Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία λοιπόν είμαι με custom rom 4.4 kk και δεν μπορώ πλέον να φλασαρω άλλη ρομ η κάποιο μοτν! Θέλω να μπορώ και πάλι να μπαίνω σε recovery και να περνάω custom rom!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία λοιπόν είμαι με custom rom 4.4 kk και δεν μπορώ πλέον να φλασαρω άλλη ρομ η κάποιο μοτν! Θέλω να μπορώ και πάλι να μπαίνω σε recovery και να περνάω custom rom!

Δηλαδη εισαι σε custom kk (ποια; ) και με καποιο τροπο εχασες το custom recovery και απ' ο,τι ειδα εχεις το stock (πολυ παραξενο).

Root ειπες οτι δεν εισαι ετσι;

Τοτε το μονο που μπορεις ειναι να κατεβεις σε επισημη 4.2.2 και να αρχισεις ξανα απο την αρχη. Root, custom recovery, kk baseband, kk custom ROM.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να περασω αλλη ρομ και μολις μπηκα σε recovery ελεγε διαγραφη αρχειων ! εχω περασμενη την g pro 2 rom και ειμαι rooted ! εχω προβλημα ομως οταν κανω unroot στο r&d tool δεν μου βγαζει το βημα που επιλεγω γλωσσα !
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ηθελα να περασω αλλη ρομ και μολις μπηκα σε recovery ελεγε διαγραφη αρχειων ! εχω περασμενη την g pro 2 rom και ειμαι rooted ! εχω προβλημα ομως οταν κανω unroot στο r&d tool δεν μου βγαζει το βημα που επιλεγω γλωσσα !

Αφου εισαι root τελεια τοτε! Γιατι να κανεις unroot και μπλεκεσαι με r&d tool;;;;;

Απλως περνας ενα custom recovery και μετα φλασαρεις οποιο mod θες και οποιa ROM θες αρκει να ειναι του ιδιου baseband. Ο οδηγος ειναι στο αρχικο post.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα! Δεν μπορώ να περάσω custom recovery! Κάνει όλη την διαδικασία και όταν πατάω τα κουμπιά με πετάει πάλι σε αυτό που ανέβασα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476&page=257

δοκιμάζω με τον τρόπο που λέει στο ποστ 2563

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το θέμα! Δεν μπορώ να περάσω custom recovery! Κάνει όλη την διαδικασία και όταν πατάω τα κουμπιά με πετάει πάλι σε αυτό που ανέβασα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476&page=257

δοκιμάζω με τον τρόπο που λέει στο ποστ 2563

Αφου σου ειπα να δοκιμασεις με τον τροπο του πρωτου ποστ εκει που λεει Εγκατασταση custom recovery.

Αν δεν τα καταφερεις ουτε ετσι τοτε κατεβασε απο το Play Store το Flashify και αυτο: http://goo.im/devs/philz_touch/CWM_Advanced_Edition/d802 Δοκιμασε το 6.25.0 αλλιως το 6.19.7 αλλιως το 6.19.3.

Ξεζιπαρε το, κρατα το recovery.img και αποθηκευσε το καπου στη μνημη του τηλεφωνου σου. Μετα μπες στο flashify και πατα install recovery ( κατι τετοιο ) και βρες το recovery.img που μολις περασες στη συσκευη.

Αν ουτε αυτο πιασει κανε ξανα το ιδιο αλλα με αντι του flashify δοκιμασε το freeggee.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εκανα ολη τη διαδικασια οπως λενε τα βηματα και μου σταματαει παντα στο 15% της εγκαταστασης βγαζοντας το μηνυμα της φωτο οτι δεν βλεπει στο USB το κινητο μου. Επιπλεον εχω προβλημα με το IMEI του κινητου (το βλεπει σαν null). Παρακαλω βοηθηστε γιατι ειναι αχρηστη η συσκευη. Λειτουργει με το CyanogenMod χωρις να μπορω να παρω τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει το έκανα με τον τρόπο που σου είπα απλά με πήγε στοκ 4.4 kk! Τώρα περιμένω ροοτ για 4.4!

Πρεπει να περιμενεις τωρα με αυτο που εκανες.

 

 

 

Καλησπερα,

 

Εκανα ολη τη διαδικασια οπως λενε τα βηματα και μου σταματαει παντα στο 15% της εγκαταστασης βγαζοντας το μηνυμα της φωτο οτι δεν βλεπει στο USB το κινητο μου. Επιπλεον εχω προβλημα με το IMEI του κινητου (το βλεπει σαν null). Παρακαλω βοηθηστε γιατι ειναι αχρηστη η συσκευη. Λειτουργει με το CyanogenMod χωρις να μπορω να παρω τηλ.

Αμα εχασες το IMEI και δεν εχεις παρει backup τοτε δυσκολα τα πραματα φιλε μου. Πολυ δυσκολα....

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να περιμενεις τωρα με αυτο που εκανες.

 

 

 

 

Αμα εχασες το IMEI και δεν εχεις παρει backup τοτε δυσκολα τα πραματα φιλε μου. Πολυ δυσκολα....

 

Εχω δει στο Νετ οτι υπαρχουν λυσεις αλλα τα πραγματα ειναι λιγο θολα. Αν ξερει καποιος τι πρεπει να γινει θα βοηθουσε πολυ.

Ειναι ενα φακελος ο οποιος λεγεται NFS or EFS και απο εκει κωδικοποιειται το IMEI του κινητου. Αν εκανε καποιος upload θα μπορουσα ισως να το παραμετροποιησω με το δικο μου IMEI. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα ερθει η 4.4.2? που ειναι η ΟΤΑ?ποτε ξανα lG. τελος

 

Τι προελευσης ειναι η συσκευη σου;Μια χαρα την εδωσε την ΚιτΚατ η LG οπως ειχε πει.Ο κσομος κατεβαζει και το Lg Suite για update δεν περιμενει μονο OTA αναβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

μολις περασα 4.4.2 σε αγγλικο τηλεφωνο!πως μπορω να ξαναπερασω την rom απο την αρχη δηλαδη να κανω ενα clean install?

 

Δεν χρειαζεται να ξαναπερασεις την ρομ.Κανε απλα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο ηδη!!!!αλλα θα ηθελα να ξαναπερασω την rom,οπως π.χ. στο iphone που κανουμε restore!

 

Που κολλαει το iphone;;;

Οκ αφου θες να βασανιζεσαι τσαμπα... Μονο που δεν πρεπει ακομα να εχει ανεβει το Αγγλικο firmware.Δεν το βρισκω...

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

το εκανα αυτο ηδη!!!!αλλα θα ηθελα να ξαναπερασω την rom,οπως π.χ. στο iphone που κανουμε restore!

 

Φιλε δεν χρειαζεται να την ξαναπερασεις με την επαναφορα φτιαχνουν σχεδον τα παντα!!Περιμενεις να βγει και το root και εισαι κομπλε!!!;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Λιγο την βοηθεια σας,μιας και ειμαι newbie στο android ερχομενος απο iphone!Με τους οδηγους το φορουμ,περασα την mahdi 4.4.2.Εν τελει την βαρεθηκα,και ακολουθωντας την διαδικασια unroot,κολλαει το flasharisma συνεχεια στο 49%.Κανω ρεμπουτ το κινητο και ανοιγει κανονικα στην mahdi.Eγω ομως θελω να βαλω 4.4.2 lg κανονικα!Kαθε βοηθεια δεκτη!(η σωστη ρομ ειναι φανταζομαι η open europe 802?? ) Το iphone ειναι αγγλικο,απο σκρουτζομαγαζο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπάθησα να περάσω Ελληνική 4.4.2 ενώ έχω Γερμανική t mobile 4.4.2 , έκανα ότι έγραφε στο how to unroot και αποτέλεσμα ενώ ολα έδειχναν να πηγαίνουν καλά με σταμάτησε το LG Support Tool λέγοντας μου ότι έχω την τελευταία έκδοση :mad:

 

Επειδή έχω μπερδευτεί, έχει κάποιο παιδί skype να με καθοδηγεί γιατί δε τη παλεύουμε :P

Edited by Wolfox

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπάθησα να περάσω Ελληνική 4.4.2 ενώ έχω Γερμανική t mobile 4.4.2 , έκανα ότι έγραφε στο how to unroot και αποτέλεσμα ενώ ολα έδειχναν να πηγαίνουν καλά με σταμάτησε το LG Support Tool λέγοντας μου ότι έχω την τελευταία έκδοση :mad:

 

Επειδή έχω μπερδευτεί, έχει κάποιο παιδί skype να με καθοδηγεί γιατί δε τη παλεύουμε :P

Κλασικο προβλημα. Θα διαβασεις και θα δεις τα βιντεακια του πρωτου ποστ εκει που λεει πως να περασουμε την kitkat. Ξεχνα το how to unroot.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφοριες του τηλεφωνου αναφερεται κανονικα το ΙΜΕΙ μου. Αρα δεν το εχω χασει και κανω μπακαπ κανονικα;

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφοριες του τηλεφωνου αναφερεται κανονικα το ΙΜΕΙ μου. Αρα δεν το εχω χασει και κανω μπακαπ κανονικα;

Τελεια!

Εισαι root;

Ξερεις πως να παρεις backup το ΙMEI σου;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελεια!

Εισαι root;

Ξερεις πως να παρεις backup το ΙMEI σου;

 

Ναι, ολα Οκ. Το κανω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, και λεω να δοκιμασω cloudystock. TWRP touch εχω για recovery, δεν εχω προβλημα σωστα;

Edit: Backup done!

Edited by tsak8

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Λιγο την βοηθεια σας,μιας και ειμαι newbie στο android ερχομενος απο iphone!Με τους οδηγους το φορουμ,περασα την mahdi 4.4.2.Εν τελει την βαρεθηκα,και ακολουθωντας την διαδικασια unroot,κολλαει το flasharisma συνεχεια στο 49%.Κανω ρεμπουτ το κινητο και ανοιγει κανονικα στην mahdi.Eγω ομως θελω να βαλω 4.4.2 lg κανονικα!Kαθε βοηθεια δεκτη!(η σωστη ρομ ειναι φανταζομαι η open europe 802?? ) Το iphone ειναι αγγλικο,απο σκρουτζομαγαζο.

 

Kαμια ιδεα???Aκολουθω τον οδηγω με τα hosts,και οταν φλασαρετε το κινητο,κολλαει συνεχεια στο 49%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...