Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

O bootloader ειναι αυτος που δινει το παιδι στις οδηγιες για αναβαθμιση απο 4.3 σε 4.4.2

Και με το *#1234# βλεπω κανονικα οτι εχω το CSC: I95050XXFNC3

 

Οταν πατησα *#1234# με εβαλε σto superSU και βγαζει μηνυμα:

"Εντοπιστηκε samsung KNOX.Αυτο ισως περιορισει τις δυνατοτητες root και δημιουργησει εκνευριστικα popups.Να γινει προσπαθεια απενεργοποιησης του Knox? "

εκει παταω ακυρωση

 

 

αν εννοεις clear μεσω διαχειριστη εφαρμογων το εκανα.

 

Κοίτα, σε κάθε περίπτωση (αν έχεις ελληνική KitKat) καλό θα είναι να περάσεις το σωστό bootloader από το ποστ που σου λέω. Θα σε γλιτώσει από πολλές φασαρίες (ειδικά από προβλήματα με το πληκτρολόγιο της Samsung). Τώρα όσον αφορά στην ερώτηση που σου κάνει το SuperSu εγώ απαντησα ΝΑΙ (αν θυμάμαι καλά έτσι έλεγαν οι οδηγίες). Εγώ έχω αγγλική Ρομ (BTU) και είχα ζητήσει από τον dannyder (να είναι καλά το παλικάρι) να μου "πακετάρει" τον bootloader για τη συγκεκριμένη. Όλα πήγαν καλά και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα, σε κάθε περίπτωση (αν έχεις ελληνική KitKat) καλό θα είναι να περάσεις το σωστό bootloader από το ποστ που σου λέω. Θα σε γλιτώσει από πολλές φασαρίες (ειδικά από προβλήματα με το πληκτρολόγιο της Samsung). Τώρα όσον αφορά στην ερώτηση που σου κάνει το SuperSu εγώ απαντησα ΝΑΙ (αν θυμάμαι καλά έτσι έλεγαν οι οδηγίες). Εγώ έχω αγγλική Ρομ (BTU) και είχα ζητήσει από τον dannyder (να είναι καλά το παλικάρι) να μου "πακετάρει" τον bootloader για τη συγκεκριμένη. Όλα πήγαν καλά και δουλεύει άψογα.

Γαλλικο εχω (XEF) αλλα δεν βγαζω ακρη..δοκιμασα χιλια δυο δεν με αφηνει με τιποτα να εγκαταστησω και να τρεξω το knox.

Αλλοι που εχετε κανει root τρεχετε κανονικα το KNOX?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι που εχετε κανει root τρεχετε κανονικα το KNOX?

Είναι σαν να λες, θέλει ο διάβολος το λιβάνι. Root και Knox δεν συνυπάρχουν.
Link to comment
Share on other sites

Γαλλικο εχω (XEF) αλλα δεν βγαζω ακρη..δοκιμασα χιλια δυο δεν με αφηνει με τιποτα να εγκαταστησω και να τρεξω το knox.

Αλλοι που εχετε κανει root τρεχετε κανονικα το KNOX?

 

σου εχει γραψει ο knox η οχι?αν εχει γραψει ξεχνα το να τον εγκαταστησεις!!!αλλα αν δεν σου εχει γραψει για δοκιμασε απο τον superuser να κλεισεις το root καπου στις ρυθμισεις του το λεει...

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Πειραζει αν ο bootloader ειναι διαφορετικη (παλαιοτερη) εκδοση απο την εκδοση PDA ?

 

Αν μιλάς για στοκ τότε ίσως έχεις προβλήματα! Αν μιλάς για custom τότε τα διάφορα kernels έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα. Και αν δεν κάνω λάθος αυτό που ενδιαφέρει δεν είναι το release το bootloader να είναι ίδιο αλλά η έκδοση του.

 

v1 - 4.2.2 MGA

v2 - 4.2.2 Dxxx και μετά

v3 - 4.3 μια έκδοση και μετά

v4 - 4.4.2

 

Εδώ λοιπόν αν δεν κάνω λάθος π.χ αν έχεις 4.4.2 bootlader FNAD και PDA 4.4.2 FBC9 δεν θα έχεις θέμα καθώς οι bootloader FNAD και FNC9 είναι ίδια έκδοση. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στις custom rom.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται ενώ έχω την 4.2.2 MGA να μου δείχνει στην επιλογή ''διαχειριστής εφαραρμογών'' ότι έχω το KNOX STORE με 4 kb χώρο μνήμης. Επίσης όταν πάω να δω στις λεπτομέριες χρήσης της μπαταρίας, στα πακέτα που έχουν συμπεριληφθεί στο ''σύστημα android'' μου βγάζει και SAMSUNG KNOX!:wacko:
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως γίνεται ενώ έχω την 4.2.2 MGA να μου δείχνει στην επιλογή ''διαχειριστής εφαραρμογών'' ότι έχω το KNOX STORE με 4 kb χώρο μνήμης. Επίσης όταν πάω να δω στις λεπτομέριες χρήσης της μπαταρίας, στα πακέτα που έχουν συμπεριληφθεί στο ''σύστημα android'' μου βγάζει και SAMSUNG KNOX!:wacko:

 

Έχεις την εφαρμογή και όχι τον μετρητή, αν αναβαθμίσεις θα σου έρθει παρέα με τον νέο bootloader και ο Knox μετρητής σε download mode. Ίσως μπορείς μέσα από τις ρυθμίσεις εφαρμογών να το απενεργοποιήσεις κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την εφαρμογή και όχι τον μετρητή, αν αναβαθμίσεις θα σου έρθει παρέα με τον νέο bootloader και ο Knox μετρητής σε download mode. Ίσως μπορείς μέσα από τις ρυθμίσεις εφαρμογών να το απενεργοποιήσεις κιόλας.

 

Την εφαρμογή μπορώ να την κάνω κάποια χρήση χωρίς αναβάθμιση ή τίποτε;;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Την εφαρμογή μπορώ να την κάνω κάποια χρήση χωρίς αναβάθμιση ή τίποτε;;

 

Δεν γνωρίζω μιας και έχω άλλου είδους Rom αλλά πιστεύω για να είναι εκεί κάποια χρησιμότητα θα έχει.

Προσωπικά να σου πω την αλήθεια η λέξη Knox και μόνο μου προκαλεί αλλεργία :-P

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για στοκ τότε ίσως έχεις προβλήματα! Αν μιλάς για custom τότε τα διάφορα kernels έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα. Και αν δεν κάνω λάθος αυτό που ενδιαφέρει δεν είναι το release το bootloader να είναι ίδιο αλλά η έκδοση του.

 

v1 - 4.2.2 MGA

v2 - 4.2.2 Dxxx και μετά

v3 - 4.3 μια έκδοση και μετά

v4 - 4.4.2

 

Εδώ λοιπόν αν δεν κάνω λάθος π.χ αν έχεις 4.4.2 bootlader FNAD και PDA 4.4.2 FBC9 δεν θα έχεις θέμα καθώς οι bootloader FNAD και FNC9 είναι ίδια έκδοση. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στις custom rom.

Συμφωνα με το Phone Info, bootloader εχω I9195XXUAMG8 και Baseband/PDA I9195XXUBNB3.

Στοκ rom παντα και εκδοση 4.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το Phone Info, bootloader εχω I9195XXUAMG8 και Baseband/PDA I9195XXUBNB3.

Στοκ rom παντα και εκδοση 4.2.2.

 

Δεν είναι για S4 οπότε δεν μπορώ να σου πω. Απευθύνσου στο θέμα το κινητού σου. Ότι σου είπα ισχύει για το S4 άρα άχρηστες πληροφορίες για σένα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις αν η CyanogenMod με τον installer κανει το knox 0 σε 1?

 

Ναι θα σου ανεβάσει τον μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ταλάβω, εάν γράψει ο Κνοξ και μετά από καιρό χαλάσει πχ το wifi Θα μου πούνε ότι δεν το φτιάχνουμε είναι εκτός εγγύησης;
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ταλάβω, εάν γράψει ο Κνοξ και μετά από καιρό χαλάσει πχ το wifi Θα μου πούνε ότι δεν το φτιάχνουμε είναι εκτός εγγύησης;

 

μπα δε νομιζω,με βαση το επιπεδο των τεχνικων οχι μονο της σαμσουνγκ αλλα και γενικοτερα στην ελλαδα,το πιο πιθανο ειναι να του ριξουν ενα φορματ με το που το παρουν στα χερια τους και μετα να σου πουν ενταξει το φτιαξαμε.σιγα μην ξερουν τι ειναι το knox:lol:

εδω μετα απο τοσα χρονια σου προτεινουν ακομα οταν παιρνεις νεο κινητο να το φορτιζεις 15 ωρες συνεχομενα λες και πηρες 3310 νοκια

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ταλάβω, εάν γράψει ο Κνοξ και μετά από καιρό χαλάσει πχ το wifi Θα μου πούνε ότι δεν το φτιάχνουμε είναι εκτός εγγύησης;

 

μπα δε νομιζω,με βαση το επιπεδο των τεχνικων οχι μονο της σαμσουνγκ αλλα και γενικοτερα στην ελλαδα,το πιο πιθανο ειναι να του ριξουν ενα φορματ με το που το παρουν στα χερια τους και μετα να σου πουν ενταξει το φτιαξαμε.σιγα μην ξερουν τι ειναι το knox:lol:

εδω μετα απο τοσα χρονια σου προτεινουν ακομα οταν παιρνεις νεο κινητο να το φορτιζεις 15 ωρες συνεχομενα λες και πηρες 3310 νοκια

 

Εάν δεν φτιάξει με το φορμάτ που λέει ο φίλος. Τότε θα σου περάσουν firmware ξανά! Εντελώς καθαρό. Αν πάλι δεν φτιάξει τότε σημάινει ελάττωμα στο hardware. Εκεί λοιπόν ναι θα έχουν δει το knox warranty 0x1 και θα σου πουν ότι δεν έχεις εγγύηση.

Στο επίσημο service πιθανότατα ξέρουν και για το Knox και για την ύπαρξη του μετρητή αυτού ακριβώς για το λόγο αυτό. Να μην δίνουν έτσι εγγύηση σε οποιοδήποτε κινητό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

H συζήτηση περί root και το αν ακυρώνει ή όχι την εγγύηση αφαιρέθηκε ως τελείως εκτός θέματος. Παρακαλώ μείνετε στο θέμα....
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
KNOX 2 is coming ........ in few days

 

Τι φαση?

 

10 χαρακτηρες

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι το reset του knox δεν είναι απιθανο.

Μόλις τα καταφέρανε για την exynos version του Note 3

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=52329946

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι το reset του knox δεν είναι απιθανο.

Μόλις τα καταφέρανε για την exynos version του Note 3

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=52329946

 

Άντε και στα δικά μας...

Link to comment
Share on other sites

Άντε και στα δικά μας...

 

Καλά νέα.. αυτομάτως φαντάζομαι ακυρώνεται η υπόθεση eFuse. Μακάρι να φτάσει και σε εμάς σύντομα..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...