Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου!

Αυτό είναι το μήνυμα που έστειλα σήμερα το πρωί στον ΕΛΤΑ (service@elta-net.gr)

Γειά σας!

Ονομάζομαι ******* Γεώργιος.

Έχω ένα πρόβλημα με ένα δέμα που περιμένω απο το εξωτερικό, Ασία, Κίνα ή Σιγκαπούρη μέσω Κίνας!

Απο την αρχή του χρόνου έχω παραλάβει πάνω απο 10 δέματα απο την Ασία, όλα με singapore post ή όπως μου λέει το paypal με την εταιρία 4px!!!

Κάθε φορά μέσω διαφόρων site κοιτάζω την πρόοδο του δέματος και πάντα μετά απο 3 -4 μέρες αφού τα ξένα site γράψουν πως το δέμα ήρθε στην Έλλάδα, σκανάρεται απο εσάς και ξεκινάει η διαδρομή με ενδείξεις κλείσιμο στο κέντρο διαλογής κτλ κτλ...

Το μήνα Απρίλιο λοιπόν περίμενα 2 δέματα, ξεκίνησαν μαζί την ίδια μέρα, το ένα το έβαλα να πάει κατευθείαν στο σπίτι του ξαδέρφου μου ******* ***** στην Α******* Αττικής με κωδικό RF388490287SG και το άλλο να έρθει στο σπίτι μου ********* ********* με κωδικό RF388493133SG .

Το δέμα που πήγαινε για τον ξάδερφο μου παραδόθηκε 10 μέρες αφού έγινε η αποστολή, το άλλο ακόμη το περιμένω και για εσάς (τον ΕΛΤΑ) δεν εχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα.

Και στις δυο περιπτώσεις το tracking number στα ξένα site είχαν ίδιες κινήσεις με διαφορά 2 λεπτών περίπου και στο ένα δέμα που ακόμη περιμένω, τελειώσαν όλα στην Έλλάδα...

Εξ αρχής μετά απο πολλές προσπάθειες επικοινωνίας που είχα με πολλά τμήματα των ΕΛΤΑ , ακόμη και με την καθόλου ευγενική και γεμάτη ειρωνεία διευθύντρια του κέντρου διαλογής του αεροδρομίου, μου είπαν να απευθυνθώ σε εσάς.

Θέλω λοιπόν να μου στείλετε απόδειξη πως δεν έχω παραλάβει το δέμα με αριθμό RF388493133SG γιατί θέλω να ζητήσω τα χρήματα μου πίσω και για να γίνει το refound πρέπει να παραδώσω τις εν λόγω αποδείξεις.

 

Κατά δεύτερον...

Συγνώμη που θα το πω αλλά η επικοινωνία μεταξύ ΕΛΤΑ και singapore post ή 4px θεωρώ πως είναι τραγική.

Κατά τρίτον...

Εγώ πιστεύω πως το πρόβλημα δημιουργείται εδώ, δεν είναι δυνατόν να έχω αυτές τις ενδείξεις https://track.aftership.com/4px/RF388493133SG

https://track.aftership.com/4px/RF388490287SG

και να μου λένε απο την υπηρεσία σας πως είναι λάθος εφόσων είναι τόσο αναλυτικές και στην μία περίπτωση οπου το δέμα παραδόθηκε να είναι σωστά και στην άλλη όχι!

Επίσης μετά απο επικοινωνία με τον αποστολέα και με άλλους παθόντες που δεν έχουν παραλάβει δέματα να γίνεται μια συγκεντρωτική και να υπάρχουν πάνω απο 30 δέματα που δεν έχουν παραδωθεί και όλα να έχουν σταματήσει για τις ξένες υπηρεσίες στο (Arrival at Destination Post (Country: GR) ) και για τον ΕΛΤΑ :

ΚατάστασηΗμερομηνίαΏραΠεριοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ19-05-201611:45ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Όπως καταλαβαίνετε οι περισσότεροι ρίχνουν ευθύνες στον ΕΛΤΑ και αν σας απασχολεί αυτό κλυδωνίζεται η δική σας αξιοπιστία.

Ακόμη και οτι κάποιος "ποντικός" μέσα στο αεροδρόμιο τρώει δέματα συζητιέται και διάφορες άλλες υποθέσεις και κατηγόριες και απο την πλευρά σας ακούγεται μόνο "το δέμα δεν έχει έρθει στην Ελλάδα" .

σας παραθέτω και κάποιο λινκ με τα δέματα που έχουν κολλήσει και σχεδόν όλα είναι στην ίδια ημερομηνία:[

Θα σας παρακαλέσω πολύ σχετικά με το ότι δεν έχω παραλάβει το δέμα να μου απαντήσετε όσο πιο σύντομα γίνεται γιατί απο το paypal βάζουν διορία 3 μέρες.

Το παρών μήνυμα θα αποσταλεί και στο υπουργείο οικονομικών και στην ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων)

 

Με τιμή

******** Γεώργιος.

 

 

Κάντε όλοι ή όποιοι θέλετε και μπορείτε καταγγελία στον ΕΛΤΑ εξ αρχής ωστε να σας δώσουν και κωδικό καταγγελίας, εγώ θα προχωρήσω μετά και σε καταγγελία στην Εθνική Επιστροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

 

Σοβαρά τώρα τους έγραψες αυτά και θα κάνεις και καταγγελίες? Με τι αποδείξεις? Με τα "πιστεύω" και τα "νομίζω"? Και τους γράφεις και για "ποντικούς" κλπ? Εκτός του ότι δεν πρόκειται καταφέρεις τίποτα με τα "νομίζω", "πιστεύω" και "θεωρω", το ξέρεις ότι μπορείς να βρεις και τον μπελά σου αν ασχοληθούν σοβαρά μαζί σου? Και επίσης τι προσπάθεια γίνεται από 30 άτομα? Τους ρώτησες αυτούς? Anyway, αν έχεις αποδείξεις γι αυτά που λες προχώρα. Αλλιώς άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σοβαρά τώρα τους έγραψες αυτά και θα κάνεις και καταγγελίες? Με τι αποδείξεις? Με τα "πιστεύω" και τα "νομίζω"? Και τους γράφεις και για "ποντικούς" κλπ? Εκτός του ότι δεν πρόκειται καταφέρεις τίποτα με τα "νομίζω", "πιστεύω" και "θεωρω", το ξέρεις ότι μπορείς να βρεις και τον μπελά σου αν ασχοληθούν σοβαρά μαζί σου? Και επίσης τι προσπάθεια γίνεται από 30 άτομα? Τους ρώτησες αυτούς? Anyway, αν έχεις αποδείξεις γι αυτά που λες προχώρα. Αλλιώς άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Μια χαρα καταγγελια ειναι, σε λιγες μερες αν δεν ερθει θα προβω και εγω στην ιδια, μπελα να βρει γιατι και απο ποιον, εικασια καμια και το vickmall και η sg και η 4px λενε οτι τα δεματα ειναι Ελλαδα.

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα τους έγραψες αυτά και θα κάνεις και καταγγελίες? Με τι αποδείξεις? Με τα "πιστεύω" και τα "νομίζω"? Και τους γράφεις και για "ποντικούς" κλπ? Εκτός του ότι δεν πρόκειται καταφέρεις τίποτα με τα "νομίζω", "πιστεύω" και "θεωρω", το ξέρεις ότι μπορείς να βρεις και τον μπελά σου αν ασχοληθούν σοβαρά μαζί σου? Και επίσης τι προσπάθεια γίνεται από 30 άτομα? Τους ρώτησες αυτούς? Anyway, αν έχεις αποδείξεις γι αυτά που λες προχώρα. Αλλιώς άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Φίλε επειδή εγώ πριν 10 λεπτά περίπου έβγαλα άκρη και ξέρω οτι το vickmall έκανε αίτηση ανεύρεσης του χαμένου δέματος απο 13/5/ 2016 και μου το είπε ο κύριος (αφάνταστα εξυπηρετικός) που ασχολείται και απαντά σε αυτά τα αιτήματα γιατί αλλιώς χρεώνονται τα ΕΛΤΑ για το δέμα μη το παίζεις και πολύ έξυπνος, επίσης δεν γράφω απο 30 άτομα, διάβαζε καλύτερα και ίσως καταλάβεις που τελείώνει το μήνυμα που έστειλα! Κάτσε εσύ και ψάχνε δέμα γιατί εγώ πλεόν δε ψάχνω!

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δε ξερω, η αληθεια ειναι πως λογω οτι και παλιοτερα "χαθηκαν" καποια πακετα που περιμενα σε περιοδο εορτων ακρη δεν εβγαλα. Και οχι τιποτα αλλο αλλα δεν ηταν απο αγορα αντικειμενου αλλα ειχαν συναισθηματικη αξια. Οποτε κατ'εμε ολα αυτα που διαβαζω εδω και απο την προσωπικη μου εμπειρια , πιο πολυ εμπιστευομαι τους κινεζους τους δικους μας :mad: Δε λειτουργει τιποτα σωστα σε αυτη τη χωρα. Τυχαιο οτι ολα τα πακετα χαθηκαν εκει κοντα στις ημερομηνιες των γιορτων του πασχα? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα καταγγελια ειναι, σε λιγες μερες αν δεν ερθει θα προβω και εγω στην ιδια, μπελα να βρει γιατι και απο ποιον, εικασια καμια και το vickmall και η sg και η 4px λενε οτι τα δεματα ειναι Ελλαδα.

 

Άστον να λέει φίλε μου!

Εξ αρχης θα σου πω οτι ό κύριος που μίλησα, να σου στείλω αν θες το όνομα και το τηλέφωνο του σε pm, μου είπε πως εχει γίνει χαμός και δεν ήρθαν πολλοί σακοι Μαρτίου Απριλίου στην Ελλάδα, κανένα δεν έρχεται με καράβι όπως πολλοί εδω μέσα λένε, καράβι χρησιμοποιεί μόνο ο Καναδάς και σε κάποιες περιπτώσεις η Σουηδία.

Επίσης αυτά τα περί 40 ήμερών μου είπε οτι είναι πολύς καιρός και δεν ισχύουν και τέλος οτι δε μπορεί να βγάλει εκτός τον ανθρώπινο παράγοντα της κλοπής. Εφόσων, μου λέει, έχει κάνει ο αποστολέας αίτημα ανεύρεσης του δέματος τότε πρέπει κανονικά επειδή έχεις πληρώσει και δεν έχεις παραλάβει ή να στείλει άλλο ή να επιστρέψει τα χρήματα!

Εσύ κατα την γνώμη σου τι λες, έβγαλα άκρη?

Εγώ νομίζω πως ναι!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα καταγγελια ειναι, σε λιγες μερες αν δεν ερθει θα προβω και εγω στην ιδια, μπελα να βρει γιατι και απο ποιον, εικασια καμια και το vickmall και η sg και η 4px λενε οτι τα δεματα ειναι Ελλαδα.

Για συκοφαντική δυσφήμηση τουλαχιστον. Αλλα το πιθανότερο δεν θα ασχοληθούν καν αν δουν επιχειρήματα "παρελαβε πρώτα ξάδερφος πριν από εμένα".

Και γιατί πιστεύεις vickmall, sg και 4px?. Επίσης γι αυτό αγοράσατε με PayPal, για να προστατευτείτε από τέτοια περιστατικά. Τώρα γιατί ασχολείστε ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω.

Τεσπα, μακάρι να βγάλετε άκρη και να πετύχετε τον στόχο σας, αν και δεν έχω καταλάβει ποιός είναι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Άστον να λέει φίλε μου!

Εξ αρχης θα σου πω οτι ό κύριος που μίλησα, να σου στείλω αν θες το όνομα και το τηλέφωνο του σε pm, μου είπε πως εχει γίνει χαμός και δεν ήρθαν πολλοί σακοι Μαρτίου Απριλίου στην Ελλάδα, κανένα δεν έρχεται με καράβι όπως πολλοί εδω μέσα λένε, καράβι χρησιμοποιεί μόνο ο Καναδάς και σε κάποιες περιπτώσεις η Σουηδία.

Επίσης αυτά τα περί 40 ήμερών μου είπε οτι είναι πολύς καιρός και δεν ισχύουν και τέλος οτι δε μπορεί να βγάλει εκτός τον ανθρώπινο παράγοντα της κλοπής. Εφόσων, μου λέει, έχει κάνει ο αποστολέας αίτημα ανεύρεσης του δέματος τότε πρέπει κανονικά επειδή έχεις πληρώσει και δεν έχεις παραλάβει ή να στείλει άλλο ή να επιστρέψει τα χρήματα!

Εσύ κατα την γνώμη σου τι λες, έβγαλα άκρη?

Εγώ νομίζω πως ναι!

Τελικώς εγώ δεν κατάλαβα τι "άκρη" έβγαλες, εφ'όσον άλλα λες σε προηγούμενη δημοσίευσή σου και άλλα εδώ. Δηλαδή αλλού λες ότι χρεώνονται τα ΕΛΤΑ, και εδώ λες ότι είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να σου στείλει άλλο. Αλλού λες ότι χάθηκαν οι σάκκοι και εδώ ότι δεν ήλθαν στην Ελλάδα.

Επίσης, με ποιά διευθύντρια του ΚΔ Αεροδρομίου των ΕΛΤΑ μίλησες, γιατί όπως μας έχουν πει το ΚΔ δεν είναι των ΕΛΤΑ και τα δέματα εμφανίζονται στα ΕΛΤΑ όταν πάνε στο ΚΔ Αττικής.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα..αγορα geekbuying 12/4 αποστολη στις 19/4 και ακομα τιποτα...

http://www.17track.net/en/track?nums=RF388238820SG

 

ανοιξα despute και προχωρησα σε claim.

ανταποκριθηκαν με το tracknumber και σταματησε εκει..

μονο cancel μου ζητα η να αλλάξω την αιτία του clailm..

τι ν κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Για συκοφαντική δυσφήμηση τουλαχιστον. Αλλα το πιθανότερο δεν θα ασχοληθούν καν αν δουν επιχειρήματα "παρελαβε πρώτα ξάδερφος πριν από εμένα".

Και γιατί πιστεύεις vickmall, sg και 4px?. Επίσης γι αυτό αγοράσατε με PayPal, για να προστατευτείτε από τέτοια περιστατικά. Τώρα γιατί ασχολείστε ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω.

Τεσπα, μακάρι να βγάλετε άκρη και να πετύχετε τον στόχο σας, αν και δεν έχω καταλάβει ποιός είναι.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Φίλε μου έκανα παραγγελία ίδια μέρα, τα πλήρωσα και απλά έβαλα διαφορετικές διευθύνσεις, το ένα ήρθε το άλλο όχι! Έχουν χαθεί πολλά δέματα γιατί δεν έχουν έρθει όλοκληροι σάκοι, επίσης έμαθα οτι το ένα δέμα ήταν σε διαφορετικό σάκο απο τον άλλον, μου είπε και τους αριθμούς ο άνθρωπος! Έχω κάνει ήδη άιτημα για τα χρήματα, όμως έβγαλα μια περισσότερη άκρη και πλέον δεν ψάχνω δέμα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα και απο εμενα..αγορα geekbuying 12/4 αποστολη στις 19/4 και ακομα τιποτα...

http://www.17track.net/en/track?nums=RF388238820SG

 

ανοιξα despute και προχωρησα σε claim.

ανταποκριθηκαν με το tracknumber και σταματησε εκει..

μονο cancel μου ζητα η να αλλάξω την αιτία του clailm..

τι ν κάνω?

 

Μία απο τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα..αγορα geekbuying 12/4 αποστολη στις 19/4 και ακομα τιποτα...

http://www.17track.net/en/track?nums=RF388238820SG

 

ανοιξα despute και προχωρησα σε claim.

ανταποκριθηκαν με το tracknumber και σταματησε εκει..

μονο cancel μου ζητα η να αλλάξω την αιτία του clailm..

τι ν κάνω?

21 έγινε η αποστολή, αλλά ποιός "ανταποκρίθηκε" με τον αριθμό και ποιός σου ζητάει ακύρωση ή αλλαγή;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς εγώ δεν κατάλαβα τι "άκρη" έβγαλες, εφ'όσον άλλα λες σε προηγούμενη δημοσίευσή σου και άλλα εδώ. Δηλαδή αλλού λες ότι χρεώνονται τα ΕΛΤΑ, και εδώ λες ότι είναι υποχρεωμένος ο πωλητής να σου στείλει άλλο. Αλλού λες ότι χάθηκαν οι σάκκοι και εδώ ότι δεν ήλθαν στην Ελλάδα.

Επίσης, με ποιά διευθύντρια του ΚΔ Αεροδρομίου των ΕΛΤΑ μίλησες, γιατί όπως μας έχουν πει το ΚΔ δεν είναι των ΕΛΤΑ και τα δέματα εμφανίζονται στα ΕΛΤΑ όταν πάνε στο ΚΔ Αττικής.

 

Κάνει αίτημα αναζήτησης ο αποστολέας, αν δεν απαντήσει η χώρα προορισμού για το δέμα χρεώνεται ο ΕΛΤΑ, εφόσων έχει κάνει αίτημα ο αποστολέας που σημαίνει πως δεν παρέλαβες, αφου έχεις πληρώσει ή σου δίνει πίσω τα λεφτά ή σου στέλνει άλλο.

Τι δεν καταλαβαίνεις απο το χάθηκαν οι σάκοι και δεν έχουν έρθει Έλλάδα?

Τέλος έβγαλα άκρη πως δεν πέριμένω δέμα πλεον γιατί ξέρω πως δε θα έρθει δέμα ούτε μετά απο μήνες...

Link to comment
Share on other sites

21 έγινε η αποστολή, αλλά ποιός "ανταποκρίθηκε" με τον αριθμό και ποιός σου ζητάει ακύρωση ή αλλαγή;;

στο claim ανταποκριθηκε ο πωλητής με το tracknumber.το paypal εχει επιλογη να ακυρωσω το despute ειτε να αλλαξω την αιτια του claim σε περιπτωση που το παραλαβω.

καταλαβα λαθος?

υπαρχει περιπτωση να παρω τ χρηματα πισω?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα..αγορα geekbuying 12/4 αποστολη στις 19/4 και ακομα τιποτα...

http://www.17track.net/en/track?nums=RF388238820SG

 

ανοιξα despute και προχωρησα σε claim.

ανταποκριθηκαν με το tracknumber και σταματησε εκει..

μονο cancel μου ζητα η να αλλάξω την αιτία του clailm..

τι ν κάνω?

 

Να περιμένεις... πότε το ανέβασες σε claim?

Link to comment
Share on other sites

In reply to your email of 27.05.2016 we would like to inform you that according to the

 

International Postal System and the Track and Trace system of our Company the registered postal item by tracking number RF388493133SG up today has not reached Greece and

 

therefore it was not delivered to you.

 

According to the Universal Postal Convention and the Chart of Obligations towards Consumers of ELTA, the sender or a legally authorized representative of the postal item can request further information regarding its handling by filling in an Inquiry Form CN08 in any Post Office including those within the origin country of the item, presenting the deposit's receipt, within 6 months since the date of the item's deposit.

 

Additionally we would like to inform you that the official documents of our company do not bear stamp.

 

We remain at your disposal for any further information or clarification.

 

Μήνυμα απο τον ΕΛΤΑ και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ σε αυτούς που προτρέχουν και συγνώμη χωρίς να έχω κάτι μαζί τους απλά να μη το παίζουν έξυπνοι!

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις... πότε το ανέβασες σε claim?

 

-14/5 άνοιξα despute

-άφησα 2 μηνύματα στις 16/4 και στις 19/4

-καμια απαντηση..

-21/5 προχώρησα σε claim

-21/5 ανταποκριθηκε ο πωλητής με το tracknumber

 

απο την paypal

Disputed Amount:

$364.99 USD

Status

The seller has responded to our request for tracking information. We haven’t confirmed the tracking information yet but wanted to share it with you.

 

singapore post tracking # RF388238820SG

What happens next

 

Please review the information and let us know how you would like to proceed.

 

If you've resolved this problem, you can cancel this claim at any time.

 

If you received the item but it's not as described by the seller, you can change the reason for your claim.

Edited by gblakas
Link to comment
Share on other sites

Κάνει αίτημα αναζήτησης ο αποστολέας, αν δεν απαντήσει η χώρα προορισμού για το δέμα χρεώνεται ο ΕΛΤΑ, εφόσων έχει κάνει αίτημα ο αποστολέας που σημαίνει πως δεν παρέλαβες, αφου έχεις πληρώσει ή σου δίνει πίσω τα λεφτά ή σου στέλνει άλλο.

Τι δεν καταλαβαίνεις απο το χάθηκαν οι σάκοι και δεν έχουν έρθει Έλλάδα?

Τέλος έβγαλα άκρη πως δεν πέριμένω δέμα πλεον γιατί ξέρω πως δε θα έρθει δέμα ούτε μετά απο μήνες...

Αυτά φίλε μου τα γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται εδώ και χρόνια με παραγγελίες από Κίνα και είναι χιλιογραμμένα στο νήμα. Το ότι τα έμαθες τώρα εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν τα ξέρουν οι άλλοι και ότι πρέπει να προτρέπεις τα μέλη να κάνουν καταγγελίες και μάλιστα σε κολάσιμο ύφος.

Εγώ και οι υπόλοιποι καταλάβαμε εδώ και καιρό ότι δεν ήλθαν οι σάκκοι στην Ελλάδα, οπότε λίγο διάβασμα δεν κάνει κακό ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

-14/5 άνοιξα despute

-άφησα 2 μηνύματα στις 16/4 και στις 19/4

-καμια απαντηση..

-21/5 προχώρησα σε claim

-21/5 ανταποκριθηκε ο πωλητής με το tracknumber

 

απο την paypal

 

Περιμένεις... θα επικοινωνήσουν πάλι μαζί σου ζητώντας σου περισσότερα στοιχεία.

Τότε θα ανεβάσεις screenshots και από ΕΛΤΑ και από 4px/17track (ή όποιο άλλο site χρησιμοποιείς) όπου φαίνεται ότι δεν έχεις παραλάβει και θα επιλέξεις να συνεχιστεί το claim. Από εκεί και πέρα είναι θέμα ημερών να έχεις την τελική απάντηση από το Paypal...

Link to comment
Share on other sites

-14/5 άνοιξα despute

-άφησα 2 μηνύματα στις 16/4 και στις 19/4

-καμια απαντηση..

-21/5 προχώρησα σε claim

-21/5 ανταποκριθηκε ο πωλητής με το tracknumber

 

απο την paypal

Να μην ακυρώσεις τίποτα, το paypal απλώς ρωτάει εάν θέλεις να προχωρήσει η υπόθεση.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Να μην ακυρώσεις τίποτα, το paypal απλώς ρωτάει εάν θέλεις να προχωρήσει η υπόθεση.

 

με συγχωρείται αν γίνομαι κουραστικός..

ο προβληματισμος μου ειναι οτι μου ζητάει:action/respond

και δεν εχει κάποια επιλογή να πατήσω.

Edited by gblakas
Link to comment
Share on other sites

Αυτά φίλε μου τα γνωρίζουν όλοι όσοι ασχολούνται εδώ και χρόνια με παραγγελίες από Κίνα και είναι χιλιογραμμένα στο νήμα. Το ότι τα έμαθες τώρα εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν τα ξέρουν οι άλλοι και ότι πρέπει να προτρέπεις τα μέλη να κάνουν καταγγελίες και μάλιστα σε κολάσιμο ύφος.

Εγώ και οι υπόλοιποι καταλάβαμε εδώ και καιρό ότι δεν ήλθαν οι σάκκοι στην Ελλάδα, οπότε λίγο διάβασμα δεν κάνει κακό ...

 

Θα με βοηθούσες λοιπόν αν έλεγες κάποια πράγματα εξ αρχής.

Εγώ πάντως δε θα στείλω screenshot στο paypal αλλά επίσημο έγγραφο!

Link to comment
Share on other sites

με συγχωρείται αν γίνομαι κουραστικός..

ο προβληματισμος μου ειναι οτι μου ζητάει:action/respond

και δεν εχει κάποια επιλογή να πατήσω.

 

Δεν έχει επιλογή να συνεχίσεις το claim?

Στείλε ένα screenshot αν σου είναι εύκολο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει επιλογή να συνεχίσεις το claim?

Στείλε ένα screenshot αν σου είναι εύκολο...

 

http://s33.postimg.org/oxtvkde0r/image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα με βοηθούσες λοιπόν αν έλεγες κάποια πράγματα εξ αρχής.

Εγώ πάντως δε θα στείλω screenshot στο paypal αλλά επίσημο έγγραφο!

Όπως σου έγραφα και παραπάνω, όλα είναι γραμμένα για τα δέματα που δεν ήλθαν ποτέ στην Ελλάδα, απλώς δεν έκανες τον κόπο να τα διαβάσεις, επίσης δεν ζήτησες βοήθεια.

Εάν το επίσημο έγγραφο αναφέρει τον αριθμό σου και λέει ότι δεν ήρθε στην Ελλάδα, φυσικά να το στείλεις.

Εύχομαι καλή κατάληξη.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραφα και παραπάνω, όλα είναι γραμμένα για τα δέματα που δεν ήλθαν ποτέ στην Ελλάδα, απλώς δεν έκανες τον κόπο να τα διαβάσεις, επίσης δεν ζήτησες βοήθεια.

Εάν το επίσημο έγγραφο αναφέρει τον αριθμό σου και λέει ότι δεν ήρθε στην Ελλάδα, φυσικά να το στείλεις.

Εύχομαι καλή κατάληξη.

 

ΝΑ είσαι καλά , σε ευχαριστώ , αν καταφερω να το στειλω στο παυπαλ γιατι επιλογή δεν βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...