Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αντε μακαρι γιατι αλλο δεν αντεχω με official :lol:

 

Καλά νέα.. αυτομάτως φαντάζομαι ακυρώνεται η υπόθεση eFuse. Μακάρι να φτάσει και σε εμάς σύντομα..

 

Βέβαια φαίνεται ότι για να μηδενίσεις θα πρέπει να περάσεις πάλι την official ROM. Οπότε δεν γίνεται να είσαι ταυτόχρονα rooted και με KNOX 0x0. Ή το ένα ή το άλλο. Βέβαια εφόσον το 0x0 το θες μόνο για περίπτωση Service τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα θα υπάρχει αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία (πχ η οθόνη δεν προβάλει τίποτα) και πρέπει να πας στο service όπως είσαι.

 

Προτρέχω όμως! Ακόμα δεν ήρθε σ' εμάς και κάνω υποθέσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βέβαια φαίνεται ότι για να μηδενίσεις θα πρέπει να περάσεις πάλι την official ROM. Οπότε δεν γίνεται να είσαι ταυτόχρονα rooted και με KNOX 0x0. Ή το ένα ή το άλλο. Βέβαια εφόσον το 0x0 το θες μόνο για περίπτωση Service τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα θα υπάρχει αν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία (πχ η οθόνη δεν προβάλει τίποτα) και πρέπει να πας στο service όπως είσαι.

 

Προτρέχω όμως! Ακόμα δεν ήρθε σ' εμάς και κάνω υποθέσεις!

 

Εάν υποτεθεί ότι βρίσκεται λύση και για τον δικό μας qualcomm, τα υπόλοιπα για κάποιον ο οποίος ασχολείται με το άθλημα πιστεύω είναι σχετικά εύκολα. Θέλω να πω ότι έστω και χωρίς οθόνη στα τυφλά μπορείς να μπεις σε download και recovery mode και τα υπόλοιπα μπορείς να τα κάνεις και μέσω adb (pc).

Κάτι λίγο πιο περίπλοκο αλλά παράλληλα εφικτό περίμενα βασικά από τη Samsung ώστε να μην χάσει τους devs που είχε στο πλευρό της αλλά η όλη Knox ιδέα κλειδώνοντας στο 100% τα πάντα τα σακάτεψε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται τοKnox για το brick μιας συσκευης οταν εχεις φλασαρει αλλη ρομ και λειτουργει μια χαρα το κινητο αλλα μετα απο 10 μερες ξαφνικα νεκρωνει?ή τοτε απλα εχουμε το sudden death syndrom?

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ευθυνεται τοKnox για το brick μιας συσκευης οταν εχεις φλασαρει αλλη ρομ και λειτουργει μια χαρα το κινητο αλλα μετα απο 10 μερες ξαφνικα νεκρωνει?ή τοτε απλα εχουμε το sudden death syndrom?

 

Να φταίει ο Knox σε τέτοια περίπτωση σίγουρα όχι. Μπορεί να είναι hardware, μπορεί να είναι εφαρμογή, μπορεί απλά να κόλλησε το media scan σε κάποια φωτογραφία κτλ.

Το παρακολουθείς και αναλόγως πράττεις.

Link to comment
Share on other sites

Να φταίει ο Knox σε τέτοια περίπτωση σίγουρα όχι. Μπορεί να είναι hardware, μπορεί να είναι εφαρμογή, μπορεί απλά να κόλλησε το media scan σε κάποια φωτογραφία κτλ.

Το παρακολουθείς και αναλόγως πράττεις.

 

Οκ τοτε..φανταζομαι motherboard διοτι δεν αναβε με τιποτα,δεν φορτιζε καθολου κ ουτε το λαμπακι αναβε της φορτισης,η μπαταρια λειτουργουσε διοτι τη δοκιμασα σε αλλο κινητο...πλεον,ειναι πισω στο σερβις..

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω , στο s4 που πήρα έχει την τελευταία γερμανική 4.4.2 αν φλασάρω την τελευταία γαλλική 4.4.2 θα γράψει ο knox?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδιά ήθελα να ρωτήσω , στο s4 που πήρα έχει την τελευταία γερμανική 4.4.2 αν φλασάρω την τελευταία γαλλική 4.4.2 θα γράψει ο knox?

 

Δεν είναι ανάγκη να το ποστάρεις όπου βρεις. Σε ένα θέμα αρκεί. Τόση βιασύνη δηλαδή? Έχει ξαναγραφεί τόσες φορές. Όχι

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι το reset του knox δεν είναι απιθανο.

Μόλις τα καταφέρανε για την exynos version του Note 3

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=52329946

 

Very very very good news...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάνω μας πειραματίστηκαν και τώρα το διακόπτουν! Ίσα ίσα να μας κάνουν τη ζωή δύσκολη με το root!

 

http://www.sammobile.com/2014/07/11/samsung-reiterates-commitment-to-ongoing-development-of-knox/

Link to comment
Share on other sites

Πάνω μας πειραματίστηκαν και τώρα το διακόπτουν! Ίσα ίσα να μας κάνουν τη ζωή δύσκολη με το root!

 

http://www.sammobile.com/2014/07/11/samsung-reiterates-commitment-to-ongoing-development-of-knox/

Δυστυχώς δεν κατάλαβες καλά.. έβγαλε ανακοίνωση η οποία διαψεύδει το άρθρο του Forbes που μιλούσε περί διακοπής του Knox..

Στην ανακοίνωση της η Samsung ουσιαστικά αναφέρει πως το Knox ήρθε για να μείνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα, το s4(i9505) μου εμφάνισε κάποια προβλήματα με την οθόνη, και το πήγα στο service της nokia η οποία μου είπε πως επειδή μπορεί να είναι λογισμικό το θέμα, θα του κάνουν μια αναβάθμιση μήπως φτιαξει, αλλιώς θα το στείλουν στην samsung για αντικατάσταση οθόνης δωρεάν, τους είπα ωστόσο πως δεν έχω απόδειξη και δεν ξέρω αν έχει εγγύηση ακόμη, αλλα μου είπαν πως δεν υπάρχει θέμα. Ο knox μου όμως είναι 0x1 και επειδή είναι σχεδόν σίγουρο πως θα το στείλουν στην samsung αφου το πρόβλημα δεν είναι λογισμικό, θα αντιμετωπίσω πρόβλημα λόγο του knox αν επαναφέρω official rom και το ξερουτάρω?
iPhone 6 64GB Jailbroken
Link to comment
Share on other sites

Ο Knox εάν έγραψε δεν διορθώνεται. Δεν θα το δεχτεί η Samsung.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μην εισαι τοσο σιγουρος ..

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πάντως δεν το δέχτηκαν. Μάλιστα στείλανε φωτογραφία στον γκισέ στην αναμονή, από Download mode που έγραφε για τον Knox.
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το να υπογεγραφεί ως επίσημη μια custom rom είναι αδύνατο; Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες; Γιατί λογικά εκεί πρέπει να δωθεί σημασία απο τους devs.
Link to comment
Share on other sites

Το να υπογεγραφεί ως επίσημη μια custom rom είναι αδύνατο; Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες; Γιατί λογικά εκεί πρέπει να δωθεί σημασία απο τους devs.

Είναι αδύνατο γιατί η υπογραφή που αναγνωρίζει το προεπιλεγμένο recovery είναι hardcoded μέσα στον bootloader για τον οποίο η Samsung φυσικά ποτέ δεν έχει δώσει sources.

Οπότε αν και καλή ιδέα δυστυχώς οδηγεί σε αδιέξοδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν κανω root σε samsung galaxy alpha υπαρχει δυνατοτητα να επαναφερω το knox στην αρχικη του μορφη;; Οπως γινοταν με τον counter στα παλια μοντελα μεσω του triangle away;;
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Αν κανω root σε samsung galaxy alpha υπαρχει δυνατοτητα να επαναφερω το knox στην αρχικη του μορφη;; Οπως γινοταν με τον counter στα παλια μοντελα μεσω του triangle away;;

Αν και σου έδωσαν απάντηση στο ανάλογο νήμα της συσκευής σου να σου πω κι εγώ με τη σειρά μου πως όχι, δεν υπάρχει η δυνατότητα επαναφοράς του Knox. Είναι flag όχι counter και δεν μηδενίζει προς το παρών.

Συγκεκριμένα όμως για το alpha υπάρχει τρόπος για root όπως λένε μερικοί χρήστες, χωρίς να αγγίζει τον Knox. Το ρίσκο δικό σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Άνοιξα αυτό το θέμα μετά το ντόρο που γίνεται στα θέματα του S4 και του Note 3, με κάτι που λέγεται KNOX. Παρακάτω εξηγώ τι είναι και γιατί υπάρχει αυτός ο προβληματισμός. Ας περιοριστούν εδώ οι σχετικές συζητήσεις :)

 

http://content.myphone.gr/photo/full/18377/samsung-schediazei-knox-2-0-me-ayximena-epipeda-asfaleias.jpg

 

- Τι είναι το Knox?

To KNOX είναι ουσιαστικά μια πλατφόρμα ασφάλειας για εταιρείες, για να προστατεύει τις ιδιωτικές πληροφορίες της εταιρείας από υποκλοπές. Επιτρέπει στους υπαλλήλους της εταιρείας να φέρνουν τις δικές του συσκευές στο χώρο της δουλειάς άφοβα. Είναι ένα καινούριο πρόγραμμα που λέγεται BYOD (Bring Your Own Device). Θα δουλεύει φυσικά με συσκευές Galaxy, και οι πρώτες που το υλοποιούν είναι το S4 και το Note 3, σίγουρα θα ακολουθήσουν κι άλλες. Προσφέρει μια εκτενή λύση ασφάλειας που βασίζεται κατά κύριο λόγο σε συσκευές που απαγορεύουν τροποποιήσεις, μέσω του Linux kernel και του Android λειτουργικού. Έχει ήδη εγκριθεί για χρήση στα δίκτυα του Υπουργείου Άμυνας των ΗΠΑ. Η πλειοψηφία των εταιρειών δεν έχει ακόμα τέτοια προγράμματα, αλλά η Samsung ήθελε να πρωτοπορήσει, κι έτσι πια προεγκαθιστά το Knox στις καινούριες high end συσκευές της και προωθεί τη χρήση του.

 

 

- Και τι με νοιάζει;

Δε σε νοιάζει, εκτός αν θέλεις να αλλάξεις το λογισμικό της συσκευής σου, ή να κάνεις root. Aν δε σε απασχολούν αυτά, σταμάτα να διαβάζεις και απόλαυσε τη συσκευή σου με το δικό σου τρόπο :)

 

- Τι αλλάζει το Knox?

Ο bootloader αποτελεί από τα βασικά στάδια κατά την αρχικοποίηση μιας συσκευής, και είναι αυτό που φορτώνει το kernel στη μνήμη για να αρχίσουν να δουλεύουν τα διάφορα hardware κομμάτια πριν φορτώσει το λειτουργικό. Στις περισσότερες Android συσκευές ο bootloader δεν ελέγχει την αυθεντικότητα του kernel που φορτώνει. Έτσι όσοι από εμάς θέλουμε μεγαλύτερο έλεγχο στις συσκευές μας, μπορούσαμε να βάλουμε ένα (έστω και προσωρινό) kernel που κάνει root τη συσκευή και μας δίνει πρόσβαση superuser.

Aν όμως ο kernel που βάζουμε είναι χαλασμένος ή περιέχει ειδικά γραμμένα malwares, αυτό θα ήταν πολύ επικίνδυνο για την ασφάλεια της εταιρείας, αν ερχόταν κάποιος και συνδεόταν με τη "χακαρισμένη" συσκευή στο δίκτυό της. Εδώ μπαίνει στο παιχνίδι το Knox.

Με μια σειρά ελέγχων που φτάνουν μέχρι τον Android kernel, το Knox απαγορεύει την εγκατάσταση/χρήση kernel που δεν περιέχει ψηφιακή υπογραφή εμπιστοσύνης. Αυτό το ονομάζουν Secure Boot. Και συνεχίζει με έξτρα ελέγχους με ονομασίες όπως Trusted Boot, Attestation, SE, TIMA, κ.α., που δε θα αναλύσω εδώ. Επίσης όλο αυτό συνοδεύεται από λογισμικά όπως τα Knox Apps που θα ελέγχουν και θα "στεγανοποιούν" εφαρμογές που κατεβαίνουν από το Play, θα προστατεύουν τη συσκευή από κλοπή, και πολλά άλλα πράγματα σχετικά με ασφάλεια. Δες εδώ για περισσότερα. Στην καινούρια 4.3 μάλιστα ελέγχονται και τα αρχεία συστήματος για τυχόν αλλαγές.

 

- Και λοιπόν;

Το παραπάνω άρχισε να εφαρμόζεται στα τελευταία firmwares του Galaxy S4, από το MGG και μετά. Όλα δηλαδή που είναι σε μορφή Ι9505xxxDxxx ή πιο καινούρια. Στο download mode τώρα μπορούμε να δούμε μια ακόμα γραμμή, που γράφει Knox warranty void: 0x0. Το πρόβλημα είναι ότι από τη στιγμή που μπαίνει ο καινούριος bootloader, αρχίζει ο έλεγχος. Έτσι, απαγορεύεται η επιστροφή σε παλιότερα firmwares μέσω Odin, τα οποία περιέχουν παλιότερο kernel. Απαγορεύεται η αλλαγή του bootloader. Απαγορεύεται η αλλαγή kernel. Και όταν δοκιμάσεις αλλάξεις kernel, ή να κάνεις root, ή όντας root να πειράξεις αρχεία του συστήματος, η παραπάνω γραμμή γίνεται Knox warranty void: 0x1. Για πάντα. Αυτό γίνεται σε hardware επίπεδο, μέσω ενός μηχανισμού που λέγεται eFuse. Σκέψου μια ασφάλεια, που όταν γίνεται βραχυκύκλωμα καίγεται και πέφτει το ρελέ. Τώρα σκέψου το ίδιο σε ψηφιακό επίπεδο. Οι ανυπόγραφοι kernels, ή τα πειραγμένα αρχεία στο /system, "καίνε" το eFuse, το οποίο αλλάζει το 0 σε 1. Και δεν ξαναλλάζει. (το αν χρησιποιούν eFuse ή όχι δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο, αλλά όλες οι μαρτυρίες των ειδικών εκεί δείχνουν)

 

 

Συμπεράσματα / Παρατηρήσεις:

- Όποιος έχει κάνει αναβάθμιση στα τελευταία ΜΗx (4.2.2) ή MJx (4.3) firmwares με τον καινούριο bootloader, δεν μπορεί να επιστρέψει σε παλιότερα.

- Aν δοκιμάσεις έχοντας τον καινούριο bootloader να κάνεις root με cf-root ή να βάλεις κάποια custom rom, θα πέσει το διακοπτάκι σε 0x1, που αυτόματα και ανεπανόρθωτα δείχνει ότι πείραξες το τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να ακυρώσεις την εγγύηση. Και φυσικά σταματάνε να δουλεύουν oι εφαρμογές που έχουν σχέση με Knox.

- Oι εφαρμογές Knox είναι υποχρεωτικές σε όλες τις καινούριες συσκευές και δε βγαίνουν παρά μόνο με root.

- O μόνος τρόπος να βάλεις τελευταία rom και να παραμείνεις σε 0x0, είναι να μην έχεις κάνει ακόμα αναβάθμιση (π.χ. να έχεις την MGA) και να βάλεις μια custom rom βασισμένη στην τελευταία επίσημη. Oι custom roms δεν περιέχουν τον καινούριο KNOX-enabled bootloader.

- Μπορείς να βάλεις prerooted επίσημη rom η οποία δε θα ρίξει το διακόπτη (π.χ. Mega roms του DjEmbey), αλλά με αλλαγές στο /system (κύριος λόγος ύπαρξης του root) θα γίνει 0x1 ο διακόπτης. To ίδιο θα συμβεί αν πας να περάσεις επίσημη rom πάνω σε prerooted. Και όταν πέσει ο διακόπτης, δεν αλλάζει.

- H Samsung γίνεται χειρότερη και χαλάει την εμπειρία των χρηστών που δεν τους ενδιαφέρει η εταιρική ασφάλεια και που θέλουν να απολαύσουν τη συσκευή τους εντός εγγύησης. Θα έπρεπε φυσικά να είναι προαιρετική αυτή η αλλαγή.

 

Καλησπέρα παιδιά

Αν πέσει ο knox δεν μπορείς να κατεβάσεις εφαρμογές απο το google play?

την εγγύηση στα μηχανικά μέρη του κινητού?Αν έχει περάσει ο χρόνος εγγύησης?

thank u!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει περάσει η εγγύηση κάνεις ότι θέλεις γιατί ότι και να πάθει ούτως ή άλλως εσύ θα την πληρώσεις..Υπάρχει βέβαια και το σενάριο που λέει ότι αν πάθει ζημιά πχ το power button δεν στο αλλάζει η αντιπροσωπία και να το πληρώσεις αν πρώτα δεν σε χρεώσουν και αλλάξουν και την μητρική της συσκευής σου.Το τελευταίο το έχω ακούσει αλλά δεν έχω καταφέρει να το επιβεβαιώσω..
Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

αγορασα προσφατα ενα galaxy A3 A300F DS .το πηρα χωρις αποδειξη απο καποιον και ηρθε σφραγισμενο.ειχε δυο αυτορκολητακια της samsung.ειναι ευρωπαικο μοντελο,και επειδη με το phone info εγραφε οτι το csc ειναι για νοτια αφρικη με XFE πηρα στην samsung τους εδωσα τα δυο imei και τον σειριακο αριθμο,ελεγξανε και μου ειπανε οτι ειναι γνησιο και ειναι για την ευρωπαικη αγορα πορτογαλλικο .ομως στο phone info εκτος απο αυτο γραφει και knox 0x1 .μπορει κανεις να ξερει τι παιζει?

 

Είναι μεν γνήσιο, είναι όμως και αυτομάτως εκτός εγγύησης.

Μπες και σε Download mode να το επιβεβαιώσεις (ο τρόπος είναι γραμμένος στον Οδηγό της υπογραφής μου).

 

Ο προηγούμενος χρήστης δυστυχώς μάλλον του πέρασε κάποια ρομ (επίσημη ή μη) ή δοκίμασε να το ρουτάρει και έριξε τον Knox.

Link to comment
Share on other sites

ηταν σφραγισμενο!και ειχε αυτοκολητα της samsung στην μια πλευρα δυο,ενα καθε γωνια και στην αλλη πλευρα αλλο ενα με το imei.

δεν φαινοταν να ειχε παραβιαστει!

 

εγω παλι θα σε ρωτουσα κατα κυριον λογω γιατι το αγορασες χωρις αποδειξη;;

Link to comment
Share on other sites

ηταν σφραγισμενο!και ειχε αυτοκολητα της samsung στην μια πλευρα δυο,ενα καθε γωνια και στην αλλη πλευρα αλλο ενα με το imei.

δεν φαινοταν να ειχε παραβιαστει!

 

Σημασία έχει ότι είναι.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ,συγνωμη δηλαδη αλλα τι σχεση χει αν το πηρα χωρις αποδειξη.δηλαδη δεν παιζει να χαθει η αποδειξη,να υπηρχε τιμολογιο και να μην μπορουσε να δοθει,να ηταν επιδοτησης ,να το εφερε καποιος ελευθερα απο εξω ανευ φορων.........εγω οταν πουλαω κατι ειμαι λιρα σπαθι,φαινεται και απο τις αξιολογησεις μου.Ετσι αντιμετωπιζω και τον αλλο.λοιπον το κινητο ειναι αψογο και δεν εχω θεμα.....ρωταω αν καποιος ειχε παρομοια εμπειρια...αν μπορειτε σε αυτο μου απαντατε ....αν οχι δεν εχει νοημα να λεμε για. να λεμε....:)

 

Νομίζω απαντήθηκε η ερώτηση σου και μάλιστα δύο φορές, δεν υπάρχει απλούστερος τρόπος να στο θέσω.

Η συσκευή σου είναι εκτός εγγύησης και δεν υπάρχει περίπτωση να είναι από μεριάς Samsung. Έγινε συνειδητά φλασάρισμα μέσω Odin είτε από τον προκάτοχό της, είτε από το μαγαζί που παρέλαβε τη συσκευή και ο Knox έγραψε, αυτά είναι τα δεδομένα και αυτό είναι που σε ενδιαφέρει. Το ότι υπήρχαν ταινίες της Samsung δυστυχώς δεν λέει κάτι, είναι κάτι παραπάνω από εύκολο για ένα κατάστημα να φτιάξει παραπλήσιες.

 

Και κακώς αντιμετωπίζεις με αυτόν τον τρόπο και τον κάθε άλλο που σου πουλάει κάποιο αντικείμενο, το γεγονός πως εσύ λειτουργείς με έναν άλφα τρόπο δεν σημαίνει αυτομάτως πως όλοι είναι το ίδιο έντιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Συννονοματε ευχαριστω για την απαντηση.ειδα αυτο που εγραψες.απαντηση πηρα οσον αφορα το εαν εχει εγγυηση ή οχι.αυτο περιμενω ειναι να δω αν ειχε και αλλος παομοια εμπειρια με knox και δφραγισμενο κουτι.

 

Από την εμπειρία μου στην ενότητα εδώ της Samsung (σκέψου πόσα μοντέλα έχει βγάλει τα τελευταία χρόνια, κινητά/tablets , τόσα θέματα διαβάζουμε/παρακολουθούμε!) οφείλω να σου πω πως δεν έχω διαβάσει ούτε μια φορά για γραμμένο Knox έπειτα από αγορά από κάποιο κατάστημα.

Έχω διαβάσει αρκετές φορές για διπλά αυτοκόλλητα, μέσα απ'τη ζελατίνα κιόλας όλα αυτά κλπ. αλλά για γραμμένο Knox ποτέ.

Κατ'εμέ εφόσον δεν έχεις απόδειξη στα χέρια σου και εφόσον η συσκευή λειτουργεί σωστά απλά απόλαυσε την..

Άλλωστε όπως προείπα χωρίς απόδειξη αγοράς της συσκευής δεν μπορείς να αποδείξεις στη Samsung κάτι. Και συνεχίζω να πιστεύω πως υπαίτιος είναι ο προηγούμενος χρήστης.

 

Αν υπάρξει πάντως ανάλογο φαινόμενο θα ενημερώσω κι εγώ εδώ. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...