Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς μεταφορά συστημενου; Αυτό είναι EMS.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελωνείο Θεσσαλονίκης

 

τα ανοίγουν όλα και τσεκάρουν τιμές από minideal. εμενα μου χρέωσαν 80€ φπα και 15 εκτελωνισμό χωρίς να με πάρουν καν τηλέφωνο. οκ δεν με πειράζει το φπα θα το βάλω στα έξοδα αλλά δεν έπρεπε να με πάρουν τηλέφωνο?

το κινητό βρισκόταν εκεί από τις 22/12 και όταν το παρέλαβα ήταν όλα χύμα μέσα και σπασμένο το εξτρα τζάμι. κάτι γίνεται εκεί

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα απλα μεταφορά απο εκεί που ήμουν ! Και μάλιστα μετέφεραν και το δικο μου κινητο που ηταν εκειβκαι το πήρα χθες κανονικά ! Αυτό γιατί έμεινε πάλι τελωνειο ;! Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελωνείο Θεσσαλονίκης

 

τα ανοίγουν όλα και τσεκάρουν τιμές από minideal. εμενα μου χρέωσαν 80€ φπα και 15 εκτελωνισμό χωρίς να με πάρουν καν τηλέφωνο. οκ δεν με πειράζει το φπα θα το βάλω στα έξοδα αλλά δεν έπρεπε να με πάρουν τηλέφωνο?

το κινητό βρισκόταν εκεί από τις 22/12 και όταν το παρέλαβα ήταν όλα χύμα μέσα και σπασμένο το εξτρα τζάμι. κάτι γίνεται εκεί

Με τι είδους ταχυδρομείο το παρήγγειλες;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ζήτησα απλα μεταφορά απο εκεί π ήμουν ! Και μάλιστα μετέφεραν και το δικο μ κιν που ηταν εκειβκαι το πήρα χθες κανονικά ! Αυτό γιατί έμεινε πάλι τελωνειο ;!

Το άνοιξαν γιατί ήταν με EMS.

Αν έχεις την καλωσύνη μην γράφεις συντετμημένα "τύπου" sms, δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του φορουμ ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

http://www.trackitonline.ru/?service=track

 

αυτο το site δειχνει οτι αντλει πληροφοριες απο elta courier σωστα?

 

http://www.elta-courier.gr/search.asp

 

εδω τιποτε

 

και μια ερωτηση ακομα athens amu το amu ειναι air mail unit σωστα?

 

RS175590578NL

Link to comment
Share on other sites

Με τι είδους ταχυδρομείο το παρήγγειλες;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το άνοιξαν γιατί ήταν με EMS.

Αν έχεις την καλωσύνη μην γράφεις συντετμημένα "τύπου" sms, δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του φορουμ ...

ems ήταν γι αυτό το άνοιξαν. το θέμα είναι ότι δεν με πήραν τηλέφωνο και τα υπόλοιπα που γράφω

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίρνουν τηλέφωνο, όσο γιά τα υπόλοιπα, έπρεπε να τραβήξεις βίντεο αποσυσκευασίας, αλλά δεν πιστεύω να έβγαζες άκρη με τα τελωνεία ...

Εάν πείς στο κατάστημα ότι το τζαμάκι ήταν σπασμένο ίσως σου στείλουν άλλο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ems ήταν γι αυτό το άνοιξαν. το θέμα είναι ότι δεν με πήραν τηλέφωνο και τα υπόλοιπα που γράφω

Γιατι να σε πάρουν τηλέφωνο?

 

Για να σου πουν ότι πρέπει π.χ να πληρώσεις τόσα?

 

Δεν το έστειλες φίλε στο service μη μπερδεύεσαι για να περιμένεις και ενημέρωση για αποδοχή του κόστους.

 

Απ' τη στιγμή που παρήγγειλες με EMS έπρεπε να το περιμένεις....

 

Διαβάζετε και λίγο - η γνώση είναι δύναμη :cool:

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή εποχή τώρα για να παραγγείλω; Έχουμε τίποτα γιορτές και πανηγύρια στον ορίζοντα;

Αν θυμάμαι καλά η πρωτοχρονιά τους είναι το Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.trackitonline.ru/?service=track

 

αυτο το site δειχνει οτι αντλει πληροφοριες απο elta courier σωστα?

 

http://www.elta-courier.gr/search.asp

 

εδω τιποτε

 

και μια ερωτηση ακομα athens amu το amu ειναι air mail unit σωστα?

 

RS175590578NL

 

 

μετα απο επικοινωνια μου με ελτα επιβεβαιωσαν οτι καταγραφηκε χθες ελλαδα αλλα δεν υπαρχει ανανεωση λογω απεργιων των οδηγων των ελτα και οτι δεν κουνιεται τιποτε και θα υπαρξουν μεγαλες καθυστερησεις

την δευτερα τελειωνουν οι 45 του paypal ωραια...

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή εποχή τώρα για να παραγγείλω; Έχουμε τίποτα γιορτές και πανηγύρια στον ορίζοντα;

Αν θυμάμαι καλά η πρωτοχρονιά τους είναι το Φεβρουάριο.

http://www.timeanddate.com/holidays/china/ :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όσων έχουν παραγγείλει και η παραγγελία τους είναι στα κεντρικά των ΕΛΤΑ οι οδηγοί έχουν απεργία οπότε μήν περιμένετε παραλαβή μες την εβδομάδα. Το τραγελαφικό είναι οτι παίρνω κάθε πρωί στις 11 τηλέφωνο και μέχρι τώρα κανείς δέν σκέφτηκε να αναφέρει οτι έχουν απεργία απλα μου λέγανε οτι ταξιδεύει προς τα τοπικά μου ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση όσων έχουν παραγγείλει και η παραγγελία τους είναι στα κεντρικά των ΕΛΤΑ οι οδηγοί έχουν απεργία οπότε μήν περιμένετε παραλαβή μες την εβδομάδα. Το τραγελαφικό είναι οτι παίρνω κάθε πρωί στις 11 τηλέφωνο και μέχρι τώρα κανείς δέν σκέφτηκε να αναφέρει οτι έχουν απεργία απλα μου λέγανε οτι ταξιδεύει προς τα τοπικά μου ΕΛΤΑ.

 

Οι ανακοινώσεις τους πάντως έγραφαν για 24ωρη στις 7/1. Δεν ξέρω τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανακοινώσεις τους πάντως έγραφαν για 24ωρη στις 7/1. Δεν ξέρω τι παίζει.

 

Όχι πήρα σήμερα τηλ ακόμα και στο κέντρο διανομής αττικής και μου είπαν οτι όλα τα πακέτα απο δευτέρα. Αύριο υπάρχει μια πιθανότητα να λήξει η απεργία και όσα φορτηγά φύγουν. Όποτε άκουσα απο τα ΕΛΤΑ τις λέξεις μάλλον, πιθανότατα, σχεδόν σίγουρα πάντα ίσχυε το όχι , οπότε γιατί όχι και αυτήν την φορά? Στατιστικά πάντα. Έχω σύνολο 8 παραγγελίες απο Κίνα και κάθε φορά γίνεται το ίδιο πράγμα δέν έχω πάρει παραγγελία μέχρι τώρα στα χέρια μου σε διάστημα κάτω των 40 ημερών έχω χάσει κάθε πίστη στα ΕΛΤΑ κυρίως γιατί αυτά χρονοτριβούν τουλάχιστον 1 εβδομάδα, 10 μέρες άν πέσει και δευτερο ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Όχι πήρα σήμερα τηλ ακόμα και στο κέντρο διανομής αττικής και μου είπαν οτι όλα τα πακέτα απο δευτέρα. Αύριο υπάρχει μια πιθανότητα να λήξει η απεργία και όσα φορτηγά φύγουν. Όποτε άκουσα απο τα ΕΛΤΑ τις λέξεις μάλλον, πιθανότατα, σχεδόν σίγουρα πάντα ίσχυε το όχι , οπότε γιατί όχι και αυτήν την φορά? Στατιστικά πάντα. Έχω σύνολο 8 παραγγελίες απο Κίνα και κάθε φορά γίνεται το ίδιο πράγμα δέν έχω πάρει παραγγελία μέχρι τώρα στα χέρια μου σε διάστημα κάτω των 40 ημερών έχω χάσει κάθε πίστη στα ΕΛΤΑ κυρίως γιατί αυτά χρονοτριβούν τουλάχιστον 1 εβδομάδα, 10 μέρες άν πέσει και δευτερο ΣΚ.

 

Στο επίσημο site του συλλόγου τους πάντως αναφέρει για 24ωρη απεργία μόνο στις 7-1-2015 (με πιθανότητα κλιμάκωσης αφού όμως συνεδριάσει εκ νέου το ΔΣ)

http://driverselta.blogspot.gr/2015/01/blog-post_20.html

http://driverselta.blogspot.gr/2015/01/24-7-2015.html

Link to comment
Share on other sites

http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RF310896320SG

Καλησπερα εμενα που στο destination μου γραφει (Not found) αλλα λεει greece πειραζει;;

η απλα θα ενημερωθεί όταν ερθει το δέμα Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RF310896320SG

Καλησπερα εμενα που στο destination μου γραφει (Not found) αλλα λεει greece πειραζει;;

η απλα θα ενημερωθεί όταν ερθει το δέμα Ελλάδα;

 

Στην ίδια φάση είμαστε.

 

Έφυγε από Σιγκαπούρη -> Δεν έχει φτάσει Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.17track.net/en/result/post-details.shtml?nums=RF310896320SG

Καλησπερα εμενα που στο destination μου γραφει (Not found) αλλα λεει greece πειραζει;;

η απλα θα ενημερωθεί όταν ερθει το δέμα Ελλάδα;

θα φανεί στα ΕΛΤΑ όταν έλθει, σήμερα έφυγε από εκεί .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Είναι συχνό το φαινόμενο να φαίνεται το πακέτο στην NL οτι έχει χτυπηθεί στην αθήνα και στα ελτα να μην φαίνεται....?

 

trackitonline.ru:

30.11.-0001 00:00 Update item information Greece

24.12.2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

08.01.2015 08:44 Athens Amu Import (Item arrived at country of destination) Greece

 

postnl

08-01-2015 08:44 The item has been processed in the country of destination GREECE

31-12-2014 08:52 The item has arrived in the country of destination

24-12-2014 12:52 The item is on transport to the country of destination

24-12-2014 00:21 The item is at the PostNL sorting center

 

elta

24-12-2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

24-12-2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερό να παραγγέλνεις κάτι από Ιαπωνία να έρχεται σε μια βδομάδα και να είναι τρεις μέρες δυο χιλιόμετρα από το σπίτι μου. Το κέρατο μου.

 

Αν μάθει κάποιος κάτι για συνέχιση η μη της απεργίας ας ενημερώσει..

Link to comment
Share on other sites

Είναι συχνό το φαινόμενο να φαίνεται το πακέτο στην NL οτι έχει χτυπηθεί στην αθήνα και στα ελτα να μην φαίνεται....?

 

trackitonline.ru:

30.11.-0001 00:00 Update item information Greece

24.12.2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

08.01.2015 08:44 Athens Amu Import (Item arrived at country of destination) Greece

 

postnl

08-01-2015 08:44 The item has been processed in the country of destination GREECE

31-12-2014 08:52 The item has arrived in the country of destination

24-12-2014 12:52 The item is on transport to the country of destination

24-12-2014 00:21 The item is at the PostNL sorting center

 

elta

24-12-2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

24-12-2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Οχι αλλα αυτες τις μερες δεν λειτουργουν κανονικα

Εμενα ειναι απο χθες εδω οπως με διαβεβαιωσαν αλλα λογο απεργιων δεν παρεχονται κανενος ειδους πληροφοριες

Ουτε φυσικα κινειται τιποτε οποτε υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Είναι συχνό το φαινόμενο να φαίνεται το πακέτο στην NL οτι έχει χτυπηθεί στην αθήνα και στα ελτα να μην φαίνεται....?

 

trackitonline.ru:

30.11.-0001 00:00 Update item information Greece

24.12.2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

08.01.2015 08:44 Athens Amu Import (Item arrived at country of destination) Greece

 

postnl

08-01-2015 08:44 The item has been processed in the country of destination GREECE

31-12-2014 08:52 The item has arrived in the country of destination

24-12-2014 12:52 The item is on transport to the country of destination

24-12-2014 00:21 The item is at the PostNL sorting center

 

elta

24-12-2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

24-12-2014 21:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Ναι, είπαμε πολλές φορές ότι οι Ολλανδοί ΔΕΝ στέλνουν τους σάκκους με παραστατικά ώστε να περασθούν αμέσως στο σύστημα.

Το αποτέλεσμα είναι να τα χειρίζονται ως απλά δέματα (όχι συστημένα) και να εμφανίζονται όταν ανοίξουν οι σάκκοι.

Της SP εμφανίζονται μόλις βγούν από το αεροπλάνο .....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

τελωνείο Θεσσαλονίκης

 

τα ανοίγουν όλα και τσεκάρουν τιμές από minideal. εμενα μου χρέωσαν 80€ φπα και 15 εκτελωνισμό χωρίς να με πάρουν καν τηλέφωνο. οκ δεν με πειράζει το φπα θα το βάλω στα έξοδα αλλά δεν έπρεπε να με πάρουν τηλέφωνο?

το κινητό βρισκόταν εκεί από τις 22/12 και όταν το παρέλαβα ήταν όλα χύμα μέσα και σπασμένο το εξτρα τζάμι. κάτι γίνεται εκεί

 

80 ευρώ Φ.Π.Α.;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν,το μακρυ ταξιδι του πακετου ελαβε αίσιο τελος!

 

11/12/2014 - Processing - Successful payment via PayPal

15/12/2014 - Shipped - Tracking No is:RS180470175NL

παρακολούθηση Tracking No μέσω του site της Post NL όπου στις

 

17-12-2014 05:04 - The item is pre-adviced

 

και τελικα το πρωι στο site των ΕΛΤΑ έγραφε

 

ΑΦΙΞΗ ΣΕ (τοπικο) - ΕΛΤΑ 08-01-2015 07:47 (τοπικο) - ΕΛΤΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 08-01-2015 07:57 (τοπικο) - ΕΛΤΑ

 

αλλα μεχρι τις 11 το μεσημερι δεν ηρθε κανεις, οποτε στις 12 πηρα τηλ, βρηκα τον οδηγο ο οποιος μου ειπε οτι ειχε σκοπο να περασει το απογευμα:blink:, και κλεισαμε ραντεβου στις 12:10 στον δρομο οπου και το παρελαβα! ;)

λίγο ταλαιπωρημένη η συσκευασία,αλλά το κουτι και το περιεχόμενο του ευτυχώς άθικτα και δουλεύουν μια χαρα όλα!

25 μέρες συνολικά από την απόδοση τρακινκ νάμπερ,εν μέσω γιορτών η PostNL (και τα ΕΛΤΑ) έπιασε το ανώτατο όριο παράδοσης. 4 στα 5 αστεράκια αυτή την φορά από μένα!

υπομονή και καλή τύχη και στους υπόλοιπους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...