Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, πως θα κάνω cast από το Chrome ή τον Opera του κινητού για να ακούσω ένα ραδιόφωνικο σταθμό. Στον Chrome εκεί που έχει πάνω δεξιά 3 τελίτσες δεν βλέπω κάτι που να λέει cast

 

 

 

Χρειάζεσαι desktop chrome, δεν γίνεται από mobile.

 

Αλλιώς πρέπει να βρεις εφαρμογή ραδιοφώνου που να υποστηρίζει cast

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα χτες το VRadio και κάποια στιγμή που άλλαξα σταθμό κόλλαγε.

Ξέρεις κάποια εφαρμογή της προκοπής;

Ευχαριστώ

Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χτες το VRadio και κάποια στιγμή που άλλαξα σταθμό κόλλαγε.

Ξέρεις κάποια εφαρμογή της προκοπής;

Ευχαριστώ

 

 

 

Δεν πολυχρησιμοποιω ράδιο, αλλα μερικές φορές σύνδεσα το tunein χωρίς θέμα με chromecast

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok ευχαριστώ. Θα το ψάξω
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για την βοήθεια σας. Έχω συνδέσει το Chromecast της Google σε τηλεόραση Panasonic και με την εφαρμογή home όταν κάνω screen mirroring για να δω ταινία την βλέπω με κρασαρισμα μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως διορθώνεται αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ για την βοήθεια σας. Έχω συνδέσει το Chromecast της Google σε τηλεόραση Panasonic και με την εφαρμογή home όταν κάνω screen mirroring για να δω ταινία την βλέπω με κρασαρισμα μήπως μπορεί να μου πει κάποιος πως διορθώνεται αυτό;

 

Γιατί κάνεις screen mirroring? Δεν φτιάχτηκε για video stream το mirroring.

Cast πρέπει να κάνεις είτε μέσω κάποιας εφαρμογής (netflix, youtube, vlc Κλπ) ή μέσω desktop chrome.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνεις screen mirroring? Δεν φτιάχτηκε για video stream το mirroring.

Cast πρέπει να κάνεις είτε μέσω κάποιας εφαρμογής (netflix, youtube, vlc Κλπ) ή μέσω desktop chrome.

Mirroring κάνω γιατί με τις άλλες εφαρμογές ( vls local Cast κ. τ. λ.) η δεν θα παίζει υπότιτλους η δεν θα ακούγετε ο ήχος, ίσως θα πρέπει να ψάξω με τον ήχο μήπως βρω μια λύση

Link to comment
Share on other sites

Mirroring κάνω γιατί με τις άλλες εφαρμογές ( vls local Cast κ. τ. λ.) η δεν θα παίζει υπότιτλους η δεν θα ακούγετε ο ήχος, ίσως θα πρέπει να ψάξω με τον ήχο μήπως βρω μια λύση

 

με MxPlayer δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα σκοπεύω να το πάρω αλλα θέλω μια βοήθεια πρώτα.χρειαζεται ένα μόνο λογαριασμό google?και τι εννοώ...αν κάνω την πρώτη σύνδεση με το δικό μου κινητό μετά θα ελέγχεται μόνο από το δικό μου η θα μπορώ να το συνδέσω και με τα υπόλοιπα κινητά της οικογένειας με διαφορετικούς λογαριασμούς google.επισης είναι συμβατό με όλες τις τηλεοράσεις?άσχετος χρονολογίας?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σκοπεύω να το πάρω αλλα θέλω μια βοήθεια πρώτα.χρειαζεται ένα μόνο λογαριασμό google?και τι εννοώ...αν κάνω την πρώτη σύνδεση με το δικό μου κινητό μετά θα ελέγχεται μόνο από το δικό μου η θα μπορώ να το συνδέσω και με τα υπόλοιπα κινητά της οικογένειας με διαφορετικούς λογαριασμούς google.επισης είναι συμβατό με όλες τις τηλεοράσεις?άσχετος χρονολογίας?

 

 

Με έναν θα κανεις το αρχικό registration και μετά προσθέτεις μέλη οικογένειας με τους λογαριασμούς τους μέσω του google home app.

 

Ναι είναι συμβατό με οποιαδήποτε τηλεόραση έχει HDMI in.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.μετα το κάθε μέλος με το δικό του κινητό θα το ελέγχει?και διαφορετικόgmail

 

 

Ναι ακριβώς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Stamos, μόνο το αρχικό στήσιμο χρειάζεται να κάνεις. Μετά θα μπορεί ο καθένας να αναμεταδίδει ότι θέλει, από όπου θέλει.

Δεν χρειάζεται καν να προστεθούν ως μέλη, εκτός αν το κλειδώσεις, και που δεν χρειάζεται να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορώ να αφήνω τον ήχο κ στο κινητό; επειδή θέλω να το βάλω και σε ένα μόνιτορ που δεν έχει ηχεία υπάρχει κάποια λύση;

Νομίζω ότι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή φίλε μου

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να αφήνω τον ήχο κ στο κινητό; επειδή θέλω να το βάλω και σε ένα μόνιτορ που δεν έχει ηχεία υπάρχει κάποια λύση;

 

Δοκίμασε την εφαρμογή Web Video Caster. Θα την βρεις στο Play Store. Έχει επιλογή μετάδοσης ήχου στο κινητό. Απλά θα πρέπει να μεταδίδεις οτιδήποτε μέσω της εφαρμογής. Έχει τα πάντα. Δικό του browser, αναμετάδοση αποθηκευμένων αρχείων, μετάδοση streaming άλλων εφαρμογών, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά χάλασαν όλα τα usb stick που είχα και έβλεπα σειρές μέσω ενός Egreat media player, και δεν αξιώθηκα με την καραντίνα να παραγγείλω κάποιο καινούριο.

 

Εναλλακτικά είδα μια ολόκληρη σεζόν σειράς 'στέλνοντας' τα αρχεία από το κινητό στην τηλεόραση μου μέσω της εφαρμογής Localcast (δοκίμασα και μέσω MX Player που χρησιμοποιώ ως βασικό media player στο Android, αλλά δεν έστελνε στην τηλεόραση τους υπότιτλους).

 

Σήμερα δοκίμασα να δω 2 επεισόδια 2 διαφορετικών σειρών, και δεν 'πηγαίνει' στην τηλεόραση ο ήχος.

 

Ξέρει κάποιος γιατί;

 

 

Όλα τα αρχεία που 'στέλνω' στην τηλεόραση (και αυτά που είδα χωρίς πρόβλημα, και αυτά που δεν 'στέλνουν' τον ήχο) είναι .mkv, 1080p.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει κι εμένα αυτό αρκετές φορές στο Chromecast. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, έχει να κάνει με την κωδικοποίηση ήχου. Το Chromecast π.χ. δεν υποστηρίζει κάποιες κωδικοποιήσεις ήχου με αποτέλεσμα να μην αναμεταδίδει ήχο.

Η λύση που έχω βρει για αυτό είναι απλά να βρίσκω το επεισόδιο που θέλω από άλλη πηγή.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει κι εμένα αυτό αρκετές φορές στο Chromecast. Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, έχει να κάνει με την κωδικοποίηση ήχου. Το Chromecast π.χ. δεν υποστηρίζει κάποιες κωδικοποιήσεις ήχου με αποτέλεσμα να μην αναμεταδίδει ήχο.

 

Η λύση που έχω βρει για αυτό είναι απλά να βρίσκω το επεισόδιο που θέλω από άλλη πηγή.

Σ' ευχαριστώ.

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όταν στέλνετε .mkv αρχείο από το κινητό/tablet στο Chromecast με το LocalCast, τί επιλογή έχετε στο encoding για τους υπότιτλους;

 

Μέχρι τώρα είχα επιλεγμένο το CP-1253 Greek και έπαιζαν μια χαρά.

Την τελευταία βδομάδα σε 2 διαφορετικές σειρές μού έβγαζε τους χαρακτήρες κινέζικους. Δοκίμασα και άλλαξα το encoding σε UTF-8, έπαιξαν μια χαρά για κάνα 2λεπτο και μετά δεν εμφανιζόταν στην τηλεόραση τίποτα !!!!

 

Sent from my Huawei Mate 20 Pro by using Tapatalk

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Υπάρχει η δυνατότητα να παίξει ταυτόχρονα ένα αρχείο MP4 σε 6 διαφορετικά Chromecasts τα οποία είναι συνδεδεμένα στο ίδιο Wi-fi δίκτυο?Με κάποια εφαρμογή ίσως?
Link to comment
Share on other sites

Πλέον βλέπω ότι δε μπορώ να πετάξω βίντεο στο chromecast μέσω YouTube με το iPhone. Έχω χάσει κάτι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μπα εγώ κανενα θεμα, με iphone και με ipad.

Μηπως κατι στο εσωτερικο σου δικτυο;

Κανε ενα restart το ρουτερ και το chromecast.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Έχω μία τηλεόραση η οποία δεν είναι smart tv και θέλω να συνδέσω τα ασύρματα ακουστικά μου. Αυτό μπορεί να γίνει με το chromecast;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...