Jump to content

Tι είναι το Samsung KNOX και γιατί μας νοιάζει;


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα στο xda οτι αν βάλεις κάποιες φορες λάθος κωδικό στο knox κλειδώνει η εφαρμογή και αυτόματα γράφει 0x1

Εδώ βρήκα και μια σχετική επιβεβαίωση http://m.samsung.com/us/support/howtoguide/N0000006/13456/160966

 

Η "επιβεβαίωση" που λες, ούτε αναφέρει πουθενά, ούτε και έχει σχέση με το flag στον bootloader.

Δώσε link που το λένε στο XDA.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μία απορία σε όσους το έχουν κάνει.:O

 

Αν έχουμε ρουτάρει επιτυχώς με κάποια prerooted (έχοντας 0x0 counter ) και θέλουμε να περάσουμε εφαρμογές που ζητάνε access για root (πχ adfree,faster gps,greenify) και για δουλέψουν θα πρέπει να ζητήσουν permissions από system σωστά?

 

Θα γράψει ο counter βλέποντας επέμβαση από εμάς στο allow?:blink:

 

Οχι δεν γράφει , εχω και το adfree και το greenify , και ο knox counter ειναι 0χ0

Link to comment
Share on other sites

Η "επιβεβαίωση" που λες, ούτε αναφέρει πουθενά, ούτε και έχει σχέση με το flag στον bootloader.

Δώσε link που το λένε στο XDA.

 

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2505274

 

Αυτό που εχω καταλάβει εναι οτι απο την στιγμή που το flag στον bootloader δείξει 0×1 το μόνο που δεν λειτουργεί ειναι το knox app άσχετα με εγγύηση κλπ οποτε κάποια σχέση πρέπει να έχει δυστυχώς απο την στιγμή που δεν έχουμε επίσημη θέση απο την Samsung με το θέμα μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πω πω τρελα με το Knox τελικα..

 

Επειδή δεν εχω πάει ποτε καποια συσκευη της Σαμμυ στο σερβις, καποιος με triggered knox θεωρητικά μπορεί να πάει στο σερβις για χαζο λόγο (πχ "μου αποσυνδέεται το wifi, δειτε το) χωρις να υπάρχει πρόβλημα και λογικά θα του πουν αν ειναι εντός ή εκτός εγγύησης, σωστα?

 

Πραγματικά αν κανω τελικά mod όπως σκοπεύω, ψήνομαι να το ελέγξω έτσι...

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκατσα και διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες γιατι δεν ηξερα τι παιζει και ενδιαφερομαι να παρω το κινητο, με δυο λογια δηλαδη μπορουμε να κανουμε κανονικα root το κινητο με 4,3 αλλα μετα μαλλον χανουμε μια και καλη την εγγυση λογο τον knox ακομα και αν βγαλουμε το root... τα λεω σωστα??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκατσα και διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες γιατι δεν ηξερα τι παιζει και ενδιαφερομαι να παρω το κινητο, με δυο λογια δηλαδη μπορουμε να κανουμε κανονικα root το κινητο με 4,3 αλλα μετα μαλλον χανουμε μια και καλη την εγγυση λογο τον knox ακομα και αν βγαλουμε το root... τα λεω σωστα??

Πολύ σωστά ;)

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου που είναι το I9500 Octa δεν δείχνει τίποτα σχετικά με το knox στην οθονη όταν μπαίνω σε download Mode.

Υπάρχει βέβαια το τριγωνακι με το θαυμαστικό ενθύμιο απο τον Chainfire που από μόνο του ακυρώνει την εγγύηση.

Όταν πατήσω volium up γράφει τα εξής:

Samsung official

System status official

Warranty BIT 0

Όμως το τρίγωνο με το θαυμαστικό με δίνει κατευθείαν.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά ;)

 

1.με pre rooted Rom ο knox counter δεν ανεβαίνει.

2.Για την εγγύηση δεν είναι 100% σίγουρο ότι ισχύει. Η Sammy δεν έχει πει και τέτοιο επίσημα ούτε και το αντίθετο βέβαια.Επίσης όπως είχα αναφέρει σε παλιότερο post , σε email που είχα στείλει μου απάντησαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση αρκεί φυσικά να πάω το κινητό στο service με unrooted stock Rom.

 

---------------

 

Ορίστε και άλλος Έλληνας που επιβεβαιώνει ότι δεν επηρεάζεται η εγγύηση από το Knox.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2517816

 

Μην περιμένετε και επιβεβαίωση από τον πρωθυπουργό.

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Τετέλεσται :)

 

Θα σε παρακαλέσω όμως να τροποποιείς το μήνυμα σου, αντί να κάνεις καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Τετέλεσται :)

 

Θα σε παρακαλέσω όμως να τροποποιείς το μήνυμα σου, αντί να κάνεις καινούριο.

 

Sorry απλώς στο xda όταν κάνω quick reply με το taptalk το ενσωματώνει αυτόματα στο προηγούμενο μήνυμα μου. Και θεώρησα ότι και εδώ θα κάνει το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Sorry απλώς στο xda όταν κάνω quick reply με το taptalk το ενσωματώνει αυτόματα στο προηγούμενο μήνυμα μου. Και θεώρησα ότι και εδώ θα κάνει το ίδιο.

 

Εγώ πάντως σαν Μιχάλης απο την στιγμή που δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση απο την samsung δεν μπορώ να λέω σε όλους ¨κανε root άφοβα δεν χάνεται η εγγύηση .

Ο καθένας κρίνει ,αποφασίζει και πράττει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

σημερα ρωτησα στην samsung μεσω live chat.

εδω η απαντηση.

 

You are connecting with LiveChat system. If it takes a few minute, Please Try again.

(Η ομάδα ηλεκτρονικής επικοινωνίας θα έιναι το συντομότερο δυνατό κοντά σας.)

Ένα μέλος της ομάδας ηλεκτρονικής επικονωνίας θα είναι διαθέσιμο σύντομα. Ευχαριστούμε για την αναμονή σας! Σε περίπτωση όπου το ζήτημα σας αφορά προϊόν, παρακαλούμε να διαθέτεται της πληροφορίες του προιόντος, συμπεριλαμβανομένου του σειριακού αριθμού και της ημερομηνίας αγοράς του προϊόντος. 1 Ευχαριστούμε για την αναμονή σας. Σε περίπτωση όπου το ζήτημα σας αφορά προϊόν, παρακαλούμε να διαθέτετε τις πληροφορίες του προϊόντος, συμπεριλαμβανομένου του σειριακού αριθμό και την ημερομηνία αγοράς του προιόντος.

Καλώς ήλθατε στην υπηρεσία Live chat της Samsung. Πως μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε;

Nikos K. :

Καλημέρα σας, ονομάζομαι Νίκος πως μπορώ να σας βοηθήσω παρακαλώ;

grigoris k :

kalimera

grigoris k :

θελο να κανο μια ερωτηση.

grigoris k :

ειναι να αγωρασο ενα galaxy σ4.

grigoris k :

και κατι μου ειπα για knox.

Nikos K. :

ναι παρακαλώ

grigoris k :

μου ειπε οτι το knox einai0χ1.

grigoris k :

και διαβασα κατι οτι δεν εχει εγγυηση\

grigoris k :

ειναι οντος αληθεια?

Nikos K. :

σωστά αυτό δείχνει ότι επιρρεάστηκε το λογισμικό της συσκευής

Nikos K. :

παρεμβαίνει στους όρους εγγύησης και την θέτει εκτός

grigoris k :

δηλαδη δεν εχει εγκηυση το τηλ.

grigoris k :

ειναι στην 4.3 επισημη μου ειπε

Nikos K. :

έχει επιρρεαστεί όχι από επίσημες αναβαθμίσεις. Πιθανώς επιρρέασαν το λογισμικό me root ή κάποιο άλλο μέσω. Αυτό μόνο τεχνικός μπορεί να το επιβεβαιώσει. Αλλά η συσκευή παραμένει εκτός εγγύησης

grigoris k :

οκ σε ευχαριστω.

Nikos K. :

Θα μπορούσα να σας βοηθήσω με κάτι άλλο παρακαλώ;

grigoris k :

οχι αυτο ηθελα.μην το αγορασω και μου παθει τιποτα και δεν εχω εγγυηση.

Nikos K. :

Καλή σας μέρα, ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Samsung Electronics Hellas. Σε περίπτωση όπου έχετε την οποιαδήποτε απορία μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

SAMSUNG NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Πολύ έμπιστη η αντιπροσωπεια στην Ελλάδα. Λένε δύο διαφορετικά πράγματα την ίδια στιγμή..

 

Είναι 2 άτομα σε διπλανά καθίσματα, διαβάζουν το myphone και λένε "ας τους τρελάνουμε λίγο" :lol:

Η αντιπροσωπεία όπως φαίνεται έχει εκπαιδεύσει καλά το προσωπικό της :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 άτομα σε διπλανά καθίσματα, διαβάζουν το myphone και λένε "ας τους τρελάνουμε λίγο" :lol:

Η αντιπροσωπεία όπως φαίνεται έχει εκπαιδεύσει καλά το προσωπικό της :rolleyes:

 

Χαχα.. Μακάρι να ήταν έτσι όπως το λες! Όπως φαίνεται δυστυχώς είναι το Ίδιο άτομο που απαντάει και στις 2 περιπτώσεις όπως φαίνεται και από το screenshot του παιδιού στο xda. "Νιkos k."

Είτε έχουμε να κάνουμε με διπολική διαταραχή, είτε μας κοροϊδεύει στεγνά..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα έχω περασει την 4.3 αυτό το KNOX πρέπει να το κάνω εγκατάσταση όταν πατάω την εφαρμογή μου βγάζει να το κάνω εγκατάσταση 171MB είναι τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυτη την ιστορια με το knox την ανακαλυψα χθες που διαβασα τον τοπικ και η αληθεια ειναι οτι με εχει φρεναρει αρκετα ημουν ετοιμος να αγορασω το κινητο αυτες τις μερες, αλλα να χανεις την εγγυση με το root ειναι μεγαλο θεμα...
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μην πιστεύετε καμία διαβεβαίωση κανενός "τεχνικού" έστω και από Samsung. Όπως και παλιότερα σε πολλές άλλες περιπτώσεις, πολλοί (κι εγώ ο ίδιος) έχουν βρει ότι ανάλογα με το σερβις ο κάθε τεχνικός μπορεί να σου πει άλλα. Κάποιος μπορεί να δει ρουτ και να μην πει απολύτως τίποτα, άλλος θα πει α εγώ είδα μία υποψία ρουτ, είσαι εκτός εγγύησης. Αν δε βγει ΕΠΙΣΗΜΟ ανακοινωθέν από τη Samsung που να λέει το Knox δεν έχει σχέση με την εγγύηση, αυτά που είπε ένας κάποιος τεχνικός χωρίς καν να δείχνει ότι κατάλαβε αν μιλάμε για το πρόγραμμα ή το bootloader θέμα, δε με απασχολούν καθόλου (εκτός αν είναι ο ίδιος τεχνικός που θα μου φτιάξει τη συσκευή :p)
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τυχερακια εγώ θα στο θέσω αλλιώς αν δεν βγάλει επίσημη ανακοίνωση η Samsung ότι ο knox ακυρώνει την εγγύηση.Τότε η εγγύηση για εμένα ισχύει. Τεσπα αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να λέμε ότι δεν ισχύει η εγγύηση είναι το ίδιο άκυρο με το να λέμε ότι ισχύει.Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι από απάντηση της Samsung Προσωπικά σε εμένα αλλά και από αναφορές άλλων ότι η εγγύηση ισχύει.Υπάρχει βέβαια και ένα μικρό ποσοστό που τους απάντησαν ότι δεν ισχύει. Εδώ όμως παρατηρείται το εξής οξύμωρο, όλοι βγάζουν τους τεχνικούς που απάντησαν θετικά άσχετους, ενώ αντίθετα αυτή που απάντησαν ότι δεν ισχύει η εγγύηση είναι αξιόπιστοι.Εγώ πάλι θεωρώ πως είναι ακριβώς το αντίθετο , ένας τεχνικός που του μιλάς για ανεβασμένο counter και knox και σου λέει ότι ισχύει η εγγύηση σημαίνει ότι το κατέχει το θέμα και ξέρει τι είναι ο knox. Ξέρουμε πολύ καλά ότι μέχρι το πρόσφατο παρελθόν και το κλασικό counter οποιαδήποτε λέξη για ανεβασμένο counter σήμαινε ακύρωση εγγύησης.

Επίσης δεν έχει γίνει καμία αναφορά από κανένα που να πήγε το κινητό στο service και να του αρνήθηκαν την εγγύηση. Μάλιστα υπάρχουν αναφορές για το αντίθετο, για επισκευή συσκευών με ανεβασμένο knox.

Για να κλείσω, θεωρώ ότι ο καθένας κρίνει και αποφασίζει ότι θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν εινσι και δύσκολο να στείλει καποιος γραπτά το αίτημα του...

Εμένα με εκνευρίζει το μήνυμα ασφαλείας που εμφανίζεται κάθε τρεις και λίγο και δε βρίσκω τρόπο να το σταματήσω. ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν εινσι και δύσκολο να στείλει καποιος γραπτά το αίτημα του...

Εμένα με εκνευρίζει το μήνυμα ασφαλείας που εμφανίζεται κάθε τρεις και λίγο και δε βρίσκω τρόπο να το σταματήσω. ...

 

Πήγαινε λίγο ποιο πάνω έχει απαντηθεί #197 #198

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Δεν εινσι και δύσκολο να στείλει καποιος γραπτά το αίτημα του...

Εμένα με εκνευρίζει το μήνυμα ασφαλείας που εμφανίζεται κάθε τρεις και λίγο και δε βρίσκω τρόπο να το σταματήσω. ...

 

Υπάρχει εφαρμογή που το μπλοκάρει αλλά εγώ δεν την βάζω.

Ειδα παρομοιο μήνυμα χθες μετα απο εγκατάσταση δυο εφαρμογών απο το Google play.

Προφανώς μια απο τις δύο επιχειρούσε πρόσβαση στο σύστημα. Αφαίρεσα την ύποπτη και το μήνυμα εξαφανίστηκε. Έκανα επανεκκίνηση γιατί πολλοί λένε ότι εμφανίζεται και πάλι μετά από restart.

Τίποτα.

Συνεπώς υπάρχουν εφαρμογές στο μάρκετ που επιχειρούν πρόσβαση σε αρχεία που δεν έχουν δικαίωμα. Αρα είναι καλό για την προστασία μας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

6 Νοέ. 2013

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4998537#post4998537

 

Είναι o Knox Notification manager

Κλείστε το wifi, ανοίξτε το πάλι και θα εμφανιστεί.

Tο κρατάμε πατημένο και μας βγάζει........... δείτε το screen shot.

Κάνουμε εκκαθάριση μνήμης / δεδομένων, επιβολή διακοπής και περιμένουμε να δούμε αν θα εμφανιστεί ξανά

Στο δικό μου προς το παρόν όλα καλά!

 

 

edit:

Δυστυχώς μετά από restart και ανοιγοκλείνοντας το wifi έκανε την θριαμβευτική επανεμφάνιση του.

Αν δεν κάνουμε επανεκκίνηση δεν εμφανίζετε.

Επίσης μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την εμφάνιση ειδοποιήσεων.

 

Τουλάχιστον ξέρουμε τι το προκαλεί μέχρι να βρεθεί λύση

η με κάποιο update.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

6 Νοέ. 2013

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4998537#post4998537

 

Είναι o Knox Notification manager

Κλείστε το wifi, ανοίξτε το πάλι και θα εμφανιστεί.

Tο κρατάμε πατημένο και μας βγάζει........... δείτε το screen shot.

Κάνουμε εκκαθάριση μνήμης / δεδομένων, επιβολή διακοπής και περιμένουμε να δούμε αν θα εμφανιστεί ξανά

Στο δικό μου προς το παρόν όλα καλά!

 

 

edit:

Δυστυχώς μετά από restart και ανοιγοκλείνοντας το wifi έκανε την θριαμβευτική επανεμφάνιση του.

Αν δεν κάνουμε επανεκκίνηση δεν εμφανίζετε.

Επίσης μπορούμε να απενεργοποιήσουμε την εμφάνιση ειδοποιήσεων.

 

Τουλάχιστον ξέρουμε τι το προκαλεί μέχρι να βρεθεί λύση

η με κάποιο update.

 

Μόνο που πρέπει να είναι rooted η συσκευή. Από τη Samsung λένε ότι προσπαθούν να το αντιμετωπισουν.

 

 

 

 

 

Η "επιβεβαίωση" που λες, ούτε αναφέρει πουθενά, ούτε και έχει σχέση με το flag στον bootloader.

Δώσε link που το λένε στο XDA.

 

 

 

 

 

 

 

Πήγαινε λίγο ποιο πάνω έχει απαντηθεί #197 #198
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...