Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα μ αυτην την εταιρεια Item arrived at country of destination στις 28/1 και δεν εχω λαβει ακομα τιποτα.

Εννοειται εχω κανει ηδη dispute και το paypal με δικαιωσε.

 

Στις ποσες μερες εκανες dispute ;και αφου σε δικαιωσε το παυπαλ σε ποσες μερες πιστωθηκαν τα χρηματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα...σε παραγγελία που έκανα στο ebay για ένα ζευγάρι παπούτσια με κόστος 145 μαζί με μεταφορικά και αποστολή με usps παρατηρώ σήμερα στο tracking το εξής:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-04-2016 16:48 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 08-04-2016 06:03 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-04-2016 05:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 11-04-2016 08:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 12-04-2016 09:45 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Συνεχίζοντας τηλεφωνώ στα ΕΛΤΑ και με ενημερώνουν οτί βρίσκεται στο τελωνείο κατεβάζω δύο ευαγγέλια:angry:

Έπειτα από τα ΕΛΤΑ μου δείνουν ενα τηλέφωνο λέγοντας μου να καλέσω εκεί για περισσότερες πληροφορίες το οποίοι ήταν του Τελωνείου...Πέρνω εκεί έπειτα από 2 κλήσεις γιατί στην πρώτη είχε να στείλει φαξ ο άνθρωπος:shoot::shoot:

Εκεί μου λένε ότι έχει μπει τελωνείο και να καλέσω σε ένα άλλο νούμερο...πέρνω και εκεί τηλέφωνο οι οποίοι μου λένε έπειτα από μισή ώρα (πιο αργή και απο χελώνα η υπάλληλος) ότι το έχουμε εμείς και θα πληρώσετε δασμούς κόστους 55 ευρώ..... τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση πληρώνω και το βουλώνω?η τραβάω αλλιώς το θέμα? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο Θεσσαλονικη ειμαι μηπως παιζει ρολο αυτο;

Εχω αγορασει απειρα πραγματα απο κινα στο παρελθον αυτο δεν μου χει ξανασυμβει. Εχω αγανακτησει σε σημειο να μη θελω να ξαναμπλεξω με αγορες απο εξωτερικο.

:mad::mad::mad::mad:

Και τα "άπειρα" πράγματα τα παρελάμβανες κατά το παρελθόν σε 10 ημέρες; γιατί εγώ αγοράζω από το 2005 και οι πιό γρήγοροι χρόνοι είναι εφέτος .... :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση πληρώνω και το βουλώνω?

Πληρώνεις. Ήταν δεδομένο εξαρχής (αποστολή από ΗΠΑ, courier).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εκεί μου λένε ότι έχει μπει τελωνείο και να καλέσω σε ένα άλλο νούμερο...πέρνω και εκεί τηλέφωνο οι οποίοι μου λένε έπειτα από μισή ώρα (πιο αργή και απο χελώνα η υπάλληλος) ότι το έχουμε εμείς και θα πληρώσετε δασμούς κόστους 55 ευρώ..... τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση πληρώνω και το βουλώνω?η τραβάω αλλιώς το θέμα? :mad:

Εάν θέλεις τα παπούτσια πληρώνεις ... το τι εννοείς με το "τραβάω αλλοιώς" δεν το κατάλαβα.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις. Ήταν δεδομένο εξαρχής (αποστολή από ΗΠΑ, courier).

 

Κουριερ δεν ήταν (usps όχι ups) αλλα με αποστολή απο ΗΠΑ παντα υπάρχει κίνδυνος!

 

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια παραγγείλει από ebay με Μαλαισίανο ταχυδρομείο με tracing number SYLBL55150105 το οποίο έφυγε για Ελλάδα στης 1-4-2016.

Θέλω να ρωτήσω όταν το δέμα μπει στην Ελλάδα από Μαλαισίανο ταχυδρομείο τα δέματα διακινούνται σαν απλά ή μπορούμε να τα εντοπίσουμε με το tracing number στην σελίδα τον ΕΛΤΑ;;;

Link to comment
Share on other sites

Κουριερ δεν ήταν

Και έκανε 4 ημέρες μόνο να φτάσει (οι δύο μάλιστα Σαββατοκύριακο);

Edited by seranata

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Κουριερ δεν ήταν (usps όχι ups) αλλα με αποστολή απο ΗΠΑ παντα υπάρχει κίνδυνος!

 

Στάλθηκε από το C6903 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό ήθελα να γράψω μόλις......δεν είναι courier ρε παιδιά....αλλά στο οδηγό λεέι ότι ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ: Το πακέτο περνάει από εκτελωνισμό ΜΟΝΟ αν δούμε στο tracking «ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ/Item handed over to customs authority for final delivery». Τα συστημένα πακέτα με διαστάσεις μικρότερες του μισού μέτρου ΔΕΝ εκτελωνίζονται, παρά μόνο σε ειδικές σπάνιες περιπτώσεις.

Αυτό τι είναι δεν ισχύει?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και έκανε 4 ημέρες μόνο να φτάσει (οι δύο μάλιστα Σαββατοκύριακο);

USPS Priority Mail International είναι όπως λεέι μέσα ο πωλητής

Link to comment
Share on other sites

Στις ποσες μερες εκανες dispute ;και αφου σε δικαιωσε το παυπαλ σε ποσες μερες πιστωθηκαν τα χρηματα;

Στους δυο μηνες περιπου. Αφου πρωτα επικοινωνησα με το καταστημα. Τα χρηματα πιστωθηκαν αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα πρώτη μου είναι και αργεί λίγο όντως. Έκανε 7-8 μέρες να φανεί στο σύστημα τους και από τότε που φάνηκε (08/04/16) έχει μείνει στο ίδιο status "προς αποστολή". Δεν θα το χαρακτήριζα κολλημένο όμως γιατί ενδιάμεσα ήταν και το ΣΚ.

Εμένα χθες εμφανίστηκε μετά απο δέκα μέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα...σε παραγγελία που έκανα στο ebay για ένα ζευγάρι παπούτσια με κόστος 145 μαζί με μεταφορικά και αποστολή με usps παρατηρώ σήμερα στο tracking το εξής:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 05-04-2016 16:48 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 08-04-2016 06:03 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-04-2016 05:02 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 11-04-2016 08:18 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 12-04-2016 09:45 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Συνεχίζοντας τηλεφωνώ στα ΕΛΤΑ και με ενημερώνουν οτί βρίσκεται στο τελωνείο κατεβάζω δύο ευαγγέλια:angry:

Έπειτα από τα ΕΛΤΑ μου δείνουν ενα τηλέφωνο λέγοντας μου να καλέσω εκεί για περισσότερες πληροφορίες το οποίοι ήταν του Τελωνείου...Πέρνω εκεί έπειτα από 2 κλήσεις γιατί στην πρώτη είχε να στείλει φαξ ο άνθρωπος:shoot::shoot:

Εκεί μου λένε ότι έχει μπει τελωνείο και να καλέσω σε ένα άλλο νούμερο...πέρνω και εκεί τηλέφωνο οι οποίοι μου λένε έπειτα από μισή ώρα (πιο αργή και απο χελώνα η υπάλληλος) ότι το έχουμε εμείς και θα πληρώσετε δασμούς κόστους 55 ευρώ..... τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση πληρώνω και το βουλώνω?η τραβάω αλλιώς το θέμα? :mad:

 

Δυστυχώς μάλλον δεν το γλιτώνεις. Ένας λόγος που σαν τρόπο αποστολής οι περισσότεροι από εδώ διαλέγουμε το απλό συστημένο και όχι κούριερ είναι αυτός. Αν διαλέξεις κούριερ περνάει 100% από το τελωνείο. Με απλό συστημένο συνήθως το γλιτώνεις. Τώρα θα μου πεις από το ebay δεν διαλέγεις τρόπο αποστολής... είναι θέμα το πως τα στέλνει ο κάθε πωλητής. ΥΕΔ=Τελωνείο. Επίσης, τι ήθελες και εσύ και πήρες τηλέφωνο ακόμα καλά καλά δεν μπήκε στο τελωνείο? χαχαχα

Edited by ellig
Link to comment
Share on other sites

Ποιος δουλεύει ποιον ήθελα να 'ξερα... Εμένα σε αντίστοιχη επικοινωνία την περασμένη εβδομάδα είχαν πει ότι το

2016-03-27 10:21 Arrival at Destination Post (Country: GR)

είναι λανθασμένη πληροφορία κι ότι το δέμα μου ακόμα ταξιδεύει...

 

Το ίδιο πράγμα μας ειπαν στην ουσία. Ότι το συστημένο δεν εχει φθασει Ελλάδα και ακόμη ταξιδευει.

Link to comment
Share on other sites

RF38359....SG
In Transit
Singapore(Singapore Post)
Greece(ELTA)
[b]Latest Event -- 2016-03-27 10:21 Arrival at Destination Post (Country: GR)[/b]
Destination Country - Cache Time: 2016-04-12 10:58
2016-03-22 11:43 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD
Origin Country - Cache Time: 2016-04-12 10:58
2016-03-27 10:21 Arrival at Destination Post (Country: GR)
2016-03-22 11:43 Despatched to overseas (Country code: GR)
2016-03-20 11:43 Received from Customer

 

οσοι ειναι 27/3 αφιξη, την βαψαμε μωβ....οι φωστηρες του αεροδρομιου τα εκαναν μανταρα

Link to comment
Share on other sites

2016-04-11 20:28 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

2016-04-11 20:28 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

2016-04-11 20:28 The item is at the PostNL sorting center

2016-04-11 03:36 The item is pre-advised

 

Το δικο μου ξεκόλλησε ..καλα παμε

 

Το δικό μου τίποτα...ακόμη εκεί, στο στάδιο "pre-advised / ready for shipment"...απεστάλη 31/3...

 

...αλλά αφού φεύγω την ερχόμενη Τετάρτη-Πέμπτη για καμιά βδομάδα και να προχωρούσε δύσκολα θα το προλάβαινα, καλύτερα να καθυστερήσει να φτάσει, να είμαι εκεί να το παραλάβω...

 

...για κάποιο λόγο με αγχώνει η ιδέα να το κουβαλάει μαζί του ο ταχυδρόμος και να μην είμαι εκεί να το παραλάβω...λες και θα το πάθει εκεί το χτύπημα, κι όχι κάνοντας τον κύκλο του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

RF38359....SG
In Transit
Singapore(Singapore Post)
Greece(ELTA)
[b]Latest Event -- 2016-03-27 10:21 Arrival at Destination Post (Country: GR)[/b]
Destination Country - Cache Time: 2016-04-12 10:58
2016-03-22 11:43 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD
Origin Country - Cache Time: 2016-04-12 10:58
2016-03-27 10:21 Arrival at Destination Post (Country: GR)
2016-03-22 11:43 Despatched to overseas (Country code: GR)
2016-03-20 11:43 Received from Customer

 

οσοι ειναι 27/3 αφιξη, την βαψαμε μωβ....οι φωστηρες του αεροδρομιου τα εκαναν μανταρα

 

Τα εκαναν μανταρα...Εχουμε καποιο νεο;

Link to comment
Share on other sites

Στους δυο μηνες περιπου. Αφου πρωτα επικοινωνησα με το καταστημα. Τα χρηματα πιστωθηκαν αμεσως.

 

Απο ποιο καταστημα;ευχαριστω για τον χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κινητό από vickmall, είναι DESPATCHED TO OVERSEAS από 8/4/2016... Στην αρχική σελίδα του θέματος βλέπω: DESPATCHED TO OVERSEAS Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες). Ξέρω θα με πείτε βιαστικό άλλα είναι η πρώτη μου αγορά από Κίνα και αναρωτιέμαι.
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κινητό από vickmall, είναι DESPATCHED TO OVERSEAS από 8/4/2016... Στην αρχική σελίδα του θέματος βλέπω: DESPATCHED TO OVERSEAS Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες). Ξέρω θα με πείτε βιαστικό άλλα είναι η πρώτη μου αγορά από Κίνα και αναρωτιέμαι.

 

Κάποια κόλλησαν στα αεροδρόμια της Κίνας και άλλα στης Ελλάδας. Έτσι γίνεται συνήθως. Ένα μήνα συνολικά κάνει να έρθει στα χέρια σου. Αυτό να υπολογίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κινητό από vickmall, είναι DESPATCHED TO OVERSEAS από 8/4/2016... Στην αρχική σελίδα του θέματος βλέπω: DESPATCHED TO OVERSEAS Εμφανίζεται όταν το πακέτο δηλώνεται προς αποστολή με την επόμενη αεροπορική πτήση συνήθως σε 1-2 ημέρες, εκτός απροόπτου (πχ καιρικές συνθήκες). Ξέρω θα με πείτε βιαστικό άλλα είναι η πρώτη μου αγορά από Κίνα και αναρωτιέμαι.

 

 

Και εμένα τα ίδια...ξέρουμε γιατί δεν υπάρχει ενημέρωση;

 

RF386076280SG

 

In Transit

Singapore(Singapore Post)

Greece(ELTA)

Latest Event -- 2016-04-07 10:25 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Destination Country - Cache Time: 2016-04-12 15:12

2016-04-07 10:25 SINGAPORE, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Tracking Consuming: 22291 ms

2016-04-07 10:25 Despatched to overseas (Country code: GR)

2016-04-05 10:25 Received from Customer

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ περιμένω δύο δέματα με SG post. Το πρώτο έφθασε Ελλάδα 27/3 και το δεύτερο 2/4. Τι γίνεται με τα κέντρα διαλογής;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια παραγγείλει από ebay με Μαλαισίανο ταχυδρομείο με tracing number SYLBL55150105 το οποίο έφυγε για Ελλάδα στης 1-4-2016.

Θέλω να ρωτήσω όταν το δέμα μπει στην Ελλάδα από Μαλαισίανο ταχυδρομείο τα δέματα διακινούνται σαν απλά ή μπορούμε να τα εντοπίσουμε με το tracing number στην σελίδα τον ΕΛΤΑ;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα απο οτι καταλαβα το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ προβλημα ειναι με το που φτανει στην Ελαλδα με τα αθανατα ΕΛΤΑ..

Εγω παντος θα πρότεινα σε οσους βλεπουν οτι εχει ερθει Ελλαδα ας κανουν τον κοπο να παμε στο τοπικο καταστημα των ΕΛΤΑ και να ρωτησουν μηπως εχει ερθει εκει και για τον οποιοδήποτε λογο ο ταχυδρομος δεν το εδωσε (που εχει τυχει για αυτο το λεω)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω μια παραγγείλει από ebay με Μαλαισίανο ταχυδρομείο με tracing number SYLBL55150105 το οποίο έφυγε για Ελλάδα στης 1-4-2016.

Θέλω να ρωτήσω όταν το δέμα μπει στην Ελλάδα από Μαλαισίανο ταχυδρομείο τα δέματα διακινούνται σαν απλά ή μπορούμε να τα εντοπίσουμε με το tracing number στην σελίδα τον ΕΛΤΑ;;;

 

Κανονικά ναι, εντοπίζονται και όταν μπουν Ελλάδα. Όσα είχα με Μαλαισία έτσι ήταν, απλώς νομίζω τα tracking που είχα τέλειωναν σε ΜΑ.

Edited by Superuser
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...