Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βοήθεια λιγο, εχω διαβάσει τον οδηγό εχω κάνει και 6 παραγγελίες απο κινα... αυτο απλα δεν το εχω ξαναδεί εγω... τι παει να πει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ??? μας έσωσε, δόξα το θεό που δεν ειναι άδεια η συσκευασία...κλεισιμο απο ΙPS σημενει? RF288430263SG

 

Πες μας το tracking number να σου πουμε που ειναι και τι σημαινει...οσο για το αντικειμενα σε συσκευασια το λεει η λεξη ειναι Ελλαδα και ειναι ετοιμα για να ταξιδεψουν στην πολη σου...

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

item in conta=αντικείμενα σε συσκευασία .... μας λείπει το ips που δεν λέει και κάτι ουσιαστικό, αφού φαίνεται και στα ελτα και στην sg post

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πες μας το tracking number να σου πουμε που ειναι και τι σημαινει...οσο για το αντικειμενα σε συσκευασια το λεει η λεξη ειναι Ελλαδα και ειναι ετοιμα για να ταξιδεψουν στην πολη σου...

 

Το έχει γράψει το νούμερο. Το δέμα έφυγε από Σιγκαπούρη λέει...

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Για ιστορικο

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS	        13-10-2014	16:45	IPS
ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ	24-10-2014	12:32	ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)
ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ	29-10-2014	02:38	Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ	                29-10-2014	08:24	ΒΕΡΟΙΑΣ - ΕΛΤΑ
ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ	29-10-2014	09:05	ΒΕΡΟΙΑΣ - ΕΛΤΑ

:X
Link to comment
Share on other sites

Πφφφφφφ... Τι να πω? Ελπίζω απλά να έχουν ξεχάσει να με περάσουν στο σύστημα και ξαφνικά να τα δω στην Ολλανδία και να μην είναι ακόμα στη ουρα για να τα περάσουν pre-advised...

 

Σήμερα επιτέλους έγινα pre-advised..

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 30-10-2014 08:23 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 30-10-2014 10:37 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Τι σημαίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 30-10-2014 08:23 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 30-10-2014 10:37 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Τι σημαίνει αυτό ?

 

καλημερα,

οτι αυριο ή δευτερα παραλαμβάνεις

Link to comment
Share on other sites

εχω τα εξης στοιχεια απο singpost,ειχα παραγγειλει απο minideal:

Posting Date Status Date Status Description

27-09-2014 29-09-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

στα ελτα λενε οτι σιγουρα δεν ειναι ελλαδα και εχει προβλημα η singpost. πως μπορω να το ψαξω περαιτερω; εχει αργησει παρα πολυ .

Link to comment
Share on other sites

εχω τα εξης στοιχεια απο singpost,ειχα παραγγειλει απο minideal:

Posting Date Status Date Status Description

27-09-2014 29-09-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

στα ελτα λενε οτι σιγουρα δεν ειναι ελλαδα και εχει προβλημα η singpost. πως μπορω να το ψαξω περαιτερω; εχει αργησει παρα πολυ .

 

Ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες αλλά παραγγελία από vickmall. Εγώ απλά περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω dispute. ορίστε και το tracking number RF284143616SG

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες αλλά παραγγελία από vickmall. Εγώ απλά περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω dispute. ορίστε και το tracking number RF284143616SG

 

διαβασα οτι υπηρχε προβλημα με το τελωνειο απο 26-09 και μετα. τωρα τα δικα μας υποθετω περασαν τελωνειο αφου λεει despatched σωστα; αλλα τι αλλο μπορει να εχει συμβει;

Link to comment
Share on other sites

εχω τα εξης στοιχεια απο singpost,ειχα παραγγειλει απο minideal:

Posting Date Status Date Status Description

27-09-2014 29-09-2014 Despatched to overseas (Country code: GR)

 

στα ελτα λενε οτι σιγουρα δεν ειναι ελλαδα και εχει προβλημα η singpost. πως μπορω να το ψαξω περαιτερω; εχει αργησει παρα πολυ .

 

Και εγώ από της 29-09-2014 (RF284322215SG) απο minideal περιμένω ακόμα....Λογικά είμαστε στον ίδιο σάκο,το ερώτημα είναι αν θα παραλάβουμε ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο δεν έχει σχέση με το despatch. Απλά υπάρχει καθυστέρηση στα δέματα σας.

Διαβάστε τον οδηγό και τα σχεδιαγράμματα του Romanos. Links στην υπογραφή μου.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το τελωνείο δεν έχει σχέση με το despatch. Απλά υπάρχει καθυστέρηση στα δέματα σας.

Διαβάστε τον οδηγό και τα σχεδιαγράμματα του Romanos. Links στην υπογραφή μου.

 

με το despatch δηλαδη σημαινει οτι εχει πεταξει αλλα δεν ξερουμε ακριβως που ειναι τωρα. εσυ τι θα προτεινες; αναμονη για dispute αν δεν ερθει στις 40 μερες;

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάνουμε dispute μετά τις 40 - 43 ημέρες από την ημέρα πληρωμής.

Εκτός αν θέλεις να χάσεις τα χρήματα σου :)

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάνουμε dispute μετά τις 40 - 43 ημέρες από την ημέρα πληρωμής.

Εκτός αν θέλεις να χάσεις τα χρήματα σου :)

 

Δηλαδή ενδεχομένως να μην παραλάβουμε ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάνουμε dispute μετά τις 40 - 43 ημέρες από την ημέρα πληρωμής.

Εκτός αν θέλεις να χάσεις τα χρήματα σου :)

 

Εγώ έκανα ήδη dispute στο paypal μιας και η πληρωμή μου είχε γίνει στις 19-9 και περιμένω

To tracking status παραμένει ίδιο από τις 30-9 και σε επίσκεψη στα ΕΛΤΑ σήμερα μου είπαν ότι με βάση το σύστημα το πακέτο είναι ακόμα στην Κίνα RD497000381CN

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

αυριο θα παραλαβω δηλαδη εναν μηνα εκανε το δεμα....

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 01-10-2014 18:16 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 04-10-2014 11:12 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 26-10-2014 11:11 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 29-10-2014 09:12 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 29-10-2014 14:46 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 29-10-2014 18:07 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 30-10-2014 03:31 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 30-10-2014 07:13 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 30-10-2014 07:44 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ 30-10-2014 08:13 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 30-10-2014 10:33 Μ.Δ. ΔΥΤΙΚΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

και εγώ παιδιά στο περίμενε είμαι για ένα κινητό από της 10/10/14 όπως και για 2 δεματάκια από ebay από της 22/9/14 .υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση γενικά σε δέματα από κίνα ίσως να παίζει και τίποτα εδώ ελλάδα γιατί αγορά από ιταλία έκανε το δέμα συστημενο 15μέρες να το παραλάβω .υπομονή !!!
:!:
Link to comment
Share on other sites

και εγώ παιδιά στο περίμενε είμαι για ένα κινητό από της 10/10/14 όπως και για 2 δεματάκια από ebay από της 22/9/14 .υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση γενικά σε δέματα από κίνα ίσως να παίζει και τίποτα εδώ ελλάδα γιατί αγορά από ιταλία έκανε το δέμα συστημενο 15μέρες να το παραλάβω .υπομονή !!!

 

Και εγώ φίλε από 10/10 περιμένω κινητό! Έλεγα μπας και πατήσει στην Ελλάδα αυτήν την βδομάδα, αλλά μάλλον το βλέπω δύσκολο!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ παιδιά στο περίμενε είμαι για ένα κινητό από της 10/10/14 όπως και για 2 δεματάκια από ebay από της 22/9/14 .υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση γενικά σε δέματα από κίνα ίσως να παίζει και τίποτα εδώ ελλάδα γιατί αγορά από ιταλία έκανε το δέμα συστημενο 15μέρες να το παραλάβω .υπομονή !!!

Από την Ιταλία ήλθε αμέσως και καθυστέρησε εδώ ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Από την Ιταλία ήλθε αμέσως και καθυστέρησε εδώ ;;;

 

δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν ήταν μεγάλης αξίας το δεματάκι και τον αριθμό αποστολής δεν το χρησιμοποίσα .πάντως το δέμα από την ιταλία και ρώμη μάλιστα έφυγε ίδια μέρα που το αγοράσα ..αεροπορικώς κιόλας .τη έκανε δεν ξέρω και άργησε πάντως άργησε πολύ

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντεε επιτελους μετα απο μερες !!! EM801116483SG εφτασε αθηνα ποτε λετε να το εχω κοζανη?

φαντασου ησουν και με ταχυμεταφοραExpress εσυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 113 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ φίλε από 10/10 περιμένω κινητό! Έλεγα μπας και πατήσει στην Ελλάδα αυτήν την βδομάδα, αλλά μάλλον το βλέπω δύσκολο!

 

πριν της 10/11 δεν μας βλέπω

:!:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

Στις 01/10 εκανα την παραγγελια μου για ενα doogee dg550 απο το tmart.com. Η αποστολη καθυστερησε λογο εξαντλησης των αποθεματων και σταλθηκε στις 18/10 μεσω bpost (απο Χονκ-Κονγκ). Το tracking εμφανιζει τα εξης:

 

18.10.2014 05:24 Your shipment was announced by the shipper for shipment.

19.10.2014 00:01 Your shipment has left the sender.

19.10.2014 13:00 Your shipment has arrived at the airport of the country of departure.

25.10.2014 09:11 Your shipment has been sorted and has been shipped to the country of destination.

25.10.2014 17:42 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

Επισης ο κωδικος που μου δωσανε δεν συναδει με τους κωδικους των ΕΛΤΑ (BLVS+πολλους αριθμους) οποτε δεν μπορω να εχω καποια πληροφορια για το που ακριβως βρικσεται στην Ελλαδα. Εχει κανεις καποια συμβουλη; Καποιος που να εχει παραγγειλει απο το ιδιο σαιτ;

 

Ευχαριστω,

Ανδρεας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια,

 

Στις 01/10 εκανα την παραγγελια μου για ενα doogee dg550 απο το tmart.com. Η αποστολη καθυστερησε λογο εξαντλησης των αποθεματων και σταλθηκε στις 18/10 μεσω bpost (απο Χονκ-Κονγκ). Το tracking εμφανιζει τα εξης:

 

18.10.2014 05:24 Your shipment was announced by the shipper for shipment.

19.10.2014 00:01 Your shipment has left the sender.

19.10.2014 13:00 Your shipment has arrived at the airport of the country of departure.

25.10.2014 09:11 Your shipment has been sorted and has been shipped to the country of destination.

25.10.2014 17:42 Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days.

 

Επισης ο κωδικος που μου δωσανε δεν συναδει με τους κωδικους των ΕΛΤΑ (BLVS+πολλους αριθμους) οποτε δεν μπορω να εχω καποια πληροφορια για το που ακριβως βρικσεται στην Ελλαδα. Εχει κανεις καποια συμβουλη; Καποιος που να εχει παραγγειλει απο το ιδιο σαιτ;

 

Ευχαριστω,

Ανδρεας

Φίλε μου έχω παραγγείλει δεκάδες φορές από εκεί, και είμαι και VIP, αλλά πρώτη φορά ακούω γιά τέτοιο νούμερο ...

Όλοι οι αριθμοί που μου δίνουν είναι κανονικοί. Ρώτησέ τους τι αριθμός είναι αυτός, και εάν το έστειλαν από Κίνα ή από αλλού, γιατί μου έχουν στείλει και από τα υποκαταστήματα που έχουν στις ΗΠΑ και στην Αγγλία.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω παραγγείλει δεκάδες φορές από εκεί, και είμαι και VIP, αλλά πρώτη φορά ακούω γιά τέτοιο νούμερο ...

Όλοι οι αριθμοί που μου δίνουν είναι κανονικοί. Ρώτησέ τους τι αριθμός είναι αυτός, και εάν το έστειλαν από Κίνα ή από αλλού, γιατί μου έχουν στείλει και από τα υποκαταστήματα που έχουν στις ΗΠΑ και στην Αγγλία.

Φιλε μου αρχικα ευχαριστω για την απαντηση. Το μονο που ξερω ειναι οτι το στειλανε απο Χονκ-Κονγκ...επισης οτι σταλθηκε με bpost. Τα δεματα πως τα παραλαμβανες; Πηγαινες εσυ στο ταχυδρομειο ή ερχοταν στην πορτα σου; Υπαρχει περιπτωση να το εχει παραλαβει καποια ιδιωτικη courier (acs, γενικη ταχυδρομικη);.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...