Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη worship δεν την εχω δοκιμασει. Αλλα για την cloudify που εχω δοκιμασει, εχω να πω μονο τα καλυτερα. Ποιο light, ποιο γρηγορη απο την original, καλυτερη μπαταρια (μετα απο 4 ωρες λειτουργιας εστω κυριως σε stundby ,εχω ακομα 100% μπαταρια.. Με λιγη τροποποιηση απο εμενα παντως). Αλλα αυτο που με κερδισε ειναι η δυνατοτητα για καθε εφαρμογη να επιλεγεις αν θα ειναι κρυμενα τα softkey ή οχι. Σε οσες επιλεξεις να ειναι κρυμενα (πχ σε ολα τα παιχνιδια ωστε να εχεις full screen) εχει ενα softkey που το πατας και στα εμφανιζει.

Αν και υπαρχουν πολλες εξτρα παρομοιες λυσεις, εδω γινεται κατευθυαν απο τη rom γρηγορα και σωστα. Επισης εχει μαυρα μενου αντι για λευκα. Και εναν developer που εχει δεσμευτει οτι θα την συνεχισει με kikat.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

...Ποιο light, ποιο γρηγορη απο την original, καλυτερη μπαταρια (μετα απο 4 ωρες λειτουργιας εστω κυριως σε stundby ,εχω ακομα 100% μπαταρια.. Με λιγη τροποποιηση απο εμενα παντως)...

 

Πιο light και γρήγορη, σε πιστεύω...αλλά καλύτερη μπαταρία δύσκολο, με κανονικότατα ανοιχτά τα πάντα, χωρίς βέβαια κλήσεις ή browsing, έχω δει πάνω από 4 ώρες χρήσης και ο δείκτης κολλημένος στο 100%....α, και είχε και άλλες 8 ώρες airplane mode πιο πριν στην ίδια φόρτιση.

 

Αν μη τι άλλο στο θέμα διαχείρισης μπαταρίας η LG έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στη stock ROM.

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Τη worship δεν την εχω δοκιμασει. Αλλα για την cloudify που εχω δοκιμασει, εχω να πω μονο τα καλυτερα. Ποιο light, ποιο γρηγορη απο την original, καλυτερη μπαταρια (μετα απο 4 ωρες λειτουργιας εστω κυριως σε stundby ,εχω ακομα 100% μπαταρια.. Με λιγη τροποποιηση απο εμενα παντως). Αλλα αυτο που με κερδισε ειναι η δυνατοτητα για καθε εφαρμογη να επιλεγεις αν θα ειναι κρυμενα τα softkey ή οχι. Σε οσες επιλεξεις να ειναι κρυμενα (πχ σε ολα τα παιχνιδια ωστε να εχεις full screen) εχει ενα softkey που το πατας και στα εμφανιζει.

Αν και υπαρχουν πολλες εξτρα παρομοιες λυσεις, εδω γινεται κατευθυαν απο τη rom γρηγορα και σωστα. Επισης εχει μαυρα μενου αντι για λευκα. Και εναν developer που εχει δεσμευτει οτι θα την συνεχισει με kikat.

 

αυτη cloudify που τι βρσκω

Link to comment
Share on other sites

Πιο light και γρήγορη, σε πιστεύω...αλλά καλύτερη μπαταρία δύσκολο, με κανονικότατα ανοιχτά τα πάντα, χωρίς βέβαια κλήσεις ή browsing, έχω δει πάνω από 4 ώρες χρήσης και ο δείκτης κολλημένος στο 100%....α, και είχε και άλλες 8 ώρες airplane mode πιο πριν στην ίδια φόρτιση.

 

Αν μη τι άλλο στο θέμα διαχείρισης μπαταρίας η LG έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στη stock ROM.

 

Με τη cloydyflex έχω βγάλει 7μιση ώρες οθόνη με τα πάντα ανοιχτά (gps και wifi δεν κλείνουν ποτέ) συν ομιλία κάνα 2ωρο...το στάνταρ μου με αυτή τη ρομ είναι 6+ώρες :)

 

αυτη cloudify που τι βρσκω

 

εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2618864

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Πιο light και γρήγορη, σε πιστεύω...αλλά καλύτερη μπαταρία δύσκολο, με κανονικότατα ανοιχτά τα πάντα, χωρίς βέβαια κλήσεις ή browsing, έχω δει πάνω από 4 ώρες χρήσης και ο δείκτης κολλημένος στο 100%....α, και είχε και άλλες 8 ώρες airplane mode πιο πριν στην ίδια φόρτιση.

 

Αν μη τι άλλο στο θέμα διαχείρισης μπαταρίας η LG έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στη stock ROM.

 

6 ώρες όλα ανοικτά, Bluetooth, WiFi, συγχρονισμοί, δεδομένα, χωρίς ρυθμίσεις από μένα, καραμαμα δηλαδή, ούτε Greenify ούτε root τπτ.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καμιά καλή εφαρμογή για notifications στην lockscreen,όπως στην mahdi rom?
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά από πάνω για την Cloudyflex, πολύ καλή μπαταρία και ελαφριά rom. Κανένα bug μέχρι στιγμής.
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει οτι Knock on-off πότε είναι αρκετά ευαίσθητο και πότε δεν είναι . Μήπως είναι η ιδέα μου ή το έχετε παρατηρήσει και εσείς ?

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Πιο light και γρήγορη, σε πιστεύω...αλλά καλύτερη μπαταρία δύσκολο, με κανονικότατα ανοιχτά τα πάντα, χωρίς βέβαια κλήσεις ή browsing, έχω δει πάνω από 4 ώρες χρήσης και ο δείκτης κολλημένος στο 100%....α, και είχε και άλλες 8 ώρες airplane mode πιο πριν στην ίδια φόρτιση.

 

Αν μη τι άλλο στο θέμα διαχείρισης μπαταρίας η LG έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στη stock ROM.

Ειμαι σεσημασμενος customromακιας :lol: . Συνηθως αλλαζω την original σε μιση ωρα. Αλλα οπως γραψεις και εσυ, εχει κανει καλη δουλεια η lg εδω, γι αυτο εμεινα μηνες με την original και πολυ customizasion απο εμενα.

Και εγω ειχα 8 ωρες σταντμπαι με oritzinal και 100% μπαταρια (αν και δεν ειναι πραγματικο, αλλα ειναι αλλη συζητηση αυτη) αλλα πλεον δεν εβλεπα τετοιες επιδοσεις, επειδη ειχα βαρυνει πολυ την ρομ. Με την cloudify ξανα ειδα τετοια μπαταρια παρα τις προσθηκες μου (320 dpi, xposed, plugin κλπ) Το 4 ωρες που αναφερω εδω, ειναι ενα τυχαιο που εισα σιγουρα. Δεν ειναι το μαξιμουμ. Και περιλαμβανει και χρηση. Με αναλογο customizasion στην original δεν το εβλεπα, αρα σιγουρα βελτιωνει την αυτονομια η cloudify.

Οποιος την βαλει,αν θελει ας δοκιμασει και το transparent navihandler mod που εχει ο developer στην 1η σελιδα. Δικο μου ειναι. Κανει 80% διαφανο το εικονιδιο που πατας για να ξανα εμφανισει τα softkey σε οσες εφαρμογες επιλεξεις να τα κρυβει.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά βοηθήστε με λίγο εδώ , όλα τα video που βγάζω τα βλέπω στο Laptop μου όπως στην photo . Τι είναι αυτό το κουφό ? Στο playback μέσα απο το κινητό παίζει κανονικά

 

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν τραβας βιντεο και το κρατας καθετα το τηλεφωνο ειναι λογικό να σου το βγαζει ετσι οπως τα λες!!!αν ομως τραβώντας βιντεο το κρατας κανονικα οριζόντια δηλαδη και σου τα βγαζει ετσι τοτε δεν ξερω τι γίνεται!!!

:)

 

Οχι ναι το κρατάω οριζόντια , κάτι πρέπει να συμβαίνει στο laptop μου μήπως κάποιο codex

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σεσημασμενος customromακιας :lol: . Συνηθως αλλαζω την original σε μιση ωρα. Αλλα οπως γραψεις και εσυ, εχει κανει καλη δουλεια η lg εδω, γι αυτο εμεινα μηνες με την original και πολυ customizasion απο εμενα.

Και εγω ειχα 8 ωρες σταντμπαι με oritzinal και 100% μπαταρια (αν και δεν ειναι πραγματικο, αλλα ειναι αλλη συζητηση αυτη) αλλα πλεον δεν εβλεπα τετοιες επιδοσεις, επειδη ειχα βαρυνει πολυ την ρομ. Με την cloudify ξανα ειδα τετοια μπαταρια παρα τις προσθηκες μου (320 dpi, xposed, plugin κλπ) Το 4 ωρες που αναφερω εδω, ειναι ενα τυχαιο που εισα σιγουρα. Δεν ειναι το μαξιμουμ. Και περιλαμβανει και χρηση. Με αναλογο customizasion στην original δεν το εβλεπα, αρα σιγουρα βελτιωνει την αυτονομια η cloudify.

Οποιος την βαλει,αν θελει ας δοκιμασει και το transparent navihandler mod που εχει ο developer στην 1η σελιδα. Δικο μου ειναι. Κανει 80% διαφανο το εικονιδιο που πατας για να ξανα εμφανισει τα softkey σε οσες εφαρμογες επιλεξεις να τα κρυβει.

το εχω κατεβασει αλλα δεν το εχω βαλει γιατι δεν ηξερα τι κανει ακριβως και επισης επειδη ειμαι καινουριος στη φαση δεν ειμαι σιγουρος πως περναω τα add on...κανω install το zip μεσα απο τη recovery? μηπως εχεις κανα λινκ να κατεβασω και αυτο που μικρενει το navigation bar γι αυτη τη ρομ,γιατι το λινκ που εχει στο xda απο το mega δεν δουλευει!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα πολύ καλό project με την εφαρμογή Viper4android όπου δυανμώνει και βελτιώνει τον ήχο.

Θέλει root και λίγο ελευθερο χρόνο να το στήσεις στην αρχή, αλλά το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.

Αν βρω χρόνο θα γράψω έναν οδηγό εγκατάστασης.

 

Edit: Ό οδηγός προστέθηκε εδω ως ''ViPER4Android Audio Effects-Για δυνατό και επαγγελματικό ήχο''...:)...Μπορείτε να το δοκιμάσετε και να πείτε την άποψη σας...:)

 

Ωραίος!

Το έβαλα, δυνάμωσα τον ήχο, πέρασα και κάτι έτοιμες ρυθμίσεις από το xda link

Μπόμπα :cool:

http://www.thepicz.com/pictures/782bc7a1a565ced1682d0073f326a863.jpg
Link to comment
Share on other sites

το εχω κατεβασει αλλα δεν το εχω βαλει γιατι δεν ηξερα τι κανει ακριβως και επισης επειδη ειμαι καινουριος στη φαση δεν ειμαι σιγουρος πως περναω τα add on...κανω install το zip μεσα απο τη recovery? μηπως εχεις κανα λινκ να κατεβασω και αυτο που μικρενει το navigation bar γι αυτη τη ρομ,γιατι το λινκ που εχει στο xda απο το mega δεν δουλευει!!

Για τη navigation bar χρησιμοποιω το g2 xposed την αγορασμενη εκδοση. Εχει και αλλα πολλα χρησιμα το συγκεκριμενο οπως imersion mode (αλλαζει navbar και taskbar στο χρωμα της καθε εφαρμογης οπως στο ios7. Πολυ καλο) . Και ενα σωρο αλλα χρησιμα πχ transparent navibar/taskbar.

 

Για το transparent navihandler (φανταζομαι να το εχει στην μορφη που το εφτιαξα και να μην αλλαξε τιποτα ο developer της rom) βαζεις το τροποποιημενο lge-res.apk με copy paste , με το root explorer στο φακελο system/framework αφου πρωτα ορισεις καταληλες permision στο αρχειο. Θα σου βγαλει μυνημα οτι υπαρχει ειδη το αρχειο εκει θα πατησεις overwright, να αντικατασταθει δηλαδη. Το κινητο αυτοματα θα κανει reboot, και θα ειναι ετοιμο. Ενοειται κρατα backup το original αρχειο αν κατι δε σ αρεσει να το ξαναβαλεις.

Και καλυτερα κρατα backup τα παντα αν για οποιοδηποτε λογο κατι παει στραβα.

 

Να τι κανει: Ισα που φαινεται το εικονιδιο που επανεμφανιζει τα softkey. Το εχω κανει 80% διαφανο

http://img854.imageshack.us/img854/3962/opbs.png

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν χρησημοποιω καθόλου softkeys πλεον,τα εξαφάνισα με το g2 xposed και χρησημοποιω το all in one gestures
Link to comment
Share on other sites

Για τη navigation bar χρησιμοποιω το g2 xposed την αγορασμενη εκδοση. Εχει και αλλα πολλα χρησιμα το συγκεκριμενο οπως imersion mode (αλλαζει navbar και taskbar στο χρωμα της καθε εφαρμογης οπως στο ios7. Πολυ καλο) . Και ενα σωρο αλλα χρησιμα πχ transparent navibar/taskbar.

 

Για το transparent navihandler (φανταζομαι να το εχει στην μορφη που το εφτιαξα και να μην αλλαξε τιποτα ο developer της rom) βαζεις το τροποποιημενο lge-res.apk με copy paste , με το root explorer στο φακελο system/framework αφου πρωτα ορισεις καταληλες permision στο αρχειο. Θα σου βγαλει μυνημα οτι υπαρχει ειδη το αρχειο εκει θα πατησεις overwright, να αντικατασταθει δηλαδη. Το κινητο αυτοματα θα κανει reboot, και θα ειναι ετοιμο. Ενοειται κρατα backup το original αρχειο αν κατι δε σ αρεσει να το ξαναβαλεις.

Και καλυτερα κρατα backup τα παντα αν για οποιοδηποτε λογο κατι παει στραβα.

 

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα το δοκιμασω :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και από ότι διάβασα η διαδικασία να να γίνει root η συσκευή είναι πολύ απλή, εάν υπάρχει κάποια λίστα με τις εφαρμογές που μπορούμε να αφαιρέσουμε με ασφάλεια από την συσκευή ώστε να ελευθερώσουμε λίγο χώρο. Συνηθίζω να κάνω root και μόνο root για να απ εγκαθιστώ εφαρμογές που είναι "άχρηστες" οπότε θα μου ήταν χρήσιμη μια τέτοια λίστα γιατί δεν θα ήθελα να πάρω πρωτοβουλία από μόνος μου.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ψωνίσει με την Google και τα κωλο Google services.Το βλέπω στα running apps και τρελαίνομαι.Εάν σταματήσω να χρησιμοποιώ Google account και απλά εγκαθιστώ εφαρμογές με τα apk τους από backup θα έχω κάποιο*πρόβλημα?η από άλλο market ας πούμε.Και κυρίως εφαρμογές της Google θα λειτουργούν πχ Google+ gmail μιας και είναι τα μόνα που με ενδιαφέρουν?φαντάζομαι όχι αλλά αν το έχει κάποιος θα ήθελα την άποψη του.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και από ότι διάβασα η διαδικασία να να γίνει root η συσκευή είναι πολύ απλή, εάν υπάρχει κάποια λίστα με τις εφαρμογές που μπορούμε να αφαιρέσουμε με ασφάλεια από την συσκευή ώστε να ελευθερώσουμε λίγο χώρο. Συνηθίζω να κάνω root και μόνο root για να απ εγκαθιστώ εφαρμογές που είναι "άχρηστες" οπότε θα μου ήταν χρήσιμη μια τέτοια λίστα γιατί δεν θα ήθελα να πάρω πρωτοβουλία από μόνος μου.

 

Ευχαριστώ!

 

Οτι βρεις απο αυτα και δεν το θες σβηστο. (Καλυτερα παγωσε τα με το titanium αρχικα για να τα επαναφερεις ευκολα αν σβησεις τιποτα χρησιμο)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2521066

Edit βασικα αυτα ειναι για να παει καλυτερα το κινητο κυριως και να καταναλωνει και λιγοτερο.

Αν το βασικο ειναι να κερδισεις χωρο, μολις κανεις ροοτ και βαλεις titanium, διαλεγεις τι δε θες και το αφαιρεις.

Το καλυτερο που εχεις να κανεις παντως, ειδικα αν δεν ξερεις ειναι να βαλεις καποια ποιο ελαφρια ρομ, που τα εχουν αφαιρεσει αλλοι απο πριν τα περισσοτερα. Πχ η cloudify ειναι μια απο αυτες. Υπαρχουν και ποιο light παντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Την έχω ψωνίσει με την Google και τα κωλο Google services.Το βλέπω στα running apps και τρελαίνομαι.Εάν σταματήσω να χρησιμοποιώ Google account και απλά εγκαθιστώ εφαρμογές με τα apk τους από backup θα έχω κάποιο*πρόβλημα?η από άλλο market ας πούμε.Και κυρίως εφαρμογές της Google θα λειτουργούν πχ Google+ gmail μιας και είναι τα μόνα που με ενδιαφέρουν?φαντάζομαι όχι αλλά αν το έχει κάποιος θα ήθελα την άποψη του.

Τι προβλημα εχεις με το google? Εγω αυτο που εχω κανει απλα για να κερδισω μπαταρια, εχω βαλει greenify, και εχω επιλεξει οταν ειναι σβηστη η οθονη να απενεργοποιει, χαρτες, google store, facebook (εχω ομως εγκατεστημενο facebook messenger ωστε αν καποιος μου μιλαει να το βλεπω παντα real time απο εκει), και οτι αλλο θελει ιντερνετ και δε μου χρειαζεται αμεσα.

Μονο το google mail και επαφες εχω παντα sync και hotmail ανανεωση καθε 3 ωρες.

Αν το θεμα ειναι η μπαταρια κερδιζεις ετσι. Να απενεργοποιησεις πληρως google service, γινεται αλλα ξεχασε το..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν χρησημοποιω καθόλου softkeys πλεον,τα εξαφάνισα με το g2 xposed και χρησημοποιω το all in one gestures

 

Από που το κατέβασες; στο μάρκετ μου λέει οτι η έκδοση δεν είναι συμβατή με τη συσκευή μου.

HTC Diamond --> NOKIA N97 mini --> SAMSUNG Galaxy W --> HTC One S --> LG G2 --> SAMSUNG Galaxy A5 --> Galaxy A7 --> Note 4 --> Lg g4 --> SAMSUNG Galaxy S7 Edge --> LG G6--> OnePlus 5T --> Huawei P20 pro --> Note 9 --> Huawei P30 pro --> Note 10+

Link to comment
Share on other sites

Από που το κατέβασες; στο μάρκετ μου λέει οτι η έκδοση δεν είναι συμβατή με τη συσκευή μου.

κάπου βρήκα το apk αλλά μετα εκανα update μέσα από το store

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phoenixstudios.aiogestures&hl=el

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

κάπου βρήκα το apk αλλά μετα εκανα upate μέσα από το store

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phoenixstudios.aiogestures&hl=el

 

και πως γίνεται αυτό????:happy:

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

ποιο,το update?

 

ναι....

αφου δεν είναι συμβατό με την συσκευή, μπορώ να το κατεβάσω στο κινητό? και μετά τί γίνεται?

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...