Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστώ vrwmiaris και Antretng τωρα που θάμαστε λίγο χαλαροί θα το τολμήσω.Παρεπιπτόντως Καλά Χριστούγεννα σε όοοολη την παρέα .Μόνο Υγεία και πολλά λεφτά τίποτ' άλλο , μην είμαστε και πλεονέκτες ......
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω update στην cm13, κατεβάζω το αρχείο από το update και μετά τρέχει μόνο του ή κάνω κάτι εγώ;
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτοματο. Πας στις ρυθμισεις και κανεις ελεγχο για update. Με το που το κατεβασει πατας απλα να εγκατασταθει. Κανει reboot σε recovery και στο περναει.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτοματο. Πας στις ρυθμισεις και κανεις ελεγχο για update. Με το που το κατεβασει πατας απλα να εγκατασταθει. Κανει reboot σε recovery και στο περναει.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω. Αν ενεργοποιησεις το night mode εχεις παρομοιο (αν οχι ιδιο) noise reduction ενω επιπλεον εχει αρκετη ποικιλια σε modes αν θες. Ακομα και τις προτιμησεις σου σε saturation, contrast και sharpness μπορεις να τις πειραξεις απο το app. Αυτα που χανεις σε σχεση με xcam ειναι το 4K βιντεο, 60fps και slow motion που προσωπικα ποτε δεν χρησιμοποιουσα (εχει απλα τα τυπικα 720p και 1080p)

 

Να σημειωθει οτι δουλευουν αψεγαδιαστα και τα scripts για long exposure. ;)

 

Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθούν τα 60fps; έστω μόνο στα 720p (cm13 + snapdragon εννοώ)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιηθούν τα 60fps; έστω μόνο στα 720p (cm13 + snapdragon εννοώ)

 

Αμα υπηρχε τροπος δεν θα το ανεφερα ως ελλειψη. Δυστυχως αυτο το χανεις. Αλλα προσωπικα δεν μου λειπει. Βολευομαι και με 30fps. Χωρια οτι σε βιντεο επειδη η καμερα δεν την παλευει στα σκοταδια (τερματιζει iso 1600) με το 60fps χειροτερευε η κατασταση τη νυχτα (περισσοτερα καρε => μικροτερος χρονος εκθεσης => πιο σκοτεινο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

επανέρχομαι με μιά ερωτησούλα Pixel Launcher ή Trebuchet ,ευχαριστώ

 

Πολυ υποκειμενικο. Εγω εβαλα nova launcher, απεγκατεστησα το launcher3 που ειχε και εβγαλα το trebuchet απο τις εφαρμογες που ξεκινουν με την εναρξη του κινητου. (δεν ειναι αναγκαιο αλλα αφου δεν το χρησιμοποιουσα προτιμησα να γλυτωσω τη Ram που πιανουν)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τον nova. Και εγώ έχω σβήσει τον trebuchet απ' το system/priv-app. Εξάλλου η 5 έκδοση του nova έχει και επιλογή η αρχική σου οθόνη να γίνει σαν τον pixel launcher.

@Antretng μπάλα το πας το αγγλικό βλέπω στο xda :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για τον nova. Και εγώ έχω σβήσει τον trebuchet απ' το system/priv-app. Εξάλλου η 5 έκδοση του nova έχει και επιλογή η αρχική σου οθόνη να γίνει σαν τον pixel launcher.

@Antretng μπάλα το πας το αγγλικό βλέπω στο xda :p

 

Εγκω φιλιπινεζο... κυριο Μανθο ντεν ειναι εντω... :p

 

Παρεμπιποντως τωρα που ειπες για system/priv-app, τυχον τροποποιησεις αρχειων του συστηματος μετα απο update τα κραταει ή τα επαναφερει; Αν πχ βαλω ηχους στο φακελο audio και σβησω εφαρμογες συστηματος θα παραμεινουν ως εχουν μετα το update ? (δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως κατεβαζει)

 

Και κατι ακομα, για να ανεβασω την ενταση θυμαμαι σε προηγουμενη συσκευη με cm11 αλλαζα κατι values σε ενα αρχειακι. Ποιο ειναι αυτο; Και ποια values πειραζω; Τελος το audiofx περαν απο equalizer εχει αλλη χρησιμοτητα; (δεν το χρησιμοποιω και μαλλον το βλεπω για σβησιμο)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εγκω φιλιπινεζο... κυριο Μανθο ντεν ειναι εντω... :p

 

Παρεμπιποντως τωρα που ειπες για system/priv-app, τυχον τροποποιησεις αρχειων του συστηματος μετα απο update τα κραταει ή τα επαναφερει; Αν πχ βαλω ηχους στο φακελο audio και σβησω εφαρμογες συστηματος θα παραμεινουν ως εχουν μετα το update ? (δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως κατεβαζει)

 

Και κατι ακομα, για να ανεβασω την ενταση θυμαμαι σε προηγουμενη συσκευη με cm11 αλλαζα κατι values σε ενα αρχειακι. Ποιο ειναι αυτο; Και ποια values πειραζω; Τελος το audiofx περαν απο equalizer εχει αλλη χρησιμοτητα; (δεν το χρησιμοποιω και μαλλον το βλεπω για σβησιμο)

 

Όχι, οι τροποποιήσεις επανέρχονται στα updates. Όπως και οι στοκ ήχοι κλήσεων και μηνυμάτων που τα έσβηνα αφού χρησιμοποιούσα πάντα δικούς μου ήχους, σε κάθε update τσουπ, να τα πάλι.

Αν θες να βάλεις δικούς σου ήχους και να μην τους χάνεις στα ΟΤΑ, βάζε τους στο storage. Οπουδήποτε μέσα στο system τα χάνει.

Για την ένταση δεν ξέρω να σε βοηθήσω.

Για το audiofx είναι μόνο equalizer. Σβήσε το χωρίς φόβο και πάθος :p

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα, για να ανεβασω την ενταση θυμαμαι σε προηγουμενη συσκευη με cm11 αλλαζα κατι values σε ενα αρχειακι. Ποιο ειναι αυτο; Και ποια values πειραζω; Τελος το audiofx περαν απο equalizer εχει αλλη χρησιμοτητα; (δεν το χρησιμοποιω και μαλλον το βλεπω για σβησιμο)

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια αν είναι σε όλες τις rom το αρχείο με ίδιο όνομα, αλλά στις stock based είναι το mixer_paths.xml.

Η διαδικασία για να αλλάξεις τις τιμές και να αυξήσεις τον ήχο είναι αυτή:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6438929

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και Χρόνια Πολλά . Απο Varun Date RR

https://plus.google.com/+varund7726

λέει official

 

Χρονια πολλα. Εχω μπερδευτει λιγο με τις resurrection remix. Αυτη εδω δηλαδη ειναι διαφορετικη; http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-ressurrection-remix-m-t3271114/page261

 

Παντως αμα δεν ειναι σε forum να δεις λιγο feedback δεν ξερω αν αξιζει. Ποσες ρομ να προλαβεις να δοκιμασεις; Καπως πρεπει να ξεσκαρταρεις ποιες δεν σου ταιριαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια και χρονια πολλα!

Θελω να εγκαταστησω το viper4android και μου βγαζει το παρακατω μνμ οπως φαινεται στη φωτο. Για δωστε λιγο τα φωτα σας :D

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/66fd4dd61562481398b28954eb8fc749.jpg

 

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις εγκαταστησει busy box? Αν οχι μηπως να εγκαθιστουσες ; (βρισκεις ακομα και στο play store https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox&hl=el )
Link to comment
Share on other sites

Εχεις εγκαταστησει busy box? Αν οχι μηπως να εγκαθιστουσες ; (βρισκεις ακομα και στο play store https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox&hl=el )

Χωρίς αυτό δεν κάνει δουλειά

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο. Ψαχουλευοντας λιγο ρυθμισεις στη καμερα, αν εισαι με προγραμμα οπου μπορεις να απενεργοποισεις το zsl (zero shutter lug), αν επιλεξεις 1 iso κατω απο οτι θα επελεγε θα το αντισταθμησει με μακρυτερο exposure. Το αποτελεσμα ειναι πολυ χαμηλοτερος θορυβος και καλυτερη λεπτομερια.

 

Για να το δοκιμασετε κατεβαστε την bacon camera που ειναι ευχρηστη. Πατε settings και αποεπιλεξτε το zero shutter lug. Αν το κανατε σωστα σε χαμηλο φωτισμο θα εχετε 1/6 shutter που ειναι το default σε non-zsl. Δοκιμαστε τωρα το εξης (για να δειτε την αξια του), πατε καπου με πραγματικα χαμηλο φωτισμο. Τραβηξτε μια σε auto και επειτα τραβηξτε την επομενη πατωντας το M και επιλεγοντας ενα στοπ κατω σε iso (αν πχ ηταν 3100 η πρωτη τοτε επιλεξτε iso 1600). Αν εχετε σταθερα χερια το αποτελεσμα θα ειναι ασυγκριτα καλυτερο ακομα και απο stock camera.

 

Αυτο ειναι ασχετο απο το g2nightmod που χα ποσταρει το οποιο δεν ειναι για φωτογραφιες χωρις τριποδο (εχει πολυ μακρυτερο exposure). Στα libraries του xdabbeb δεν νομιζω να δουλευει αφου δεν μπορουσες να πεσεις ποτε κατω απο 1/9 (ενδεχομενως αν φλασαρετε τους στοκ θα δουλεψει). Το τρικ το καταφερα να το δουλεψω σε cm13 αλλα πιστευω οτι θα δουλευει και σε αλλες ρομς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα που το σκεφτομαι ισως κακος το βαλα εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι ασχετο. Ψαχουλευοντας λιγο ρυθμισεις στη καμερα, αν εισαι με προγραμμα οπου μπορεις να απενεργοποισεις το zsl (zero shutter lug), αν επιλεξεις 1 iso κατω απο οτι θα επελεγε θα το αντισταθμησει με μακρυτερο exposure. Το αποτελεσμα ειναι πολυ χαμηλοτερος θορυβος και καλυτερη λεπτομερια.

 

Για να το δοκιμασετε κατεβαστε την bacon camera που ειναι ευχρηστη. Πατε settings και αποεπιλεξτε το zero shutter lug. Αν το κανατε σωστα σε χαμηλο φωτισμο θα εχετε 1/6 shutter που ειναι το default σε non-zsl. Δοκιμαστε τωρα το εξης (για να δειτε την αξια του), πατε καπου με πραγματικα χαμηλο φωτισμο. Τραβηξτε μια σε auto και επειτα τραβηξτε την επομενη πατωντας το M και επιλεγοντας ενα στοπ κατω σε iso (αν πχ ηταν 3100 η πρωτη τοτε επιλεξτε iso 1600). Αν εχετε σταθερα χερια το αποτελεσμα θα ειναι ασυγκριτα καλυτερο ακομα και απο stock camera.

 

Αυτο ειναι ασχετο απο το g2nightmod που χα ποσταρει το οποιο δεν ειναι για φωτογραφιες χωρις τριποδο (εχει πολυ μακρυτερο exposure). Στα libraries του xdabbeb δεν νομιζω να δουλευει αφου δεν μπορουσες να πεσεις ποτε κατω απο 1/9 (ενδεχομενως αν φλασαρετε τους στοκ θα δουλεψει). Το τρικ το καταφερα να το δουλεψω σε cm13 αλλα πιστευω οτι θα δουλευει και σε αλλες ρομς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τωρα που το σκεφτομαι ισως κακος το βαλα εδω μεσα.

Πολύ καλά έκανες, θα την δοκιμάσω

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εχεις εγκαταστησει busy box? Αν οχι μηπως να εγκαθιστουσες ; (βρισκεις ακομα και στο play store https://play.google.com/store/apps/details?id=stericson.busybox&hl=el )

Κατεβασα την εφαρμογή αλλά δε βλέπω να γίνεται δουλεια. Παρατήρησα ότι έχω busybox Και μάλιστα η έκδοση που έχω είναι νεότερη απο αυτή που πάει να με εγκαταστήσει. Την 1η φορά επέλεξα το /system/xbin

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/8c7e3cd897afb3e10ffb4f15976183b7.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/dde09c05be6e5bf4ff037f611d145f26.jpg

Την 2η φορά επέλεξα το /system/bin και μου κολλάει στη παρακάτω διαδικασία

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/0f9d4fb7daeb90ff11b3f631113013af.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161225/9c77859f6ae846ddbe528f054b54c1a5.jpg

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Σβηστό και ξανά από την αρχή, μη πατάς τίποτα περίεργο,

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Σβηστό και ξανά από την αρχή, μη πατάς τίποτα περίεργο,

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έκανα ετσι όπως λες αλλα πάλι τίποτα. Δλδ το ξανακατεβασα, το άνοιξα, πάτησα install και μου εμφανίζει ότι ανέφερα στη 1η προσπάθεια που έκανα πριν.

Το περίεργο είναι οτι ανοίγοντας την εφαρμογή έλεγε πανω πανω οτι εγκαταστάθηκε η έκδοση 1.25.1 στο /system/bin ενώ μετά που πάτησα install μου έγραψε οτι εχω εγκατεστημένη την v1.26.0-dorimamx στο /system /xbin

 

Παιδια παλαιότερα δεν θυμάμαι σε ποια ρομ ακριβως δούλευε κανονικά το viper4android. Οποια ρομ και να ήταν πάντως είχα dori κερνελ στάνταρ αρα λογικα και busybox. Μήπως φταίει τπτ η H rom που εχω; Μπορεί να είναι και βλακεία ερώτηση αλλα ειπα να την κάνω :p

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Reboot εκανες;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Reboot εκανες;

Reboot μετα απο την εγκατασταση;

Εγω πρεπει να αλλαξω το που θα εγκατασταθει η το αφηνω ως εχεις(/system/xbin);

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...