Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια θελω να αγορασω μια θηκη για το εν λογω κινητο αλλα θελω μια απο ελλαδα για να ερθει γρηγορα..εχω καταληξει σε αυτες :http://www.mobilecity.gr/item.php?prod=s-case-gia-lg-d605-optimus-l9-ii-diafani http://www.cityshop.gr/index.php?target=products&product_id=37468 ποια μ προτεινετε?δεν θελω να γλυστραει μονο κ να μην κανει σημαδια.. Edited by leftssg3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

άμα βάλεις camera 360 ανεβαίνει πολύ η ποιότητα

 

 

 

φιλε πιο απο ολα τα 360 ειναι γιατι οταν ψαχνο μου βγαζει 3-4 και δε ξερω πιο να διαλεξω :)

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω παιδια αντιμετωπιζει κανενας προβλημα με το σημα? αργει πολυ να βρει σημα... ειναι φορες που εχω μια γραμμη ενω αλλο κινητο στον ιδιο παροχο εχει 5.. γενικα δεν βρισκει ευκολα..
Link to comment
Share on other sites

φιλε πιο απο ολα τα 360 ειναι γιατι οταν ψαχνο μου βγαζει 3-4 και δε ξερω πιο να διαλεξω :)

 

Αυτό έχω βάλει εγώ και με τα φίλτρα που έχει έχω καλύτερα αποτελέσματα στις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα αργεί πολύ να βρει σήμα και αρκετές φορές σε μέρη που κανονικά είχα φουλ σήμα με άλλη συσκευή, με το L9 II βγάζει μόνο 1 μπάρα. :(

 

εγώ είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και λίγες μέρες και μάλιστα πρώτη φορά σε android. Αλλά ρε παιδιά, πρέπει πάντα να πατάω το πλαϊνό κουμπί για να ξεκλειδώνει η οθόνη αφότου σβήσει λόγω εξοικονόμησης ενέργειας?

Link to comment
Share on other sites

και σε μένα αργεί πολύ να βρει σήμα και αρκετές φορές σε μέρη που κανονικά είχα φουλ σήμα με άλλη συσκευή, με το L9 II βγάζει μόνο 1 μπάρα. :(

 

εγώ είμαι κάτοχος του κινητού εδώ και λίγες μέρες και μάλιστα πρώτη φορά σε android. Αλλά ρε παιδιά, πρέπει πάντα να πατάω το πλαϊνό κουμπί για να ξεκλειδώνει η οθόνη αφότου σβήσει λόγω εξοικονόμησης ενέργειας?

 

Ναι, μόνο με το κουμπί στο πλάι κλειδώνει και ξεκλειδώνει, βέβαια μπορείς να επιλέξεις εσύ σε πόσα λεπτά θα κλείνει η οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω βάλει εγώ και με τα φίλτρα που έχει έχω καλύτερα αποτελέσματα στις φωτογραφίες.

 

ευχαριστω πολυ φιλε το εβαλα και θα το δοκιμασω :)

Link to comment
Share on other sites

πολυ ξενερωμα να κλειδωνει/ξεκλειδωνει μονο με το κουμπι στα πλαϊνα. Δηλαδη αν αφησω το κινητο μου στο τραπεζι για λιγα λεπτα και κλεισει η οθονη, γιατι να πρεπει να παταω το κουμπι αυτο και οχι απλα να κανω ενα κλικ με το δαχτυλο στην οθονη; Ποσο μηχανικος πρεπει να εισαι για να το σκεφτεις; :)

Παντως κατι διαβασα για το Knock On και ελπιζω να μπορεσει να το παρει το κινητο μας.

Link to comment
Share on other sites

πολυ ξενερωμα να κλειδωνει/ξεκλειδωνει μονο με το κουμπι στα πλαϊνα. Δηλαδη αν αφησω το κινητο μου στο τραπεζι για λιγα λεπτα και κλεισει η οθονη, γιατι να πρεπει να παταω το κουμπι αυτο και οχι απλα να κανω ενα κλικ με το δαχτυλο στην οθονη; Ποσο μηχανικος πρεπει να εισαι για να το σκεφτεις; :)

Παντως κατι διαβασα για το Knock On και ελπιζω να μπορεσει να το παρει το κινητο μας.

 

Γιατι με το ιδιο σκεπτικο οταν το εχεις στην τσεπη και πας να το βγαλεις εχεις πολλες πιθανοτητες να ακουμπησεις την οθονη και να το ανοιξεις....η' οπως το εχεις στο τραπεζι να ακουμπησει την οθονη ενα παιδικο χερακι και να το ανοιξει...Δεν ειναι θεμα εξυπναδας μηχανικου...ειναι θεμα φιλοσοφιας android για προστασια της οθονης....Εξαλλου τι διαφορα εχει το χτυπημα της οθονης απο το πατημα ενος κουμπιου????? ;) Το δαχτυλο την ιδια κινηση και την ιδια πιεση ασκει.....;)

Link to comment
Share on other sites

ιδια πιεση αποκλειεται. αλλιως πιεζεις την οθονη και αλλιως ενα μηχανικο κουμπι. ασε που με την θηκη, θελει εξτρα πιεση για το κουμπι.

 

για την τσεπη, πολυ απλα αν θελεις οντως να κλειδωθει η οθονη (και οχι απλα να σβησει) τοτε ναι, εκει να πατας το κουμπι. αν ομως θελεις απλο σβησιμο (για εξοικονομηση ενεργειας δηλαδη) οθονης, τοτε γιατι να μπαινει και το κλειδωμα επιπλεον; τα προηγουμενα χρονια, ολα τα κινητα με το σκεπτικο που περιγραφω λειτουργουσαν. δεν σου κλειδωνε με το ζορι την οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα μου χάλασε το handsfree που περιλαμβάνει η συσκευή.μόλις 10 μερες χρηση.ένα απο τα 2 ακουστικα χάνεται μόλις κουνιέται το καλώδιο στην βαση του.μίλησα με Lg .θα μου το αντικαταστήσουν,μέσω courier βέβαια γιατί τμήμα κινητών μόνο Αθήνα υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

ιδια πιεση αποκλειεται. αλλιως πιεζεις την οθονη και αλλιως ενα μηχανικο κουμπι. ασε που με την θηκη, θελει εξτρα πιεση για το κουμπι.

 

για την τσεπη, πολυ απλα αν θελεις οντως να κλειδωθει η οθονη (και οχι απλα να σβησει) τοτε ναι, εκει να πατας το κουμπι. αν ομως θελεις απλο σβησιμο (για εξοικονομηση ενεργειας δηλαδη) οθονης, τοτε γιατι να μπαινει και το κλειδωμα επιπλεον; τα προηγουμενα χρονια, ολα τα κινητα με το σκεπτικο που περιγραφω λειτουργουσαν. δεν σου κλειδωνε με το ζορι την οθονη.

 

Μιλαμε για διαφορετικα τηλεφωνα νομιζω !!!!!!! Απο οτι θυμαμαι κανενα smartphone δεν ξεκλειδωνε απλος πατωντας στην οθονη....Παλιοτερα τηλεφωνα (προ smartphone) παταγαμε συνδυασμο δυο κουμπιων για να ξεκλειδωσουν...

Το θεμα της πιεσης μην το αναλυσουμε πολυ....δεν ειναι και κατι το τραγικο :D

Αν το σκεφτεις η κινηση που θα κανεις ειναι η ιδια...Απλος η φιλοσοφια ειναι οτι πιο πολυ προστατευεται το τηλεφωνο πατωντας ενα κουμπι παρα αγγιζοντας την οθονη....Και φυσικα δεν ξυπναει ετσι μονο αυτη η συσκευη....Ολα τα Android ετσι δουλευουν....Απλος η LG χρησιμοποιησε μια νεα τεχνολογια στο G2 και ισως την μεταφερει και στο δικο μας (μεσω μιας προσθετης εφαρμογης...).

Link to comment
Share on other sites

δεν ημουν αρκετα σαφης γι'αυτο και παρερμηνευτηκα....

 

στο προηγουμενο ποστ μου, εννοω τα κινητα εποχης προ-smartphones, οπου εκει οντως οπως λες χρειαζονταν συνδυασμο κουμπιων για να ξεκλειδωσουν αλλα εγω μιλαω τοοοοοση ωρα για ενεργοποιηση ("ξυπνημα") οθονης απο κατασταση εξοικονομησης ενεργειας και οχι για κλειδωμα/ξεκλειδωμα της χρησης του κινητου.

για την οποια ενεργοποιηση οθονης απλα πατουσες οποιοδηποτε πληκτρο του "πληκτρολογιου" και οχι συνδυασμο κουμπιων.

 

ξαναλεω, αν καποιος επιθυμει το κλειδωμα της χρησης κινητου τοτε να παταει το πλαινο κουμπι στο smartphone, αλλιως αν δεν θελει (υπαρχουν δεκαδες λογοι να μην θελει) γιατι με το ζορι να σε αναγκαζει?

τεσπα, just a thought...

 

ετσι και αλλιως, οπως διαπιστωσα σε ολα τα smartphones συμβαινει το κλειδωμα/ξεκλειδωμα μεσω του κουμπιου, δεν ειναι δηλαδη καμια ιδιαιτερη μομφη προς το L9 II. παλι καλα, που η LG ανακαλυψε το Knock-On και υστερα απο απαιτηση και αποδοχη (τυχαιο???) απο τοοοοσο κοσμο εχει βαλει στοχο να το επεκτεινει ως εφαρμογη και σε αλλα κινητα περα απο το G2.

οψομεθα...

Link to comment
Share on other sites

Για την KitKat καμια εξελιξη ακομα ε? Η επισημη ανακοινωση παντως ελεγε μεχρι Μαρτιο. Ο Μαρτιος μας τελειωνει και μας μενει το disclaimer πως για οποιοδηποτε λογο η αναβαθμιση μπορει να μην γινει ποτε... :-/
Link to comment
Share on other sites

Μην σας κάνει εντύπωση. Η LG και οι αναβαθμίσεις δεν πάνε μαζί. Βέβαια ελπίζουμε αλλά δεν το βλέπω...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.ποια είναι η διαφορά GSM και WCDMA παίδες?εχθές είχε άστατο καιρό στην περιοχή μου και για καμια ωριτσα μου εδειχνε σημα αλλα εικονικο..στην πραγματικοτητα δεν ειχα.ηρθε μονο του μετα..τωρα ηταν τυχαιο με τον καιρο?δεν ξερω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, έχω διαβάσει όλα τα ποστ σας για το LG Optimus l9 ii.

Είμαι στη διαδικασία επιλογής κινητού. Αυτό που ενδιαφέρει είναι η φωτεινή, ζωηρή σε χρώματα οθόνη (κάτι πoυ έχει το LG), η καλή αυτονομία του (μπαταρία) και η χρήση που θα του κάνω είναι σερφάρισμα στο ιντερνετ, facebook, viber, gps σπάνια, μουσική και φυσικά φωτογραφίες. Το τελευταίο με προβληματίζει ιδιαίτερα λόγω των όχι και τόσο καλών σχολίων που διάβασα. Έχωντας προηγούμενη εμπειρία με iphone 4s μπορεί κάποιος να μου πει αν οι φωτος του είναι το ίδιο καλές με αυτές τουλάχιστον;

 

Αν όχι, μήπως να δώσω παραπάνω χρήματα και να πάω σε άλλο τηλέφωνο? Ποιό;; S4?

 

Περιμένω σχόλια...!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια άλλη ROM. Το μόνο που έχω βρει είναι μία unofficial cyanogen.

Γνωρίζει ή έχει δοκιμάσει κάποιος από εδώ μέσα κάποια ROM που να κουμπώνει στο κινητό μας;;

 

2. Θα ήθελα να βάλω κάποιο recovery (πχ το clockwork). Πώς το κάνω;; Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει....

 

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα, έχω διαβάσει όλα τα ποστ σας για το LG Optimus l9 ii.

Είμαι στη διαδικασία επιλογής κινητού. Αυτό που ενδιαφέρει είναι η φωτεινή, ζωηρή σε χρώματα οθόνη (κάτι πoυ έχει το LG), η καλή αυτονομία του (μπαταρία) και η χρήση που θα του κάνω είναι σερφάρισμα στο ιντερνετ, facebook, viber, gps σπάνια, μουσική και φυσικά φωτογραφίες. Το τελευταίο με προβληματίζει ιδιαίτερα λόγω των όχι και τόσο καλών σχολίων που διάβασα. Έχωντας προηγούμενη εμπειρία με iphone 4s μπορεί κάποιος να μου πει αν οι φωτος του είναι το ίδιο καλές με αυτές τουλάχιστον;

 

Αν όχι, μήπως να δώσω παραπάνω χρήματα και να πάω σε άλλο τηλέφωνο? Ποιό;; S4?

 

Περιμένω σχόλια...!! :D

 

Στο θεμα φωτογραφια το τηλεφωνο ειναι απλος ικανοποιητικο...8mp καμερα εχει αλλα ο φακος του ειναι απλα καλος...Για κοντινες φωτογραφιες με σταθερο χερι θα μεινεις ικανοποιημενος...Για μακρινες φωτογραφιες ισως δεν καλυφθεις...Βεβαια υπαρχει μια σημαντικη λεπτομερεια...Αλλιως θα δεις τις φωτογραφιες στο κινητο και αλλιως στον υπολογιστη και στο χαρτι (αν εκτυπωνεις).....Για μενα οι φωτογραφιες του κυμαινονται απο μετριες ως πολυ καλες (αναλογα παντα τις συνθηκες και το χερι που τις τραβαει....;) )

Κατι παρομοιο ισχυει και για το βιντεο....

Βεβαια αυτα ολα ειναι υποκειμενικα....Για μενα αν εδινα και τωρα περισσοτερη σημασια στην φωτογραφια παρα στις αλλες λειτουργιες ενος κινητου θα πρωτειμουσα καποιο απο την σειρα Xperia της sonny (ειχα το Ρ πριν το L9ii και ειναι σκαλες ανοτερο στις φωτογραφιες το Ρ με τα ιδια mp ) η' στο G2 της LG.

Βεβαια αν δεν εισαι πολυ απαιτητικος υπαρχουν καποιες εφαρμογες στο app store που βελτιωνουν πολυ αυτο που βλεπεις στο κινητο....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια άλλη ROM. Το μόνο που έχω βρει είναι μία unofficial cyanogen.

Γνωρίζει ή έχει δοκιμάσει κάποιος από εδώ μέσα κάποια ROM που να κουμπώνει στο κινητό μας;;

 

2. Θα ήθελα να βάλω κάποιο recovery (πχ το clockwork). Πώς το κάνω;; Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει....

 

Ευχαριστώ

 

αγορασα προσφατα το παραπανω κινητο και ειμαι καινουργιος στο χωρο του android τοσα χρονια ειχα iphone..θα ηθελα να ρωτησω ακουω πολυ να αλλαξω ρομ στο κινητο..τι κανεις ακριβως αυτο και βελτιωνει το κινητο?και πρεπει να το κανω root?και πως περναω αλλη ρομ?αυτη που εχω τωρα που μπορω να την δω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάποια άλλη ROM. Το μόνο που έχω βρει είναι μία unofficial cyanogen.

Γνωρίζει ή έχει δοκιμάσει κάποιος από εδώ μέσα κάποια ROM που να κουμπώνει στο κινητό μας;;

 

2. Θα ήθελα να βάλω κάποιο recovery (πχ το clockwork). Πώς το κάνω;; Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει....

 

Ευχαριστώ

 

αγορασα προσφατα το παραπανω κινητο και ειμαι καινουργιος στο χωρο του android τοσα χρονια ειχα iphone..θα ηθελα να ρωτησω ακουω πολυ να αλλαξω ρομ στο κινητο..τι κανεις ακριβως αυτο και βελτιωνει το κινητο?και πρεπει να το κανω root?και πως περναω αλλη ρομ?αυτη που εχω τωρα που μπορω να την δω?

 

 

Το κινητό πρέπει πρώτα να το κάνεις root με αυτό

ΔΕΝ μπορείς να επαναφέρεις το κινητό "ακριβώς" στην αρχική του κατάσταση μετά το root!

 

Recovery από εδώ.

 

Η μόνη "άλλη" ROM που υπάρχει είναι αυτή

Είναι unofficial cyanogen CM10 και είναι πια πολύ σταθερή.

ΔΕΝ έχει υποστήριξη για FM radio και IR (remote). Επίσης ούτε NFC και κάτι άλλα "μικροπράγματα" για μένα.

Πολύ πιο γρήγορο το κινητό και πολύ μεγαλύτερη ελεύθερη μνήμη.

 

Συνήθως οι stock ROMs έχουν χειρότερη διαχείρηση μνήνης, λιγότερη ελεύθερη μνήμη και "πολλά" πράγματα που δεν "χρειάζεσαι" αλλά δεν μπορείς να αφαιρέσεις. Επίσης οι custom ROMs σου δίνουν και περισσότερα καλούδια έτοιμα.

Με root μπορείς να "επέμβεις" όπου/όπως θέλεις στο κινητό και να κάνεις/αφαιρέσεις/προσθέσεις πράγματα και επιλογές που χωρίς το root δεν γίνεται. Δες κανα δυο σελίδες πριν... (EDIT: ψέματα, δες στην 77 σελίδα)

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πρέπει πρώτα να το κάνεις root με αυτό

ΔΕΝ μπορείς να επαναφέρεις το κινητό "ακριβώς" στην αρχική του κατάσταση μετά το root!

 

Recovery από εδώ.

 

Η μόνη "άλλη" ROM που υπάρχει είναι αυτή

Είναι unofficial cyanogen CM10 και είναι πια πολύ σταθερή.

ΔΕΝ έχει υποστήριξη για FM radio και IR (remote). Επίσης ούτε NFC και κάτι άλλα "μικροπράγματα" για μένα.

Πολύ πιο γρήγορο το κινητό και πολύ μεγαλύτερη ελεύθερη μνήμη.

 

Συνήθως οι stock ROMs έχουν χειρότερη διαχείρηση μνήνης, λιγότερη ελεύθερη μνήμη και "πολλά" πράγματα που δεν "χρειάζεσαι" αλλά δεν μπορείς να αφαιρέσεις. Επίσης οι custom ROMs σου δίνουν και περισσότερα καλούδια έτοιμα.

Με root μπορείς να "επέμβεις" όπου/όπως θέλεις στο κινητό και να κάνεις/αφαιρέσεις/προσθέσεις πράγματα και επιλογές που χωρίς το root δεν γίνεται. Δες κανα δυο σελίδες πριν... (EDIT: ψέματα, δες στην 77 σελίδα)

 

δηλαδη δεν μπορω χωρις root?ο μονος λογος που περναω αλλη Rom ειναι για να γινει πιο γρηγορο το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς root δεν γίνεται.

 

Λόγοι που περνάς custom ROM είναι:

  • Ταχύτητα.
  • Καλύτερη διαχείριση και περισσότερη μνήμη.
  • Η stock ROM έχει κάτι που σου την "σπάει" (π.χ. ανοίγει εύκολα το κινητό αν το έχεις στη τσέπη).
  • Η custom ROM έχει κάτι που θέλεις και αυτό το κάτι δεν μπαίνει/υποστηρίζεται στη stock.
  • Παραμετροποίηση.
  • Ομορφότερο UI. Αυτό είναι υποκειμενικό, αλλά σίγουρα στη custom μπορείς να αλλάξεις όλο το UI (υποστηρίζει θέματα).
  • Άλλοι λόγοι... που δεν μπορώ να θυμηθώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...