Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Το πήρα σήμερα (από τα public με το πολύ όμορφο δωράκι). Μου έχει υπερκαλύψει τις οποίες ανησυχίες είχα. Υπέροχη οθόνη, αυτό το είχα δει. Έχει όμως και πολύ ωραία αίσθηση με το καλύτερο πληκτρολόγιο που εχω χρησιμοποιήσει. Η Μπαταρία του επίσης φαίνεται αρκετά δυνατή. Εμφανισιακά μου αρέσει (άσπρο) όπως και το μέγεθος & βάρος του. Δεν με ενοχλεί που τα πλήκτρα αφής δεν είναι φωτιζόμενα, συνηθίζεται εύκολα. Με τις ειδοποιήσεις δεν ξερω τί θα κάνω (χωρίς led). Εκεί είναι που άρχισε το πρόβλημα που δεν είχα φανταστεί (με πήρε ο ύπνος χθες μέχρι να φθάσω στην σελίδα 19). 250MB ελεύθερη μνήμη; γέμισε ήδη! Τί θα κάνω;; συμπέρασμα: για κάποιον που χρησιμοποιεί λίγες εφαρμογές είναι value for money 100%. Οι υπόλοιποι θα πρέπει να συμβιβαστούν ή να πάρουν το S4 mini. Πάντως με 70ΜΒ να απομένουν το κινητό πάει σφαίρα. Αν κάποιος έχει τη λύση καλοδεχούμενη. Εγώ το μόνο που μπορώ να ελπίζω είναι μήπως αυτό αλλάξει με την kit kat.. μπααα

 

ΥΓ1: πρώτο μου ποστ.

ΥΓ2: Ελλάς ολέ!

Edited by pistatsio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια θα ηθελα μια δευτερη γνωμη .Το lg l9 II το εχει καποιος να μου πει την γνωμη του.Ευχαριστω..:):):):):)

 

Ρε φίλε έλεος δηλαδή. Ρωτάς αν κάποιος το έχει και να σου πει την γνώμη του και το ποστ σου είναι ακριβώς μετά από ένα ολόκληρο κατεβατό που έγραψα για το κινητό.

Μπείτε λίγο στον κόπο να διαβάσετε πριν ποστάρετε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις που είναι σχετικές/και ασχετες.

Από το public, όσοι το αγοράσατε, έχει γραμμένο το ΙΜΕΙ? γιατί πάω να το αγοράσω μεταχειρισμένο, και το παλικάρι που το πουλάει, μου λέει ότι η απόδειξη δεν το γράφει πάνω. (ανησυχητικό λίγο)

και 2ον, το δώρο bluetooth, επαιζε εξ αρχής? (not so important)

 

Υποθετική ερώτηση. Στα ίδια λεφτά, αριστη κατασταση, αυτό με το s3? ποιο επιλέγεις?

Edited by antreaslam
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτήσεις που είναι σχετικές/και ασχετες.

Από το public, όσοι το αγοράσατε, έχει γραμμένο το ΙΜΕΙ? γιατί πάω να το αγοράσω μεταχειρισμένο, και το παλικάρι που το πουλάει, μου λέει ότι η απόδειξη δεν το γράφει πάνω. (ανησυχητικό λίγο)

και 2ον, το δώρο bluetooth, επαιζε εξ αρχής? (not so important)

 

Υποθετική ερώτηση. Στα ίδια λεφτά, αριστη κατασταση, αυτό με το s3? ποιο επιλέγεις?

 

Ούτε εμένα γράφει το ΙΜΕΙ, αλλά να ξέρεις ότι ελληνικές συσκευές και χωρίς απόδειξη όλες οι εταιρίες τις αναγνωρίζουν,γιατί πολύ απλά έχουν πάρει το ποσοστό τους από την πώληση.

Εγώ χθες το πήρα από τα Χανιά και δεν μου είπανε κάτι για Bluetooth.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα γράφει το ΙΜΕΙ, αλλά να ξέρεις ότι ελληνικές συσκευές και χωρίς απόδειξη όλες οι εταιρίες τις αναγνωρίζουν,γιατί πολύ απλά έχουν πάρει το ποσοστό τους από την πώληση.

Εγώ χθες το πήρα από τα Χανιά και δεν μου είπανε κάτι για Bluetooth.

 

Από public? κι εμένα η :X πωλήτρια πήγε να το κάνει τουμπεκί και της το "θύμισα" εγώ. Να πας να το ζητήσεις! αν μπεις στο site το γράφει ακόμα.

 

@antreaslam δεν ξέρω αν έτρεχε από την αρχή η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Από public? κι εμένα η :X πωλήτρια πήγε να το κάνει τουμπεκί και της το "θύμισα" εγώ. Να πας να το ζητήσεις! αν μπεις στο site το γράφει ακόμα.

 

ούτε εσένα, η απόδειξη, το γράφει πάνω το ΙΜΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

δεν την έχω μαζί, το βράδυ όταν πάω σπίτι θα το κοιτάξω.

ντροπή σου,που δεν κουβαλάς πανω σου αυτό που σου ζητάω :P :P

ok,thanks. αν θυμηθείς, τσέκαρε το :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που το πήρα από το πλαίσιο λόγο 12 άτοκες δόσεις γράφει πάνω κανονικά το IMEI.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Γενικά η μπαταρία του είναι τέρας τελικά ,όντως.

Στον χρόνο αυτο που βλέπετε έχω βγάλει ανώτερο με το s3 και το G, περίπου 2 ώρες ομιλία και 2,5 με 3 οθόνη σε αντίστοιχη χρήση. Εδώ μιλάμε πιάσαμε με 2,5 ώρες ομιλία με Bluetooth και η οθόνη άγγιξε τις 4,5 ώρες. Εκπληκτικό θα πω =-O

Edited by giannis12a

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Άντε παιδιά μεγειά μας και καλορίζικο! Το πήρα και γω χθες. Σε γενικές γραμμές κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει και αξίζει για τα λεφτά του αναμφισβήτητα . Εϊναι ότι πρέπει στο μέσο χρήστη smartphone και καλύπτει όλες τις ανάγκες. Εντύπωση μου έκανε το μαζεμένο μέγεθος σε σχέση με την οθόνη. Έχει σχεδόν ίδιες διαστάσεις με xperia L που είναι 4.3 ίντσες!. Όποιος ακόμα το σκέφτεται να το πάρει!

Επειδή βλέπω ανησυχίες για τη σχετικά λίγη διαθέσιμη RAM, να σας πω ότι η ram είναι καλό να χρησιμοποιείται διότι τρέχουν πιο γρήγορα οι εφαρμογές που είναι φορτωμένες σ'αυτή. Τι να τη κάνεις την άδεια-χαμένη ram; Αν χρειαστεί περισσότερη αποδεσμεύεται από το σύστημα ούτως η άλλως με προτεραιότητα από τα λιγότερο σημαντικά στα περισσότερο. Δεν νομίζω δηλαδή ότι υπάρχει λόγος ανησυχίας. Μπορείτε πάντως από το μενου εφαρμογών να απενεργοποιήσουμε/απεγκαταστήσουμε εφαμογές και υπηρεσίες που δεν χρειάζονται που μπορεί να μας γλυτώσουν λίγη ram. Eγώ έχω απενεργοποιήσει google play music, books, google text to speech google+, hangouts, internet (αφησα το chrome), notebook, remote call service τα smartshare. Απεγκατέστησα επίσης από application manager εφαρμογές που δεν μου είναι χρήσιμες για την ώρα, οι οποίες μπορούν να ξαναμπούν ανα πάσα στιγμή.

 

Επίσης μιας και λέμε όλοι τα θετικά, να αναφέρω και τα αρνητικά:

  • Κάμερα: Εϊναι λίγο κατώτερη από τις 8άρες του ανταγωνισμού γενικώς. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα που φωνάζει, είναι καλή για όποιον δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις και θέλει απλά να φωτογραφίσει και να κάνει τη δουλειά του.
  • Οθόνη: Δεν έχει το κλασσικό σκληρό γυαλί που έχουν τα περισσότερα smartphones αλλά απ'ότι παρατηρώ, είναι σε πολύ μικρό βαθμό έυκαμπτη όταν την πιέζεις και είναι ένα κλικ ευαίσθητη λιγότερο στην επαφή από άλλες. Πολύ πιθανώς να περάσει απαρατήρητο το συγκεκριμένο απλά το αναφέρω και θα ήθελα να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας. Το καλό στην υπόθεση πιστεύω ότι είναι το γεγονός ότι η "ελαστικότητά" της θα της προδίδει περισσότερη αντοχή στο σπάσιμο σε πιθανά πεσίματα. Τέλος δεν αναφέρεται προστασία γρατζουνιών στα χαρακτηριστικά όπως gorilla glass άρα καλό είναι όταν βρούμε μεμβράνες να βάλουμε για καλό και για κακό. Έστω universal που τις κόβεις. (έχει το πλαίσιο με 2.90 θέλει λίγη μαστοριά-τύχη βέβαια για να τη βάλεις, εγώ τα έκανα σκ@τ@ :D)

 

Περιμένω τις απόψεις σας στα αρνητικά ;)

Edited by PaulPx
πρόσθεση κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μιας και λέμε όλοι τα θετικά, να αναφέρω και τα αρνητικά:

  • Κάμερα: Εϊναι λίγο κατώτερη από τις 8άρες του ανταγωνισμού γενικώς. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα που φωνάζει, είναι καλή για όποιον δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις και θέλει απλά να φωτογραφίσει και να κάνει τη δουλειά του.
  • Οθόνη: Δεν έχει το κλασσικό σκληρό γυαλί που έχουν τα περισσότερα smartphones αλλά απ'ότι παρατηρώ, είναι σε πολύ μικρό βαθμό έυκαμπτη όταν την πιέζεις και είναι ένα κλικ ευαίσθητη λιγότερο στην επαφή από άλλες. Πολύ πιθανώς να περάσει απαρατήρητο το συγκεκριμένο απλά το αναφέρω και θα ήθελα να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας. Το καλό στην υπόθεση πιστεύω ότι είναι το γεγονός ότι η "ελαστικότητά" της θα της προδίδει περισσότερη αντοχή στο σπάσιμο σε πιθανά πεσίματα. Τέλος δεν αναφέρεται προστασία γρατζουνιών στα χαρακτηριστικά όπως gorilla glass άρα καλό είναι όταν βρούμε μεμβράνες να βάλουμε για καλό και για κακό. Έστω universal που τις κόβεις. (έχει το πλαίσιο με 2.90 θέλει λίγη μαστοριά-τύχη βέβαια για να τη βάλεις, εγώ τα έκανα σκ@τ@ :D)

 

Περιμένω τις απόψεις σας στα αρνητικά ;)

 

Εχεις δίκιο και στα δυο. Εχω ταυτόχρονα και το Ativ S και η κάμερα του (8 MegaPixel επίσης) είναι λίγο καλύτερη. Στις φωτογραφίες η διαφορά δεν είναι μεγάλη αλλά στο Video 1080p το LG υστερεί αρκετά. Επίσης το Gorilla Glass του Ativ S σου αφήνει λίγο πιο ωραία αίσθηση στην αφή και η διαφορά στη σκληρότητα φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

*

 

Επίσης μιας και λέμε όλοι τα θετικά, να αναφέρω και τα αρνητικά:

  • Κάμερα: Εϊναι λίγο κατώτερη από τις 8άρες του ανταγωνισμού γενικώς. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα που φωνάζει, είναι καλή για όποιον δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις και θέλει απλά να φωτογραφίσει και να κάνει τη δουλειά του.
  • Οθόνη: Δεν έχει το κλασσικό σκληρό γυαλί που έχουν τα περισσότερα smartphones αλλά απ'ότι παρατηρώ, είναι σε πολύ μικρό βαθμό έυκαμπτη όταν την πιέζεις και είναι ένα κλικ ευαίσθητη λιγότερο στην επαφή από άλλες. Πολύ πιθανώς να περάσει απαρατήρητο το συγκεκριμένο απλά το αναφέρω και θα ήθελα να μου πείτε και σεις τη γνώμη σας. Το καλό στην υπόθεση πιστεύω ότι είναι το γεγονός ότι η "ελαστικότητά" της θα της προδίδει περισσότερη αντοχή στο σπάσιμο σε πιθανά πεσίματα. Τέλος δεν αναφέρεται προστασία γρατζουνιών στα χαρακτηριστικά όπως gorilla glass άρα καλό είναι όταν βρούμε μεμβράνες να βάλουμε για καλό και για κακό. Έστω universal που τις κόβεις. (έχει το πλαίσιο με 2.90 θέλει λίγη μαστοριά-τύχη βέβαια για να τη βάλεις, εγώ τα έκανα σκ@τ@ :D)

 

Περιμένω τις απόψεις σας στα αρνητικά ;)

 

Όπως τα λες ακριβώς είναι. Η κάμερα δεν είναι τόπ αλλά Ούτε και προβληματίζει.

Όσο για το γυαλί όπως λες κι εσύ , όντως μοιάζει σαν ευκαμπτο ή σαν σκληρό πλαστικό. Μου δίνει κι εμένα την αίσθηση ότι μάλλον θα είναι πιο ανθεκτικό στις πτώσεις.

Για την απίστευτη μπαταρία του έγραψα νωρίτερα εντυπώσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο και στα δυο. Εχω ταυτόχρονα και το Ativ S και η κάμερα του (8 MegaPixel επίσης) είναι λίγο καλύτερη. Στις φωτογραφίες η διαφορά δεν είναι μεγάλη αλλά στο Video 1080p το LG υστερεί αρκετά. Επίσης το Gorilla Glass του Ativ S σου αφήνει λίγο πιο ωραία αίσθηση στην αφή και η διαφορά στη σκληρότητα φαίνεται.

απο μπαταρία σε σχέση με το Ativ πως θα το σύγκρινες; ..το είχα και γω το Ativ

Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρία σε σχέση με το Ativ πως θα το σύγκρινες; ..το είχα και γω το Ativ

 

Καλή η μπαταρία του Ativ S αλλά το LG αντέχει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

To πού διαπιστώσατε "ευκαμψία" στη οθόνη δεν μπορώ να το καταλάβω! :confused: Σήμερα έχω το δεύτερο μου L9 II (σε μαύρο) και η οθόνη του είναι όσο "άκαμπτη" ήταν και του πρώτου...όσο και πολλών πανάκριβων, κορυφαίων κινητών! :clap:

 

http://img32.imageshack.us/img32/3121/wz4e.jpg

 

Ίσως να σχημάτισα αυτήν την άποψη επειδή η οθόνη του δεν είνα τόσο ευαίσθητη στην αφή όσο του Ativ S και θέλει λίγο παραπάνω πίεση για να "καταλάβει". Χάρηκα πάντως που έχει gorilla glass.

Link to comment
Share on other sites

Nα μαι και γω!!:lol: Διάβασα με προσοχή και τις 21 σελίδες (πορωμένος) και ομολογώ ότι έχω επηρεαστεί ιδιαίτερα. Βρίσκομαι στη περίοδο που θέλω επιτέλους να πάρω καινούριο κινητό, μετά απο 1.5 χρόνο με το μπακατέλ μου. Αρχικά είχα πορωθεί με το SP, όμως δεν θέλω να χαλάσω πανω απο 200 ευρω. Έτσι κατέληξα στο Μ, αλλά όταν διάβασα όλα τα σχόλια εδώ για το L9ii, άλλαξα ξανά γνώμη.:lol: Νομίζω οτι στα σημεία (τα βασικότερα) είναι καλύτερο απο το SP. Έτσι κι αλλιώς θεωρούμαι μέσος χρήστης, δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις απο το κινητό μου. Λίγο browsing, κανα παιχνίδι, καμια φώτο, μουσική, κλπ. Θεωρώ λοιπόν οτι το συγκεκριμένο θα με υπερκαλύψει. Θέλω να κάνω λοιπόν 3 ερωτήσεις:

1) Η κάμερα του, είναι καλύτερη απο του SP?

2) To service της LG ειναι καλό? (Απο τα λίγα που έχω ακούσει φαίνεται να είναι μια χαρά)

3) Δεδομένου οτι η τιμή του είναι ήδη στα 225, θεωρείτε οτι μπορεί σε 1 μήνα να έχει πάει στα 199 για παράδειγμα, μιας και σιγά σιγά θα το βρίσκουμε και σε άλλα σκρουτζομάγαζα.

Συγγνώμη αν κούρασα!

Link to comment
Share on other sites

1) Η κάμερα του, είναι καλύτερη απο του SP?

2) To service της LG ειναι καλό? (Απο τα λίγα που έχω ακούσει φαίνεται να είναι μια χαρά)

3) Δεδομένου οτι η τιμή του είναι ήδη στα 225, θεωρείτε οτι μπορεί σε 1 μήνα να έχει πάει στα 199 για παράδειγμα, μιας και σιγά σιγά θα το βρίσκουμε και σε άλλα σκρουτζομάγαζα.

 

Και εγώ στην ίδια θέση με εσένα είμαι Chris, μετά από ένα χρόνο με τη μπακατέλα το sansung galaxy ace, είπα να αλλάξω. Έλεγα να διαλέξω μεταξύ του SP και του Huawei P6, αλλά τελικά κατέληξα στο LG. . Για την φωτογραφική του μηχανή, από φώτο που έβαλε νωρίτερα ο haki και όσο το είδα σε κατάστημα σε λειτουργία (και τράβηξα φωτο μερικές εντός του καταστήματος) μου φάνηκε μια χαρά. Την Παρασκευή που θα έχω επιτέλους το δικό μου, θα ξέρω περισσότερα, Επίσης, αν δεις συγκριτικά φωτογραφίας στο gsmarena μεταξύ του sp και άλλων της ίδιας κατηγορίας, το sp είναι μακράν το χειρότερο. Δε νομίζω οτι το LG θα είναι ακόμα πιο χάλια! Για video δεν ξέρω, δε με ενδιαφέρει κιόλας. Από service όπως εγραψα και παλαιότερα, κολλητός μου ηλεκτρονικός που έχει στη Θεσσαλονίκη κατάστημα με επισκευές κινητών, όταν τον ρώτησα μου είπε ότι τα LG είναι πολύ καλά. Για τις τιμές, δε ξέρω πως πάνε αυτά τα πράγματα :( Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα καλά παιδιά που αγόρασαν αυτό το κινητό!! :p

Και εγώ έχω μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις σε αυτές τις 9 μέρες που το κρατάω στα χέρια μου, ωστόσο μου παρουσίασε ένα παράξενο πρόβλημα...

Όταν δουλεύω το κινητό (κατεβάζω εφαρμογές, είμαι σε μια εφαρμογή κλπ), το τηλέφωνο αδυνατεί να παραλάβει μηνύματα (sms). Δεν ξέρω το λόγο. Ενώ ο αποστολέας παίρνει και αναφορά παράδοσης ότι έχω παραλάβει το μήνυμα, το τηλέφωνο τίποτα.. Ούτε τα παίρνω μετά τα μηνύματα. Απλά χάνονται.. Δεν ξέρω τι πάει στραβά :wacko:

 

Any ideas??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια θέση με εσένα είμαι Chris, μετά από ένα χρόνο με τη μπακατέλα το sansung galaxy ace, είπα να αλλάξω. Έλεγα να διαλέξω μεταξύ του SP και του Huawei P6, αλλά τελικά κατέληξα στο LG. . Για την φωτογραφική του μηχανή, από φώτο που έβαλε νωρίτερα ο haki και όσο το είδα σε κατάστημα σε λειτουργία (και τράβηξα φωτο μερικές εντός του καταστήματος) μου φάνηκε μια χαρά. Την Παρασκευή που θα έχω επιτέλους το δικό μου, θα ξέρω περισσότερα, Επίσης, αν δεις συγκριτικά φωτογραφίας στο gsmarena μεταξύ του sp και άλλων της ίδιας κατηγορίας, το sp είναι μακράν το χειρότερο. Δε νομίζω οτι το LG θα είναι ακόμα πιο χάλια! Για video δεν ξέρω, δε με ενδιαφέρει κιόλας. Από service όπως εγραψα και παλαιότερα, κολλητός μου ηλεκτρονικός που έχει στη Θεσσαλονίκη κατάστημα με επισκευές κινητών, όταν τον ρώτησα μου είπε ότι τα LG είναι πολύ καλά. Για τις τιμές, δε ξέρω πως πάνε αυτά τα πράγματα :( Ελπίζω να βοήθησα.

 

Eυχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Βοήθησες, ναι! Θα περιμένω και τις δικες σου εντυπώσεις όταν το παραλάβεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Για τη σύγκριση με το SP έχω να πω ότι πήγα στο public να πάρω το SP και έφυγα με το LG. Η διαφορά τους στην οθόνη είναι η μέρα με τη νύχτα. Σε κάποιους βέβαια μπορεί να αρέσουν οι σκοτεινές οθόνες που το μαύρο είναι γκρι... Το φωτιστικό στο κάτω μέρος του επίσης με χάλασε αν και θα ήταν επίκαιρο λόγω Χριστουγέννων. Το πήρε ένας συνάδελφος και η μπαταρία του κρατάει μιάμιση μέρα με όλα κλειστά. Να συνυπολογιστεί ότι το SP το έπαιρνα με λιγότερα χρήματα (από αλλού).

 

Για τη μνήμη παραμένω αρκετά επιφυλακτικός. Το έψαξα όπως λέει και ο φίλος @PaulPx να σβήσω ή να απενεργοποιήσω τις άχρηστες εφαρμογές που έχει προεγκατεστημένες αλλά... με τις δικές μου εφαρμογές σε λειτουργία το κινητό κόμπλαρε λίγο. Έχει και μια φοβερή λειτουργία να δουλεύουν 2 εφαρμογές ταυτόχρονα (Qslide) με ρυθμιζόμενη διαφάνεια στο ποιά εφαρμογή θα φαίνεται πιο έντονα. π.χ. βλέπεις μια ταινία και λαμβάνεις im (sms, email..), ανοίγεις την εφαρμογή να διαβάσεις και να απαντήσεις και η ταινία παίζει στο background. Αν αλλάξω και τάμπλετ κάποια στιγμή θα το κοιτάξω για LG.

 

Α, όπως γράψανε και οι παλαιότεροι κάτοχοι του LG, θα δυσκολευτείτε να βρείτε θήκη για αυτό το κινητό. Αναγκαστικά θα πάω σε pouch ενώ ήθελα σιλικόνης και είδα ότι σε μέγεθος μοιάζει με αρκετά SONY, όπως το xperia L.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...