Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια χαρα σε ολους ενδιαφερομαι να αγορασω το κινητο της LG ! εχω διαβασει παρα πολλα θετικα σχολεια οτι ειναι καταπληκτικο δεν κολλαει εχει ωραια οθονη ωραια καμερα , πολυ καλη μπαταρια κτλπ! διαβασα πολλες γνωμες στο phonearena και εχω ενθουσιαστει!

 

 

μπορειτε να μου πειτε η κατοχη του κινητου αν οντως ισχυουν αυτα? :):)

 

ευχαριστω

 

Στο επιβεβαιώνω εγω φιλε μου οντως ισχυουν ολα αυτα:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί κάποιος να μου απαντήσει αν τα παιχνίδια και οι εφαρμογές μπορούν να αποθηκευτούν στην micro sd card η γίνεται μόνο με ρουτ? Τουλάχιστον στο s4 mini που σκεφτόμουν αρχικά να πάρω γίνεται μόνο με ρουτ. Αν και στο l9 2 γίνεται το ίδιο νομίζω θα πρέπει να ψάξω για κινητό με μεγάλη ενσωματωμένη μνήμη ή να περιμένω νέα μοντέλα...

Δεν είναι θέμα κινητού αλλά λειτουργικού. Το android δεν μπορεί να αποθηκεύσει τις εφαρμογές στην sd card.

Δεν γνωρίζω βέβαια αν με την 4.4 έκδοση μπορεί πλέον να γίνει και αν θα αναβαθμιστεί ποτέ το L9 II σε αυτή την έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλό ηχείο και λίγη ελεύθερη μνήμη που το κάνει να τρώει κολλήματα.

Θέλει app για το 3G. Δεν ενεργοποιείται πάντα (σχεδόν ποτέ) κατευθείαν.

Θέλει app επειδή δεν έχει LED ειδοποιήσεων.

Θέλει app επειδή το δικό του ξυπνητήρι δεν με ξυπνάει.

Θέλει app επειδή το bluetooth δουλεύει κι αυτό με τους ρυθμούς του.

 

Θέλω να το αλλάξω και σκέφτομαι το Samsung Ativ S. Κάποιοι εδώ μέσα είχαν και τα 2 κινητά, αν μπορούν ας μου γράψουν τη γνώμη τους.

 

Ευχαριστώ,

Καλή Χρονιά σε όλους!!!:up:

 

Καλη χρονια και σε εσενα.....

Το θεμα με το Led δεν θεωρειτε προβλημμα εφοσον πουθενα δεν αναφερει οτι εχει led ειδοποιησεις....Αρα ολοι πηραμε το κινητο ξεροντας οτι δεν εχει Led....

Με 680 μνημη ram (το ανωτερο που εχω φτασει) δεν μου τρωει κανενα κολλημα....

Στο ηχειο δεν εχει προβλημμα αν το εχεις ελευθερο (αν ειναι σε τσεπη με το ηχειο προς το κατω οντως χανει λιγο) και ειδικα με τους δυνατους εργοστασιακους ηχους και τα mp3 που εχουν ηχογραφηθει σωστα....

Εφαρμογη για να ανοιγοκλεινεις το 3g θελουν σχεδον ολα τα smartphone.....Λιγα ειναι αυτα που την εχουν απο την μανα τους...

Στο Bluetooth δεν εχω παρατηρησει κατι....Μια χαρα μου δουλευει....

Στο Ξυπνητηρι τωρα εχεις ενα δικιο... Αυτο που παρατηρησηα ομως ειναι οτι το προβλημμα το κανει οταν ρυθμισεις ενεργα δυο ξυπνητηρια και παραπανω...Οταν εχεις ενα μονο ενεργο δουλευει κανονικα....

Link to comment
Share on other sites

Στο Ξυπνητηρι τωρα εχεις ενα δικιο... Αυτο που παρατηρησηα ομως ειναι οτι το προβλημμα το κανει οταν ρυθμισεις ενεργα δυο ξυπνητηρια και παραπανω...Οταν εχεις ενα μονο ενεργο δουλευει κανονικα....

Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τέσσερα-πέντε διαφορετικά ξυπνητήρια (άλλα επαναλαμβανόμενα τις καθημερινές κι άλλα άπαξ). Από την πρώτη μέρα που το πήρα δεν έχω δει την μπάρα ειδοποιήσεων χωρίς το σύμβολο του ξυπνητηριού βασικά. :p

 

Επίσης δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το ΒΤ, συνδέθηκε μια χαρά και στο Blackberry handsfree που έχω και στο Kenwood του αυτοκινήτου.

Γενικά είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος προς το παρόν, είναι γρήγορο για τα δικά μου θέλω (θυμίζω ότι δεν παίζω παιχνίδια) και με πολύ καλή ποιότητα κλήσης γενικώς (μην ξεχνάμε ότι είναι τηλέφωνο). Η κάμερα θα μπορούσε να είναι λίγο πιο γρήγορη στη λήψη φωτογραφίας αλλά δε με πειράζει τόσο.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τέσσερα-πέντε διαφορετικά ξυπνητήρια (άλλα επαναλαμβανόμενα τις καθημερινές κι άλλα άπαξ). Από την πρώτη μέρα που το πήρα δεν έχω δει την μπάρα ειδοποιήσεων χωρίς το σύμβολο του ξυπνητηριού βασικά. :p

 

Επίσης δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το ΒΤ, συνδέθηκε μια χαρά και στο Blackberry handsfree που έχω και στο Kenwood του αυτοκινήτου.

Γενικά είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος προς το παρόν, είναι γρήγορο για τα δικά μου θέλω (θυμίζω ότι δεν παίζω παιχνίδια) και με πολύ καλή ποιότητα κλήσης γενικώς (μην ξεχνάμε ότι είναι τηλέφωνο). Η κάμερα θα μπορούσε να είναι λίγο πιο γρήγορη στη λήψη φωτογραφίας αλλά δε με πειράζει τόσο.

 

Τοτε ισως να παιζει κατι με τα ξυπνητηρια σε ορισμενες συσκευες....Ισως να φταιει και καποιος συνδυασμος εφαρμογων...

Τα ξυπνητηρια που εχεις ειναι ενεργα ολα ταυτοχρονα?

Παντως και εγω δεν ειμαι της αποψης οτι το κινητο ειναι χαλια...Για τα δεδομενα τα δικα μου και για τα δεδομενα της συσκευης ειναι ενα παρα πολυ καλο τηλεφωνο...Εγω μπορω πλεον να κανω οσο πιο πολλες λειτουργιες μπορει να κανει ενα smartphone χωρις να εχω τον φοβο της μπαταριας....Για το μονο που μετανιωσα ειναι το οτι βιαστικα και το πηρα απο το Public και δεν εκανα χρηση της προσφορας της vodafone :cry: .....

Link to comment
Share on other sites

Στο επιβεβαιώνω εγω φιλε μου οντως ισχυουν ολα αυτα:)

 

και εγω ;)

 

ρε παιδια γιατι το επιβεβαιωσατε? με τσακισατε!! πηγα και στα public και το ειδα και ειναι ενα κουκλι σκετο :lol: ! τι οθοναρα ειναι αυτη τι ευκρινεια!!

 

τωρα ψαχνω μανιακα για την αγορα του! ελπιζω να μην το μετανιωσω!

 

μπορει να επανελθω στο φορουμ ως κατοχος πλεον του κυριου L9 II! :)

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους ενδιαφερομαι να αγορασω το κινητο της LG ! εχω διαβασει παρα πολλα θετικα σχολεια οτι ειναι καταπληκτικο δεν κολλαει εχει ωραια οθονη ωραια καμερα , πολυ καλη μπαταρια κτλπ! διαβασα πολλες γνωμες στο phonearena και εχω ενθουσιαστει!

 

 

μπορειτε να μου πειτε η κατοχη του κινητου αν οντως ισχυουν αυτα? :):)

 

ευχαριστω

 

Αν έχεις όρεξη και υπομονή να διαβάσεις όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα, πιστεύω θα πάρεις μια καλή εικόνα.

Συγκεκριμένα για αυτά που λες: Δεν κολλάει, η οθόνη του είναι εκπληκτική, η κάμερα αν δεν θες κάτι εξεζητημένο θα σε ικανοποιήσει και με το παραπάνω (όπως και εμένα) και τέλος η μπαταρία του είναι εντυπωσιακή (η δική μου έχω την εντύπωση ότι "έστρωσε" σε μία εβδομάδα. βέβαια έχω απενεργοποιημένο το 3G γιατί μου έτρωγε απίστευτα πολλή μπαταρία).

Σχεδιαστικά είναι πανέμορφο και κάθεται στο χέρι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ρε παιδια γιατι το επιβεβαιωσατε? με τσακισατε!! πηγα και στα public και το ειδα και ειναι ενα κουκλι σκετο :lol: ! τι οθοναρα ειναι αυτη τι ευκρινεια!!

 

τωρα ψαχνω μανιακα για την αγορα του! ελπιζω να μην το μετανιωσω!

 

μπορει να επανελθω στο φορουμ ως κατοχος πλεον του κυριου L9 II! :)

 

άντε, μπες και συ στο club! :P

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη και υπομονή να διαβάσεις όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα, πιστεύω θα πάρεις μια καλή εικόνα.

Συγκεκριμένα για αυτά που λες: Δεν κολλάει, η οθόνη του είναι εκπληκτική, η κάμερα αν δεν θες κάτι εξεζητημένο θα σε ικανοποιήσει και με το παραπάνω (όπως και εμένα) και τέλος η μπαταρία του είναι εντυπωσιακή (η δική μου έχω την εντύπωση ότι "έστρωσε" σε μία εβδομάδα. βέβαια έχω απενεργοποιημένο το 3G γιατί μου έτρωγε απίστευτα πολλή μπαταρία).

Σχεδιαστικά είναι πανέμορφο και κάθεται στο χέρι καλά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

άντε, μπες και συ στο club! :P

 

 

μακαρι φιλε γιαννη! :):)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με τέσσερα-πέντε διαφορετικά ξυπνητήρια (άλλα επαναλαμβανόμενα τις καθημερινές κι άλλα άπαξ). Από την πρώτη μέρα που το πήρα δεν έχω δει την μπάρα ειδοποιήσεων χωρίς το σύμβολο του ξυπνητηριού βασικά. :p

 

Επίσης δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το ΒΤ, συνδέθηκε μια χαρά και στο Blackberry handsfree που έχω και στο Kenwood του αυτοκινήτου.

Γενικά είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος προς το παρόν, είναι γρήγορο για τα δικά μου θέλω (θυμίζω ότι δεν παίζω παιχνίδια) και με πολύ καλή ποιότητα κλήσης γενικώς (μην ξεχνάμε ότι είναι τηλέφωνο). Η κάμερα θα μπορούσε να είναι λίγο πιο γρήγορη στη λήψη φωτογραφίας αλλά δε με πειράζει τόσο.

 

Όταν σου έλεγα πάρε το προτιμούσες να ακούς τις Κασσάνδρες και να ψάχνεις γωνία στο δεκάρικο. :lol:

 

Προσωπικά, μετά από 7 1/2 εβδομάδες διαρκούς χρήσης και θέλοντας να διαπιστώσω αν έχει αυτά τα προβλήματα που αναφέρονται του έχω πιει το αίμα αλλά αυτό μάλλον θέλει να με κάνει να νοιώθω τυχερός που δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω ενα θεμα με την προσφορα της vodafone...Πηγα στο καταστημα εδω στα Χανια στις 3/1 και επειδη δεν υπηρχε διαθεσιμοτητα εδω το παρηγγειλα και μου ειπαν οτι μεσα σε αυτην την βδομαδα θα ειναι εδω! Ομως το κινητο δεν εχει ερθει ακομα, πηρα τηλεφωνο και το μονο που μου ειπαν ειναι οτι δεν εχει γινει παραλαβη, ουτε ενημερωση ουτε κατι τετοιο και οτι αν αλλαξει κατι ως προς την προσφορα θα με ειδοποιησουν! Ομως η προσφορα ληγει την Δευτερα και εχω αρχισει να πιστευω οτι δεν παιζει να το φερουν πριν! Τι γινεται τοσο πολυ επρεπε να κανει να ερθει ενα κινητο στο καταστημα τους; Εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο προβλημα; Αν ερθει μετα το περας της προσφορας μπορω καπως να το αγορασω με την προσφορα εφοσον αυτην ειχα συμφωνησει ε;

 

Συγνωμη αν ειναι καπως ασχετο το μηνυμα στο θεμα, αλλα εχω προβληματιστει με ολη αυτη τη συμπεριφορα!

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχετε φορτωσει με εφαρμογες το κινητο? γιατι ειδα οτι και διαβασα οτι μετα απο καμια 15αρια εφαρμογες αρχιζει και σκαλωνει και τρωει κολληματα!

 

 

τοσο πολυ δυισταντε οι αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως το μόνο(αξιο αναφορας) λαγκ που μου έκανε οταν το ψιλο φορτωσα, οχι απ την αρχη, ήταν στο μενού των εφαρμογών.. 2 με 2,5 δεύτερα. Δεν ξερω αν έπαιζε κάποιο ρόλο ότι τα είχα όλα σε φακέλους..τωρα δεν μπορω να το τσεκάρω μιας και το εδωσα για τη χάρη μιας παντοφλιτσας:).

2 πραγματα που ευχαριστηθικα ηταν η οθονη και η μπαταριαρα του!

Απ την αλλη δε θα μου λειψει καθόλου η διαχειρηση της μνημης του και το τριξιμο στο καπακι..ευτυχως δεν ειναι σε όλους απ οτι διαβαζω..

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχετε φορτωσει με εφαρμογες το κινητο? γιατι ειδα οτι και διαβασα οτι μετα απο καμια 15αρια εφαρμογες αρχιζει και σκαλωνει και τρωει κολληματα!

 

...

 

Κοίτα εξαρτάται από το αν κάποιος θέλει να θάψει μια συσκευή γιατί δεν είναι αυτό που περίμενε ότι θα είναι (γιατί δεν έκανε το κόπο να διαβάσει τι αγοράζει) ή γιατί δε του αρέσει η μάρκα κι ας μην έχει αγοράσει καν τη συσκευή.

Άλλος πάλι θέλει να την εκθειάσει για να μη φανεί ότι αγόρασε μπάζο και γίνει ρόμπα ή γιατί του αρέσει η μάρκα.

Ανώνυμα γράφουμε οπότε ... .

 

Προσωπικά ομολογώ ότι μου αρέσει σα συσκευή και ήδη πήρα άλλη μια για τη σύζυγό μου.

Σε λίγες ημέρες που θα το έχει δουλέψει θα έχω και δεύτερο στατιστικό δείγμα. Αν κάποια από τα αρνητικά επιβεβαιωθούν θα το γράψω. Μέχρι στιγμής δεν επιβεβαιώνεται ότι το καπάκι τρίζει. Ταίριαξε μια χαρά όπως και στο πρώτο και δε ακούγεται κάποιος τριγμός ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια γιατι το επιβεβαιωσατε? με τσακισατε!! πηγα και στα public και το ειδα και ειναι ενα κουκλι σκετο :lol: ! τι οθοναρα ειναι αυτη τι ευκρινεια!!

 

τωρα ψαχνω μανιακα για την αγορα του! ελπιζω να μην το μετανιωσω!

 

μπορει να επανελθω στο φορουμ ως κατοχος πλεον του κυριου L9 II! :)

 

Μηπως θα σε ενδιεφερε το ολιγων ημερων μεταχειρισμενο δικο μου??

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προβλημα με το 3G εννοω οτι παταω το εικονιδιο να ενεργοποιηθει, γινεται πρασινο το εικονιδιο, αλλα δεν ενεργοποιηται. Η εφαρμογη περναει το κινητο σε flight mode, το επαναφερει και μετα δουλευει. Το bluetooth εκει που μιλαω στο αυτοκινητο ξαφνικα ο ηχος παει στο κινητο. Πριν ειχα το galaxy s2 και το htc one sv, κανενα δεν ειχε τετοια προβληματα ουτε και lag. Στο lg μετα απο λιγο σερφαρισμα και λιγο chat οταν επανερχομαι στο desktop κανει μερικα δευτερολεπτα να μου δειξει σωστα τα εικονιδια. Δεν ειναι χαλια, δεν μου αρεσει να θαβω. Ειναι φθηνο το κινητο για τις δυνατοτητες του με πολυ ωραια οθονη και πολυ καλη μπαταρια. Απλα πιστευω οτι δεν κανει για βαρια χρηση. Ε και με την καμερα του δεν τρελαθηκα.

Edited by pistatsio
Link to comment
Share on other sites

Εφαρμογη για να ανοιγοκλεινεις το 3g θελουν σχεδον ολα τα smartphone.....Λιγα ειναι αυτα που την εχουν απο την μανα τους...

 

Στο Ξυπνητηρι τωρα εχεις ενα δικιο... Αυτο που παρατηρησηα ομως ειναι οτι το προβλημμα το κανει οταν ρυθμισεις ενεργα δυο ξυπνητηρια και παραπανω...Οταν εχεις ενα μονο ενεργο δουλευει κανονικα....

 

Ευτυχώς δεν έχω αντιμετωπίσει ακόμη το πρόβλημα με το ξυπνητήρι, γιατί είναι πολύ σοβαρό! Το Play Store όμως είναι γεμάτο εφαρμογές με όλων των ειδών τα ξυπνητήρια, reminders, to-do-lists με ειδοποιήσεις κτλ...

 

Σε μια διαδρομή που το χρησιμοποίησα σήμερα και ήθελα να είναι 3G-only, το γύρισα απο τις ρυθμισεις (WCDMA only) και όλα κομπλέ.. Γιατί χρειάζεται εφαρμογή για το 3G?

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα σε ενδιεφερε το ολιγων ημερων μεταχειρισμενο δικο μου??

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προβλημα με το 3G εννοω οτι παταω το εικονιδιο να ενεργοποιηθει, γινεται πρασινο το εικονιδιο, αλλα δεν ενεργοποιηται. Η εφαρμογη περναει το κινητο σε flight mode, το επαναφερει και μετα δουλευει. Το bluetooth εκει που μιλαω στο αυτοκινητο ξαφνικα ο ηχος παει στο κινητο. Πριν ειχα το galaxy s2 και το htc one sv, κανενα δεν ειχε τετοια προβληματα ουτε και lag. Στο lg μετα απο λιγο σερφαρισμα και λιγο chat οταν επανερχομαι στο desktop κανει μερικα δευτερολεπτα να μου δειξει σωστα τα εικονιδια. Δεν ειναι χαλια, δεν μου αρεσει να θαβω. Ειναι φθηνο το κινητο για τις δυνατοτητες του με πολυ ωραια οθονη και πολυ καλη μπαταρια. Απλα πιστευω οτι δεν κανει για βαρια χρηση. Ε και με την καμερα του δεν τρελαθηκα.

 

Δες τα μηνυνατα σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 31 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μηπως θα σε ενδιεφερε το ολιγων ημερων μεταχειρισμενο δικο μου??

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προβλημα με το 3G εννοω οτι παταω το εικονιδιο να ενεργοποιηθει, γινεται πρασινο το εικονιδιο, αλλα δεν ενεργοποιηται. Η εφαρμογη περναει το κινητο σε flight mode, το επαναφερει και μετα δουλευει. Το bluetooth εκει που μιλαω στο αυτοκινητο ξαφνικα ο ηχος παει στο κινητο. Πριν ειχα το galaxy s2 και το htc one sv, κανενα δεν ειχε τετοια προβληματα ουτε και lag. Στο lg μετα απο λιγο σερφαρισμα και λιγο chat οταν επανερχομαι στο desktop κανει μερικα δευτερολεπτα να μου δειξει σωστα τα εικονιδια. Δεν ειναι χαλια, δεν μου αρεσει να θαβω. Ειναι φθηνο το κινητο για τις δυνατοτητες του με πολυ ωραια οθονη και πολυ καλη μπαταρια. Απλα πιστευω οτι δεν κανει για βαρια χρηση. Ε και με την καμερα του δεν τρελαθηκα.

 

Εχεις μηνυμα φιλε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε καμια καλη εφαρμογη για fm radio (οχι web) γιατι δεν βρισκω κατι...και αυτη που εχει το κινητο δεν μου πολυ αρεσει...
Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχετε φορτωσει με εφαρμογες το κινητο? γιατι ειδα οτι και διαβασα οτι μετα απο καμια 15αρια εφαρμογες αρχιζει και σκαλωνει και τρωει κολληματα!

 

 

τοσο πολυ δυισταντε οι αποψεις?

 

Έχω βάλει παραπάνω από 15 και δεν κολλάει.

 

(Μη φανταστείς τίποτα τεράστια παιχνίδια κλπ, απλά πράγματα.

Ενδεικτικά: adobe reader, facebook, 9gag, μπλε ιστορίες, πες βρες, ποιητές, φιλοσόφους, aTilt 3d labyrinth, firefox, dolphin, shazam, what's up, επιστημονικά κομπιουτεράκια συν αυτά που έχει μέσα το κινητό)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να βάλουμε κάποια πράγματα σε μια σειρα:

 

1) Για πάρα πολλά πράγματα απο αυτά που αναφέρονται φταίει το λειτουργικό Android. Το οποίο σημαίνει οτι δεν φταίει η συσκευή και οτι και οι υπόλοιπες εχουν τέτοια προβλήματα. Το οτι οι ακριβές συσκευές λόγω ισχυρότερων επεξεργαστών και μεγαλύτερης μνήμης το ξεπερνάνε δεν σημαίνει τίποτε.

 

2) ΚΑΜΙΑ συσκευή δεν ειναι τέλεια και ακόμη και οι ναυαρχίδες της κάθε εταιρείας εχουν προβλήματα και ελλείψεις. Ειδικα στα μεσαία μοντέλα πολλές ελλείψεις υπάρχουν για να αναγκάζεσαι να πάρεις το ακριβότερο μοντέλο. Ισχύει και σας αυτοκίνητα και στα laptop και σχεδόν παντου αυτό.

 

3) Αφού τίποτε δεν ειναι τέλειο και custom συσκευή δεν μπορεις να παραγγείλεις ο καθένας κάνει κάποιο σκόντο κάθε φορά στις απαιτήσεις του. Το τι αξιολογεί και ποσο το αξιολογεί ο καθένας μας ειναι προσωπικό και διαφορετικό. Αλλιώς ολοι μας θα αγοράζαμε μονο 1-2 συσκευές απο τις εκατοντάδες που υπάρχουν. Τις ίδιες 1-2 ολοι.

 

4) Το LG L9ii ειναι ενα μεσαίας κατηγορίας τηλέφωνο και ως τέτοιο θα πρέπει να αξιολογείται. Η αλήθεια ειναι οτι μοιάζει για ακριβότερο και το συγκρίνουμε με μοντέλα της επόμενης κατηγορίας τιμής και έχουμε περισσότερες απ οτι πρέπει απαιτήσεις απο αυτό. Η κατηγορία του ειναι η ίδια με του L7. Εαν καποιος εχει παράπονα απο το L9 τότε το L7 και το L5 θα πρέπει να πανε για τα σκουπίδια. Κατι Alcatel με μπαταρίες της πλάκας και οθόνες επίσης θα πρέπει να μην υπάρχουν. Το εξαιρετικό κατα τα αλλα HTC Desire 300 δεν εχει καν φλας. Τα υπόλοιπα της κατηγορίας μην ξεχνάμε οτι εχουν 4GB μνήμη (μόλις 1,7GB ελεύθερη) και 500-700MB ROM με οθόνες χειρότερες και μικρότερες κλπ κλπ.

 

5) Δεν εχει νόημα να λέμε γιατι δεν εχει κάποια εφαρμογή εαν αυτη υπάρχει διαθέσιμη (δωρεάν συνήθως) στο google play. Γι αυτό πέρνει καποιος Android για να μπορει να χρησιμοποιεί τις εφαρμογές που αυτός επιλέγει τελικα. Ακόμη και στις ναυαρχίδες στο τέλος χρησιμοποιούμε εφαρμογές τρίτων αντί αυτές με οι οποίες ήταν προεγκατεστημένες.

 

6) Το UI της LG ειναι γενικά πολυ ελαφρύ και όμορφο και καλοστημένο. Προσωπικα μου αρέσει περισσότερο απο αυτό της Samsung.

 

7) Γενικά ειναι ενα τηλέφωνο που για 200€ αξιζει καποιος να το πάρει χωρις δεύτερη σκέψη και χωρις να μετανιώσει. Με τις ελλείψεις μαθαίνεις να ζεις μετα απο μερικές ημέρες σε όλες τις συσκευές.

 

Αυτά σαν προσωπική άποψη πάντα

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ με πειτε την γνωμη σας για αυτο το κινητο.οποιος το εχει ας με αφησει ενα προσωπικο μυνημα. αν πχ εχει πολυ καλη καμερα. κ γενικα οτι αλλο τον εχει κανει εντυπωση. αρνητικα κ θετικα!
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να βάλουμε κάποια πράγματα σε μια σειρα:

 

1) Για πάρα πολλά πράγματα απο αυτά που αναφέρονται φταίει το λειτουργικό Android. Το οποίο σημαίνει οτι δεν φταίει η συσκευή και οτι και οι υπόλοιπες εχουν τέτοια προβλήματα. Το οτι οι ακριβές συσκευές λόγω ισχυρότερων επεξεργαστών και μεγαλύτερης μνήμης το ξεπερνάνε δεν σημαίνει τίποτε.

 

2) ΚΑΜΙΑ συσκευή δεν ειναι τέλεια και ακόμη και οι ναυαρχίδες της κάθε εταιρείας εχουν προβλήματα και ελλείψεις. Ειδικα στα μεσαία μοντέλα πολλές ελλείψεις υπάρχουν για να αναγκάζεσαι να πάρεις το ακριβότερο μοντέλο. Ισχύει και σας αυτοκίνητα και στα laptop και σχεδόν παντου αυτό.

 

3) Αφού τίποτε δεν ειναι τέλειο και custom συσκευή δεν μπορεις να παραγγείλεις ο καθένας κάνει κάποιο σκόντο κάθε φορά στις απαιτήσεις του. Το τι αξιολογεί και ποσο το αξιολογεί ο καθένας μας ειναι προσωπικό και διαφορετικό. Αλλιώς ολοι μας θα αγοράζαμε μονο 1-2 συσκευές απο τις εκατοντάδες που υπάρχουν. Τις ίδιες 1-2 ολοι.

 

4) Το LG L9ii ειναι ενα μεσαίας κατηγορίας τηλέφωνο και ως τέτοιο θα πρέπει να αξιολογείται. Η αλήθεια ειναι οτι μοιάζει για ακριβότερο και το συγκρίνουμε με μοντέλα της επόμενης κατηγορίας τιμής και έχουμε περισσότερες απ οτι πρέπει απαιτήσεις απο αυτό. Η κατηγορία του ειναι η ίδια με του L7. Εαν καποιος εχει παράπονα απο το L9 τότε το L7 και το L5 θα πρέπει να πανε για τα σκουπίδια. Κατι Alcatel με μπαταρίες της πλάκας και οθόνες επίσης θα πρέπει να μην υπάρχουν. Το εξαιρετικό κατα τα αλλα HTC Desire 300 δεν εχει καν φλας. Τα υπόλοιπα της κατηγορίας μην ξεχνάμε οτι εχουν 4GB μνήμη (μόλις 1,7GB ελεύθερη) και 500-700MB ROM με οθόνες χειρότερες και μικρότερες κλπ κλπ.

 

5) Δεν εχει νόημα να λέμε γιατι δεν εχει κάποια εφαρμογή εαν αυτη υπάρχει διαθέσιμη (δωρεάν συνήθως) στο google play. Γι αυτό πέρνει καποιος Android για να μπορει να χρησιμοποιεί τις εφαρμογές που αυτός επιλέγει τελικα. Ακόμη και στις ναυαρχίδες στο τέλος χρησιμοποιούμε εφαρμογές τρίτων αντί αυτές με οι οποίες ήταν προεγκατεστημένες.

 

6) Το UI της LG ειναι γενικά πολυ ελαφρύ και όμορφο και καλοστημένο. Προσωπικα μου αρέσει περισσότερο απο αυτό της Samsung.

 

7) Γενικά ειναι ενα τηλέφωνο που για 200€ αξιζει καποιος να το πάρει χωρις δεύτερη σκέψη και χωρις να μετανιώσει. Με τις ελλείψεις μαθαίνεις να ζεις μετα απο μερικές ημέρες σε όλες τις συσκευές.

 

Αυτά σαν προσωπική άποψη πάντα

 

Πολυ σωστα τα λεε φιλε οντως! Ετσι ειναι τα πραγματα!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν να βάλουμε κάποια πράγματα σε μια σειρα:

 

1) Για πάρα πολλά πράγματα απο αυτά που αναφέρονται φταίει το λειτουργικό Android. Το οποίο σημαίνει οτι δεν φταίει η συσκευή και οτι και οι υπόλοιπες εχουν τέτοια προβλήματα. Το οτι οι ακριβές συσκευές λόγω ισχυρότερων επεξεργαστών και μεγαλύτερης μνήμης το ξεπερνάνε δεν σημαίνει τίποτε.

 

2) ΚΑΜΙΑ συσκευή δεν ειναι τέλεια και ακόμη και οι ναυαρχίδες της κάθε εταιρείας εχουν προβλήματα και ελλείψεις. Ειδικα στα μεσαία μοντέλα πολλές ελλείψεις υπάρχουν για να αναγκάζεσαι να πάρεις το ακριβότερο μοντέλο. Ισχύει και σας αυτοκίνητα και στα laptop και σχεδόν παντου αυτό.

 

3) Αφού τίποτε δεν ειναι τέλειο και custom συσκευή δεν μπορεις να παραγγείλεις ο καθένας κάνει κάποιο σκόντο κάθε φορά στις απαιτήσεις του. Το τι αξιολογεί και ποσο το αξιολογεί ο καθένας μας ειναι προσωπικό και διαφορετικό. Αλλιώς ολοι μας θα αγοράζαμε μονο 1-2 συσκευές απο τις εκατοντάδες που υπάρχουν. Τις ίδιες 1-2 ολοι.

 

4) Το LG L9ii ειναι ενα μεσαίας κατηγορίας τηλέφωνο και ως τέτοιο θα πρέπει να αξιολογείται. Η αλήθεια ειναι οτι μοιάζει για ακριβότερο και το συγκρίνουμε με μοντέλα της επόμενης κατηγορίας τιμής και έχουμε περισσότερες απ οτι πρέπει απαιτήσεις απο αυτό. Η κατηγορία του ειναι η ίδια με του L7. Εαν καποιος εχει παράπονα απο το L9 τότε το L7 και το L5 θα πρέπει να πανε για τα σκουπίδια. Κατι Alcatel με μπαταρίες της πλάκας και οθόνες επίσης θα πρέπει να μην υπάρχουν. Το εξαιρετικό κατα τα αλλα HTC Desire 300 δεν εχει καν φλας. Τα υπόλοιπα της κατηγορίας μην ξεχνάμε οτι εχουν 4GB μνήμη (μόλις 1,7GB ελεύθερη) και 500-700MB ROM με οθόνες χειρότερες και μικρότερες κλπ κλπ.

 

5) Δεν εχει νόημα να λέμε γιατι δεν εχει κάποια εφαρμογή εαν αυτη υπάρχει διαθέσιμη (δωρεάν συνήθως) στο google play. Γι αυτό πέρνει καποιος Android για να μπορει να χρησιμοποιεί τις εφαρμογές που αυτός επιλέγει τελικα. Ακόμη και στις ναυαρχίδες στο τέλος χρησιμοποιούμε εφαρμογές τρίτων αντί αυτές με οι οποίες ήταν προεγκατεστημένες.

 

6) Το UI της LG ειναι γενικά πολυ ελαφρύ και όμορφο και καλοστημένο. Προσωπικα μου αρέσει περισσότερο απο αυτό της Samsung.

 

7) Γενικά ειναι ενα τηλέφωνο που για 200€ αξιζει καποιος να το πάρει χωρις δεύτερη σκέψη και χωρις να μετανιώσει. Με τις ελλείψεις μαθαίνεις να ζεις μετα απο μερικές ημέρες σε όλες τις συσκευές.

 

Αυτά σαν προσωπική άποψη πάντα

Συμφωνω απολυτα μαζι σου...προσωπικα το εχω φορτωσει με 80 εφαρμογες κ το μονο που κανει ειναι να αργει 2 sec καποιες στιγμες να επαναφερει την αρχικη οθονη...πραγματικα στα 200euro δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη επιλογη...οποιος το σκεφτεται ας το παρει με κλειστα ματια

Link to comment
Share on other sites

ακόμη περιμένω την βοδιαφον μετά από 10 ημέρες να προωθήσει την φορητότητα για να το παρω το ευλογημένο στα χέρια μου...τους πάρει και τους σηκώσει καμιά μέρα μου φαίνεται...
Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...