Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την 20h, που μου ήρθε με OTA, απλά έκανα το update επάνω από root και μου τα %^$#$%^ όλα. Δικό μου λάθος, λογικά σε unrooted συσκευή δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Το έπαθα και εγώ αυτό χθες!

Δυστυχώς δε δουλεέυει σε rooted συσκευή. Αφού έχασα 1 ημέρα, πέρασα την 20h με flashαρισμα.

Έχω όμως ένα πρόβλημα: δεν φορτίζει το κινητό!

Δεν ξέρω αν του στράγγιξα την μπαταρία, αλλά όταν είναι ανοιχτό δε φορτίζει.

Άμα το αποσυνδέσω και το φοσρτίσω, όλα ΟΚ.

Μόλις το ανοίξω και το συνδέσω με το USB στο PC, δεν φορτίζει.

Τι να φταίει;;;;

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το έπαθα και εγώ αυτό χθες!

Δυστυχώς δε δουλεέυει σε rooted συσκευή. Αφού έχασα 1 ημέρα, πέρασα την 20h με flashαρισμα.

Έχω όμως ένα πρόβλημα: δεν φορτίζει το κινητό!

Δεν ξέρω αν του στράγγιξα την μπαταρία, αλλά όταν είναι ανοιχτό δε φορτίζει.

Άμα το αποσυνδέσω και το φοσρτίσω, όλα ΟΚ.

Μόλις το ανοίξω και το συνδέσω με το USB στο PC, δεν φορτίζει.

Τι να φταίει;;;;

 

το ροοταρες μετα και αν ναι μεποια διαδικασια

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό ήταν rooted και είχε την κάποια kit kat version.

Πήγα να βάλω από επάνω την ενημέρωση και "πηδήχτηκε από το παράθυρο" :lol:

Τελικά πέρασα την 20h με το KDZ και όλα επανήλθαν.

 

2 πρόβληματα παρατήρησα με την 20h:

 

1. Αν το συνδέσω σε θύρα USB του PC για να του κάνω φόρτιση, πρέπει να επιλέξω "MTP USB Σύνδεση" προκειμένου να φορτίσει. Αν επιλέξω "Φόρτιση μόνον" δεν φορτίζει!!! :wacko::wacko: Τρελό μεν, αλλά σε εμένα μόνο έτσι φορτίζει (το διαπίστωσα πηγαίνωντας στο Settings>Battery).

 

2. Όλα τα ringtones, notifications, alarms είναι άδεια/κενά. Δηλαδή δεν μπορείς να επιλέξεις ήχους κλήσεων/ειδοποιήσεων/ξυπνητήρια. Διαπίστωσα ότι τα σχετικά αρχεία υπάρχουν μέσα στο /system/media/audio/alarms (ή notofications ή ringtones) και χρειάζονται copy στο folder /storage/emulated/0/Alamrs (ή Notifications ή Ringtones)

 

Κατά τα λοιπά δουλεύει καλά έως τώρα (unrooted)....

 

ΥΓ Να δω πότε θα καταφέρω να αλλάξω κινητό να γλιτώσω από αυτό... :)

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ μια δερμάτινη θήκη "πορτοφόλι" και παρατήρησα ότι όταν καθαριστεί η οθόνη με ελαφρά βρεγμένο πανί-wettex εμφανίζονται γραμμές που αντιστοιχούν σε σημεία της εσωτερικής επιφάνειας της θήκης που εφάπτεται με την οθόνη όταν το "πορτοφολάκι" είναι κλειστό. Αν όμως η οθόνη σκουπιστεί στη συνέχεια καλά με πανάκι για καθαρισμό κρυστάλλων τότε δεν είναι εμφανείς αυτές οι γραμμές, που εμφανίζονται πάλι μόνο με το πέρασμα ελαφρά βρεγμένου wettex. Τι συμβαίνει άραγε; Καμιά ιδέα; Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

και γω τις ειχα δει...τιποτα απλα ετσι ειναι απο το digitizer..

 

Αναφέρομαι σε επιφανειακές που αντιστοιχούν σε σημεία του δέρματος που σκεπάζει και ακουμπάει την οθόνη όταν είναι κλειστό το "πορτοφολάκι" κι οι οποίες όμως κατά παράξενο τρόπο εμφανίζονται στιγμιαία μόνο όταν περνά βρεγμένο πανί πάνω από την οθόνη αλλά στη συνέχεια δεν είναι ορατές, όπως θα ήταν πχ αν είχε χαραχθεί εξ άλλης αιτίας:confused:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ανοίξω και το συνδέσω με το USB στο PC, δεν φορτίζει.

Τι να φταίει;;;;

 

Μου το έχει κάνει και εμένα αυτό, ακόμα και σε παλαιότερη έκδοση του firmware. Είτε απλά το βάζεις στην πρίζα (δηλαδή δεν το φορτίζεις από το PC), είτε όταν το βάλεις στο PC επιλέγεις το "media storage" και φορτίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι σε επιφανειακές που αντιστοιχούν σε σημεία του δέρματος που σκεπάζει και ακουμπάει την οθόνη όταν είναι κλειστό το "πορτοφολάκι" κι οι οποίες όμως κατά παράξενο τρόπο εμφανίζονται στιγμιαία μόνο όταν περνά βρεγμένο πανί πάνω από την οθόνη αλλά στη συνέχεια δεν είναι ορατές, όπως θα ήταν πχ αν είχε χαραχθεί εξ άλλης αιτίας:confused:

 

Τελικά με λίγο ψάξιμο κατέληξα ότι επειδή ίσως η οθόνη έχει κάποιας μορφής επίστρωση (ολεοφοβικού τύπου) η οποία με την επαφή-τριβή της με το σκέπασμα της θήκης έχει φθαρεί σε ορισμένα σημεία και γι' αυτό όταν περνά βρεγμένο πανί πάνω της εμφανίζονται ίχνη από τα σημεία επαφής-τριβής αλλά μετά εξαφανίζονται. Δεν είναι δηλαδή γραμμές ή ίχνη στο κρύσταλλο αλλά μόνο στην πολύ λεπτή προστατευτική επίστρωση. Δεν ξέρω βέβαια αν τεχνικά είναι σωστή αυτή η σκέψη μου και αν η συγκεκριμένη συσκευή έχει τέτοια προστατευτική επίστρωση καθώς από τις τεχνικές προδιαγραφές δεν μπόρεσα να βρω κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα πουλησω τρελλα!

Μεσω φιλου πηρα ενα nexus 5 στα 140 ευρω.και ειναι και αψογο!

antutu 43.000.

Εκατσα και συγκρινα την ταχυτητα αποκρισης του 5 με το l9 ii.....

Το l9 ii ειναι ταχυτερο!!!!!!!

Ανοιγμα σελιδων,κυλιση μενου,εισοδο στο facebook,ανανεωση facebook,ανοιγμα τηλεφωνο.στο ανοιγμα μηνυματων,handcent και στα 2 ανοιξε το 5 επιδει το l9 ii εχει 300 sms,και το 5 αδειο.!!!!!!!!

Το l9 με 32gb microSD,18gb καταλειμενα.εσωτερικη 2,7gb αδεια.

Το nexus ειναι σχεδον αδειο.......

Μπαταρια?συντριβη του nexus......

Συγκρινα τις βασικες λειτουργιες,γιατι ενταξει ενα παιχνιδι 3d

Ξερουμε ποιο θα κανει την διαφορα.

Επισεις με χαλανε τα κουμπια. On screen

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν θυμαστε παλια που το ειχα αναφερει..με paranoid το l9ii πηγαινε πιο σφαιρα απο το iphone 6!βεβαια ισως επαιξε και ρολο το adaway του l9ii αλλα οντως ειναι γρηγορο!
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθησα να κανω update απο v20g σε v20h και το κινητο τα επαιξε..εκανα φορματ αλλα τιποτα..ξαναπερασα παλι την v20g αλλα διαπιστωσα πως ειχα χασει αρκετες φωτογραφιες που ηταν αποθηκευμενες στη συσκευη και δεν το γνωριζα..μηπως γνωριζει κανεις το αν μπορω να τις επαναφερω μεσω καποιου προγραμματος??
Link to comment
Share on other sites

πωωωω ασχημα τα νεα.το partition του LG ειναι μονοκοματο με τη ρομ γι αυτο σου σβηστηκαν. στα samsung εχει διαφορετικο partition. επρεπε να τις αποθηκευεις στην sd ΝΟΜΟΣ.Οπως εγω πλεον στο xperia z1. η αν δε γινοταν να εβρισκες αλλη εφαρμογη καμερας που να το εκανε αυτο..
Link to comment
Share on other sites

πωωωω ασχημα τα νεα.το partition του LG ειναι μονοκοματο με τη ρομ γι αυτο σου σβηστηκαν. στα samsung εχει διαφορετικο partition. επρεπε να τις αποθηκευεις στην sd ΝΟΜΟΣ.Οπως εγω πλεον στο xperia z1. η αν δε γινοταν να εβρισκες αλλη εφαρμογη καμερας που να το εκανε αυτο..
ειχα κατεβασει την snap camera και δεν ειχα παρατηρησει οτι αποθηκευονται στη συσκευη..οτι ειχα τραβηξει με την εφαρμογη του κινητου ειναι στη καρτα μνημης ολα.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα πουλησω τρελλα!

Μεσω φιλου πηρα ενα nexus 5 στα 140 ευρω.και ειναι και αψογο!

antutu 43.000.

Εκατσα και συγκρινα την ταχυτητα αποκρισης του 5 με το l9 ii.....

Το l9 ii ειναι ταχυτερο!!!!!!!

Ανοιγμα σελιδων,κυλιση μενου,εισοδο στο facebook,ανανεωση facebook,ανοιγμα τηλεφωνο.στο ανοιγμα μηνυματων,handcent και στα 2 ανοιξε το 5 επιδει το l9 ii εχει 300 sms,και το 5 αδειο.!!!!!!!!

Το l9 με 32gb microSD,18gb καταλειμενα.εσωτερικη 2,7gb αδεια.

Το nexus ειναι σχεδον αδειο.......

Μπαταρια?συντριβη του nexus......

Συγκρινα τις βασικες λειτουργιες,γιατι ενταξει ενα παιχνιδι 3d

Ξερουμε ποιο θα κανει την διαφορα.

Επισεις με χαλανε τα κουμπια. On screen

 

Όντως πουλάς τρέλα. Το κινητό μας (LG D605) είναι η χειρότερη αγορά που χω κάνει ever (199€ Ιαν 2014). Το Samsung Wave που είχε 3 εφαρμογές όλες κι όλες (λόγω Bada), ήταν καλύτερο.

 

Κολλάει παντού, ακόμα κι στο ξεκλείδωμα. Φέτος θα φάει σούτο.

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθησα να κανω update απο v20g σε v20h και το κινητο τα επαιξε..εκανα φορματ αλλα τιποτα..ξαναπερασα παλι την v20g αλλα διαπιστωσα πως ειχα χασει αρκετες φωτογραφιες που ηταν αποθηκευμενες στη συσκευη και δεν το γνωριζα..μηπως γνωριζει κανεις το αν μπορω να τις επαναφερω μεσω καποιου προγραμματος??

Εάν είσαι ροοτ, πάνε στο playstore. και κατεβασε την εφαρμογή diskdigger (ή κάπως έτσι τέλος πάντων )

Μου είχε βρει πολλές φωτογραφίες που έχασα που έχασα μετά από μια γκάφα μου

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πάρα πολύ καιρό αποφάσισα να κάνω ένα hard reset. Μετά την επαναλειτουργία και την εγκατάσταση του backup που είχα φροντίσει να δημιουργήσω και με απενεργοποιημένες όσες προεγκατεστημένες εφαρμογές δεν χρησιμοποιώ και με εγκατεστημένες μόνο επιπλέον 7 εφαρμογές που χρησιμοποιώ το σύστημα είναι ταχύτατο με διαθέσιμη μνήμη μέχρι και 300mb όταν καμιά εφαρμογή δεν είναι ανοιχτή η διάρκεια της μπαταρίας είναι βελτιωμένη και δείχνει και να φορτίζει ταχύτερα. Γενικά είδα μια μεγάλη αλλαγή προς το καλύτερο;) Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ωρες ωρες μου σβηνει και όταν παταω το δεξι κουμπακι για ξεκλειωμα απλα δεν ανοιγει γιατι πολύ απλα πρεπει να βγάλω μπαταρια και να ξαναβάλω εδώ και ένα μήνα.
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι εισαι στην 4.4.2

και εμενα μου το εκανε αυτο για κανα 3 βδομαδες ως που βαρεθηκα και ξαναπερασα την 4.1.2 (η μονη λυση που λειτουργησε για μενα , εκτος απο το hard reset)

αλλες φορες με την κιτκατ η μπαταρια επεφτε αποτομα απο το 15 στο 1 % ενω αλλες φορες το κινητο παγωνε για κανα 5 λεπτα χωρις να το εχω κανει τιποτα

Τωρα με την 4.1.2 ειμαι ησυχος

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι εισαι στην 4.4.2

και εμενα μου το εκανε αυτο για κανα 3 βδομαδες ως που βαρεθηκα και ξαναπερασα την 4.1.2 (η μονη λυση που λειτουργησε για μενα , εκτος απο το hard reset)

αλλες φορες με την κιτκατ η μπαταρια επεφτε αποτομα απο το 15 στο 1 % ενω αλλες φορες το κινητο παγωνε για κανα 5 λεπτα χωρις να το εχω κανει τιποτα

Τωρα με την 4.1.2 ειμαι ησυχος

 

 

ναι στη 4.4.2 είμαι πως το κανω παλι 4.1.2 είναι ευκολο??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, μηπως ξερει καποιος τη γινεται με την κανουργια εκδοση, την D60520h, αν εχει γινει καποιο μονιμο root?

Ειμαι στην g με root και δε τολμω να κανω την αναβαθμιση και με εχει πρηξει, καθε τρεις και λιγο μου λεει οτι υπαρχει καινουργια ενημερωση.

Και αν υπαρξει root για την h, πως θα κανω unroot για να την περασω και μετα να ξανακανω root? Πρεπει μεσω υπολογιστη να περασω μαμισια την g?

 

Κατι ασχετο, δε θυμαμαι αν εχει αναφερθει εδω ή αν το γνωριζετε, ας το γραψω ομως.

Υπαρχει μια επιλογη στις Ρυθμισεις/Προσβασιμοτητα/Ρυθμιση Χρωματος που μπορεις να αλλαξεις το contrast και το hue της απεικονισης της οθονης. Βασικα το βρηκα απο το xda για το G3, αλλα εχει και αυτο αυτην την επιλογη. Ενταξει, amoled δε γινεται, αλλα μπορεις να παιξεις λιγο, εμενα μ'αρεσε.

Edited by makisman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, μηπως ξερει καποιος τη γινεται με την κανουργια εκδοση, την D60520h, αν εχει γινει καποιο μονιμο root?

 

Μία λύση είναι αυτή που περιγράφω στο post #4745. Πλέον υπάρχει και η OPEN_EU 20h στη σελίδα που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση είναι αυτή που περιγράφω στο post #4745. Πλέον υπάρχει και η OPEN_EU 20h στη σελίδα που αναφέρω.

 

 

Sorry δε το ειχα δει. Υποθετω μονιμο root ε? Δηλαδη δε χανεται μετα απο επανεκκινηση? Ευχαριστω για την απαντηση. Θα το δοκιμασω καποια στιγμη.

 

Αν γνωριζεις, τι αλλαζει με αυτη την ενημερωση?

Link to comment
Share on other sites

Sorry δε το ειχα δει. Υποθετω μονιμο root ε? Δηλαδη δε χανεται μετα απο επανεκκινηση?

 

Όχι δε χάνεται, είναι μόνιμο.

Αν γνωριζεις, τι αλλαζει με αυτη την ενημερωση?

 

Προσωπικά δεν είδα σημαντικές διαφορές. Δες και αυτό.

 

Επίσης πριν προχωρήσεις, διάβασε αυτό και αυτό και πράξε κατά συνείδηση :).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...