Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδια το δευτερο κινητο που παρηγγηλα για την γυναικα μου περασε το αεροδρομιο και μαλλον αυριο θα το παραλαβω εχει αποσταλει απο sigapore post στις 5/4 οπως βλεπετε

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-04-2016 15:01 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-04-2016 07:27 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 10:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 12:27 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Το δικο μου κινητο βρισκεται στον καταραμενο σακο παραλαβης 27/3

27/03/2016

Arrival at Destination Post (Country: GR)

22/03/2016

Despatched to overseas (Country code: GR)

20/03/2016

Received from Customer

Ουτε φωνη ουτε ακροαση

Αρχιζω να πιστευω σοβαρα οτι εχει κλαπει ο σακος και οτι καποια στιγμη πρεπει να ζητησουμε την αποζημιωση μας απο το paypall

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την δικη μου παραγγελια το singpost, 17 track, 4 px εχουν κολλησει στο arrival at destination post απο 13/4/2016.

Στο site των ελτα προχωρησε η παραγγελια.

RF385797073SG

 

όντως παιδιά ξεκόλλησε (μάλλον) αλλά στο site των ελτά

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 10:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 12:28 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

το 17track ακόμα δείχνει το

2016-04-11 17:33 Arrival at Destination Post (Country: GR)

Link to comment
Share on other sites

Δέστε εδώ... δεύτερη μπαταρία και φορτιστής για το Redmi Note 2 Prime από Vickmall και με Singapore Post και αυτή:

 

 

2016-04-18 12:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-18 10:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2016-04-18 07:31 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-04-05 14:31 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

 

2016-04-11 17:36 Arrival at Destination Post (Country: GR)

2016-04-05 14:31 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-03 14:31 Received from Customer

 

Έφτασαν Ελλάδα 15 μέρες αργότερα και σε λίγες μέρες θα παραλάβω... Και το κινητό ακόμα...

Είναι να τρελαίνεσαι... Τι στο καλό έγινε στα πακέτα που φτάσανε Ελλάδα στα τέλη Μαρτίου;

Link to comment
Share on other sites

Από πού είπαμε είναι αυτό: YT1610411077404160?

 

Yun Express. Courier είναι μέχρι να φτάσει Βέλγιο.

Μετά το χάος...

Στην δική μου περίπτωση τουλάχιστον.

2016-04-01 10:54

BRUSSELS - BELGIUM, it will take 2-8 days to complete delivery

 

Και ένα άλλο με Bpost που περιμένω.

2016-04-05 07:51

Departure to country of destination

 

Κανονικά πρέπει να έχει ένα ακόμα τελευταίο status ότι έφτασε ελλάδα. Και μετά να "χαθεί" το tracking.

Οτι να ναι το βέλγικο. Πότε ξανά.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω άλλα δύο, με 37 μέρες στην πλάτη και ακόμα... Έχουν παλιώσει στα ταξίδια πια, λελε πακέτα.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έχω άλλα δύο, με 37 μέρες στην πλάτη και ακόμα... Έχουν παλιώσει στα ταξίδια πια, λελε πακέτα.

 

Να φανταστώ με SG Post;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, belgium

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι λογικο δεματα που εφτασαν 5-6-7-11/4 να παραλαμβανουν και προηγουμενα οχι...οτι και να εχει γινει θα επρεπε εστω να εχει αλλαξει στο κδ αεροδρομιου...τι να πω μου αρεσε το mi4c αλλα σε λιγο καιρο με βλεπω με note 3 pro απο ευρωπαικη αποθηκη...ιδωμεν!!
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

YT1608811077401150

 

Λέει ότι 3/4/2016 έφυγε από Βέλγιο για Ελλάδα. Είναι λογικό να μην έχει φτάσει ακόμα?

Παρέλαβα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Το δικο μου εμφανιστηκε στα ΕΛΤΑ. Στο 17track ειναι ακομη στις 13/4

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 08-04-2016 14:12 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-04-2016 09:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 12:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 18-04-2016 14:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κλεισιμο απο ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ τι σημαινει, γιατι εγω το περιμενω επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι θα παραλαβεις μέσα στην βδομάδα.

 

ΥΓ

Καταντάει εκνευριστικό όμως...... ( όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Edit:

Πάντως εγώ στο chat του vickmall ζήτησα κάποιο δώρο λόγω της αναμονής μιας και μεταγενεστερες παραγγελίες έχουν παραδοθεί, θα πρότεινα να κάνετε το ίδιο μπας και κερδίσουμε κάτι στην τελική.

Edited by PeterPanious
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι θα παραλαβεις μέσα στην βδομάδα.

 

ΥΓ

Καταντάει εκνευριστικό όμως...... ( όσοι κατάλαβαν κατάλαβαν)

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ φίλε . Είναι η πρώτη μου αγορά απο Κινα γι αυτο ρωτησα.

Για το Υ.Γ σου σε νοιώθω οτι εισαι εκνευρισμενος αλλα τι περιμενεις σε μια χωρα που δεν υπαρχει σε κανενα τομεα σειρα και συστημα, θα υπήρχε στα ΕΛΤΑ; Εύχομαι και ελπίζω ολοι μας να παραλάβουμε σύντομα και άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε . Είναι η πρώτη μου αγορά απο Κινα γι αυτο ρωτησα.

Για το Υ.Γ σου σε νοιώθω οτι εισαι εκνευρισμενος αλλα τι περιμενεις σε μια χωρα που δεν υπαρχει σε κανενα τομεα σειρα και συστημα, θα υπήρχε στα ΕΛΤΑ; Εύχομαι και ελπίζω ολοι μας να παραλάβουμε σύντομα και άμεσα.

 

Είναι θέμα του αεροδρομίου και όχι των ΕΛΤΑ. Πρώτα πρέπει να τα σκανάρουν αυτοί για να τα παραδώσουν στα ΕΛΤΑ και μετά τα ΕΛΤΑ να στα φέρουν σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Edit:

Πάντως εγώ στο chat του vickmall ζήτησα κάποιο δώρο λόγω της αναμονής μιας και μεταγενεστερες παραγγελίες έχουν παραδοθεί, θα πρότεινα να κάνετε το ίδιο μπας και κερδίσουμε κάτι στην τελική.

 

Το vickmall τι σχέση έχει με την καθυστέρηση των δεμάτων στο αεροδρόμιο ή στα ΕΛΤΑ ή οπού άλλου στην Ελλάδα;!;!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά, το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα? Αναρωτιέμαι αν υπάρχει η δυνατότητα επικοινωνίας με το σημείο που βρίσκονται οι σάκοι και πιάνουν αράχνες! Κάποιος υπάλληλος θα υπάρχει να πούμε τα παραπονά μας...:blink:
Link to comment
Share on other sites

Το vickmall τι σχέση έχει με την καθυστέρηση των δεμάτων στο αεροδρόμιο ή στα ΕΛΤΑ ή οπού άλλου στην Ελλάδα;!;!

Έχεις δίκιο με τη προυποθεση ότι έχουν φτάσει πράγματι Ελλάδα!!! Διατηρώ καποιες επιφυλάξεις...

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 6 Απριλιου μου εχουν δωσει αυτο τον αριθμο αποστολης RS478985215NL.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι fake γιατι σε κανενα απο τα γνωστα site δεν παρεχει πληροφοριες εντοπισμου.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις 6 Απριλιου μου εχουν δωσει αυτο τον αριθμο αποστολης RS478985215NL.

Υπαρχει περιπτωση να ειναι fake γιατι σε κανενα απο τα γνωστα site δεν παρεχει πληροφοριες εντοπισμου.

 

Δεν το έχουν παραλάβει ακόμα στο ολλανδικό ταχυδρομείο λογικά. Επικοινώνησε με το μαγαζί να σου δώσει το πότε θα το στείλει αν δεν το έχει στείλει ακόμα. Και εγώ επικοινώνησα στις 7 μέρες και πριν προλάβουν να μου απαντήσουν μέσα σε 5 λεπτά φάνηκε. Ήταν και από τα αξιόπιστα μαγαζιά που χρησιμοποιούν αρκετοί άρα δεν φοβήθηκα για ψεύτικο απλά για καθυστέρηση :)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με ΕΛΤΑ αεροδρομίου και η απαντησή τους, στο οτι το δεμα δείχνει να είναι Ελλάδα απο 29-3, ήταν οτι σε αύτους δείχνει οτι είναι ακόμη Σιγκαπούρη και οτι το 17track δεν είναι έμπιστο site.:(
Link to comment
Share on other sites

Το vickmall τι σχέση έχει με την καθυστέρηση των δεμάτων στο αεροδρόμιο ή στα ΕΛΤΑ ή οπού άλλου στην Ελλάδα;!;!

 

στην περίπτωση μας , καμία

 

Έχεις δίκιο με τη προυποθεση ότι έχουν φτάσει πράγματι Ελλάδα!!! Διατηρώ καποιες επιφυλάξεις...

 

όταν η αποστολή πάει Σιγκαπούρη και μετά εδώ μερίδιο ευθύνης να έχει το κατάστημα από Shenzhen/Ηong kong ως την Σιγκαπούρη , αν αυτό γίνεται σε λογικό χρόνο (μέρες) τι ευθύνη να έχει μετά το κατάστημα ; εκτός αν υπάρχουν "διακρίσεις" στη Σιγκαπούρη και προωθούν πακέτα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχουν παραλάβει ακόμα στο ολλανδικό ταχυδρομείο λογικά. Επικοινώνησε με το μαγαζί να σου δώσει το πότε θα το στείλει αν δεν το έχει στείλει ακόμα. Και εγώ επικοινώνησα στις 7 μέρες και πριν προλάβουν να μου απαντήσουν μέσα σε 5 λεπτά φάνηκε. Ήταν και από τα αξιόπιστα μαγαζιά που χρησιμοποιούν αρκετοί άρα δεν φοβήθηκα για ψεύτικο απλά για καθυστέρηση :)

 

Απο την Παρασκευη εχω στειλει ενα σωρο μηνυματα και δεν εχω λαβει απαντηση και ειμαι πλεων σχεδον σιγουρος οτι δεν πρκειται ουτε απαντηση να λαβω το πακετο να παραλαβω. Εκανα την μ****ια αναθεμα τα καπιταλ κοντρολ που μας μπλεξανε και πληρωσα με WU. Δεν ειμαι χτεσινος αλλα αυτη την στιγμη εχω τετοια νευρα που ψαχνω να βρω που θα ξεσπασω.

Edited by impreza_sti
Προσέχουμε πως εκφραζόμαστε
Link to comment
Share on other sites

Απο την Παρασκευη εχω στειλει ενα σωρο μηνυματα και δεν εχω λαβει απαντηση και ειμαι πλεων σχεδον σιγουρος οτι δεν πρκειται ουτε απαντηση να λαβω το πακετο να παραλαβω. Εκανα την μ****ια αναθεμα τα καπιταλ κοντρολ που μας μπλεξανε και πληρωσα με WU. Δεν ειμαι χτεσινος αλλα αυτη την στιγμη εχω τετοια νευρα που ψαχνω να βρω που θα ξεσπασω.

Από ποιο μαγαζί παρήγγειλες???

 

Μόλις μίλησα με ΕΛΤΑ αεροδρομίου και η απαντησή τους, στο οτι το δεμα δείχνει να είναι Ελλάδα απο 29-3, ήταν οτι σε αύτους δείχνει οτι είναι ακόμη Σιγκαπούρη και οτι το 17track δεν είναι έμπιστο site.:(

 

Προφανώς και δεν θα εμπιστευτούν ενα τελείως ξακάρφωτο site. Καλύτερα να ανέφερες το tracking της singpost που είναι τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ. Αλλά όπως και να έχει αν δεν το σκανάρουν στο αεροδρόμιο ότι έφτασε και ότι το βρήκαν τι να σου πουν αυτοί που ακόμα δεν το παρέλαβαν σίγουρα?

Edited by ellig
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω, απο τις 5/4 το μονο status που εχω με post NL ειναι το εξης :The item is pre-advised,εχουν περασει 13 μερες και δεν υπαρχει καμια αλλαγη, θεωτειται φυσιολογικο η να αρχισω να ανησυχω?
Link to comment
Share on other sites

Για να το εξηγήσω και πιο απλά πες ότι έχεις ένα μαγαζί και περιμένεις μια παραγγελία από έναν προμηθευτή σου αυτός κόβει το δελτίο και στα στέλνει. Τα φέρνει ο οδηγός και τα δίνει στην αποθήκη σου (πίσω πόρτα), του αφήνει και ένα δελτίο αποστολής με 5000 κωδικούς το οποίο πρέπει να τσεκάρει ένα ένα αν συμφωνεί και να τα περάσει στο σύστημα. Την ίδια ώρα σκάει ένας πελάτης από την μπροστινή πόρτα και σε ρωτάει αν έχεις πχ το τάδε πράμα. Αν δεν έχει ακόμα ο αποθηκάριος σου από πίσω σκανάρει και μετρήσει τα πράγματα για να περαστούν στο σύστημα εσύ που είσαι μπροστά θα πεις στον πελάτη "όχι το περιμένω ακόμα να μου έρθει" γιατί δεν θα τα βλέπεις στο σύστημά σου. Του προμηθευτή σου από την άλλη θα λέει ότι τα παρέλαβες...

 

Πόσο μάλλον σε αυτήν την περίπτωση που Αεροδρόμιο και ΕΛΤΑ δεν είναι το ίδιο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Από ποιο μαγαζί παρήγγειλες???

 

 

 

Προφανώς και δεν θα εμπιστευτούν ενα τελείως ξακάρφωτο site. Καλύτερα να ανέφερες το tracking της singpost που είναι τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ. Αλλά όπως και να έχει αν δεν το σκανάρουν στο αεροδρόμιο ότι έφτασε και ότι το βρήκαν τι να σου πουν αυτοί που ακόμα δεν το παρέλαβαν σίγουρα?

 

Απο aliexpress.com χωρις ιδιαιτερη εμπειρια για λογαρισμο ενος φιλου.

Ειχα αγορασει και παλαιοτερα μια θηκη 3 ευρω ηρθε κανονικα.

Το ποσσο τωρα ειναι 40 ευρω και δεν ειναι και δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...