Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθειά σας καθώς δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία. Έχω το εξής πρόβλημα : Το κινητό μου (lg g2 , έκδοση 32 gb) έχει κολλήσει στην αρχική οθόνη με το 'εμβλημα της lg, το δε φωτάκι του led δεν είναι κόκκινο ή πράσινο αλλά αναβοσβήνει και αλλάζει χρώματα (πράσινο, γαλάζιο κλπ). Το πρόβλημα προφανώς το δημιούργησα εγώ καθώς έκανα αναβάθμιση στην έκδοση kitakat, μετά το rootara ακολουθώντας της οδηγίες του forum και μετά προσπάθησα να εφαρμόσω το κολπάκι για την αύξηση της έντασης με την αντικαταστάση του αρχικού αρχείου. Έχω ήδη δοκιμάσει να κάνω ένα hard reset πλήν όμως και πάλι το κινητό δεν μπορεί να περάσει την οθόνη με το σήμα της lg. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Χρειάζομαι την βοήθειά σας καθώς δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία. Έχω το εξής πρόβλημα : Το κινητό μου (lg g2 , έκδοση 32 gb) έχει κολλήσει στην αρχική οθόνη με το 'εμβλημα της lg, το δε φωτάκι του led δεν είναι κόκκινο ή πράσινο αλλά αναβοσβήνει και αλλάζει χρώματα (πράσινο, γαλάζιο κλπ). Το πρόβλημα προφανώς το δημιούργησα εγώ καθώς έκανα αναβάθμιση στην έκδοση kitakat, μετά το rootara ακολουθώντας της οδηγίες του forum και μετά προσπάθησα να εφαρμόσω το κολπάκι για την αύξηση της έντασης με την αντικαταστάση του αρχικού αρχείου. Έχω ήδη δοκιμάσει να κάνω ένα hard reset πλήν όμως και πάλι το κινητό δεν μπορεί να περάσει την οθόνη με το σήμα της lg. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ πριν 1 εβδομάδα....

Μην στεναχωριέσαι το κινητό μου επανήλθε πλήρως και ποιο τούρμπο:)

Έχεις κρατήσει back up?Αν ναι τα πράγματα είναι πολύ εύκολα.

Αν όχι (όπως εγώ ) τότε είναι ποιο χρονοβόρα αλλά πάλι γίνετα

Samsung WAVE - SGS2 - SGS3 - LG G2- Iphone 5s - I phone6-iphone 7plus- OnePlus 8Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω το LG G2 D802 32GB εδώ και λίγες μέρες. Συνειδητοποίησα ότι παρότι η SIM μου υποστηρίζει LTE, το τηλέφωνο δεν συνδέεται ποτέ σε LTE.

 

Βρήκα τις εξής οδηγίες στο Internet (χρειάζεται root):

- Αλλάζουμε στο αρχείο /system/build.prop τη γραμμή

ro.telephony.default_network=9

σε

ro.telephony.default_network=11

- Πλέον στο μενού Ρυθμίσεις --> Δίκτυα --> Tethering & δίκτυα --> Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας --> Λειτουργία δικτύου υπάρχει η επιλογή LTE και μπορώ να την επιλέξω.

Όμως κάθε φορά που κάνω επανεκκίνηση του κινητού επανέρχεται στη ρύθμιση GSM/WCDMA όπως στο παρακάτω screenshot.

 

[ATTACH]44398[/ATTACH]

 

Το Software version είναι D80220a-TWN-XX όπως φαίνεται στο ακόλουθο screenshot

 

[ATTACH]44399[/ATTACH]

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

Α. Στα δικά σας κινητά είναι ενεργοποιημένο το LTE;

Β. Τι Software version έχετε;

Γ. Ξέρετε κάποιο τρόπο να μονιμοποιηθεί το LTE;

Edited by Pantos1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καταφερει καποιος να κανει την καμερα να δουλεψει σε UHD ή σε slow motion με 4.2.2 firmware και όχι με 4.4.2!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μου ήρθε μια ενημέρωση για καινούργιο λογισμικό... Εγώ είμαι με 4.4.2 κιτ κατ και ροοτ... Θέλω να ξέρω εάν κάνω την αναβάθμιση τα χάσω το ροοτ? Edited by prodigy2241
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά μου ήρθε μια ενημέρωση για καινούργιο λογισμικό... Εγώ είμαι με 4.4.2 κιτ κατ και ροοτ... Θέλω να ξέρω εάν κάνω την αναβάθμιση τα χάσω το ροοτ?

Δεν θα σου την κανει.

Θα την κατεβασει και θα βγαλει error.

 

Σε εμενα ετσι εκανε.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου την κανει.

Θα την κατεβασει και θα βγαλει error.

 

Σε εμενα ετσι εκανε.

 

Σε εμένα δεν έβγαλε error έγινε κανονικά αναβάθμιση...είχα D80220b και τώρα έχω D80220d...δεν έχασα και τ ροοτ οπότε όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έβγαλε error έγινε κανονικά αναβάθμιση...είχα D80220b και τώρα έχω D80220d...δεν έχασα και τ ροοτ οπότε όλα καλά

 

Confirmed. Εκανα επιτυχως την αναβαθμιση σε rooted συσκευη με stock recovery. Το root περεμεινε.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έβγαλε error έγινε κανονικά αναβάθμιση...είχα D80220b και τώρα έχω D80220d...δεν έχασα και τ ροοτ οπότε όλα καλά

 

Με το ρουτ είχες πειράξει τίποτα;

Θα κάνω και εγώ disable όλα τα modules στο X posed μπας και περάσει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα παντως βγαζει error οταν παω να κανω το update. υπαρχει τροπος να περαστει χωρις να χασω τα αρχεια μου?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Προσπάθησα να κάνω downgrade από 4.4.2 σε 4.2.2 έβαλα μια γερμανική rom αλλά κάνει bootloop. Δοκίμασα να το ξαναπεράσω αλλά τα ίδια... Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Προσπάθησα να κάνω downgrade από 4.4.2 σε 4.2.2 έβαλα μια γερμανική rom αλλά κάνει bootloop. Δοκίμασα να το ξαναπεράσω αλλά τα ίδια... Τι μπορώ να κάνω;

 

και σε μενα εκανε τα ιδια στην αρχη, προσπαθησε ξανα με τα κουμπια να πετυχεις σωστα το συνδυασμο power+volume down.

μολις εμφανιστει το λογοτυπο αφησε τα και πιεσε μονο το power και θα μπει σε download mode.

θελει λιγη προσπαθεια δεν μπαινει με την πρωτη..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους :) Θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα που εχω μετα την αναβαθμιση που το εκανα το κινητο μου

στην 4. 4 .2 Το προβλημα ειναι οτι εκει που δουλευαν κανονικα τα ακουστικα μετα την αναβαθμιση και μονο οταν μιλαω στο τηλεφωνο με καποιον,οχι στο ραδιο η στα τραγουδια ακουγετε θορυβος κατι που δεν μου το εκανε οταν το πηρα που ειχε την jelly bean .Πληροφοριακα το κινητο το αγωρασα απο σκρουτζομαγαζο και ειναι εισαγωγης,δεν ξερω αν εχει καποιο θεμα και αν υπαρχει καποιος τροπος να το διορθοσω .Οποιος μπορει να με βοηθησει θα του ημουν ευγνομων!!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πάω και εγω να περάσω stock 4.4.2 ελληνική...μου έκανε update πριν και με πήγε πάλι σε T-mobile...πάω να περάσω την ελληνική 20D και κρασάρει το UpTestEX_mod2_marwin (RD tools)...καμία ιδέα κανείς? Τα έχω κάνει όλα....επανεκκινήσεις στο pc και πολλές φορές απο την αρχή τις διαδικασίες αλλά τίποτα...windows 7 είμαι.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους :) Θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα προβλημα που εχω μετα την αναβαθμιση που το εκανα το κινητο μου

στην 4. 4 .2 Το προβλημα ειναι οτι εκει που δουλευαν κανονικα τα ακουστικα μετα την αναβαθμιση και μονο οταν μιλαω στο τηλεφωνο με καποιον,οχι στο ραδιο η στα τραγουδια ακουγετε θορυβος κατι που δεν μου το εκανε οταν το πηρα που ειχε την jelly bean .Πληροφοριακα το κινητο το αγωρασα απο σκρουτζομαγαζο και ειναι εισαγωγης,δεν ξερω αν εχει καποιο θεμα και αν υπαρχει καποιος τροπος να το διορθοσω .Οποιος μπορει να με βοηθησει θα του ημουν ευγνομων!!!!

Εχει αναφερθει και απο αλλα παιδια μετα την αναβαθμιση σε Kit kat να εχουν θεμα με τα ακουστικα, πρεπει να ειναι bug της 4.4.2! Αυτες τις μερες ομως η LG δινει μια ακομη αναβαθμιση (που προσθετει και το knock code) και λενε οτι το λυνει το προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Προσπαθώ να βάλω το καινούργιο update χειροκίνητα (v20d) ακολουθώντας κατά γράμμα τους οδηγούς και δε γίνεται. Ούτε με την πρωτη, ούτε με τη δεύτερη μέθοδο. Τρέχω κι εγώ Windows 7.

Ψάχνοντας γενικα ειδα μικρές διαφορές από οδηγό σε οδηγό.

 

Τι μπορώ να κανω?

Θέλω να απαλλαγώ από τον ενοχλητικό θόρυβο των ακουστικών

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

Προσπαθώ να βάλω το καινούργιο update χειροκίνητα (v20d) ακολουθώντας κατά γράμμα τους οδηγούς και δε γίνεται. Ούτε με την πρωτη, ούτε με τη δεύτερη μέθοδο. Τρέχω κι εγώ Windows 7.

Ψάχνοντας γενικα ειδα μικρές διαφορές από οδηγό σε οδηγό.

 

Τι μπορώ να κανω?

Θέλω να απαλλαγώ από τον ενοχλητικό θόρυβο των ακουστικών

Καλημερα.Καποιο λαθος κανεις σιγουρα.Τι δεν σου πεταει το παραθυρακι που λεει Republic of Korea;

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Καποιο λαθος κανεις σιγουρα.Τι δεν σου πεταει το παραθυρακι που λεει Republic of Korea;

 

Ανοίγει το LG Mobile Support Tool και λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Να θεσω ερωτημα...Ποιος νομιζετε ειναι ο καλυτερος Launcher για το Lg G2?

Δεν θελω να σας προκαταβαλω με το να παραθεσω καποιους καλους.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στην 4.4.2 και με το update 20d (τα πάντα stock), υπάρχει δυνατότητα να κρύβονται τα nav buttons ;

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι γινόταν και μου έβγαζε 3 τελίτσες, αλλά μετά απο διάφορα τώρα τα εμφανίζει μόνιμα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να το κανω παλι στοκ περνοντας του παλι official 4.2.2 αλλα και με τις 2 μεθοδους κολλαει στο ιδιο σημειο.

Ξεκιναει το προγραμμα και σταματαει στο 15% πετοντας μου παραθυρακι οτι δεν εχω συνδεσει την συσκευη...

Λογικα οι drivers δεν ειναι αφου τους εχω περασει.Εχει κανεις τους drivers;Αν και τσαμπα το ζηταω αφου το κινητο συνδεεται κανονικα στο laptop.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα και το έκανα flash.

Μετά από προτροπή σε ένα site απενεργοποίηση το User Access Control στα Windows και έτρεξε κανονικά το script κι έγιναν όλα πανεύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έβγαλε error έγινε κανονικά αναβάθμιση...είχα D80220b και τώρα έχω D80220d...δεν έχασα και τ ροοτ οπότε όλα καλά

 

το OTA upgrade εκανες?

επισης, στην 4.2.2 πως το ειχες ρουταρει?

εγω το εχω κανει μεσω kingo.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Να θεσω ερωτημα...Ποιος νομιζετε ειναι ο καλυτερος Launcher για το Lg G2?

Δεν θελω να σας προκαταβαλω με το να παραθεσω καποιους καλους.

 

Ευχαριστω

Εγώ έχω βάλει τον Apex (free) και με μια μικρή παραμετροποίηση μπορείς να σβήνεις την οθόνη με double-tap (σε όλη την οθόνη κι όχι μόνο στη status bar). Δυστυχώς για να έχεις αυτή τη δυνατότητα στον Nova πρέπει να αγοράσεις την Prime έκδοση.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...