα μου ειναι το ιδιο ποιοτικο, το ιδιο βαρος, ιδια διαρκεια μπαταριας και υπερτερει σε μερικα σημεια. Τιμη 800ευρω.

Για αυτον το λογο δεν θα αγοραζα και το iphone. Για καθε συσκευη της apple πιστευω οτι υπαρχει ενα προιον αλλης εταιρειας που ειναι το ιδιο ποιοτικο, κανει τα ιδια πραγματα σε καλυτερη τιμη. Νομιζω το καλυτερο τηλεφωνο αυτη τη στιγμη ειναι το lg g2.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Στις εποχες που ζουμε μονο value for money συσκευές ουτε iphone ουτε s4 ουτε παπατζιλικια 64bit και 100πύρηνα και κυρτες οθονες και χρυσα καπακια :X:X:X

Εμεις θα ξεχρεώνουμε τα έξοδα marketing της κάθε εταιρίας???

Μαυρο σε ολους μπας και δουμε ασπρη μερα

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρεις αλλα μου έκανες πολύ συγκεκριμένο ερώτημα στο οποίο και απάντησα.

 

Τωρα προσπαθείς να αιτιολογήσεις το γιατι εσυ αρέσκεσαι στο iphone.

 

Η προτίμηση σου ειναι σεβαστή (αυτό έλειπε, για κινητά μιλάμε:lol:). Από την άλλη όμως, οι περισσότεροι βλέπουν την αγορά τεχνολογικού εξοπλισμού ακριβώς για αυτό που ειναι, και όχι για επένδυση χρημάτων (άρα δεν ασχολούνται) με έννοιες όπως την μεταπωλητική αξία.

Πράγματα όπως αυτό που αναφέρεις έχουν περισσότερο σε φωτογραφικό εξοπλισμό όπου ένας ακριβος (καλοδιατηρημένος) φακός δεν χάνει την αξία του εύκολα (σε αντίθεση με το σωμα μιας DSLR).

Τέλος, ο καθένας κάνει το κέφι του. Προσωπικά έχω σαν αρχή να μου κάνω ένα δώρο κάθε χρόνο (τουλάχιστον). Ενα κινητό, ένα ταξίδι στο εξωτερικό, κάτι ρε παιδί μου. Αν ειναι να ξεσκιζόμαστε στη δουλεια,ειναι το λιγότερο που πρέπει να κάνουμε, κατά τη ταπεινή μου γνώμη.

Φιλε μου δεν εχω προτιμιση στα iphone.στα blackberry εχω δυστυχως ή ευτυχως;)εγω μιλαω για το σκεπτικο αρκετων και αυτο εγραψα.εννοειται οτι βολευει τον καθενα.και στο κατω κατω προτιμω αντι να τα σκασω για iphone να παω ταξιδι;)

Link to comment
Share on other sites

εγω θα το παρω γιατι δεν νοειται στον φακελο μου που με εχουν φακελωμενο να μην υπαρχει το δακτυλικο μου αποτυπωμα!!!!
Link to comment
Share on other sites

εγω θα το παρω γιατι δεν νοειται στον φακελο μου που με εχουν φακελωμενο να μην υπαρχει το δακτυλικο μου αποτυπωμα!!!!

 

Δε νομιζω πως ειναι υποχρεωτικο να σκαναρεις αποτυπωμα...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...